Home

Lajme

Shkenca konfirmoi: Qentë mund të dallojnë një person të keq

No Comments Argëtim Kuriozitet

Një qen apo një mace? Kjo është një pyetje shumë e debatuar ndër vite me radhë. Mirëpo, njihuni me një fakt tjetër për qentë që mund të ndryshojë mendjen tuaj, se cilën kafshë duhet të merrni. Ju kini besim tek qeni juaj, mirëpo a ka ai tek ju? Një studim i kohëve të fundit, tregon se qentë mund të analizojnë sesa i besueshëm është një person dhe ne duam ta ndajmë këtë informacion me lexuesit tanë. Qentë, si detektivë të vërtetë mund të na e shpjegojnë nëse duhet t’i besojmë një personi tjetër, shkruan Revista Class.

Një qen apo një mace? Kjo është një pyetje shumë e debatuar ndër vite me radhë. Mirëpo, njihuni me një fakt tjetër për qentë që mund të ndryshojë mendjen tuaj, se cilën kafshë duhet të merrni. Ju kini besim tek qeni juaj, mirëpo a ka ai tek ju? Një studim i kohëve të fundit, tregon se qentë mund të analizojnë sesa i besueshëm është një person dhe ne duam ta ndajmë këtë informacion me lexuesit tanë. Qentë, si detektivë të vërtetë mund të na e shpjegojnë nëse duhet t’i besojmë një personi tjetër:

Dihet, që qentë do të vraponin pas një objekti që pronari i tyre do të tregonte. Kështu, qentë besohet të jenë në gjendje të kuptojnë gjestet njerëzore. Dhe nëse gjestet nuk janë në përputhje, qeni mund të bëhet nervoz dhe i stresuar.

Herën e tretë, qentë nuk do t’i besonin pronarëve. Ata nuk i besojnë gënjeshtarët. Qentë do të përdorin përvojën e tyre të mëparshme për të ditur nëse një përson është i besueshëm ose jo.

Burimi /Revista Klas

Banorë të Sylanit të Mitrovicës protestojnë kundër ndërtimit të xhamisë, duan shkollë dhe ambulancë

No Comments Aktualitet Lajme

Banorët e lagjes Sylani të Mitrovicës sot kanë protestuar para komunës kundër ndërtimit të një xhamie në lagjen e tyre.

Këta protestues kanë thënë se po kërkojnë revokim të menjëhershëm të lejes së ndërtimit të xhamisë në lagjen e tyre, deri në arritjen e një marrëveshjes në mes palëve.

Disa nga organizatorët e kësaj proteste u takuan me nënkryetarin e komunës së Mitrovicës, Faruk Mujka dhe me pas të gjitha kërkesat e tyre i ndan me media përmes një shkrese, përcjell ksp.

Në këtë letër thuhet se banorët, nga komuna e Mitrovicës po kërkojnë që të gjejnë një zgjidhje për ndërtim të një ambulance dhe shkolle për nivelin e ulët arsimor.

Kjo protestë ka ardhur pasi që të premten banorët kanë parë që investitorët kanë filluar punimet për ndërtimin e xhamisë.

Sipas banorëve kanë ardhur disa individë dhe i kanë kërcënuar duke u thënë se askush nuk guxon tua ndërpres punimet.

Po këta banorë ndërtimin e xhamisë në lagjen Sylani e kanë kundërshtuar me peticion para dy viteve, dhe po në qershor të vitit 2017 kishin marr shkresën zyrtare nga Drejtoria e Urbanizimit në Mitrovicë se asnjë punë nuk do zhvillohet në atë zonë pa ujdi mes palëve.

Sipas banorëve aprovimin për ndërtim të kësaj xhamie e ka dhënë hoxha Gazmend Mehmeti, për të cilin kanë kërkuar që ti revokohet aprovimi nga Bashkësia Islame e Kosovës.

Burimi/kultplus.com

Emisioni i femijve rikthehet ne radio Projektin 21 ne Danimarke !

No Comments Aktualitet Lajme

Diten e diele ne radio Projektin 21 ne Danimarke, patim fatin te degjojme rikthimin e emisionit te femijve “Koha per femije” . Nje emision tashme edhe per femije, per te patur edhe ata vendin e munguar prej kaq vitesh ne radio Projekt ! Emisioni i pare u realizua nga nje zonje e nderuar dhe teper humane qe jeton e punon ne Belgjike !

Kishte pak kohe qe ajo premtoi gjate nje bisede me moderatorin e diteve te premte dhe te dielave z. Luigj Shkodrani , qe po do ta risjellim emisionin e femijve patjeter ne radio ! Kjo zonje quhet Adile Berisha, qe kaq me pasion punon me femijet ne Belgjike. Ne fakt ne emisionin e programuam qe te ishte deri ne 30 minuta, por emisioni i pare shkoi me shume , por kjo nuk pengon aspak,sepse stafi eshte gjithmone ne dispozicion te kohes se mjaftueshme per femijet . Emisioni per femije do te jete cdo te diel ora 20 – 20.30 .

Ato kane kohen e tyre dhe pse jo nese do te kete kerkesa programi i tyre do te zgjatet . Gjithsesi ky ishte emisioni i pare dhe ashtu sic zonja Adile u beri ftese te gjithe prinderve te femijve qe ti bejne femijet e tyre pjese te ketij emisioni edhe stafi ka te njejten thirrje per te gjithe prinderit kudo ku ata jetojne e punojne , qe ti bejne femijet pjese te ketij programi , ku femijet e tyre kane nje mundesi te mire qe te provojne te flasin dhe gjuhen shqipe. Pra eshte nje rast i mire per femijet dhe kete rast ju a jep vetem radio Projekti 21 , nje radio me pervoje 18 – vjecare ne punen e saj, qe vazhdimisht ka patur rezultate.

Nga kjo radio jane organizuar 15 festivale per femije , ku kishte grupe nga shume vende te europes qe ju bashkangjiten ketij festivali . Por per fat te keq tek ne shqiptaret ndollin gjera nganjehere jo te mira , sepse athere kur mori permasa te medha dhe kishte kerkesa per pjesemarrja ane e mbane europes, kuptohet grupe shqiptare ne mergate, per fat te keq athere u nderpre ky festival , por dhe emisioni i femijve, ku u be e mundur te startoje perseri.

Ky eshte fillimi dhe te presim se si do te shkoje interesimi i prinderve per te marre pjese ne kete program per femije . Ndaj dhe stafi i radios i fton te gjite prinderit , bashkohuni ketij projekti, nuk ju kushton asgje , qe femijet tuaj cdo te diele te jene pjese e ketij emisioni per femije .

Stafi beson dhe shpreson se prinderit do ta kuptojne drejt kete thirrje qe ju ben drejtuesja e programit per femije, por dhe stafi i radio Projektit 21 . Mbesim me shprese se ky program do te kete jetegjatesi !
Luigj Shkodrani
Danimarke

Njoftim i radio Projektit 21 !

No Comments Aktualitet Lajme

Te nderuar Degjues !
I nderuar Xheladin !

Dje u vura ne dijeni qe kolegu yne Xheladin Hajdari , kishte bere doreheqjen nga programet e Radio Projektit 21 dhe kishte bere nje emision kunder drejtuesve te radios, Kuptohet se eshte ne deshiren e sejcilit nga ne qe te terhiqet , kur ai nuk ndjehet mire, apo e shikon se nuk i ka kryer detyrat te cilat i ka marre persiper !
Emri i Xheladin Hajdarit na eshte propozuar para disa viteve nga z. Adem Gashi , vite me pare , por qe me propozimin e mevonshem edhe te kolegut tone Luigjit, ju be e mundur qe Xheladini te filloj ne radio Projekt.
Nuk po arrijme te kuptojme nje gje tek ish kolegu i radios tone , perderisa ka patur nje kontrate 6 – mujore ! Eshte premtuar se do te kete programe mengjezi nga ora 09 – 11 dhe programe nate nga ora 22- 24 dhe diten e shtune nga ora 20 – 24 , ku sipas Xheles dhe intervistes qe ai ka dhene tek kolegu Luigji , ka deklaruar se , do te kete emisione speciale me artiste te estrades shqiptare . Vetem na vene ne dijeni se ku dhe kur u realizua nje program i tille ! Xhela ishte i interesuar per pjesemarrjen e tij ne film, asgje me shume ! Keto premtime jane te rregjistruara ne arkivin e radios , me zerin e Xheladinit.
Cdo moderator i ri qe shkon ne nje radio te mirefillte dhe te njohur , duhet te paraqese projektet e tija , ne rastin konkret, ne besum ne fjalet e Xheladinit, duke ditur se ai ka fituar ate pervoje ne disa radio te tjera qe ka punuar, por per fat te keq , nuk u paraqit asnjehere ajo cfare u premtua.
Nje radio nuk vleresohet kurre nga pershendetjet e degjusve , kjo eshte metota me mediokerr , ajo vleresohet nga emisionet e larmishme qe sjell, nga aktiviteti i asaj radioje dhe ne fund kjo vleresohet nga specialistet dhe kritiket ne fushen e medias vizive dhe te asaj te shkruar . Radioja nuk mund te vleresohet nga degjuesi , por nga ajo cfare degjuesi merr nga nje radio ne fund te nje programi te trasmetuar . Ateher i drejtohem Xheladin Hajdarit qe ti veje ne dijeni degjuesit e tij e jo te lejoje te flasin gjera qe nuk ekzistojne fare. Cdo gje eshte bere brenda rregullave. Ju Xheladin Hajdari nuk keni te drejte qe per te ngritur radion tuaj , te beni reklame te keqe ndaj asaj radio qe ti ke hanger buken e saj 6 – muaj .
Cdo radio ka nje kryesi dhe duhet qe cdo njeri pjese e asaj radio , duhet te zbatoje me rigorozitet ate cfare merr persiper te besh qe ne fillim. Ai cfare u premtua nuk u realizua konkretisht , tani ku qendron gabimi i kryesise. Pse duhet te fajsohet nje radio, kur ate cfare eshte thene nuk eshte realizuar !
Xheles i urojme suksese ne radion e re !
Respekt per te gjithe degjuesit

Projekt 21
Shpetim Xheladini Timi

Rrëfejza e dhimshme e Asip Demirit nga Melbourne, për fshatin e tij të lindjes, Ostrecin e Manastirit

No Comments Argëtim Histori

Asip Demiri jeton në Melbourne, Australi. Është me prejardhje nga Ostreci i Manastirit, Maqedoni. Si shumë shqiptarë të tjerë që i morën rrugët e mërgimit gjithandej në botë, Asipi fshatin e lindjese ka braktisur në moshën 11 vjecare.

Kjo është një rrëfejnz prekëse e njerëzve të mërguar që nuk pajtohen me humbjen,harresën,asimilimin. Asip Demiri (1962) ka lindur në Ostrec të Manastirit, në Maqedoni. Jeton në Melbourne të Australisë.

Asip Demiri me Nënen e vet

Në rrefejzën tek profili në fb, ai tregon për Ostrecin. Kjo eshte nje fotograi e rralle e Fshatit tim te lindjes, OSTREC,në qytetin e Alfabetit te Manastirit , qe nuk e kam vizituar nga mosha 11 vjecare, pra, gati qe 44 vjet!

Askush nuk pret që shumëcka të ketë ndryshuar, fshati është i harruar nga të gjithë!

I desertuar nga një numër i madh i njerzëve që i lindi dhe i rriti, gjeneratë pas gjenerate; i ushqeu, por edhe i edukoj, por kurrë nuk i harroj!

Tani në Ostrec më nuk kan mbetur as 20 Shtëpi-Familje!

Krejt morëm rrugët e botës , never to Return Again
Një numër i pa besushëm në Turqi, që tani arrijnë në mijëra Familje, disa qindra Familje ne Australi, dhe pothuajse, e njejta masë njerëzish edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Natyrisht, ata që u larguan i ka kapur Asimilimi i pa shmangshëm, dhe historinë e tyre shumë të dhimshme nuk e dokumetoj askush!

Në fund Asip Demiri e poston një poezi nostalgjike të Andon Zako Cajupit, ku poeti i mallit për AtMëmëdhe flet për dashurinë dhe mallëngjimin që njerëzit e kan për Mëmëdheun e vet.


Anton Zako Çajupi

Mëmëdheu

Mëmëdhe quhetë toka
ku më ka rënurë koka,
ku kam dashur mëm’e atë,
ku më njeh dhe gur’ i thatë
ku kam pasurë shtëpinë,
ku kam njohur perëndinë,
stërgjyshët ku kanë qënë
dhe varret q’i kanë vënë,
ku jam rritur me thërrime
ku kam folur gjuhën time,
ku kam fis e ku kam farë,
ku kam qeshur, ku kam qarë,
ku rroj me gas e me shpres,
ku kam dëshirë të vdes.

Burimi /revistadrini.info

Rita fantastike në ‘Stamford Bridge’, shënon gol

No Comments Argëtim Thashetheme

Rita Ora ka perfomuar dje në pushimin mes pjesëve në lojën e yjeve të organizuar për bamirësi nga SoccerAid.

Mbrëmë është mbajtur një event nga SoccerAid, ylli i së cilës ka qenë Rita, ku ka performuar në pushimin mes pjesëve të lojës së futbollit ku kanë luajtur shumë lojtarë të njohur të futbollit anglez.

Këngëtarja ka shfrytëzuar rastin për të gjuajtur drejt portës së një prej stadiumeve më të mëdhenj në Londër dhe fotot janë fantastike, shkruan Gazeta Express.

Rita ka ndezur atmosferën në stadium, pasi ka performuar disa prej këngëve të saj, perfomancë kjo që është lavdëruar shumë nga të pranishmit dhe mediat angleze.

UNICEF me këtë rast ka publikuar edhe një vide të Ritës të kohës kur ajo ka bërë vizitën në vendlindjen e saj, në Koso

kultplus.com

Gazeta zvicerane “Blick” shkruan për këngëtaren shqiptare Ilira Gashi: Rita Ora e re

No Comments Argëtim Thashetheme

Është një nga zbulimet muzikore të vitit: Ilira , këngëtarja me rrënjë shqiptare, konsiderohet ndërkombëtarisht si ylli i ardhshëm i muzikës pop, e nis artikullin e saj gazeta zvicerane “Blick”.

Mediat zvicerane e quajnë atë si këngëtarja e vitit: Ilira (24 vjeçe) nga Koniz BE, pasi vetëm në Youtube, këngët e saj, prindërit e të cilës vijnë nga Shqipëria dhe Kosova, kanë mbi 30 milionë klikime. Projektet e saj mbajnë tituj provokative si ky i fundit “Get Off My D! Ck”.

Fansat e krahasojnë atë me yllin Rita Ora, si pasardhëse të mbretëreshës shqiptare të popit. “Ky është një kompliment i madh dhe më nderon shumë,” thotë Ilira. “Por kur ju shikoni muzikën time,e kupton se unë nuk jam i klasifikuar dhe se jam origjinale”.

1.Vendi i tretë në garën për festivalin “Song Contest Euro”

Talenti muzikor i këngëtares së re është i njohur fillimisht nga nëna e saj e cila edhe e inkurajoi atë. Në vitin 2010, ajo hyn në një grup zviceran në garë për festivalin “Song Contest Euro” (ESC), teksa zuri edhe vendin e tretë. “ESC, ishte lumturia më e madhe e jetës sime”, thotë Ilira. “Përndryshe unë ndoshta nuk do të kisha shkuar në Berlin.”

Pas ESC, këngëtarja mori një ftesë për kryeqytetin gjerman nga reperi i suksesshëm Prinz Pi (39 vjeç). Ajo bashkë me DJ-në rezultoi sukses të mëdha me bashkëpunim e tyre “Fading” dhe përfundoi si një nga hitet më të mëdha të vitit 2018.

Pothuajse në të njëjtën kohë, ka nënshkruar kontratë si artist solo. Ilira: “Unë vendos gjithçka vetë. Tekstet e mia, muzikën time dhe veshjet e mia të mprehta. Unë nuk jam një fabrikë industriale, por një këngëtare e bërë vetë”.

2.Jam Feministe

Megjithatë, të qenit grua në biznesin e muzikës nuk është gjithmonë e lehtë. “Jam shpesh e nënvlerësuar dhe e reduktuar për shkak të pamjes time sidomos nga njerëzit”, thotë këngëtarja, që i pëlqen të eksperimentojë me veshjet në klipet e saj.

Ajo shkruan tekste mjaft të thella: “Edhe pse unë bëj flluskë-çamçakëz tekstet e mia gjithnjë kanë një mesazh”. Unë jam vetëm një feministe si gjithë të tjerët”, thotë Ilira. Me këngët e mia dua të inkurajoj gratë që të qëndrojnë ashtu siç janë.

3.Kam trashëguar më të mirën nga të dyja kulturat

Aktualisht, mbretëresha po e vazhdon karrierën e saj muzikore me të dashurin producentin Jumpa (24 vjeç) dhe jeton në Londër, pasi është duke punuar në albumin e saj debutues. Ilira po punon vazhdimisht për të shpërthyer në Zvicër dhe Shqipëri. “Temperamenti im është shqiptar, por perfeksioni im është zviceran”, thotë ajo duke qeshur.

“Kam trashëguar më të mirën nga të dyja kulturat”, përfundon Gashi për Blick. /Telegrafi/KultPlus.com

Fatime Fetai: Pa e ndriçuar rastin “Monstra” nuk shkoj askund

No Comments Intervista Lajme

Prokurorja speciale Fatime Fetai është shprehur e bindur për ndriçimin e rastit Monstra. Ajo në një emision të 1tv, tha se këtë rast e ndjenë ngarkesë në vetvete dhe se pa e ndriçuar atë, nuk mendon për ndonjë drejtim tjetër.

“Pa u përfunduar rasti Monstra të cilin personalisht e ndjej sikur ngarkesë dhe njëkohësisht kamë dëshirë dhe e kam pasur që kur kam hyrë në PPS për ta zgjidhur, jo vetëm nuk do të lëviz, por as nuk mendoj në drejtim tjetër”, deklaroi Fatime Fetai, Prokurore speciale.

Fetai foli edhe për bisedimet pushtet-opozitë, për arritjen e një marrëveshjeje për ligjin për Prokurorinë Publike. Ajo u shpreh e pakënaqur me njerëzit të cilët po i udhëheqin këto bisedime, pasi siç tha, disa prej tyre janë të dyshuar për vepra penale.

“Unë nuk mund të di sa herë do të ulen, të merren vesh, të negociojnë dhe si do të merren vesh në fund, pro vetëm një gjë mund të apeloj. Nëse partitë politike mendojnë të sjellin ligj, në të cilin do të vendosin dispozita me të cilat do të pamundësohet që secili që ka shkelur ligjin, të përballet me drejtësinë, më mirë është që hiq mos ta sjellin atë ligj. Nuk na duhet neve ligji që vetëm të themi se i përmbushëm kushtet që të shkojmë përpara dhe ta hutojmë opinionin, ndërsa ligji të jetë përplot me pengesa në punën tonë të mëtutjeshme. Ajo do të nënkuptonte, se politikanët tanë, edhe pushteti edhe qeveria, duan që ta amnistojnë krimin”, theksoi Prokurorja speciale, Fatime Fetai.

Mandati për mbylljen e rasteve të PPS-së përfundon në shtator, dhe nëse ky mandat nuk vazhdohet, Fetai tha se do të shkaktohej në kaos me lëndët e hapura. Megjithatë ajo shtoi se në vendin tonë është traditë që marrëveshjet të arrihen në moment të fundit, andaj tha se edhe marrëveshja për ligjin për Prokurori publike do të arrihet, siç tha, në ora 12 pa 5./TV21

ina-online.net

E rrallë/Do ekstradohet nga SHBA për prostitucion. Kush është 82-vjeçari shqiptar që…

No Comments Aktualitet Lajme

Periudhën që e kaloi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ilegalisht, 82-vjeçari Ramiz Bordoniqi nga Komuna e Gjakovës ia pa sherrin pas disa viteve. I njëjti pas një kërkese të SHBA‘së, që u përcoll nga INTERPOL-i, u arrestua në shtëpinë e tij, nën dyshimet për mundësim ose detyrim në prostitucion, blerje, posedim, shpërndarje apo shitje e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge, shkruan Gazeta Express

Dyshimet janë se Bordoniqi kishte hyrë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 1998, duke qëndruar aty në mënyrë ilegale, që nga janari i atij viti e deri në shtator të vitit 2001.

Për këto tre vite, ai dyshohet se e ka ndihmuar vëllain e tij për të zhvilluar një ndërmarrje të prostitucionit dhe narkotikëve në Fair Banks në Alaska.

82-vjeçari u arrestua në Gjakovë ditë më parë, derisa dje, Prokuroria Themelore e Gjakovës bëri kërkesë për caktim të masës së paraburgimit.

“Prokurori i rastit ka konsideruar se në bazë të Ligjit për Bashkëpunim Juridik dhe Ndërkombëtar në çështjet penale dhe në bazë të marrëveshjes mbi ekstradim në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe SHBA-së, janë plotësuar kushtet për ekstradim, prandaj ka bërë kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit në afat prej 40 ditësh”, thuhet në njoftimin që ka lëshuar prokuroria përkatëse për këtë rast.

Ai ishte larguar nga Amerika pasi që dyshohet se ka kryer të gjitha këto vepra për të cilat është vënë edhe në kërkim ndërkombëtar./Express

Ministri Cakaj sqaron vendimin e KE/ Jemi të fituar, sepse nuk na kanë vënë kushte të reja

No Comments Lajme Opinion

Ministri Gent Cakaj shpreson që në tetor negociatat do të hapen dhe kjo nuk ka asnjë diskutim. “E kemi merituar hapjen e negociatave që vitin e shkuar” – tha ministri Cakaj, por çështjet teknike kanë qenë një prej arsyeve.

“Shqipëria nuk ka humbur asnjë moment në axhendën evropiane” – tha Cakaj, teksa shtoi se sot, veçanërisht në këtë përiudhë duhet të shtohen përpjekjet për vendimin e tetorit. Nuk është process momental, as interesat e pjesshme partiake, por vendimi i sotëm ka një vlerë të trefishtë” tha Ministri Cakaj, teksa renditi tri arsye për këtë.

Së pari, sipas tij konkluzionet që kanë dalë nga raporti teknik janë miratuar nga të gjitha vendet dhe Shqipëria suksesshëm ia ka dalë të jetë pjesë e axhendës evropiane – tha Cakaj.

Së dyti, sipas tij, rezultatet e reformave në Maqedoninë e Veriut dhe në Shqipëri janë gjykuar mbi meritat e veçantë të secilit prej vendeve dhe që të dy këto vende kanë pasur përparime të padiskutueshme.

Dhe e treta sipas Cakajt ka të bëjë me me faktin, që negociatat kanë tashmë një datë të prerë, që do të jenë në tetorin e këtij viti. Ministri në detyrë, Gent Cakaj bëri publik edhe faktin se rreziku është shmangur dhe askush nuk mund të vendosë kushte të reja, por bëri të ditur, se reformat duhet të vijojnë.

Sipas Cakajt, duhet mbajtur qetësia e brendshme, qëndrueshmëria e institucioneve, konsoliduar reformat dhe zgjedhjet vendore duhet të mbahen në 30 qershor.

Gazeta Shqip