Home

Lajme

GARA PËR KREUN E LDK-SË, ADELINA ISMAILI POZICIONOHET PËR KANDIDATIN

No Comments Aktualitet Lajme

Gara për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës po bëhet gjithnjë e më e nxehtë.

Pasi që ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës tha sot se Kosova ka nevojë që të këtë më shumë femra në udhëheqje, e ku u aludua që ai e dëshiron kryetare një femër në krye të një partie kosovare, kanë filluar edhe reagime të tjera.

Një ndër femrat që ka qenë gjithmonë përkrahëse e LDK-së, Adelina Ismaili në një postim të bërë në Facebook ka marrë anë publikisht për një kandidate.

“E vetmja! The Only One!”, ka shkruar Adelina në Facebook duke postuar një fotografi të Vjosa Osmanit.

Ndryshe, Adelina është njëra prej përkrahësve më të mëdha të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Adelina e kishte bërë këtë gjatë kohës së Ibrahim Rugovës, por e ka mbështetur LDK-në edhe pas vdekjes së liderit të tyre shpirtëror.

Insejderi

Vajza e presidentit Trump qëndron në Beograd, arsyeja do t’iu befasojë

No Comments Aktualitet Lajme

Mediat serbe shkruajn se vajza e vogël e presidentit amerikan, Donald Trump, Tiffany është duke qëndruar në Beograd me të dashurin e saj, Michael Bulos, transmeton Gazeta Metro.

Thuhet se ajo do të qëndrojë në kryeqytetin serb për 11 ditë dhe atje ka shkuar për tu argëtuar.
Tiffany është vajza më e re e presidentit amerikan Donald Trump me martesën e tij të kaluar me Marla Maples.

Ajo është 25 vjeçare, studion Juridikun dhe gjithashtu është modele.

Sipas mediave serbe, Tiffany është duke shpenzuar mirë në kryeqytetin serb./gazetametro.net

Kryeministër i opozitës? Majko i përgjigjet Bazes: Mos kij merakun e Ramës!

No Comments Aktualitet Lajme

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko ka reaguar sot për një shkrim të gazetarit Mero Baze që e ka përzgjedhur si kryeministër të opozitës për të drejtuar mazhorancën.

Duke i kthyer përgjigje Bazes, Majko shuan kuriozitetin e shumë kureshtarëve, nëse vërtet do të pranonte ai të ishte sërish kryeminister, por kësaj here edhe me bekimin e Lulzim Bashës.

Hollë dhe qartë, Majko shprehet se atij nuk i shkon roli i delfinit dhe se titullin që i kanë vënë “kryeministër i socialistëve” nuk do ta shkëmbejë në pazarin e maskave të politikës.

“Roli i “delfinit” është një kostum i cili nuk më është përshtatur në politikë”,- thotë ai.

Ish-kryeministri fshikullon keq Mero Bazen. Lexoni reagimin e Pandeli Majkos.

STATUSI I PLOTË I PANDELI MAJKOS:

Një editorial i gazetarit Mero Baze më ka shpallur të “përzgjedhurin” e opozitës për të drejtuar mazhorancën. Padyshim që artikulli nuk është në “ajër” pasi pena e Bazes nuk ngjyen në bojën e imagjinatës. Me një siguri, të cilën e zotëron kur ka informacion ai në shkrimin e tij nënvizon se “Lulëzim Basha do zgjedhje…me një kryeministër që e pranon ai, në këtë rast Pandeli Majkon…” (!)

Jetojmë në kohë të vështira dhe ankthi për politikën! Në dijeninë time, nuk më ka marrë malli të bëj gjëra të cilat i kam përbuzur që ditën që i kam hyrë politikës. Zoti Baze e di këtë edhe kur ai (pa ironi) ishte një bashkëpunëtor luajal i Sali Berishës.

Roli i “delfinit” është një kostum i cili nuk më është përshtatur në politikë. Kam bërë “dezhurn” (siç shkruan Baze) që 30 vjeç në zyrën e Kryeministrit të Shqipërisë, jo për “fajin” tim. Kam shërbyer dhe kur kam lënë zyrën, vendi ka qenë më mirë sesa ditën kur e kam marrë detyrën.

Titullin “kryeministër i socialistëve” e konsideroj një nder, të cilin nuk kam ndërmend ta shkëmbej në pazarin e maskave të politikës. Ditët e vështira i konsideroj provë për besimin dhe jo bukshkalësinë.

Pena e Meros është e rrallë në gjetjën e dobësive të politikës. Sot, ajo, më bëri të qartë frikën e saj. Kësaj të fundit nuk kam çfarë i bëj. Padyshim, frika e frikacakut të vret ndonjëherë më shumë se trimëria e trimit.

Në korridoret e politikës shqiptare i njoh rregullat. Një prej tyre është se “Lajmësi nuk ka faj”! Ai është dezhurni i kohës! Sigurisht!

Koha Jone

Jeleku antiplumb, sa hije të paska …

No Comments Aktualitet Lajme

Nga Agim Xhafka

Dje shumë media dhe portale shfaqën një foto të udhëheqësit tonë të madh që fliste nga Roskoveci me aq veneracion sa pejzazhin atje e thirri Toskanë.

Ka disa kohë që i është shtuar euforia. Fierin e quan Amerikë e prit kur Karbunarën të na e nxjerrë Karaibe. Nuk i dridhet fare qerpiçka. Kjo foto e kapur nga prapa tregonte se Ramë trimi na mbaka një jelek antiplumb që dukej ashiqare më i trashë se sa një kapot që i vendoset banesës si termoizolim. Dhe mirë ka bërë garda. Se atdheu ka plot armiq që nuk na duan të mirën dhe synimin aty e kanë,te udhëheqësi.

Qoftë larg dhe po lëviz vendit. Ndërkohë,dje e pamë të gjithë dramën e atyre familjeve te “Petro Nini” që u rrethuan nga dhjetra e dhjetra policë se duhej prishur patjetër shtëpia. Aq gatishmëri kurrë nuk ishte ndeshur në shtetin tonë plot me halle. Madje edhe qarkullimi u bllokua dhe lagjet pértej liqenit shkonin në shtëpi duke i rënë nga Sanatoriumi ose Pallati me Shigjeta. Nuk e di procedurën e atij konflikti.

As nuk mund të jap të drejtë palës që e mbron apo asaj që e prish. Por kur po mendoja Ramën me jelek plumbi mbérthyer dhe i mbrojtur nga çdo kërcënim që do i sjellë armiku dhe moj,m’u shpif e m’u neverit policia,ministri Lleshi e gjithë qeveria e hajdutëve. Po si nuk pashë aty afër një psikolog,një mësues,një edukator. Si nuk menduat pér ta kur fëmijët i hiqte polici zvarrë dhe kur nëna shtatzanë mbrohej nga goca e saj e vogël.

A nuk ishte ai inskenim tamam si filmat me pushtues dhe me gjermanë e nazistë. Që nuk duan t’ja dinë pér të mitur e pér fëmijë,por i shtyjnë sa andej këndej e pér traumat që u shkaktojnë nuk i plas kujt. O njerëz mizorë veshur me blunë e policit! Gratë e fëmijët trajtohen ndryshe dhe në qoftë se janë të dhunshëm.

Vetë jeni prindër vereni veten në rolin e atyre të mjerëve. Kur mendoni për jelekun e kryeministrit,mos harroni për lulet dhe psikologun që duhet të keni me vete. Se në atë dramë të djeshme,mes bulevardit,të pafajshëm ishin veç fëmijët. Këtë e di dhe bufi,por ende nuk e kanë mësuar policët e Llesh Helmit. Dje sikur u xhirua një film lufte. Një film real. Nazistët rrahën gra dhe fëmijë.

Do vijë një ditë fitorja e mjerë ata që u morën me kalamajtë. Se ligji rri zgjuar. Ministri fle…? ?

© SYRI.net