Home

Lajme

Itali, 27 kandidatë me origjinë shqiptare garojnë në zgjedhjet administrative të vitit 2019

No Comments Aktualitet Lajme

Zgjedhjet administrative italiane do të mbahen më 26 maj, në të njëjtën kohë me zgjedhjet europiane. Raundi i mundshëm i balotazhit do të mbahet më 9 qershor.

Zgjedhjet administrative italiane do të mbahen më 26 maj, në të njëjtën kohë me zgjedhjet europiane. Raundi i mundshëm i balotazhit do të mbahet më 9 qershor.

Përjashtimet nga ky program zgjedhor janë Sicilia dhe Sardenja: e para do të votohet më 28 prill, me një balotazh të mundshëm të planifikuar për në 12 maj, ndërsa në të dytin, zgjedhjet do të mbahen më 16 qershor, me një balotazh të mundshëm të planifikuar për në fund të qershorit.

Votuesit e 3,865 komunave, nga të cilat 30 janë kryeqytetet: Ascoli Piceno, Avellino, Bari, Bergamo, Biella, Cagliari, Caltanissetta, Campobasso, Cremona, Ferrara, Firence, Foggia, Forlì, Lecce, Livorno, Modena, Pavia. Perugia, Pesaro, Pescara, Potenza, Prato, Reggio Calabria, Reggio Emilia, Rovigo, Sassari, Urbino, Verbania, Vercelli dhe Vibo Valentia.

Nga veriu në jug, do të ketë – në listat e ndryshme politike – edhe disa kandidatë shqiptarë. Le t’i njohim së bashku.

Kandidatët shqiptarë:

 1. Sonila Alushi (Lista Gori, Bergamo)
 2. Borana Tartari (PD, Bergamo)
 3. Uljana Gazidede (Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari)
 4. Eva Meksi (Bari Bene Comune, Bari)
 5. Dashamir Kruja (Lista Civica Biella è Gentile, Biella)
 6. Ina Dhimgjini (Candidato sindaco lista Livorno a Misura, Livorno)
 7. Ilda Beqo (lista “Sinistra per Modena”, Modena)
 8. Admir Toto (Settimo Futura, Settimo Torinese)
 9. Arli Dervishi (lista “Almese Bene Comune”, Almese, Torino)
 10. Valbona Kalaj (Uniti per Unire – Lista Civica per Canonica d’Adda, Bergamo)
 11. Gentjan Rizo (PD, Biella)
 12. Petrit Malaj (Lista Nardella Sindaco, Firenze)
 13. Agim Lorenzo Danaj (Candidato sindaco Movimento 5 Stelle, Spinea)
 14. Dejnada Kasa (Forza Pavia, Pavia, Udine)
 15. Denis Bendo, nga Tirana (Coltiviamo il futuro, Castions di strada)
 16. Blerina Halili, nga Burrel (Fagagna Voliamo insieme, Fagagna)
 17. Xhoana Bushi, nga Kucove (Il Bene in Comune, Paluzza)
 18. Adela Ibraimi, nga Gostivari (Lega Salvini, Osoppo)
 19. Leonora Bytyqi nga Monfalcone (Turriaco Demokratica, Turriaco)
 20. Roland Ndoci, (Lista Civica “Progetto Basiliano” , Basiliano)
 21. Mirela Gega (Lista Civica “Verzuolo per tutti”, Verzuolo)
 22. Xheimina Dervishi (Lista “Più Castiglione”, Castiglione)
 23. Kristian Baci (Lista “Susa Futura”, Susa)
 24. Vojsava Meciti (Fratelli d’Italia, Agliana)
 25. Armando Zotaj (Forza Italia, Casale Monferrato)
 26. Elona Gaxha (Lista “Patto x Foligno”, Foligno)
 27. Anisa Rama (Forza Italia, Bergamo)

Burimi/shqiptarja.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *