Home

Lajme

A shkaktojnë kancer buka e djegur dhe patatet e skuqura?

No Comments Argëtim Kuriozitet

Vazhdimisht është thënë se buka e djegur dhe patatet e skuqura shkaktojnë kancer dhe duhet të shmangen. Në serinë e katërt të emisionit të gatimit në BBC, u testuan disa prej këtyre ushqimeve.

U zbulua se disa përmbajnë nivele të larta akrilamide. Por për të pasur efekt negativ në trupin e njeriut, duhet që të konsumoni 160 feta të djegura në ditë. Një sfidë e pamundur. Akrilamida është përcaktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si “ndoshta kancerogjene”.

Megjithëse nuk është gjetur provë përfundimtare nëse është kancerogjene, duhet të tregoheni të kujdesshëm.

Nga analizat u zbulua se niveli i akrilamidës rritet në mënyrë dramatike sa më shumë që ushqimi gatuhet apo qëndron në zjarr, veçanërisht në ushqimet që përmbajnë niseshte, sikurse janë buka dhe patatet.

Shkencëtari Jonathan Griffin tha se niveli i akrilamidës nuk është shumë i lartë dhe nuk përbën rrezik në një bukë të thekur mesatarisht. Edhe për patatet e skuqura mesatarisht nuk ka problem, por niveli i akrilamidës rritet shumë shpejt sa më shumë që të skuqen.

Peshku që u shit më shtrenjtë në botë, 1.7 milionë euro

No Comments Argëtim Kuriozitet

‘S Legjenda’ është peshku krap Koi i cili ka lara të bardha dhe të kuqe në lëkurën e tij. Ky peshk i kultivuar në Japoni është bërë peshku që është shitur më shtrenjtë duke qenë se dikush e ka blerë deri në 1.7 milionë euro.

‘S Legjenda’ është 101 cm i gjatë dhe është një lloj i bukur i varietetit të njohur Kohaku.

Krapi u ble nga një koleksionist japonez pas një ankandi të mbajtur nga ferma Saki Fish në qytetin japonez të Hiroshimas.

Ky lloj fitoi çmimin e parë në shfaqjen prestigjioze “All Japan Koi Shoë” vitin e kaluar dhe shumë prej tyre janë të bindur se do të fitojë titullin e tij të dytë këtë vit, gjë që ka rritur interesin e koleksionistëve.

Nuk dihet shumë për blerësin, përveç faktit se ajo quhet Yingying dhe vjen nga Tajvani. “Ky është një çmim rekord i paguar vetëm për një krap Koi”, u tha gazetarëve eksperti Tim Ëaddington.

Një peshk 101 cm është shumë i madh, dhe është gjithashtu varieteti më i rrallë. Njerëzit janë entuziastë për shitjen pasi është një çmim i pabesueshëm për një peshk të vetëm.

Çmimi më i lartë përpara se të thyej ky rekord ishte rreth 550,000 euro. Shumë prej pjesëmarrësve në ankand e kanë cilësuar një çmenduri të vërtetë blerjen kaq shtrenjtë të një peshku të vetëm sado i rrallë të jetë në llojin e tij kjo specie.

Ndërsa ata të cilët janë entuziazmuar nga kjo përvojë e veçantë presin që çmimi i peshkut të tërheqë vëmendjen e mëtejshme për ngjarjen prestigjioze, e cila sipas tyre do të tërheqë vëmendjen anembanë globit si të mediave edhe të personave kuriozë.

Ky çmim me të cilin u shit peshku ‘S Legend’ është rekord botëror për një peshk të gjallë: për një peshk të ngordhur, vlera më e lartë shkon për një ton të kuq, 222 kile të shitur në ankand, gjithashtu në Japoni, për 1.22 milion euro.

© SYRI.net