Home

Lajme

Cfare po ndodh me festivalin e 58 – te te RTSH?!…

No Comments Lajme Opinion

Nga Ardiana Mitrushi

Habia ma e madhe ndodh vetem ne Shqiperi… O Zot apo Allah cfare do me qene, por qe të arrije korrupsioni ne keto permasa gjigande kjo asht nji paturpesi per artin dhe kulturen Shqiptare… Qe kur kjo kengetare Eli Fara na qenkerka bere edhe kompozitore, hajde po ja hamë “autoresine” e tekstit të kenges, por kompozitore kjo asht nje paturpesi legale… Pra, Eli Fara na qenkerka bere “kantautore”… nese kompozicioni do na ngelet ne dore të kengetareve duhet të pranojme teorine denegruese të gjithe gjenerates se shquar të kompozitoreve shqiptare kudo qe jane të japin doreheqje nga profesioni juaj I nderuar. Eli Fara e vetequajtur “muzikante/kompozitore” dhe pa dyshim ky kompozicion asht shkruar nga Adrian Hila, por qe të mos krijohet sensacion per multi pjesemarrje, dhe keshtu manipulimi merr forma të tjera autoresie … O Zot mos ne thoni qe shoqja Vera po na nxjerr edhe pastruesit e televisionit kompozitore … I lutem të gjithe miqeve dashamiresve te artit dhe kultures të shperndajne kete post pasi asht teper indinjuese kjo lloj pjesemarrje duhet të nxisim njeri tjetrin qe të ndalojme kete korrupsion masiv… Diana Ziu, Aleksander Vezuli, Aleksander Peci edhe shumë e shume kompizitore të shquar të artit dhe muzikes shqiptare të bashkohemi ne nje per të mbrojtur kauzen kombetare per mbrojtjen e gjenerates se shquar të kompozitoreve tane… ju lutem të ngrini zanin tuaj per kete manipulim televiziv qe po ndodh dhe asht perhapur paturpesisht edhe ne mediat kudo… me indinjate të thelle bashkohem me ju gjigandet e muzikes shqiptare dhe me zemer jam prane jush… Ky festival i 58 do shenoje nje marke turpi per të gjithe ne ??????????? mbroni kompozitoret tane të shquar ??????

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *