Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/4/8/1/radioprojekt.dk/httpd.www/wp-content/themes/remix/functions.php on line 73 U nda nga te gjithe ne simboli i rezistences Bace Adem Demaci ! – Radio projekt 21

U nda nga te gjithe ne simboli i rezistences Bace Adem Demaci !

Stafi i radio Projektit 21 ndjehet thellesisht i prekur nga humba e nje njeriu thellesisht kombetar ne shpirtin dhe zemren e tij i cili ju perkushtua kombit dhe atdheut te tij , pa kushte, pa favore. Pranoi vitet e gjata te burgimit dhe nuk u ndal per asnje cast edhe pse ne kazamatet serbe, ai e vazhdoi veprin e tij deri ne clirimin e plote te okupatorit serb, qe kish zaptuar me pa te drejte kombit e tij.

Bace Adem Demaci u largua fizikisht nga ne te gjithe, nga i gjithe kombi i tij, nga toka qe e rriti , nga shoket e tij te luftes e te penes per liri e pavarsi. Vepra e tij do te na frymezoje jo vetem ne por dhe brezat e tij , kur te lexojne dhe te degjojne se cfare beri per kombin e tij . Nje frymezues i denje , nje luftetar i flaket dhe nje organizator i mire. Per punen dhe aktivitetin e tij , gjate jetes se tij ai ka marre shume tituj e miremjohje nga organizata te ndryshme ne atdhe ,por dhe nga organizma nderkombetare. Ai eshte nderuar me cmimin “SAKHAROV” nga Parlamenti i Europes .

Bace Ademi u nda sot nga ne , por ai do te jetoje ne zemrat tona perhere , ai do te mbeten frymzuesi i brezave , ai do te mbetet simboli me i mire dhe shembulli me i mire , si dhe modelo kombetar me i mire ne historine e kombit shqiptar , por dhe ne luften per liri e pavarsi te kosoves.

I qofte i lehte dheu i Kosoves ! I perjetshem qofte kujtimi i tij !

Stafi i radio Projektit 21

Mund të ju pëlqej ...

0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *