Home

Lajme

Radio Projekti 21 – Biseda me pasardhes te Mehmet Pashe Derrvas dhe Xhem Gostivarit

No Comments Histori

Ne ditet e premte e ne te diele , qe tashme jane kthyer ne “Tribune Shqiptare”, ku ftohen njerez qe e dine historine, apo studius , pasadhes te atyre qe kane lene emrin e tyre ne historine Kombetare shqiptare. Te tille ishin edhe z. Valdet Deralla dhe z. Qani e Mejreme Hasa .

Z. Valdet beri dy emizione me radhe ku foli per familjen e madhe Deralla dhe aktivitetin e tyre ne ceshtjen kombetare shqiptare , qe me ngritjen e flamurit ne 1912 dhe me Lidhjen e Prizrenit dhe aktiviteti i mbare familjes.

Ajo u ndaj posacerisht ne rolin e Gjyshit te saj Mehmet Pashe Deralles , qe ishte dhe ministri i pare i ushtrise kombetare shqiptare , qe ne ngritjen e flamurit ne qytetin e Vlores dhe me pastaj ne luftrat me Serbine , qe si ndalen deri ne fund te jetes. Gjithshtu ajo foli per pasojat e mepastajme te familjes Derrava me ardhjen e komunizmit ne fuqi, si ne Jugosllavi , ashtu dhe ne Shqiperi . Filluan denimet dhe persekutimit e kesaj familje te nderuar patriotike dhe kombetare shqiptare.

Gjithashtu dhe cifti Hasa foli per luftetarin e pa epur Xhem Has Gostivarin ,per historine e tij, per familjen e tij, per trimerine dhe luften e pa shoqe qe ai beri per te gjithe jeten , kunder hordhve serbe , por njekohsisht foli dhe per mbare familjen dhe ndjekjen e tyre edhe pas vdekjes se babait te tyre.

U detyruar qe per 50 vite te jetoje ne Australi , pa u kthyer ne token e te parve te tij, por kthehet dhe mundohet te beje dicka per te jatin, ta nderkojne nje permendore , sepse partite politike e kane harruar njerzit qe ja klane kushtuar jeten e tyre atdheut dhe kombit te tyre dhe i kujtojne keto figura madhore , vetem kur e duan voten dhe pastaj nuk i permendin me .

Radio Projekti do te vazhdoje te pronovoje gjithnje histori te treguara nga pasardhes te ketyre familjeve te medha shqiptare qe ja kushtuan gjithe jeten kombit dhe atdheut te tyre , pa asnje cmim, por nga dashuria per atdheun, per gjuhen shqipe !

Nga Luigj Shkodrani

Radio Projekt 21 – Danimarke , 18 Dhjetor 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *