Home

Lajme

Përshëndetja e stafit të radios drejtuar dëgjuesve të saj !

No Comments Uncategorized

Mirëmbrëma e nderuar Kolege Hatixhe !
Mirëmbrëma Dëgjues të nderuar dhe miq të radio Projektit 21 !
Mirëmbrëma të gjithë ata që na dëgjojnë për herë të parë !
Mirëmbrëma xhelozve dhe atyre që luajnë rolin e spiunit në radion tonë !
Viti 2019 ka qenë një vit i ngarkuar kalendarik, ku radio Projekti ka vazhduar punen e vet , duke sjell në trasmetim 24 orë muzikën më të mirë shqipe , të të gjitha trevave shqiptare .
Po ashtu nga e hëna në të ejte , është trasmetuar program nga kolengja jonë nga studio e Shkupit , z. Hatixhe , ku gjej rastin ta falenderoj per rubrikat e saja te larmishme dhe punen profesionale të saj në zgjedhjen e temave aktuale, po ashtu z, Hatixhe ka sjellë edhe intervista te ndryshme me personaletete të fushave përkatëse , për të informuar dëgjuesit me realitetin , problemet që ka sot Maqedonia e Veriut, por dhe shqiptaria . Për gjithë vitin 2019 ka treguar shumë korrektësi , duke filluar programin në kohë korrekte , po ashtu dhe përfundimin e programit , ndaj përgeëzimet e mija të sinqerta për gjithë punën tuaj të kryer në radio Projektin 21 , qoftë për ju dhe dy princit tuaj një vit sa i bagatshëm dhe po aq i realizimit të detyrave dhe ëndërrave që ju i keni vënë vetes të realizoni , së bashku me dy pricit tuaj të vegjël . Urime 2020 për ju Kolege e nderuar dhe e respektuar , por jo vetëm nga ne por nga mbarë dëgjuesit tonë , ku vazhdimisht kemi marrë mesazhet më të mira për punen dhe korrektësinë tuaj ! Jam krenar që kemi një Kolege si ju ne radion tonë !
Po ashtu dua të falenderoj edhe Timin, për mbështetjen që më ka bërë gjatë emisioneve të mija në radio, duke ditur që nuk jam aq i mirë në teknike, se vij nga fusha e letrave dhe jo teknikës, tekniken e mësova këtu gjatë punës time në radio Projekt , por kuptohet kemi përsëri mangësi në teknike .

Timi më është gjetur gjithnjë pranë në cdo kohë kur i kam kërkuar ndihmen e tij , ndaj dhe Timit në këtë natë i them një Falemnderit të madhe për ndihmen dhe i uroj shëndet dhe jetë të mirë dhe viti 2020 qofte nje vit i mbarë për të dhe mbarë familjen e tij !
Një falenderim shkon dhe për Havzi Sulejmanin – Xhaxhin , që gjate këtyre viteve na ka mbështetur duke financuar pagesen e Serverit !
Po ashtu edhe Timin e falenderoj shumë për mbulesen e pagesës te Studios së Shkupit !

Duhet ta dimë që radio Projekti 21 per 16 vite është financuar nga shteti danez dhe ju ndalua financimi që tashmë për shkaqe që dihen nga shumica e bashkëatdhetarve, sepse sot cdo gjë del hapur në internet dhe nuk ka cfarë fshihet më , por nuk jam sonte për të folur për atë, sepse është folur mjaft gjatë viteve , por dua të theksoj se edhe gjatë vitit 2019 radioja është mbajtur me pune 100 % vullnetare . Studioja NR. 2 është mbështetur nga ana ime për të gjithë vitin 2019 . Shpresoj që në vitin 2020 do të kemi njerëz me zemër të madhe që do ta mbështesin këtë projekt tonin të quajtur , jo Familja e Timit dhe e Luigjit , por familja e madhe e radio Projektit 21 , pra qe do të thotë që familja mbahet nga antarët e familjes, cfarë nuk ka ndollë deri me sot . Shpresojmë bashkeatdhetarët të kuptojnë mirë se ku punohet per komb , atdhe e flamur dhe ku punohet per xhep dhe dhe per te rritur fitimet e veta ! Nuk duhet shume zgjuersi te kuptohet.
Por gjithsesi ne e kemi marre persiper kete projekt madhor dhhe do ta cojme perpara me patjeter !
Gjej rastin te falenderoj edhe Xheladin Hajdarin sepse dhe ai ka kontribuar 6 – mujorin e pare , megjithse eshte paguar nje rroge mujore prej 200 Eurosh plus reklamat qe kane qene te tijat .
Falenderoj nga zemra bashkepunetoret dhe miqte e mij te mire e programit te te premtes dhe te dieles mbrema ,per kontributin e tyre te dhene , z. Asip Demiri , Deputetin e Palamentit Shqiptar z. Kostaq Papa , Perfaqesuesin e te drejtave te njeriut ne Maqedonine e Veriut , Dr. Adil Mustafen, z. Ardiana Mitrushi , qe ishin te palodhshem , duke afruar ndihmen e tyre , pa keta njerez me shpirt human, nuk mund te ishin realizuar ato programe aq madheshtore duke sjelle figura te rendesishme te arenes kombetare shqiptare !
Nje falenderim shkon edhe per z. Adile Berisha qe u munduam qe te imitojme emisionin e femijve ne radio Projektin 21 , per aq kohe sa u percoll , ku u ndalua per mos interesim te bashkeatdhetarve !
Nje falenderim shkon per te gjithe ata qe me shume dashamiresi pranuan ftesat tona per tu bere pjese e intervistave dhe bisedave tone ne radio Projekt 21 , qe nga kengetarja e madhe shqiptare , Justina Alija, Korab Shaqiri , Diana Ziu, Aleksander Vezuli , Familja Qiriazi , Z. Kostaq Papa , Qani Hasa, Valdet Derrava , At Nikolla Marku , Ziadin Sela , Ismet Peja , Marsela Koci , Vitore Stefa Leka , Drane Xhaj .

Ne po leme pas nje vit punet , nje vit perkushtimi nga stafi yne per te percjell ate me te miren tek ju degjues e miq te radio tone , por ne do te vazhdojme me kete ritem edhe ne vitin tjeter dhe ju premtojme qe kjo radio do te kete programe te larmishme edhe ne vitin 2020 , ku do vazhdojme te sjellim figura kombetare , te te gjitha sferave, pasardhes te familjeve qe i kane dhene kombit dhe atdheut jete nga jeta e tyre , gjak nga gjaku i tyre dhe nje pjese kane dhene edhe jeten e tyre, ndaj detyra jone eshte qe ti respektojme dhe ti nderojme, te percjellim hostorine e tyre ne radion tone , qe brezat qe vine pas ta njohin historine e popullit tone ne shekuj . Edhe ne dy ditet e mija do te jene dite te debateve te forta , te thirrjeve , per bashkimin e shqiptarve . Viti 2020 eshte shpallur si vit i shqiptarve, pra dhe ne ne kete kuader na shtohen detyra te medha , keshtu qe do te sjellim tek ju njerez nga me te ndryshmit, politikane , artiste dhe cdo gje te bukur qe sjell aromen kombetare ne radion tone.
Jemi te gatshem ta bejme kete , por shpresojme qe ne vitin tjeter te kemi dhe mbestetje nga bisnesi qe te rritim cilesine e zerit nga studiot tona , sepse ne punojme me teknike te vjeter , ku ka humbje shume te zerit , qofte nga kabllot , por dhe nga kompjuterat qe jane mbi 10 vite te perdorur , ndonjeri dhe me shume . Nje radio qe te behet kerkon edhe tekniken e mire ! Shpresojme qe te gjejme mirekuptimin tek njerzit qe e duan gjuhen shqipe , qe duan median shqipe ne mergate , sepse duke ndihmuar radion tone ato gjithsesi do te ndihmojne edhe vetveten .
E nderuar Kolege ju mora shume nga koha juaj e cmuar, por eshte nje vit i gjate kalendarik dhe kuptohet se radioja ka patur shume aktivitet , ndaj me lejoni qe ne emrin tim personal , por besoj dhe te kolegve te mij te ju uroj degjusve tone te mrekullueshem nje vit te mbare dhe me plot suksese ne punen e tyre ! 2020 qofte nje vit i mbare per te gjithe Ju , kudo qe jini e kudo ku na ndegjoni ! Paqja , mbaresia, lumturia e dashuri mbreterofshin ne vatrat tuaja familjare ! Zoti e bekofte shqiptarine ! Zoti ju bekofte ju qe na keni ndjekur keto 365 dite te vitit 2019 !
Edhe një herë për ju Kolege një vit të mbarë 2020 ! Mirë u dëgjofshim në vitin 2020 ! Kalofshi një natë sonte sa më të bukur ! Respekt pa fund për të gjithë !

Ne emer të stafit u lexua nga Luigj Shkodrani

Date 31 dhjetor 2019

Nje mbremje e vecante ne radio Projektin 21

No Comments Argëtim Histori

Te dielen e dates 29 dhjetor 2019 , ne programin e drejtuar nga Moderatori Luigj Shkodrani , ishin te ftuar nepermjet kontakteve te Skypes e Viberit , nje figure e kombetare dhe atdhetare , At Nikolla Marku ! Kjo fikure mjafte e dashur e shqiptarve , kudo ku jetojne e punojne ato , ka kundershtuar me force , te parin e kishes Autoqefale ne Shqiperi , sepse eshte shtetas grek. Ai kete e ka kerkuar me force nga shteti ne Shqiperi , por edhe nga mbare populli shqiptar dhe besimtaret orthodoks , ne kishat ku ai ka sherbyer . Nderohet dhe respektohet nga mbare Shqiptaria , kudo ku ai merr pjese . Ai sherben ne kishen e “Shen Merise” ne kala te Elbasanit . Me At Nikollen krahas mesazhit te tij te forte qe percolli , per ate cfare u tha mesiper , premtoi qe do ti bashkangjitet inisiatives , per te hapur dhe kontribuar ne nje Kishe Autoqefale shqiptare , per shqiptaret e besimit Orthodoks , ne Maqedonin e Veriut ! Edhe pse jo ne gjendje te mire shendetsore, Ai u tregua i gatshem qe te jete prezent me meshen e tij edhe atje, ku te flitet gjuha shqipe edhe tek shqiptaret Orthodoks , qe per shume e shume vite ju eshte ndaluar te perdoret gjuha shqipe dhe institucionet fetare ne gjuhen shqipe. Krahas At Nikolles e mori fjalin edhe deputeti i Parlamentit te Shqiperise, z. Kostaq Papa i cili i beri thirrje At Nikolles qe ta mbeshtete ne kete organizim te madh qe po mirrej ne Maqedonine, per ti kthyer shqiptaret Orthodoks ne identidetin Kombetar Shqiptar , ku gjeti perkrahjen e padiskutueshme te At Nikolles !
Mesazhet e At Nikolles ishin mesazhe qe ne te gjithve , na mbushen me emocione te vecanta !
Me pas ishte nje suprize e bukur ne radio Projektin 21 , ku pjesetare te familjes Qiriazi , te shkeputur nga njeri – tjetri prej 70 – 80 vitesh, pasardhesit e tyre komunikojne nepermjet , kesaj radioje . Ishte nje emocion shume i vecante . Nikolla nga Tirana dhe Oliver nga Manastiri komunikuan ne gjuhen angleze , por qe u perkthye nga Nikola ne gjuhen shqipe . Moderatori i drejtoi disa pyetje z. Oliver dhe ai me shume kujdes percillte ate cfare kish mesuar nga njerzit e tij per historine e Qiriazve, per ceshtjen kombetare shqiptare dhe pyetjes qe ju drejtua , qe a do ta mesoni gjuhen shqipe , ai tha qe , po une kam filluar dhe besoj qe heret tjeter do flasim se bashku ne gjuhen shqipe . Pyetjes qe a ke deshire ta vizitoni pjesen tjeter te familjes , ai u pergjigj , patjeter ne momentin e pare qe te me krijohet mundesia nga puna do te shkoj dhe te vizitoj , se pari , mesonjetaren e pare shqipe ne Korce dhe pjesen tjeter te familjes Qiriazi ! Oliver u shpre se u ndie shume i emocionuar qe ne kete nate po me degjojne shume shqiptare nga ane e mbane botes dhe ndjehem shume mire ne mesin tuaj dhe ju falenderoj , qe ma mundesuat qe te shprehem lirshem ne nje media shqiptare ne diaspore dhe nepermjet jush te komunikoj me pjesen tjeter te familjes tone .
Me pas edhe nje pjesetar tjeter i moshur i familjes Qiriazi , z. Riste Qiriazi kontaktoi ne fjalet e prezantimit ne gjuhen shqipe dhe me pas ai komunikoi ne gjuhen maqedone , ku dr. Adil Mustafa beri dhe perkthimin dhe z.Riste foli per ate histori qe ai dinte per familjen e vet , por edhe z. Adil foli per rendesine e familjes Qiriazi , ne ceshtjen kombetare shqiptare . Ai foli edhe per nismen qe kane marre per bashkimin e te gjithe orthodoksve shqiptare ne Maqedonine e Veriut dhe kthimin e tyre ne identitet kombetar , ku te kene institucionet e veta fetare dhe ku te sherbehet ne gjuhen shqipe .
Me pas ne pjesen e fundit u be nje analize e hollesishme nga te dy bashkepunetoret e kesaj inisiative te madhe, z. Adil Mustafa dhe z. Kostaq Papa , qe folen per rendesine e bashkimit te gjithe shqiptarve ne pergjithesi, por dhe per bashkimin e te gjithe orthodoksve shqiptare ne Maqedonine e veriut, por dhe ne diaspore . U fokusua me te madhe qe diaspora duhet te ngrihet dhe te jape ndihmesen e saj si gjithmone , ne bashkimin e te gjithe shqiptarve dhe te ndertimit edhe te institucioneve fetare te orthodokseve shqiptare ne Maqedonine e Veriut, qe tu krijojme atyre shume mundesi per tu bashkuar . Z. Adil theksoi , se vetem ne Manastir jane diku rreth 40 mij orthodoks shqiptare , te asimiluar, pra duhet dhe kerkohet angazhim i madh i te gjithve, qe ato te kthehen ne identitetin e tyre kombetar , se politika maqedone eshte shume e dhunshme ndaj tyre, ndaj ato kerkojne perkrahjen tone te paepur.
Mendojme qe kjo mbremje do te mbese gjate ne memorjen e degjuesve te radio Projekti 21 ! Ishte nje nder mbremjet e vecanta qe rralle mund ti vine ne kete format radio Projekt 21 !
Falenderojme bashkepuntoret qe na e ben te mundur kete komunikim , duke na krijuar mundesi te lehte komunikimi me te gjithe ata qe bashkebiseduam . Nje merite te vecante ka Dr. Adil Mustafa dhe deputeti i Parlamentit te Shqiperise z. Kostaq Papa!
Shpresojme se bashkupunimi me te dy keta zotrinj do te jete edhe gjate vitit 2020 !

Per Radio Projekti 21 – Luigj Shkodrani – Kopenhage – Danimarke , 30 dhjetor 2019

Kura me 12 thelpinj hudhra për largimin e peshës së tepërt

No Comments Argëtim Kuriozitet

Pesha e tepër tek çdo organizëm shoqërohet me shtimin e sasisë së yndyrës apo dhjamit, sidomos në pjesën e barkut apo zonën abdominale. Një problem ky, nga i cili miliona njerëz në botë, përfshirë pa dyshim dhe Shqipërinë përballin sfida dhe vështirësi të ndryshme shëndetësore. Padyshim dhjamosja e tepërt në zonën e barkut krijon një siklet në paraqitjen e jashtme por prania e saj në organizëm më shumë se sa e sikletshme është shpesh burim i shumë komplikacioneve shëndetësore.

Më poshtë do të gjeni një kurë natyrale me përbërës të thjeshtë që luftojnë praninë dhe rritjen e nivelit të yndyrnave apo masës së dhjamit në zonën abdominale të trupit (pjesa e barkut). Mjafton të ndiqni hapat siç duhet dhe kjo kurë natyrale do t’i dhurojë organizmit shëndet të plotë ndërsa në vetëm një javë do të ndihmojë në shkrirjen e masës së tepërt dhjamore në zonën e barkut. Kjo kurë ndihmon gjithashtu në mirëfunksionimin e sistemit të tretjes ndërsa mban nën kontroll të plotë nivelin e kolesterolit.

Përgatitja e Kurës me Hudhra

Përbërësit
12 thelpinj të mëdhenj hudhre
Dy kokrra limoni
1 ½ l ujë

Si ta Përgatisni

Qëroni thelpinjtë e hudhrës me kujdes. Udhëzohet të shtypni secilin prej thelpinjve përmes një çekiçi kuzhine. Pastroni limonat me ujë të rrjedhshëm dhe prijini në copëza të vogla me gjithë lëkurë. Vendosni ujin në një tenxhere. Shtoni hudhrat e shtypura bashkë me copat e limonit dhe vendosini në zjarr të ziejnë për 15 minuta. Më pas, kullojeni lëngun dhe pijeni. Këshillohet që ujin e përftuar mund ta ruani në frigorifer.

Si ta Konsumoni këtë Kurë

Lëngun e përftuar mund ta ndani në tre doza për çdo ditë. Rekomandohet që të pini nga një filxhan çaji me këtë lëng para secilit nga tre vaktet e ngrënies. Kura përdoret për tre ditë rresht. Ajo ndihmon organizmin për një pastrim rrënjësor të tij duke ndikuar në shkrirjen e yndyrës së tepërt në zonën e barkut. Efektet e kurës ndihen pas një jave ku ju do të ndiheni më të lehtë.

Shënim
Për shumë persona shija e këtij lëngu mund të jetë e sikletshme dhe e vështirë. Por gjatë konsumimit të tij mund të shtoni pak mjaltë për ta ëmbëlsuar dhe për t’i dhënë shije gjithashtu./AgroWeb

Ja si të ulni tensionin e lartë me 3 metoda natyrale

No Comments Argëtim Kuriozitet

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke shkaktuar diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe dështim të veshkave. Shumica e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë përdorin medikamente të cilat shoqërohen me efekte anësore përfshirë: pagjumësinë, marramendjen apo kontraktime të muskujve.

Por ju mund të përdorni shumë thjeshtë edhe disa ushqime ose produkte që i gjeni lehtë në shtëpi siç janë hudhra, limoni apo uthulla e mollës. Nëpërmjet këtij artikulli do të mësoni për 3 kura natyrale të cilat janë jashtëzakonisht efikase kundër tensionit të lartë.

Kura e Parë me Lëng Limoni
Përbërësit
Ujë
Një limon
Udhëzimet

Shtrydheni lëngun e një limoni në një gotë me ujë dhe pijeni atë çdo mëngjes përpara se të konsumoni ushqim. Limonët kanë aftësinë të ruajnë fleksibilitetin dhe funksionet e enëve të gjakut duke ulur kështu tensionin.

Kura e Dytë me Hudhër

Hudhra përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe largojnë toksinat dhe kolesterolin nga organizmi. Këto substanca stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik dhe të rregullojnë tensionin e gjakut, duke i zgjeruar enët e tij. Ju duhet të konsumoni 2-4 thelpinj hudhër të freskët në mëngjes përpara se të hani ushqim ose përpara se të flini. Hudhra duhet ngrënë e gjallë sepse gatimi humbet shumicën e ushqyesve të nevojshëm.

Kura e Tretë me Uthull Molle dhe Sodë Buke
Përbërësit
Ujë
Një majë luge çaji me sodë buke
Një lugë gjelle me uthull molle

Udhëzimet

Uthulla e mollës përmban shumë minerale të dobishme si kaliumi, magnezi dhe kalçiumi. Këto minerale janë thelbësore për qarkullimin e gjakut dhe uljen e tensionit. Përzieni një lugë gjelle me uthull molle, një majë luge çaji me sodë buke dhe një gotë me ujë. Konsumojeni dy herë në ditë për rezultate më të mira./AgroWeb

Top Channel

Sekretet e çmuara të luleve të hudhrës, si t’i zgjidhni dhe përdorni

No Comments Argëtim Kuriozitet

Kërcejtë e njomë të luleve të hudhrës janë një pjesë mjaft e këndshme e gjithë bimës që shërbejnë jo vetëm për zbukurim të buqetave të ndryshme por edhe për receta të ndryshme gatimi. Shija e tyre ashtu siç mund ta kuptoni nga emri është e njëjtë me hudhrën. Nëse këta kërcej i prisni kur janë të njomë dhe të butë mund t’i përfshini në sallata ose në salca në të njëjtën mënyrë si barishtet e qepëve të njoma.

Këta kërcej shiten në tufa në shumë prej tregjeve të fshatarëve në Tiranë dhe qytete të ndryshme. Kërcejtë e njomë të luleve të hudhrës kanë një shije të brishtë të hudhrës dhe mund të përfshihen në çdo recetë që kërkon qepë ose hudhër të njomë apo të thatë. Këto barishte janë më të shkëlqyerat për organizmin por thuajse të panjohura për konsumatorët, të cilët në shumicën e rasteve i hedhin tutje.

Diçka e tillë ndodh pasi këta kërcej të shijshëm ndërpresin aftësitë e të gjithë bimës për rritjen dhe zhvillimin thelbinjve të hudhrës. Por ekspertët besojnë fort se kërcenjtë e hudhrës meritojnë të vlerësohen falë avantazheve të tyre shëndetsore të cilat do t’i lexoni më poshtë.

Vlerat shëndetsore

Oksigjeni në gjak
Disa prej përbërësve të hudhrës akumulohen nëpër këta kërcej dhe kanë aftësinë të rioksigjenojnë gjakun dhe të ruajnë shëndetin e indeve dhe organeve.

Mbrojnë mëlçinë dhe veshkat
Kërcejtë e njomë të luleve të hudhrës mbrojnë mëlçinë dhe veshkat nga stresi oksidues që ndodh nëpërmjet funksioneve normale të metabolizmit.

Kundër osteoartritit

Kërcejtë e njomë të luleve të hudhrës përmbajnë shumë substanca aktive që parandalojnë enzimat e trupit që shpërbëjnë indet e gjymtyrëve. Me kalimin e moshës, këto substanca aktive janë thelbësore për parandalimin e frakturave dhe osteoartritit.

Përzgjedhja
Kërcejtë e njomë të luleve të hudhrës duhet të jenë të freskët, të gjelbër, të përdredhur por pa njolla të tjera. Me humbjen e freskisë, kërcejtë e njomë të luleve të hudhrës humbin fleksibilitetin e tyre dhe forcohen duke marrë një shije më pikante.

Përgatitja

Lajini mirë me ujë të bollshëm dhe prijini në copa të vogla për t’i përfshirë në sallata. Ju mund t’i kombinoni me krem djathi ose majonezë për një salcë të shijshme. Me to mund të përgatisni një pure të shijshme me djathë të verdhë, vaj ulliri dhe kripë.

Gatimi

Kërcejtë e njomë të luleve të hudhrës mund të piqen, zihen, gatuhen me avull, kavërdisen ose përgatiten në zgarë. Mund t’i përfshini në supa, omletë ose në panine. Nëse preferoni gatimet e thjeshta mund t’i kombinoni me vaj ulliri, kripë dhe piper./AgroWeb

Festivali i RTSH/ “Nuk ka burrë nëne”.., revoltohet Mentor Kikia: Boll me palaço rrugësh, këngëtarka me fytyrë silikon e prezantuese pa brekë!

No Comments Lajme Opinion

Mes reagime të shumta, është edhe ai i pedagogut dhe gazetarit Mentor Kikia, i cili sjell tekstin e plotë të këngës së Elvana Gjatës dhe shkruan “A shikon ndokush donjë fije poezi në këtë tekst? Unë them askund, as poezi, as mesazh, vetëm fjalë kuturru. Çfarë do të thotë “me tana”? Në shqipen zyrtare do të thotë “me të gjitha, me të tëra”. Në gegënisht thuhet “me të tana”. Ndërsa në elvanisht, shkurtohet në “me tana”!”.

Nga Mentor Kikia

Dua ti rikthehem debatit për festivalin e fundit në RTSH. Jo në kuadër të tifozerisë për vendin e parë dhe të dytë dhe as për fustanet e prezantueses. Por për dicka shumë më të rëndësishme.

Kënga ka tekstin dhe muzikën. Me muzikën nuk kam asnjë lidhje, thjeshtë e shijoj, kur ka shije. Sa për tekstin, kam lexuar aq poezi, sa mundem t’ia ndjej muzikën vargut, edhe pa patur kompozim.

Kam sjellë më poshtë pjesë nga teksti i këngës së Elvana Gjatës, shkruar nga vetë ajo.

Ti kam fal ty me tana

Me tana o me tana

Dashni me fal

O kush ka me ma nal?

A ma thua edhe sa

Duhet të pres ty me të pa

Ta di, dua ta di dhe sa

Kohën ndale ndale

Të shkoj ngadale ndale

O më ngadale ndale

Na na na na na

………………………………..

A shikon ndokush donjë fije poezi në këtë tekst? Unë them askund, as poezi, as mesazh, vetëm fjalë kuturru. Çfarë do të thotë “me tana”? Në shqipen zyrtare do të thotë “me të gjitha, me të tëra”. Në gegënisht thuhet “me të tana”. Ndërsa në elvanisht, shkurtohet në “me tana”.

Ai i mbani mend këngët, apo fituesit e mëhershëm të festivaleve që ua zbardhnim tekstin me një të dëgjuar?

Ja një këngë, e kënduar së pari nga Luan Zhegu.

………………

Bregut detit, një vajzë e menduar

Flokët, era lehtë ja përkëdhel

Rreze dashurie hedh në zemër Hëna

Hëna, yjet, zhyten thellë në det

Është poezi, ka figura letrare…

E mbani mend këtë këngën e Parashqevi Simakut?

Kanë një botë me ëndërra

Janë të vegjël shumë

Mos lëndoni nënat

Syrin e pagjumë

Mos ua prishini dashurinë

Mos ua prekni lumturinë

Askërrkush mos të provojë

Se nënat su lejojnë

Kjo dorë që tundi djepin

Gjithë botën e sundon….

Ka poezi dhe një mesazh të fortë social.

Nëse zbresim më tej, tek motivet patriotike, ja një këngë himn e Vaçe Zelës.

Eh i fortë po shndrit ai diell

dhe burimi këngës lugjeve

i përcjell.

Eh i fortë po ngroh ky diell

edhe trimat nëpër mend mi sjell,

mi përkëdhel.

Po ku ka si ti, moj Shqipëria ime,

Oh fisnikja përmbi gur.

Rrjedh në këngë e ligjërime,

ballëlarta me flamur!

Kujtojmë edhe këngët e Irma Libohovës, Kozma Dushit, Francesk Radit, Myfarete Lazes… Poezi e gjallë, kushtuar dashurisë, jetës, natyrës, vendit…

Çfarë ka ndodhur pandalshmërisht këto tri dekada?

Teksti dhe kompozimi u bashkuan në një dorë. Tregtarë këngësh, që nuk lanë këngë rome në Rumani e Bullgari pa përkthyer e shitur tek këngëtarët shqiptarë, të cilat janë ngjitur deri në skena festivalesh. Degradimi është kaq i pamëshirshëm, sa sot ne mund ta dallojmë lehtësisht një këngë sllave, greke, italiane, turke e arabe. Por shqiptare jo, këngët shqiptare nuk kanë identitet. Ato janë një miks, me tinguj sllavë, kërcim arab, tallava turke…. Tashmë rëndom muzikën e mbushin tekste me një përzjerje dialektesh mes shqipes dhe kosovarçes, ku nuk merret vesh asgjë. Nuk ka burrë nëne tua dëshifrojë tekstin. Kjo kompensohet nga këngëtarka fryrë me silikon, që kanë shpikur zhanrin e të parës muzikë, që nuk ka nevojë të dëgjohet, por vetëm shikohet. Apo prezantueze pa brekë, e prezantuese që ndërrojnë fustanet pas çdo kënge.

Kompozitorët shqitarë u ankuan pse janë pranuar të huaj. Por nuk thanë nëse morën pjesë në konkurim, apo qëndruan tek klubi i lagjes. Në Shqipëri ka talente të jashtëzakonshëm, me vokale të mrekullueshme. Një ndër ta është edhe Elvana Gjata. Talent show-t kanë zbuluar të rinj fantastikë. Por ata nuk mund të jetë edhe këngëtarë, edhe kompozitorë, edhe autorë tekstesh, pasi përfundojnë “me tana” pastaj.

TVSH, si organizatore e këtij eventi, është para faktit se ky është mielli, këto janë prurjet.

Por unë them JO!

Kësaj shëmtie i duhet dhënë fund. Të ngrihet steka. Le të bëhët festivali edhe me 5 këngë, me një fustan dhe me pesë llampa, si ato të Kavajës që ndriçonin dikur skenën ku këndoheshin këngë të mrekullueshme. Duhet të vendosen standarde. Festivali i RTSH është pronë publike, ai ka për detyre të ruajë muzikën, e jo ti dorëzohet shijeve të tregtarëve të muzikës dhe palaçove të rrugës.

Tregu është i hapur. Kush dëshiron ti këndojë kokainës, seksit, përdhunimit, me tekste banale, ordinere, të dalë në rrugë, të shkojë në mejhanet e lagjeve të japë koncerte.

Por jo në atë skenë, ajo është muzeu i këngës shqipe.

Pak vite me parë, shikuam një dokumentar italian mbi Tiranën që po zhvillohet. Reportazhi ishte shoqëruar me një muzikë, si ajo e atyre që u bien qypave ditën e Kurban Bajramit rrugëve të Tiranës. U ndjemë të fyer. Por dikush na kujtoi: A nuk është kjo muzika që dëgjojmë kur hipim në taksi, në furgon, në autobuz, e madje edhe në skenat e festivaleve?

P.S: Nuk më interesojnë Like-t, me intereson një debat për këtë çështje. Ndaj, lu lutem, shpërndajeni këtë postim.

Urime festen e Krishtelindjeve besimtarve kristian !

No Comments Aktualitet Lajme

Stafi i radio Projektit 21 , ju uroj gjithe besimtarve kristian festen e madhe te Krishtelindjeve ! Pacim shume gezime , lumturi, dashuri ne familjet e tyre ! Kjo feste i bashkon njerzit , me prane familjes ! Falen njerzit me te cilet je ne mosmarrveshje .

Eshte feste qe mbledh gjithe familjen rreth tryezes ! Ndaj shperdali lajmin e mire , shpendani miresi dhe dashuri tek njerzit. Keto jame mesimet qe na vine nga i madhi Zot. Nese doni te jeni ne paqe me vetem falni ! Nese doni ta beni gjumin te qete duhet ta doni njeri – tjetrin dhe jo te shpifni e te trilloni , mos u beni lakmitare , sepse lakmia nuk ju con askund . Paqja e Zotit rafte mbi ju dhe familjet tuaja !

Gezuar e per shume mot Krishtelindjet

Stafi i radio Projektit 21 – Danimarke

Festivali i 58-të kombëtare, një përrallë e neveritshme, që do të kujtohet gjatë, në historinë e muzikës së lehtë shqiptare

No Comments Lajme Opinion

Shkruar nga Ardiana Dhimiter Mitrushi

Adhuruesit e festivalit dhe e muzikës së lehtë shqiptare e presnin me shumë emocion këtë festival kombëtar, që është percjellur ndër vite nën perkujdesjen e RTSH-së, si dhe me pjesëmarrjen e këngëtarëve dhe kompozitorëve më të mire shqiptarë, ku ata konkuronin në pistën festive për këngën më të mirë, dhe që më pas do të marrë pjesë në Eurosong. Aq shumë me kurreshtje u prit ky festival, por që zhgenjeu një masë të madhe intelektuale dhe të gjerë publike. Fillimet e këtij festivali morrën përsipër asnjanësimin dhe perjashtimin e të gjithë kompozitorëve dhe këngëtareve më të mirë, dhe në vend të tyre u përzgjodhën kompozitorë të huaj dhe vendas nga Kosova, si dhe këngëtarët e përzgjedhur alla Vera Grabocka.

Kjo zonjë e nderuar kishte marrë të gjitha kopetencat, që nuk u morr vesh se cili është roli i saj i vërtetë, pasi ajo kish marrë frenat e plota në dorë si një masterpuppet e vërtetë, si atë të drejtorit të përgjithshëm të RTSH-së, (i cili ka hyrë në dollap të zyrës së tij dhe nuk pipëtin…), ku ajo vetë zgjidhte dhe vetë vuloste si një padrone dinjitoze…
Festivali i jashtezakonshem 58-të një Kaos i madh. Donin të vinin vetulla, por nxorren sytë… Vokale ishin zhytura mes tunxhit e baterise, të tjerat nuk merreshin vesh as cfarë thonin e as cfarë kërcenin, disa që u shfaqën me koreografi të kujtonin fillimet e BBF – TV, për të mos thënë që ishte një top show personal e prezantueses Alketa Vejziu që nuk pushonte së foluri, me fjalë të panevojshme e me gafa brenda, e shumë pak “këngë”.
Festivali ia arriti qëllimit në natën e parë (duartrokitje dhe të qeshura të montuara), ku pjesëmarrja e publikut ishte zgjedhur që të respektonte rregullat e trukeve televizive, dhe biletat ishin përfundimisht dhe qëllimisht shitur tek të përzgjedhurit “e rradhës” sigurisht…
Oh zot cfarë korrupsioni!…
Sukses i jashtëzakonshëm…?! Ku monologët e prezantueses Alketa përçonin shumë më tepër mesazh goditës, për të gjithë ata kompozitorë që qëllimisht nuk ishin zgjedhur për këtë konkurim mbarë kombëtar nga duoja grand haters (një frazë dinamike bombastike e shoqëruar me një smërk mondan, dhe e moderuar me makiazh që nxinte kur thërriste dhe akuzonte, zbardhonte kur lip sync-ed, por zverdhonte për vallen e fitores së Jokerit). Gjatë gjithë mbrëmjes na tregonte dhe nuk harronte të na përmendëte që duhet të bëhemi njerëz të mirë e të ndershëm, se ky vend ka nevojë për njerëz të tillë. Pra, ky popull është një masë e madhe e të keqes dhe kush revolton për drejtësi, barazi sociale dhe profesionalizëm është i keq është hater ( pra i urruer or anasjelltas).

Alketa Vejsiu… Hmm…!!!!
Pra, ju prezantuat mbrëmë një festival të këngës play back të “muzikës së lehtë”, ku estetika e ambienteve, e paraqitjes, e paradokseve të kombinuara me tallavanë si linje e domosdoshme ballkanase/haremi muzikor nuk janë dhe kurrë nuk do të jenë pjesë e zhanrit të muzikës së lehtë shqiptare, apo si dhe kënga e Olta Bakos me kopje dhe vjedhje të vijës melodike të këngës së huaj amerikane të të madhes Alicia Key “If I ain’t got you”, kësaj me pak fjalë i thonë hajdutllik sheshit dhe paturpësi… u përpoqa të shikoja ndonjë sforcim zanor tek këngëtarët, por fatkeqesisht nuk ju luante asnjë damar ne qafor, pra bënte “muuuuu” që këndonin me playback or lip sync battle… Elvana Gjata e përcolli tallavanë aq bukur “bravo”, por Eli adoleshte Fara na dha një kënaqësi me rrënqethje të turpshme skenike, që më la të kuptoj se mexo mosha ka marrë kthesë kritike… Ajo është vërtetë një këngëtare e formuar, por jo për këtë zhanër muzikor… pa harruar këtu edhe të tjerë këngëtare me muzikë të repertorit të Shakirës…

Pra, ky festival konkurues i këngës jo live nuk quhet garë e një piste reale konkurimi, por lip sync battle ..
Akleta Vejsiu duke parë anën profesionale tek pikërisht dhe vetëm tek ju si prezantuese ishit aq e “emocionuar” sa dukshëm vërshuan batalioni i lapsusve të pafund, dhe për më shumë m’u duk vetja të përballesha me një Këshilltare që kish dalë të na bënte moral psiqik ?!… Psikoza juaj e krahasuar me Joker dhe thirrja juaj për HATERS o zot çfare paturpësie sociale… Vajzë ju nuk e njihni etiketën sociale artistike jo më atë psiqike… Ti zonjë përsëri fyen një komb të tërë dhe jo më pa përmendur një gjeneratë të tërë kompozitorësh, artistësh të kulturës shqiptare, si Joe Artid Fejzo, Kujtim Prodani, Aleksander Vezuli, Diana Ziu e shumë të tjerë. Ankesat e drejta të tyre krahasohen me Joker… Hellooooo! You are absolutely out of your mind girl… Who are you, and who gives you the wright to do so…?!

Nesë ju trasmetuat paqen dhe happiness me atë vallëzim si të Jokerit, pra definicioni për mua asht ky që ju keni nevojë për konsulta të një personi toksik, narsisit, dhe tepër vendikues…
Populli jonë nuk i duron dot çibanët e huaj zonjë, pasi kultura e një kombi nuk ka Haters, por Lovers, populli këndon dhe nuk ulëret, populli ynë njihet të luftojë për drejtësi dhe paqe, por jo të korruptuar nga paraja…
Ju zonjë e keni kthyer festivalin e këngës në një kënd përgjigjesh dhe mesazhes lunitike të mjerueshme dhe për më shumë duke mbushur kohën me thashetheme ku epiqendra dhe vatra vullkanike jeni ju me në krye masterpuppet Vera Grabocka… Këto janë komplote të indoktrinuara me mllefe dhe që ju kanë kthyer në Hygojanë të vërtetë…
Agim Krajka një ikonë e vërtetë e artit muzikor, nuk pati mundësinë të akomodohej me një kolltuk klasik në skenë në formë bashkë bisedimi, por me e mbajt si hu në këmbë… por kur thojnë ba me kenë shkodran tana i ban… ai përsëri bëri çmos me ju sjell humorin e hollë shkodran në skenë… Ai asht nji dashuri e vërtetë…

Alketa e nderuar, besoj se ju nuk jeni e diplomuar për psikologji, por mesazhe me nën tekte agresive pasive ku madje arrin të quash festivalin me emrin e Moxart, dhe të quajë popullin deshtak si mësuesi i tij Antonio Salieri… mos vallë kjo vjen nga “padia zotni hetues” një citat i goditur filmik… por qëllimisht godet “armiqt” e tu, pra popullin tënd.
Kjo deshmoi përsëri kulmin dhe paradoksin më të madh kombëtar, dhe për më shumë na tregoi që injoranca dhe padija juaj në njohjen e thellë të këtyre fakteve, (që padyshim ju mund t’i kishit gjetur edhe në google si çdo 5 vjeçar sot), qëllimisht u keqpërdorën dhe portretizuat Salierin si e keqja e njerzimit, dhe madje e kohës sot, dhe“armiqtë e tu” janë të tërë.
Përveç hulumtimeve dhe kërkimeve personale, por dhe me një kërkesë të drejtë si bashkëatdhetare, si dhe jo pa qëllim morra ide faktike të shkëlqyera nga e nderuara, kompozitorja, si dhe mësuesja e talentuar e disa gjeneratave, zonjës Diana Ziu, ku më poshtë vijon me një ide të qartë mbi figurën e të ndjerit dhe gjigandit Antonio Salierit;

“Në karrieren e tij, Antonio Salieri ka shkruar, pa fund, vepra për klavin cembolo, per violine, opera, ka qenë mjeshtër dirigjimi në oborrin e perandorisë në atë kohë. Salieri pati nx. te ardhshem te famshem si Ludwig Van Beethoven, Carl Czerny, Mats Hummels, Franz Liszt, Franz Schubert etj., por versioni përfunfimit të artë të dramës Shaffer u arrit në 1984 kur Tomáš Miloš Forman solli në sallat e kinematografisë Amerikane ” Amadeus” prodhim i këtij filmi nga Warner Bros.
Salieri ishte dhe mbetet figura më e rëndësishme për një epokë të njerëzeve të mëdhenj, një figurë e kompozitorit të kompletuar dhe e një muzikant brilant, po ashtu edhe e një pianisti dhe dirigjent i përmasave botërore.”
Por jam e bindur që këto dy masterpuppets të këtij Top Show Publication/Advertisement festivali i këngës 58-të për të marrë pjesë në EUROVISION ku dhe paratë e akorduara për këtë qëllim nuk janë pak, por një shumë e konsiderueshme që kërkon një KLAN apo MOB dhe të bëjnë të mundur të mbulojnë diellin me shoshë. Me ligj ka qenë që në pjesëmarrje të jurisë në mënyrë strikte të jenë artistë kompozitorë shqiptarë, por sot na u prezantua me shumë progresivitet dhe pompozitet pjesëmarrja në jurinë e festivalit e tre të huajve, duke harruar se shqipëria nuk është shuar dhe kurrë nuk do t’i shterojnë kompozitorët, si ata apo ato me karrjerë dhe me krijmtari të bukur, por dhe gjenerata e re në vazhdim.

Jam e bindur që nga ky shkrim i imi për Top Show Publication/Advertisement festivali i këngës 58-të se nuk mund ta quaj ndryshe Alketa dhe Vera do t’më venë në top list të “Lover or Hater”, I don’t care…
Alketa this is for you personally, because I see you have master your English throughout The Joker movie… please don’t be the one… karma is a big B…., it will come and hunt you wherever you go, and you know it.
Stop insulting yourself, your beauty with garbage games in the air, you are better than that. Ardi
Me sinqeritet dhe respekt për të gjithë ne shqiptarët kudo ku jemi, dhe me vullnet të plotë shpreha një shqetësim që nuk desha t’a ndrydhja më brenda vetes.

Ardiana Dhimitër Mitrushi 12/21/2019

Me bilbilin i kengeve te Gjakoves , Ismet Peja , ne radio Projektin 21 !

No Comments Intervista Lajme

Degjuesi i radio Projektit 21 , pati rastin te degjoje zerin e kollosit te kenges gjakovare , Ismet Peja drejt per drejt ne valet e radios . Baca Ismet e pranoi ftesen e bere nga Stafi i radios per te qene pjese e nje bisede te shkurte me gazetarin Luigj Shkodrani .

 Baca Ismet i moshuar , ku ai me 12 prill 2020 , mbush plot 83 vite jete dhe 68 vite ne karrieren muzikore . Shume vite, por qe nuk eshte lodhur duke i kenduar kengen gjakovare , kudo ku ka marre pjese ne koncerte te ndryshme , si ne trevat shqiptare, por dhe ne diaspore . Ai i ka qendruar besnik kenges popullore dhe kryesisht asaj gjakovare dhe shkodrane .

Qe ne moshen 14 vjecare Ai eshte angazhuar ne shoqerine kulturore “Hajdar Dushi”, ku ka qene pjese e kesaj shoqerie deri ne vitin 1992 . Ka punuar per 32 vite ne biblioteken e Gjakoves, ku ruan kujtimet me te bukura. Ka ndikuar aso kohe , qe biblioteka te pajiset me sa me shume literature shqipe te kohes. Falenderimin me te madh Ai ja ben popullit te tij te Gjakoves dhe mbare trevave shqiptare qe e kane duartrokitur dhe e kane vleresuar kengen e kenduar nga Ai !

 Baca Ismet me kenaqesi , solli ne valet e radio Projektit 21 edhe nje kenge qe nje djale i ri ja ka kushtuar atij dhe ishte shume i emocionuar kur e kendoi ate kenge qe pritet te dale se shpejti per adhuruesit e kenges se Ismet Pejes . Kur e pyet si ka mundesi qe ne kete moshe ku dhe pak muaj i ben te 83 vitet dhe zeri juaj eshte i pa demtuar , ai te pergjigjet , se une nuk kam abuzuar kurre me alkolin , nuk e kam perdore as ate dhe as duhanin , ndaj kjo me ka ndihmuar dhe me zerin tim !

 Ismet Peja sot jeton me djalin e madh dhe me familjen e tij , ne Prishtine dhe ndjehet i lumtur dhe i gezuar , qe po kalon nje pleqeri te mire i rrethuar nga nipa e mbesa, por dhe nga nje mase e madhe adhurusish te shumte qe e nderojne dhe e respektojne ngado ku shkon dhe qendron. Baca Ismet ka nje kenge ku thote , qe robi plaket kur don vete, duket se kjo kenge i pershtatet edhe Baces Ismet tamam .

Ismet Pejes i urojme shendet e jete te gjate dhe nje falenderim qe ne prag te festave te fund vitit ishte pjese e radio Projektit 21 ne Danimarke , me zerin e tij brilant ! 


Shkruar nga Luigj Shkodrani DK 

Bisede me studiusin Pjeter Logoreci !

No Comments Intervista Lajme

Me studiusin Pjeter Logoreci , shkodranin . me banim ne Austri , bisedoi gaztari Luigj Shkodrani . Z.Pjeter ne fillim u prezantua me jeten e tij , nje femijeri shume e veshtire, por dhe nje rini po ashtu e veshtire, sepse Pjetri kishte njerz te familjes te denuar ne burgjet komuniste dhe trajtimi i antarve te tjere te familjes ishte skandaloz, nuk kishin te drejte te shkonin ne shkolla te larta, pegjoheshin nga sigurimi i shtetit , sepse keto ishin kontigjente per tu futur ne burg. Xhaxhi i Pjetri vdes ne burg ne moshen 23 vjecare ne situate tejet skandaloze , qe e kishin denuar vetem se i vllai ne radio Londra fliste per situaten e rende te popullit ne kohen e komunizmit .

Familja Logoreci eshte nje familje e nderuar ne qytetin e Shkodres !

Pjetri asnjeher nuk u edukua nga prinderit me armiqesine nda kombit te tij, por ato i flisnin me shume dashuri, cka ndikoi edhe ne jeten e Pjetrit dhe sot Pjetri ne Austri merret me shume studime , si te Ndre Mjedes , ku ka bere shume kerkime dhe shume shkrime ne shtyp dhe ka bere plot intervista ne mediat vizive. Por ai nuk ndalet asnjehere . Ka organizuar dergimin e eshtrave te At Nikoll Kacorrit per ne vendelindje , por dhe ka studiuar gjithe dokumentacionin e Aleksander Moisiut, duke i dhe shqiptarve , shume materiale autentike te shkruara nga dora e ketij gjigandi te artit kombetar, qe desh ja nderruan identitetin e tij kombetar . Ka bere me dhjetra shkrime dhe intervista ku ka fole per studimet e tij per Moisiun e madh, por ka dhuruar nje material shume te pasur ne arkiven e shtetit per Moisiun.

Z. Pjeter vazhdon stidimet e tij pa ndale se sic shprehet ai , Austria vendi qe ai ka zgjedhe te jetoje , ka shume materiale per Shqiperine dhe shume e me shume per Shkodren , ndaj duhet shume pune akoma per te bere !

Shkruar nga Luigj Shkodrani

Projekt 21 – Danimarke me 18 dhjetor 2019