Home

Lajme

Me bilbilin i kengeve te Gjakoves , Ismet Peja , ne radio Projektin 21 !

No Comments Intervista Lajme

Degjuesi i radio Projektit 21 , pati rastin te degjoje zerin e kollosit te kenges gjakovare , Ismet Peja drejt per drejt ne valet e radios . Baca Ismet e pranoi ftesen e bere nga Stafi i radios per te qene pjese e nje bisede te shkurte me gazetarin Luigj Shkodrani .

 Baca Ismet i moshuar , ku ai me 12 prill 2020 , mbush plot 83 vite jete dhe 68 vite ne karrieren muzikore . Shume vite, por qe nuk eshte lodhur duke i kenduar kengen gjakovare , kudo ku ka marre pjese ne koncerte te ndryshme , si ne trevat shqiptare, por dhe ne diaspore . Ai i ka qendruar besnik kenges popullore dhe kryesisht asaj gjakovare dhe shkodrane .

Qe ne moshen 14 vjecare Ai eshte angazhuar ne shoqerine kulturore “Hajdar Dushi”, ku ka qene pjese e kesaj shoqerie deri ne vitin 1992 . Ka punuar per 32 vite ne biblioteken e Gjakoves, ku ruan kujtimet me te bukura. Ka ndikuar aso kohe , qe biblioteka te pajiset me sa me shume literature shqipe te kohes. Falenderimin me te madh Ai ja ben popullit te tij te Gjakoves dhe mbare trevave shqiptare qe e kane duartrokitur dhe e kane vleresuar kengen e kenduar nga Ai !

 Baca Ismet me kenaqesi , solli ne valet e radio Projektit 21 edhe nje kenge qe nje djale i ri ja ka kushtuar atij dhe ishte shume i emocionuar kur e kendoi ate kenge qe pritet te dale se shpejti per adhuruesit e kenges se Ismet Pejes . Kur e pyet si ka mundesi qe ne kete moshe ku dhe pak muaj i ben te 83 vitet dhe zeri juaj eshte i pa demtuar , ai te pergjigjet , se une nuk kam abuzuar kurre me alkolin , nuk e kam perdore as ate dhe as duhanin , ndaj kjo me ka ndihmuar dhe me zerin tim !

 Ismet Peja sot jeton me djalin e madh dhe me familjen e tij , ne Prishtine dhe ndjehet i lumtur dhe i gezuar , qe po kalon nje pleqeri te mire i rrethuar nga nipa e mbesa, por dhe nga nje mase e madhe adhurusish te shumte qe e nderojne dhe e respektojne ngado ku shkon dhe qendron. Baca Ismet ka nje kenge ku thote , qe robi plaket kur don vete, duket se kjo kenge i pershtatet edhe Baces Ismet tamam .

Ismet Pejes i urojme shendet e jete te gjate dhe nje falenderim qe ne prag te festave te fund vitit ishte pjese e radio Projektit 21 ne Danimarke , me zerin e tij brilant ! 


Shkruar nga Luigj Shkodrani DK 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *