Home

Lajme

Radio Projekti- Tribun e shqiptarve në Diasporë !

No Comments Lajme Opinion

Tashme ka disa të Premte e të Diela me rallë , që në radio Projektin 21 , po debatohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut . Këtë të Premte të datës 31 janar 2020 , ishte i ftuar , sekretari i Levizjes Besa , z. Aranit Hoxha .

Ai foli për situaten e zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut dhe situaten në të cilen është Partia në të cilën ai aderon. U shpeh shumë optimist , për situaten në kryesine e Partise dhe anëtarët e simpatizanët dhe tha që punohet cdo ditë , ku në plan të parë janë takimet me votuesit dhe konstatoi se një numer i konsiderueshem i janë bashkangjitur Lëvizjes Besa , duke parë seriozitetin me të cilin punohet ne ketë Parti .

Kemi qene dhe jemi – tha z. Aranit – te gatshem qe te bashkohemi me dy Partite Opozitare , si me Alternativen, po ashtu edhe me Alencen per Shqiptaret , sepse keshtu duke u bere bashke keto tri parti do ti fitojme zgjedhjet ne Iliride dhe do te fitojme perballe BDI – se Ali Ahmetit , sepse kjo Parti nuk i ka siguruar asgje votuesve te vet .

Nder te tjera tha qe ne do presim dhe pak kohe nje pergjigje dhe pastaj do vazhdojme punen tone per te ju perfshire ne fushaten zgjedhore te zgjedhjeve te 12 prillit , por kerkojme edhe perkrahjen nga Diaspora , sepse Dispora eshte nje force e madhe per ne dhe kerkojme qe edhe ata ta thone fjalen e vet , me voten e 12 prillit.

Pjese e bisedes ishin edhe Dr.Adil Mustafa qe u beri thirrje partive opozitare qe te bashkohen dhe kete ai e perseriti disa here dhe i vendosur, se ndryshe nuk do te fitojne shqiptaret ne Iliride .

Po ashtu edhe Deputeti i Parlamentit te Shqiperise ju bashkangjit ketij debati duke sugjeruar per bashkimin e opozites.

Eshte per tu habitur , sepse kjo ngecje , duke qene qe te tre partite jane parti shqiptare dhe nuk e gjejne rrugen e bashkepunimin dhe te mirekuptimit , per ceshtjen me sublime , ate te ceshtjesh kombetare, te gjuhes shqipe , qe po mirret neper kembe nga pushteti maqedon.

Me pas ne pjesen e dyte ishte i ftuar Inxhinjeri Frederik Ruco – President i Kongresit te zhvilluar ne Tirane me 19 janar 2020 , ku me inisiativen e tij u mblodhen shqiptare nga te gjitha trojet , per te gjete nje rruge bashkimi ne mes te njeri – tjetrit , per zgjidhjet madhore te kombit dhe te ceshtjeve qe shtrohet per diskutim, larg partive, larg qeverive tona shqiptare. Sot me shume se kurre kemi nevoje te bashkohemi, ceshtja shqiptare eshte ne krize, sepse ne krye te istitucioneve, jane vene njerez te korruptuar , njerez qe me shume kane demtuar se kane punuar . Z. Ruco u ndal ne disa probleme qe sot kane shqiptaret dhe ne kete kuader ai kerkoi bashkimin e shqiptarve , qe mendojne per te miren e kombit te tyre . Ai ftoi ne menyre te vecante Diasporen kete force te madhe qe te bashkohet dhe te krijoje ato lidhjet e veta , qe femijet e shqiptarve te jene te lidhur me gjuhen shqipe, me historine dhe kulturen. U theksua qe duhet te organizohen me shume veprimtari, se shikohet nje plogeshti nga Diaspora , sikur ato kane rene ne nje gjume te gjate . Nga diskutant te ndryshem u theksua qe Diaspora eshte shume e percare , per fat te keq , ndaj kerkohet te gjinden rruget e nje bashkimi .

Gjate programit , si ne pjesen e pare dhe te dyte , kishte dhe nderhyrje te degjuesve , por dhe mesazhe te ndryshme qe dergoheshin nga degjuesit , ne tere boten !

Pragatiti per Radio Projektin 21 – Luigj Shkodrani

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *