Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/4/8/1/radioprojekt.dk/httpd.www/wp-content/themes/remix/functions.php on line 73 May 2018 – Radio projekt 21

May 2018

28 May, 2018

Era Istrefi pushton New York-un

Për herë të parë në historinë e futbollit, këngën zyrtare të kampionatit më të rëndësishëm të këtij sporti, do ta këndojë një shqiptare. Me siguri do të mbetet një bashkëpunim historik ky i Era Istrefit me Will Smith dhe ... Më shumë »

May 28, 2018 0


26 May, 2018

Që prej ditës së sotme hyjnë në fuqi rregullat e reja të Bashkimit Evropian për mbrojtjen e të dhënave. Rregullorja e përgjithshme e mbrojtjes së të dhënave (GDPR) i jep qytetarëve të unionit më shumë të drejta për mënyrën se si përdoret informacioni i tyre personal. Kompanitë që punojnë në BE tani duhet të marrin leje mjaft të qartë nga përdoruesit për të mledhur informacionet e tyre personale, ose do të përballen me gjoba të rënda. Gjobat arrijnë deri në 20 milionë euro ose 4% e të ardhurave vjetore të kompanisë, që në rastin e Facebook do të ishin 2 miliardë euro. GDPR është një përpjekje e ligjvënësve evropianë që të kufizojnë fuqinë e kompanive të teknologjisë. Sipas rregullores së re, çdo qytetar i BE-së ka të drejtë të shohë se çfarë informacioni kanë për të kompanitë dhe ta fshijë këtë informacion. Leja për të përdorur të dhënat është një tjetër ndryshim. Formulari i zakonshëm a jeni dakord me kushtet që shfaqet kur hapim një shërbim në internet, zor se do të duket më, pasi leja e marrë duhet të jetë shumë më specifike. Rregullat e reja kanë të bëjnë jo vetëm me grumbullimin e të dhënave, por edhe me shitjen dhe shfryëtzimin e tyre për marketing. Analistët thonë se pritet një fluks i madh ankesash nga përdoruesit që në ditët e para të rregullores së re. Nuk ka dyshim që kompanitë e teknologjisë kanë nisur punën për të gjetur mënyrën për të shmangur rregulloret e reja, nëse nuk ia kanë dalë akoma.

Që prej ditës së sotme hyjnë në fuqi rregullat e reja të Bashkimit Evropian për mbrojtjen e të dhënave. Rregullorja e përgjithshme e mbrojtjes së të dhënave (GDPR) i jep qytetarëve të unionit më shumë të drejta për mënyrën se ... Më shumë »

May 26, 2018 024 May, 2018

Fëmijë, jetim me prindër gjallë…

Në ditët e sotme po përballemi me dukurinë: Fëmijë, jetim me prindër gjallë… Arsimimi i fëmijëve mbetet prioriteti kryesor për çdo prind. Por, nuk mund të shënojë rezultate të pritshme. Këto, kur prindërit nuk bëhen bashkë në një mendim ... Më shumë »

May 24, 2018 0


12 May, 2018

PËRKRAHJA E KËNGËTARIT EUGENT BUSHPEPA NË EUROVISION, ËSHTË PËRKRAHJA NDAJ SHQIPËRISË, PËRKRAHJA NDAJ GJITHË BASHKËKOMBASVE KUDO JETOJMË

Nga Pierre-Pandeli Simsia. Sonte në mbrëmje, nata finale e Festivalit Evropian të Këngës, Lisbona, 2018. Tre shqiptarë këndojnë në festival dhe përfaqësojnë tri shtete të ndryshme: Eugent Bushpepa, përfaqëson Shqipërinë. Eleni Foureira, përfaqëson Qipron. Ermal Meta, përfaqëson Italinë. Gjigandi shqiptar i skenës, Eugent Bushpepa, i ... Më shumë »

May 12, 2018 0