Home

Lajme

SHQIPTARË BËJNË NAMIN, GRABISIN VILAT E ITALIANËVE

No Comments Aktualitet Lajme

Gjashtë shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane dhe nëntë të tjerë janë proceduar në gjendje të lirë, pasi akuzohen për vjedhje.

Ata akuzohen për grabitjen e një sërë vilash në Italinë qendrore dhe veriore.

Operacioni ishte i koduar me emrin “Massa San Giuliano” dhe vjedhjet ndodhën kur pronarët ishin në shtëpi.

Mësohet se grabitësit emrat e të cilëve nuk janë bërë të ditur, përveç parave dhe sendeve të vlefshme, ata vidhnin çelësat e makinave dhe pastaj i përdornin për grabitjet.

Grabitjet në provinca

Vjedhje janë shënuar në dhjetëra vila në provincat e Frosinone, Ravenna, Perugia, Bologna, Modena dhe Reggio Emilia.

Hetimi

Hetimi filloi rreth një vit më parë kur policët ndoqën disa grabitës, të cilët kishin arritur të shpëtonin në atë rast, pasi kryen një vjedhje në Trevignano dhe Bracciano.

Ishin një grup “profesionistësh” të vjedhjes

Hetimet pasuese të kryera nga përgjimet nxorën në pah ekzistencën e një grupi të strukturuar të profesionistëve grabitës.

Ata arritën të siguronin më shumë se një milion euro dimrin që kaloi, në Itali.

Burimi/insajderi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *