Home

Lajme

Një natë e vecantë me Mihallaq Andrean !

No Comments Aktualitet Lajme

E diela e 29 mars 2020 dhe ora 21.00 u prit me shumë interes nga dëgjues të shumtë të radio Projektit 21 ! Ishe i ftuar në këtë mbremje , për të bërë një bisedë nëpërmjet skypes kantautori i kënges korcare Mihallaq Andrea ! Në oren fiks , filloi biseda me mjeshtrin . Bisedën e filloi me një falenderim , për ftesën që Moderatori i kish bërë dhe më pas përsheëndetja tjeter ishte për gjithë dëgjuesit e radios në mbarë botën ku na dëgjojnë ato. Më pas biseda vazhdoi për fëmijerinë e tij, për rrugët me kalldrem , ku ai kish kaluar fëmijërin e tij . Mihallaqi kish filluar me kompozimet e këngëve të tija që në moshën 14 vjecare . Një vajzë i moshës së tij i bjen një poezi dhe i kërkon ta bëjë këngë dhe Ai me kitarën e tij fillojë ti bëje melodinë e këngës dhe ajo këngë këndohet sot nga rinia në mbrëmjet e tyre të ndryshme që organizojnë . E bukura ishte se Mihallaqi e kish bërë në qytetin e Shkodres dhe për pak minuta u fol dhe për mrekullinë që i dha Shkodra dhe njerëzit e saj . U kujtua dhe një mik i përbashkët i Mihallaqit dhe i moderatorit , shkrimtari Riza Lahi i cili kishte bërë shumë teskste për këngët e Tij.

Por jeta e Mihallaqit nuk kish qënë e lehtë , ai ishte përballë me humbjen e të dy këmbëve , nga një sëmundje e rëndë. Por ai u ndalua të këndonte në skena dhe të shkonte në shkollë të lartë, sepse një vëlla ishte i arratisur .

Ai ishte pjesëmarrës edhe në festivalin e 11-të në RTSH , ku edhe Mihaqi u dënua përsëri për të mos kënduar ! Por pas viteve të 90 `atij ju hap rruga për të vazhduar dashurinë e tij këngën , ku në repertorin e tij numërohen rreth 500 kënge , që këndohet në gëzimet familjare , janë këngë të vet popullit . Për dëgjuesin e radio projektit Ai solli tre këngë të kënduara live . Kishte mjaftë mesazhe, ku kishte një numër të konsiderueshën edhe nga Korca e tij që kishin marrë vesh se Ai do të ishte në radio atë natë . Më pas telefonoi edhe Deputeti i Parlamentit Shqiptar z. Kostaq Papa që falenderoi këngëtarin për mbrëmbjen e këndeshme që soli dhe e ftoi që të organizojë një koncert në një nga mjediset afër sallës së parlamentit shqiptar për të dhë koncertin !

Më pas në oren 22.30 , ku ishte dhe pjesa e dytë u bashkëbisedua me Mikun tanë të radio Projektit në Gjirokastër , Florjan Canaj . Ai tha se Gjirokastra nuk ka asnjë të infektuar me Covid 19 dhe ne që jemi në periferi dalim dhe bëjmë punët e stinës në bahcet tona. Më pas ai kërkoj nërmjet valëve të radios , që grupit të djemve të Labërisë që duan të heqin dy bustet e tradhëtarve të kombit, qe janë v¨në në mënyrë të padrejte , ti bashkohet edhe shumë shqiptar nga të gjitha trojet etnike, sepse sa më shumë aq më mirë do të ishte .

Në lidhjen tjetër ishim direkt nga Tirana me dr. Pëllumb Pipero , mjekinfeksionist në spitalin , Nënë Tereza , me të cilïn folëm për situatën me Covid 19 , në Shqiperi dhe porositë dhe këshillat e tij , se si mund të ruhemi nga ky virus tepër i rrezikshëm që po merr jetë njerzish nga e mbarë bota . Kishte mjaft pyetje që ju drejtuan Doktorit dhe ai premtoi që do të ishte përsëri o të premten ora 23 , o të dielen , nga ora 22.00 në valët e radio Projektit 21 , për të ju përgjigjur pyetjeve të shumta që kanë ardhur në studio .

Më pas foli dhe profesorin e Universitetit te Shendetesise z. Gëzim Bocari i cili trajtoi temën e Convid 19 , më gjërë dhe dha disa ide të tija , nga është shkakëtuar dhe si duhet të ruhemi nga ai.

U fol nga z. Frederik Ruco për një bërthamë të krijuar për tu pregatitur për një kongres mbarë kombëtar , për cështjet shqiptare të pa zgjidhura. U fol gjatë edhe për pronat që në Shqipëri nuk po shkon tek i zoti dhe të gjitha këto tema mjaftë të rëndësishme duhet të trajtohen , por edhe dr, Adili , krahas bisedës së tij për Convid 19 , foli dhe për organizimin e nje kuvendi të datës 19 janar 2020 , që u organizua , nën drejtimin e z. Frederik , ku aty dualën me disa ide për bashkimin e të gjithë shqiptarve . Do të punohet dhe për bashkimin e grupeve të tjera që janë të ndara , që janë plot të tilla në hapësiren mbarë shqiptare .

Për Radio Projektin 21 Luigj Shkodrani

Rrjeti 5G vret…Qyteti i vetëm në botë i mbuluar plotësisht nga 5G ishte Wahuan

No Comments Lajme Opinion

Rrjeti 5G Vret

Këto janë faktet, përfundimi le të jetë i juaji

 1. Qyteti i vetëm në botë i mbuluar plotësisht nga 5G ishte Wahuan
 2. Shumica e antenave 5G janë montuar në Bergamo, Milano, Romë, Lombardi … për disa ditë duke filluar nga 21 nëntori 2019
 3. 250 Shkencëtarët apelojnë në Kombet e Bashkuara për të shfuqizuar 5g për shkak të frekuencave të larta shkatërruese
  e 60Ghz
  Trupi ynë është një përbërës energjetik, elektrik që funksionon në frekuenca të caktuara, kur jemi të shëndetshëm frekuenca totale e trupit tonë është 64 – 70Hz, kur jemi në 59-58Hz, Candida 55Hz, Kanceri 46-42Hz.
  Nëse nuk besoni se këtë herë tjetër mos shkoni për EKG, EEG ……
  Rrjeti i mëparshëm 4G transmetoi valë 2.4Ghz, ndryshe nga valët 5G që janë 100 herë më të shpejta, me frekuencë shumë të lartë dhe madhësi shumë të vogël, në mënyrë që ata të depërtojnë direkt në qelizë vetë, duke shkaktuar që të dëmtojë dhe prishë vetë ribozomën, ku duhet të jetë ARN formojnë si ADN dhe bëhen pjesë përbërëse e trupit tonë, në vend që të dëmtohen dhe inkuadrohen lirshëm nga ARN, së bashku me aminoacidet e tjera jo të integruara, ato përfaqësojnë mbeturina që ne i zbulojmë si një virus dhe një kërcënim për sistemin imunitar që duhet të lëshohet prej tij
  5g u lëshua këtu disa muaj më parë, u konfirmua publikisht, dhe së shpejti ne po lançojmë 5g në shtyllën e madhe të Vodno.
  Dhe të mos harrojmë për Italinë, e cila ka spërkatur metale të rënda si shumë nga bota për shumë vite, ka disa video nga Italia të publikuara në YouTube, metale në trup dhe 5g duke vepruar të dyshimtë
  1918 – 1920 shfaqet ethe spanjolle me 100 milion vdekje, në kohën kur lirohet energjia elektrike dhe njerëzit takohen për herë të parë me rrezatim të tillë elektromagnetik
  1968 – Gripi Hong Kong Kur Valët e reja të Radios fillojnë 4 milion të vdekur
  Sistemi imunitar vepron mbi çdo ndryshim që është i ri dhe i panjohur për të
  !!! Përndryshe, unë shoh larjen e rrugëve me të gjitha llojet e kimikateve, që është marrëzi totale, sepse çdo virus shkatërrohet në disa sekonda të dritës së diellit, kjo larje kimike mund të ul vetëm imunitetin e njerëzve, pasi përdorimi i tepërt i kimikateve zvogëlon imunitetin. e fëmijëve të kopshtit, kur kimikatet futen në vend që të heqin qafe ato ekzistuese që janë pjesë e proceseve metabolike, luftoni dhe me trajtimet e shtuara ambientet trajtohen për të qëndruar në shëndet të mirë të shmangni çdo hem lëkundjet që zvogëlojnë imunitetin tuaj, përdorni vetëm alkool dhe hidrogjen për dezinfektim, shmangni çdo kimikate, në vend të zbutësve të rrobave që kanë aroma të vogla kimike që ngjiten në traktin e frymëmarrjes, përdorni sode uthull dhe disa vaj esencial.
  !!! E vetmja gjë që mund të ju shpëtojë nga kjo çmenduri është imuniteti juaj, organizmi i pastër i shëndetshëm !!!

Informacion shtesë:
Kur është fjala për lidhjen në internet celular, sa më i shpejt të jetë rrjeti, gjithmonë është më mirë. Ditëve të fundit jemi dëshmitar të paraqitjes së rrjetit më të ri 5G, i cili ka shumë anë pozitive sa i përket shpejtësisë së internetit, por janë paraqitur edhe disa problematika tjera të cilat do të mundohemi t’i cekim më poshtë.

Si fillim, çfarë është 5G?

Me pak fjalë, rrjetet celulare 5G ose të gjeneratës së 5-të ose sistemet pa tela, janë fazë tjetër e teknologjisë mobile. Ajo pritet të përmirësojë mbulimin, konsumin e baterisë dhe shpejtësinë e lidhjes, si dhe mbështetje për produkte të tjera pa tela përveç telefonave dhe tabletëve.

Parashikohet që ofruesit amerikanë pa tel do të zhvendosen nga 4G në 5G në 10 vitet e ardhshme. Kryetari i Komisionit Federativ të Komunikimeve, Tom Wheeler thotë se do të ketë më shumë antena të lëvizshme për të mundësuar 10 deri 50 herë shpejtësi të lidhjes më të shpejtë për 5G.
Më shumë antena të lëvizshme janë një shkak shqetësimi për disa njerëz pasi frekuenca e valëve që vjen nga këto antena ka qenë e lidhur me rreziqet shëndetësore përfshirë kanceret dhe tumoret.

Desiree Jaworski, drejtori ekzekutiv i Qendrës për Safer Wireless, një organizatë jofitimprurëse që edukon publikun për rreziqet e mundshme të rrezatimit pa tel, tha se sinjalet 5G do të jenë më të vështira për njerëzit t’i shmangin.

Rritja e teknologjisë 5G do të përdorë edhe më shumë pajisje pa tela, jo vetëm celularë dhe tableta por edhe pajisje inteligjente dhe automjete autonome. Të kesh 5G do të thotë që rrjeti pa tel mund të strehojë më shumë përdorues pa shpejtuar ngadalësimin. Kjo gjithashtu do të thotë që përdoruesit janë më të ekspozuar ndaj rrezatimit elektromagnetik të dëmshëm (EMF) që lëshohet nga këto vegla, për të mos përmendur vetë antenat 5G.

Mbrojtësit e sigurisë pa tela përsërisin se ka nevojë për më shumë hulumtime para se amerikanët të fillojnë të përdorin 5G, pasi ekzistojnë shqetësime serioze për sigurinë e shëndetit të konsumatorit. Tani për tani, ata po bëjnë presion për përdorimin e produkteve mbrojtëse siç janë kufjet që do të kufizojnë ekspozimin e përdoruesit të veglave ndaj rrezatimit me frekuencë radio.

Universiteti Massey në Zelandën e Re është një nga institucionet e pakta që ka filluar studime të mëtejshme mbi rreziqet e 5G. Studiuesit do të përqendrohen në gjetjen e efekteve të mundshme shëndetësore të transmetuesve të shumtë që të gjithë transmetojnë në të njëjtën kohë.
Syed Faraz Hasan, shefi i hulumtimit thotë, “Unë besoj se nëse tregojmë se është e keqe, ne kemi hapësirë ​​të shkulim teknologjinë, dhe nëse tregojmë se nuk është e keqe, atëherë përdoruesit do të jenë të lumtur që janë të sigurt”.

Përmbledhje:

Përderisa hulumtimet e mëtejshme janë duke u bërë ende mbi efektet e internetit 5G në shëndetin e njeriut, do të jetë e dobishme për të marrë një hap mbrojtës. Ka produkte në treg që synojnë të bllokojnë rrezatimin nga burimet e zakonshme të tilla si celularët, tabletat, laptopët dhe furrat me mikrovalë. Dhe sinqerisht, kjo është ajo që ne jemi këtu. Përdorimi i produkteve për mbrojtjen nga rrezatimi mund të ju ndihmojë të zvogëloni ekspozimin tuaj dhe familjes suaj ndaj rrezatimit të dëmshëm të lëshuar nga elektronikët dhe veglat shtëpiake.

Huazuar nga hulumtuesi Hidajet A. Hoxha rreth 5G.

5G në 60Ghz rezonon me molekulën e oksigjenit dhe i jep oksigjenit një polaritet të kundërt që e bën atë shumë më pak të përdorshëm për trupin e njeriut. Në përqendrime të larta të përdorimit të 5G ju merrni mbytje të njerëzve në nivelin e rrugës. Dhe në doza më të ulta ju merrni simptoma të gripit si simptoma të njëjta si gripi me këtë marrje të ulur të oksigjenit nga trupi. Por mënyra sesi vret 5G është shumë më interesante.

Trupat tanë kanë triliona organizma parazitare brenda të cilëve ushqehen me ne dhe na ndihmojnë të jetojmë duke bërë shumë funksione të dobishme. Por kur këto baktere, kërpudhat dhe parazitët i nënshtrohen çdo rrezatimi mikrovalë WIFI ato dëmtohen dhe fillojnë të riprodhojnë toksina në vetëmbrojtje. Këta organizma fillojnë të riprodhohen me shpejtësi për të siguruar mbijetesën e tyre. Dhe kështu, ne marrim simptoma të gripit nga këta organizma të brendshëm parazitësh nën sulm nga rrezatimet e mikrovalës WIFI që riprodhojnë me shpejtësi dhe sekretojnë toksina. Kjo është sëmundja e vërtetë që njerëzit nuk po marrin një koronavirus bio-arme.

2G ka dhjetë frekuenca mikrovalë të caktuara për të, 3G ka edhe dhjetë, 4G ka pesë frekuenca me disa mbivendosje, por 5G ka 3000 frekuenca të mikrovalës që i janë caktuar nga FCC. Pse kaq shum? Pra 5G në të vërtetë duhet të quhet 297G jo 5G. Pra, me këtë qarkullim 5G në Kinë, Kore, Itali, Iran dhe anijet e lundrimit kemi përqendrimet më të mëdha të përdorimit të 5G dhe përqendrimet më të mëdha të sëmundjes dhe vdekjes në botë. Parazitët tanë të brendshëm janë si kanarinat në një minierë dhe po vriten me shpejtësi nga ky përdorim 5G. Kur kjo ndodh shumë shpejt trupi nuk mund të shpëtoj nga toksinat e rritura dhe pritësi (ju) vdes nga toksemia. Qelizat tona njerëzore janë të lidhura të gjitha së bashku dhe formojnë një bashkim shumë më të fortë por shumë ushtritë tona parazitare brenda nesh janë shumë më të izoluara brenda nesh dhe shumë më të prekshme nga rrezatimet e mikrovalës WIFI. Ata përpiqen të mbijetojnë duke shumëzuar me shpejtësi dhe duke bërë toksina për t’i mbrojtur ata nga dëmtimi por nuk është e dobishme dhe ata vdesin me 5G. Dhe me vdekjen e tyre të shpejtë trupat tanë (të paktën njerëzish të moshuar dhe më pak të shëndetshëm) janë të mbingarkuar nga toksinat shumë shpejt dhe vdesin nga efektet e kombinuara të marrjes së oksigjenit të ulur nga 5G, dhe gjithashtu nga mbipopullimi masiv, dhe pastaj vdesin nga brendia jonë biomasa e mikrobeve dhe parazitëve, gjë që krijon toksemi dërrmuese.

Kur kinezët mbyllën njerëzit në Wuhan ata u kthyen në telefonat e tyre të ri 5G dhe lidhjet e internetit dhe kështu qyteti u përmbyt me shumë më shumë rrezatime 5G WIFI dhe bëri që shumë më tepër njerëz të sëmuren dhe të vdisnin. Shumë njerëz madje u sëmurën menjëherë në nivelin e rrugës nga mungesa e oksigjenit e cila më parë nuk kishte sëmundje. Një re masive me rrezatime mikrovalë 5G 60Ghz bëri që oksigjeni në ajër të binte nën nivelet kritike për mbijetesë.

Dje e gjithë Azia fiki 5G e tyre dhe la vetëm sistemet e tyre 3G dhe 4G për të komunikuar në mënyrë që ata të dinë se 5G është shkaku i vërtetë i sëmundjeve.

Kështu që fikni telefonat inteligjentë ose vendosini në një qese alumini derisa të keni nevojë t’i përdorni për të pakësuar ekspozimin ndaj rrezatimit ndaj vetes dhe të gjithë të tjerëve.

Kjo është gjëja e vërtetë që duhet të bëni në vend që të lani duart për të mbrojtur të tjerët.

Dhe nëse do t’i shëronit prindërit tuaj të moshuar dhe të mëdhenj, t’i vendosni në një kafaz Faraday, ku ata nuk do të rrezatohen vazhdimisht nga sinjalet WIFI, që janë përreth nesh, veçanërisht në spitale. Atëherë trupat e tyre të sëmurë mund të shërohen veten në kohë pasi toksemia pastrohet nga trupat e tyre.

E VERTETA RRJETI 5G PO VRET

Huazuar nga Ruzhdi Metali

Burimi/a-news24.com

Mesazh mirënjohjet nga Albano Carrisi

No Comments Aktualitet Lajme

Teksti i pershendetjes se Al Bano ne vidio.
E dashur mikja imeZenepe. Dua që të të bësh në këtë rast rolin e korrespondentes! Për të thënë se gjesti që ka bërë Shqipëria kundrejt Italisë është me të vërtetë jashtëzakonisht interesant. Edhe i paharrueshëm nga ana humane! Ky gjest do të forcojë edhe më shumë lidhjen humane që ekziston midis Shqipërisë dhe Italisë! Do të forcojë akoma më shumë nga ana kulturore edhe njerëzore, këtë lidhje kaq të fortë që ekziston midis këtyre dy popujve! Edhe do të vijë ai moment kur këtij virusi të mallkuar do t’i vijë fundi.Edhe do të festojmë së bashku funeralin e këtij virusi të mallkuar që po shkatërron gjysmën e botës. Është me të vërtetë në një farë mënyre një Luftë e Tretë Botërore, që ne duhet ta fitojmë. Unë i sugjeroj popullit shqiptar të qëndrojë në shtëpi. Sa më shumë ne të qëndrojmë në shtëpi, aq më të mëdha janë shanset që ky virus të qëndrojë jashtë shtëpive edhe jetëve tona. Jam shumë i bindur që këtij virusi do t’i vijë fundi edhe do të vijë koha që të këndojmë edhe këngën “Felicita”, përse jo.

Një përqafim popullit shqiptar, edhe ty Zenepe”

Fjala e Al Banos ne vidion pershendetese.E dashur mikja imeZenepe. Dua që të bësh në këtë rast rolin e korrespondentes! Për të thënë se gjesti që ka bërë Shqipëria kundrejt Italisë është me të vërtetë jashtëzakonisht interesant. Edhe i paharrueshëm nga ana humane! Ky gjest do të forcojë edhe më shumë lidhjen humane që ekziston midis Shqipërisë dhe Italisë! Do të forcojë akoma më shumë nga ana kulturore edhe njerëzore, këtë lidhje kaq të fortë që ekziston midis këtyre dy popujve! Edhe do të vijë ai moment kur këtij virusi të mallkuar do t’i vijë fundi.Edhe do të festojmë së bashku funeralin e këtij virusi të mallkuar që po shkatërron gjysmën e botës. Është me të vërtetë në një farë mënyre një Luftë e Tretë Botërore, që ne duhet ta fitojmë. Unë i sugjeroj popullit shqiptar të qëndrojë në shtëpi. Sa më shumë ne të qëndrojmë në shtëpi, aq më të mëdha janë shanset që ky virus të qëndrojë jashtë shtëpive edhe jetëve tona. Jam shumë i bindur që këtij virusi do t’i vijë fundi edhe do të vijë koha që të këndojmë edhe këngën “Felicita”, përse jo. Një përqafim popullit shqiptar, edhe ty Zenepe" Grazie mile, caro amico degli albanesi, grande cantante Al Bano Carrisi. Tuo padre, Carmelo Carrisi e tu che hai anche la cittadinanza albanese, siamo tutti insieme nel bene e in difficoltà; caro amico Al Bano Carrrisi

Slået op af Zenepe Luka i Mandag den 30. marts 2020

Këngëtari Kujtim Prodani , mysafir në radio Projekt 21 !

No Comments Aktualitet Lajme

Në programin e ditës së premte , në pjesën e parë ishte i ftuar , këngëtari i muzikës së lehtë , Kujtim Prodani ! Ishte një bisedë e ngrohtë, ashtu sic i bën përherë këngëtari, që nuk i lejon moderatoret ta mbivlerësojnë si këngëtar , por që ti thonë në emrin që e thërrasin cdo ditë familjarët . shokët dhe miqtë e tij . Edhe pse ishte e vështirë për mua ta thërrisja Kujto , po mundohesha, por hera herës , më jipej ta quaja Kujtim , apo me shprehje , Ju i nderuar , por që Atij nuk i pëlqente . Me Kujton , folëm për kujtimet e tij të fëmijërisë së tij , që nuk kanë qënë si të moshatarve të tij, sepse sic thonte Kujto, ai nuk luante me shokët, por ai lunte në piano , me orë të tëra , sepse babai donte që ta përcillte edhe tek i biri , muzikën .

Dhe Agimi , nje kompozitorë ndër më të njohurit në Shqipëri , nuk e kishte gabim , sepse Kujto filloi në rrugën e bukur të muzikës , nën përkujdesjen e Babait Agim dhe të Nënes Anitë , që dhe kjo ishte dhe mbetet , mretëresha e musikës së lehtë shqiptare Anita Take .

Por Kujto vazhdoi me porositë e të dy prindërve dhe doli shumë shpejt me emrin dhe muzikën e tij .

VAZHDON ….

Frederik Ndoci – Mirmengjes atdhe!

No Comments Argëtim Letersi

Mirmengjes atdhe!
Te shoh buz plasur
Siç më sheh!

Mirmengjez
O Nan qe prite djalin
Tan naten në dritare

Edhe ti nen qe me lot
Lag fytyren e foshnjes
E mallkon gjirin e thar

Mirmengjez ju qe
Nje sy gjum e bane,
koridoreve spitaleve

Mirmengjez ty qe morfina
Akoma nuk te ka dale.

Mirmengjes ju femije
Qe dreka e darks ju zuni
Pa ngrene!

mirmengjes shpirt I dale
E kufome e hellur ne kanal.

Mirmengjes gazetar
Qe dita filloi
pa shkruar gazetave
Nje skandal!

Mirmengjes I pa strehe
Qe me kot ferkon duart
Pas kotheres se ushqimit
Gjetur ne koshin e plehrave!

Mirmengjes o shpirt
Qe iu solle varrit
Tan naten e pare!

Mirmengjes ty
qe askush sta din dhimbjen,
Te kalon afer, e s’ta var!

Mirmengjes ty
lidhur më pranga,
për fajin qe pushtetaret fajtor
te ngarkojn ty me faj!

Mirmengjes ti
qe vesh foshnjen ne terr
Per tja dorezu tutores
Qe ta torturon si kafshe

Mirmengjes o qen rrugaçe,
Qe shum njerez te lakmojne
per luksin qe keni
Per te mos u quajtur
njerez rrugaç!

Mirmengjez
ty qe gjer me tash
Mbar te eci jeta
me droge e hashash!

Mirmengjez makina luksoze!
Qe mbartni pleh
se plehra ju ngasin
Me putana ngarkuar,
e fytyren pa rruar.

Mirmengjes edhe ty
Qe vajis armen
pasi ke numruar shumen
per ate qe muzg
do ja zbrazesh!

Mirmengjes poet
Cinike platonik realiste idealist hermetik
Qe vargut te poeteve qe ju rriten
Smundeni kurr me i ike.

Mirmengjes I pa shpirt
Qe sa e sa familje e femije
I ke fik.

Mirmengjez ju
qe ftyra ju lexon frike
Qe keni pregatite valixhet
E keni vendos me hike.

Mirmengjez çifta te dashuruar
Te lumtur ne qiellin e shtate,
Ekstazisht pritni oren e takimit,
e me pas
infinit mbytur
ne lotet e ndarjes

Mirmengjes ju
Qe sekretet qe mbani
Si mina me sahat
ne shpirt e ndergjegje,
Te zvogluar e mplakur
nga ankthi i plasjes!

Mirmengjez mashtrues
Qe me fajde borxhe shperndani!

Mirmengjes ju
te zhytur ne borxhe
Qe vehten sot me litare
do ta varni !

Mirmengjes police
Qe veç nje dit ne muaj
Ndergjegja ju ban per vete!

Mirmengjes taksist
Qe punoni ne te zezë

Mirmengjes ju
Qe drogen po paketoni
Per at qe sonte do vdese!

Mirmengjes ju
Qe skeni nder as bese!

Mirmengjes o burr
Qe sot gruan
nanen e femijve do ta theresh!

Mirmengjes altoparlante
Qe shkenca ju shpiku
Dhe zgjimin na e bani!

Mirmengjes ju
Qe syt e shpresen i mbani
Nga erdogani!

Mirmengjes edhe ju
O motra e nena
qe nga Parlamentaret
do te shaheni!

Mirmengjes
O trupa pa jet,
Qe sot ne morg do te laheni.

Mirmengjes mesues
Qe sot plot para nga nxensit
do te perfitoni!

Mirmengjes fshatar
Qe perimet
trotuareve shisni!

Mirmengjes te semur
qe nga shtrati
Ne dhimbje e agoni
vdekjen prisni!

Mirmengjes roje nate
Qe gjumin gjysem shtrire
Edhe sonte e bane!

Mirmengjes veteran
Qe xhaxhi enverin
Akoma e ke xhan

Mirmengjez I persekutuar
Qe në PD akoma beson!

Mirmengjez face book
Instagram
qe na habit gjith diten
ne telefon!

Mirmengjes vocrrak
Qe mbledh copa minerali
Qe bosi te pasurohet
me krom !

Mirmengjes pyll i prere
Qe mbyll veshet
nga pemet e sharruara
qe naten lot kan derdhe !

Mirmengjes njeri idiot
Qe do te shkoje edhe sot
Dita kot.

Mirmengjes doktor
Qe me viktimat tallesh,
E mbush xhepat plot!

Mirmengjes edhe ti
qe nuk di not,
Dhe leviz duart ne oborr
Qe permbytja ta mbushi plot!

Mirmengjez edhe ty
Qe n’kazino
me fatin e buken e femijve,
Defrehesh dhe lot!

Mirmengjez politikan
Qe nuk kam shans
Me te peshty ne fytyr!

Mirmengjez
Ti bark zbrazet
e ti me bark te fryre
Nga alkooli,
e ushqimi me undyre!

Mirmengjez
deputet te pa ftyre
Qe trotuareve i bini
Qe nga paftyrsia e faqja
ju fillon kufiri!

Mirmengjez o lypes
Qe ke zan vend,
Dhe numron kalimtaret
Qe skan mundsi
me ta dhane nje send!

Mirmengjez arixhofka
qe semaforve
më femij te droguar ne krah,
Kerkoni nji qind leka!

Mirmengjes
Opinjonist qe kafeve
Hullni fall me njeri tjetrin
Se çfar do thoni sonte

Mirmengjes digitalb
Qe ertugul bidai
na dhuron

Mirmengjes
Trainer I kombtares,
Qe ngarkohesh më faj
kur humb,
E te harrojne
kur fiton!

Mirmengjes
kangtar amator
qe mengjezeve blen klikime,
dhe qe mendon
se vertet ti kendon!

Mirmengjez o te tretun
Qe për njerzit larg
Sa çel dita mendon!

Mirmengjez
Edhe ti qe prinderve
Ke dy vjet qe s’i ke pà,
E para me nuk u dergon!

Mirmengjes vjeherr
Qe nuses keq ia punon

Mirmengjes nuse
Qe vjehrren
ne nje çati me se duron.

Mirmengjes don zhuan
Qe gruas se shokut
I levyresh në telefon!

Mirmengjez ndershmeri
Si virtyt pak njerez
te mbajne ne gji perseri!

Mirmengjes edhe ty
Qe te perdhunuan mbreme
ne shtepi!

Mirmengjes aktor
Qe protestes për teatrin
protestues si rrol
s’mund ta lozesh,
Se politikat
jan veç rrole tifozesh.

Mirmengjes
shtypshkronje
Qe nxorre librin e ri!
E pak do ta lexojne
Veç farefis e kushrini.

Mirmengjez bori makinash
Sebashku me smog e tymit,
Nga ndyresia u larguan edhe shqiponjat prej qiellit.

Mirmengjes turist
Qe u marrakoset
nga putanat e mia!
dikur te ju
neper semafore
sot hoteleve i gjeni
te nen shqiperia!

FN ose rrik ndoc

Burimi/ Profili ne facebook i Frederik Ndoci

Cdo te premte e te diele mysafire te shumte ne radio Projekt 21 !

No Comments Aktualitet Lajme

E njëta gjë ndolli edhe këtë të diele , programi i radios direkt filloi në ora 20.00, por si gjithnjë , në fillim, shkojnë xhinglat e radios e më pas shkojnë dëshira muzikore, për tja lënë pjeses së parë të programit, që fillon në ora 21.00 .

Të dielën e datës 22 mars 2020 , në pjesën e parë ishte e ftuar z. Marsela Koci . Me z. Marsela bashkëbiseduam, për situatën që është krijuar nga Covid 19 dhe si po e përjeton ajo këte situatë . Ajo kish ftuar për të bashkëbiseduar edhe tre miq të ndryshëm , z. Artan Murataj ,nga Fushë Kruja. Kristian Zara , nga Elbasani dhe Gazetaren nga Prishtina z. Mimoza Abrazhden .

Me z. Kristian biseduan , në fillim ,se si po e kalon situatën e momentit i mbullur në shtëpi , sipas urdhërit të qeverisë , për shkak të korona virusit .Ai na trego se ishte muzikante dhe kishte qëndruar për 14 vite në Itali dhe ishte kthyer në Elbasan , për të kontribuar , për vendin e tij , për bashkëqytetarët e tij, sepse Elbasani ka nevojë për të rinj , që të sjellin atë më të mirën që kanë marrë jashtë , për të ecur edhe ky vend me ritmin e të gjithë vendeve të përparuara të botës , ndaj Kristiani kish ardhur me ide dhe projekte të qarta , për ti vënë në zbatim , në qytetin e tij të lindjes Elbasanin !

Më pas Gazetarja nga Prishtina z. Mimoza Abrazhden , na foli për situatën në Prishtinë , për masat që ka marre qeveria Kurti dhe institucionet e Kosovës , por njëkosisht , ajo foli dhe për shifrat se sa janë të prekur momentalisht nga ky virus në mbarë Kosovën .

Foli edhe z. Artan Murataj i cili dha një panoramë të situatës pas tërmetit në Fushë Krujë dhe fshatrat për rreth dhe më pas u ndal dhe për masat që ka marrë qeveria , por njëkohsisht ai bëri edhe kritikat e tija ndaj qeverisë së Edi Ramës .

Në pjesen e dytë , pas ores 22.30 e filluam në fillim , me deputetin e parlamentit të Shqipërisë z. Kostaq Papa dhe ai na dha një përmbledhje për situatën e Covid 19 , në Shqipëri dhe masat e qeverisë shqiptare . Më pas nga Lugina e Preshevës , foli historiani Sali Saliu i cili bëri prezent situatën në atë zonë ku jetojnë shqiptarët , ku nuk kanë pasur asnjë ndihmë , as nga Shqipëria, por as nga Serbia, as nga Kosova. U mungojnë dorezat, maskat, disifektantët , por ajo cfarë ishte lajm i mirë , në atë pjesë nuk ishte paraqitur ndonjë i infektuar me Covid 19.

Për situatën në Tetovë , foli Dr. Rexhep Emrullau . Edhe ai deklaroi se situata në maqedoninë e Veriut ështe njësoj si në Shqipëri , por theksoi se ka , shumë mungesa në paisje shëndetsore , ku mungojnë maskat , një maskë – tha doktori na i japin për gjithë ditën, cfarë është në kundërshtim , me rregulloren .

Në fund foli edhe njëri ndër bashkëpuntorët e programit në cdo të premte dhe të diele dr. Adili i cili foli për kujdesin që qytetarët duhet të tregojnë, duhet me deomos të zbatojnë vendimet e qeverisë për tu mbullur në shtëpi, që virusi të mos përhapet dhe të ndoll si në Itali që ka një numer të larte humbje jete !

Për Radio Projektin 21 – Luigj Shkodrani

Marrëveshja Kosovë – Serbi, Material eksklusiv nga burimet e vendimarrjes ndërkombëtare!

No Comments Lajme Opinion

EKSKLUZIVE: DISA NGA PIKAT KYÇE TË DRAFT MARRËVESHJES SË PROPOZUAR TË “TRAKTATIT TË MIQËSISË DHE FQINJËSISË SË MIRË” NDËRMJET SERBISË DHE KOSOVËS

Palët kanë rënë dakord me dokumentin zyrtar prej 22 pikash nën ndërmjetësimin e SHBA-ve, RUSISË DHE FRANCES !

 1. Palët në përfundim të miratimit të kësaj marrëveshje firmosin TRAKTATIN E MIQËSISË dhe FQINJËSISË së mirë!
 2. Të dyja shtetet e reja me kufinjtë e rinj njihen mes veti dhe bëhen anëtare të OKB-së në të
  njëjtën kohë.
 3. Kufiri perëndimorë mes dy shteteve është tërë vija gjatësore e Liqenit Ujman/Gazivod. Nga ana kosovare në linjën: Vitkovigje – Bërnjak – Rezallë – Kovaç – Zubin Potok. Nga ana serbe pjesa mbi Zubin Potok deri në kufirin aktual.
 4. Serbisë i kalon territori në linjën Zubin Potok – Zupçe – Zveçan – Zheronicë – Banjskë – Vuçe – Leposaviq – Zemanicë.
 5. MITROVICA – bashkohet, merr statusin e “FREE CITY” me afat kohor prej 35 vjetësh jo më shumë se 99 vjeçare dhe përfshin rrethin me kufinjtë: Zemanicë – Dren – Ceraj – Maxhere – Stari Tërg – Bajgor – Kqik i Madh – Koshutovë – Zupçe. Administratori/Kryetari i qytetit është me Presidium: një serb, një shqiptarë dhe një i caktuar nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së me mandat 5 vjeçarë. Qyteti ka edhe KUVENDIN e vet me 50 asambleist, të ndarë përgjysëm dhe
  5 të huaj të caktuar nga Administratori i huaj. Qyteti ka buxhetin, policinë, letërnjoftimet dhe pasaportat e veta, kurse ushtria NATO-së ruan sigurinë. Monedha që përdoret është EURO.
 6. BUJANOCI merr statusin SPECIAL DISTRIKT për 35 vjet jo më shumë se 99 vite me këtë linjë rrethore: Bozhinjevc – Zhuzeljic – Srpska Kuca – Davidovac – Ristovac – Karadnik – Rakovac – Ternoc i Madhe – Konçul – Lluçan – Nesalcë – Borovac – Somolice. Qyteti ka Presidium prej 3 anëtarësh, Kuvendi me 30 anëtarë përgjysëm, 3 të huaj. Policia është e përzier prej 3 anëtarësh, buxheti financohet nga Serbia, Kosova dhe BE proporcionalisht. Monedhat e lejuara janë EURO dhe DINARI. Letërnjoftimet dhe Pasaportat janë me simbole të BE-së, por qytetarët zgjedhin edhe një tjetër në mes Serbisë dhe Kosovës si dokumente të dyta. Qyteti merr edhe statusin e “FREE TAX ZONE”.
 7. Presheva hyn tërësisht në Kosovë me këtë linjë kufitare: Slavujevc – Ljanik – Svinjishte – Sebrat – Kustice – KLENIKE – Trejak – Bogdanovac – Somolicë – Letovicë.
 8. Baza ushtarake “JUG” në CEPOTIN bëhet bazë e SHBA-ve, por e përzier, e cila do të ketë rreth 1700 ushtarë, prej tyre 50 për qind serb dhe 50 për qind shqiptarë me status civil mbikqyrës dhe këshillues.
 9. Korridori 10 për 15 vite është i mbrojtur nga NATO dhe lëvizin lirshëm gjitha palët.
 10. Serbia me financim të BE-së ndërton Korridorin e ri që ndjek linjën Davidovac – Ristovac – Krsevice – Klinoc – Sv.Petka – Klenike – Starac dhe del në Pelince (MKD).
 11. Medvegja si qytet mbetet nën Serbi me ca fshatra. Në Kosovë kalojnë : Vrapce, Svirce, Sijarina, Stara Banja, Marovc, Tupalle, Kapiti. Janë në negocim me Banjën e Sijarines dhe Retkocerin.
 12. Palët nuk kanë pretendime për reparacione lufte.
 13. TREPÇA merr STATUS SPECIAL, me krijimin e Konzorciumit të përbashkët nga kapitali amerikan – francez – rus – kinez, për 99 vite në shfrytëzim. Nga kontributet 15% i ndahen Mitrovicës, 35% për Serbinë dhe 50% për Buxhetin e Kosovës.
 14. Ujmani/Gazivoda bëhet pronë e përbashkët serbo-shqiptare me administrim sipas konventave ndërkombëtare. Investimet dhe administrimi teknik i jepet një Kompanie angleze dhe gjermane për 99 vite.
 15. Elektroenergjetika ndahet në proporcion 75% për Kosovën dhe 25% për Serbinë, për shkak të DAB-eve dhe Interkonjeksioneve. Administrimi amerikan, austriak dhe gjerman. Modalitetet tjera akoma të pazgjidhura.
 16. Patriarkana e Pejës dhe Kisha e Deçanit marrin status EKSTRATERRITOR(EX-PATRIA). Kisha e Prizrenit dhe Manastiri i Graçanicës merr status Ekstraterritorial në territor të Kosovës. Kishat e tjera mbesin pa status. Formohet Asociacioni i Komunave Serbe në Kosovë pa fuqi ekzekutive, por vetëm si KËSHILL NACIONAL për të adresuar problemet në qeveri.
 17. Të gjitha pikat kufitare mes dy shteteve do të jenë TË INTEGRUARA me një kalim.
 18. Serbia merr statusin shtet anëtarë i BE-së brenda vitit 2021-2022, kurse Kosova brenda vitit 2030.
 19. Serbia përfiton Një Plan Marshall me investime prej 3.5 miliardë euro për infrastrukturë moderne dhe investime strategjike. Kosova përfiton nga ky Plan investiv prej 1.2 miliardë euro.
 20. Të dyja shtetet brenda 10 viteve obligohen të heqin nga tekstet shkollore terminologjitë raciste dhe denigruese për njëri- tjetrin.
 21. Njihen pensionet dhe sigurimet ndërmjet dy palëve, qytetarët pavarësisht gezojnë të drejtat respektive në të dyja shtetet.
 22. Kjo marrëveshje garantohet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, BE-ja dhe NATO-ja.
 • * *

Në negocim janë edhe tri çështje tjera:

 1. Serbia kërkon që të njoh Kosovën në emrin e saj kishtarë si Kosova e Metohija për nevoja të saj lokale, kurse në OKB do ta njoh si Kosovo, pra don ta regjistroj me dy emra.
 2. Asnjë shtet nuk ka drejtë të bashkohet me shtetin tjetër, apo territorin tjetër për 99 vjet
  (zgjidhet kriza në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe Maqedoni).
 3. Palët obligohen që të kenë votë unanime në OKB për çështjet e caktuara (për çështjet
  teknikisht ende të hapura).

Të gjitha pikat e marrëveshjes duhet të mbarojnë deri në datën 15 Maj 2019.

Marrëveshja finale firmoset nga data 28 qershor deri 13 korrik 2019.

Deri në fund të tetorit 2019, parlamentet e të dyja shteteve e bëjnë ratifikimin dhe i ndryshojnë Kushtetutat e tyre.

Zbatimi i plotë i kësaj marrëveshje fillon më 01 Nëntorë 2019.

Burimi/preshevajone.com

Mjeku italian: Mashtrimi i madh që po përgatitet me COVID-19. Vaksina s’bën punë!

No Comments Aktualitet Lajme

Stefano Montanari, nanopatolog nga Bolonja, është një nga personazhet që po tërheq vëmendje me deklaratat e tij në mediat italiane. Për të, koronavirusi është një mashtrim i madh dhe jo një sëmundje aq vdekjeprurëse sa propagandohet nga media dhe drejtuesit e shtetit, por thjesht një grip që prek mushkëritë.

Doktori shprehet se është një virus që shërohet vetë nga organizmi në pjesën dërrmuese të rasteve dhe nuk ka nevojë për masa ekstreme si ato që po vendosin qeveritë në botë. Për të, në Itali fajin e kanë ata që qeverisin e që e kanë katandisur sistemin shëndetësor në një stad, që nuk ka kapacitet për të përballuar një virus që godet mushkëritë, shkruan “BoldNews.al”. Sipas tij, koronavirusi po përdoret për një rindarje të pasurisë së botës, ku më të pasurit do bëhen akoma më shumë më të pasur dhe do thellohet varfëria.

“Një grip jo vdekjeprurës”

Për koronavirusn e ri thotë se nuk janë lloje të viruseve që shkaktojnë vdekje, madje shumë shpesh thuajse të padëmshme, por ekstremisht infektiv dhe pëson mutacione të shumta. Në shumicën e rasteve, Montanari shpjegon se i infektuari nuk ka simptoma, por shfaq probleme te të moshuarit me patologji të mëparshme. Nuk beson gjithashtu se virusi e ka origjinën nga lakuriqi i natës.

“Të vdesësh nga një sëmundje do të thotë se ajo sëmundje është shkaku i vdekjes. Për shembull një infarkt kardiak është shkak i vdekjes. Nëse ti hidhesh poshtë trenit, trauma është shkaku i vdekjes. Por, nëse ti ke të ftohtë dhe hidhesh poshtë trenit, i ftohti nuk është shkaku i vdekjes. Ne kemi 650.000 persona që vdesin fiziologjikisht në Itali. Nëse i kontrollon do gjesh që më shumë se gjysma kanë koronavirus. Pra jemi para një gjëje jo të pompuar, por shumë më shumë”, shprehet në një intervistë.

Duke cituar Institutin e Shëndetit të Italisë, thotë se të vdekurit nga koronavirusi janë vetëm 3, ndërsa të tjerët janë persona me patologji të mëparshme që kanë qenë të prekur nga koronavirusi.

Koronavirusi, thotë mjeku, pëson mutacione të ndryshme. “Koronavirusi në Itali nuk është i njëjtë me atë në Gjermani, as me atë në Kinë. Duke qenë një virus i ri po kërkon stabilitet, një status në të cilin të qëndrojë për disa kohë. Nesër s’është më i njëjti. Por nuk është virusi i vetëm që e bën këtë. Ne jetojmë në një komunitet me viruse”.

“Sistemi shëndetësor i korruptuar”

Montanari shprehet se prej 10 vitesh politikanët në Itali kanë shkatërruar sistemin shëndetësor me anë të korrupsionit, duke përmendur mes të tjerësh numrin e pakët sipas tij, të respiratorëve. “Kur unë dëgjoj se sistemi shëndetësor në Itali, është më i mirë në botë, më prihen krahët”, thotë.

“Ne nuk jemi të përgatitur për një sëmundje që godet mushkritë, sepse politikanët tanë kanë shkatërruar sistemin shëndetësor”, shpjegon më tej.

“Maskat dhe dorashkat të panevojshme”

“Kur ne vendosim dorashkat për të ndaluar koronavirusin, bëjmë një katastrofë nga pikëpamja e shëndetit tonë, se i ndalojmë kërpudhave, baktereve, viruseve që ne kemi në lëkurë të ndërveprojnë me ato patogjone… Dorashkat pengojnë mbrojtjet tona imunitare që qëndrojnë në lëkurë të veprojnë. Pra dorashkat bëjnë shumë më shumë keq, se pa dorashka…”, shprehet.

“Vaksina nuk funksionon”

Mjeku shprehet se një vaksinë e re kundër koronavirusit të ri nuk mund të funksionojë, sepse kemi të bëjmë me një virus që nuk krijon imunitet. Ai bën një paralelizëm me të ftohtin. “I përket familjes së të ftohtit. Nga i ftohti mund të sëmuresh 200 herë në vit”. Se nuk të jep imunitet. Pra vaksinimi është një mashtrim botëror dhe multi-milioner. Sepse nëse vaksionen të gjithë do ndërtohet një biznes kolosal”.

Masat

Masat, thotë ai, po përdoren ndër të tjera për ti detyruar njerëzit të vaksinohen. Ai shprehet se ngujimi në banesa do përkeqësojë shëndetin e personave, psh duke mos marrë vitaminën D nga dielli.

Madje, sipas tij, në banesa nuk duhet të rrinë as të moshuarit. “Është mirë të dalin, që të marrin rreze dielli, që të ecin, që të mirëmbajnë shëndetin, sepse nëse rrinë mbyllur në shtëpi, do vdesin”.

“Duhanpirësit më të rrezikuar”

Për duhanpirësit, mjeku tha se kanë prirje të shfaqin simptoma më të shumta nëse preken nga virusi, në krahasim me jo-duhanpirësit.

“Imuniteti i masës nuk ekziston”

Duke folur për imunitetin e masës, që është përmendur nga kryeministri britanik Boris Xhonson, tha se është një marrëzi, e shpikur nga industria farmaceutike.

“Nuk ekziston, po deshe të bëjmë dhe një emision të të shpjegoj pse. Por dhe nëse do ekzistonte, si mund të ketë ndaj një sëmundje që nuk të jep imunitet?! Është si i ftohti. Si mund të thuash që ekziston imuniteti i masës ndaj të ftohtit”.

Loja e madhe

“Ne po bllokojmë botën, ekonomia italiane është në fuqinë minimale. Çfarë bëhet? Bllokohet të gjitha aktivitetet, por bursat mbahen hapur. Bursa shkon përtokë. Humb në vijimësi. Çfarë do të thotë kjo? Ai që është miliarder mund të blejë shoqëri të kotuara në bursë për 2 lira. Kur ti jepet fund me këtë farsë e të thuhet që mbaroi gjithçka. Dhe nuk do ketë mbaruar asgjë sepse ky virus do të vijojë të bëjë atë që ka bërë deri tani, domethënë asgjë. Atëherë këto persona do jenë padronë të botës. Kush nuk do jetë miliarder, por ka pasur ca para mënjanë, do kenë blerë 3,4 restorante që duhet të mbylleshin, 10 dyqane që duhet të mbylleshin, pra ai që ishte i pasur do jetë shumë më shumë më i pasur, por do kemi një përmbytje me të varfër që do jenë gjithnjë e më të varfër. Kjo është tjetër pasojë e kësaj epidemi të krijuar me qëllim”, deklaron.

/BoldNews.al/

6 eurodeputetë: Greqia të lejojë kthimin në trojet e veta të popullsisë së Çamërisë

No Comments Lajme Opinion

Nga Viron Gjymshana

Kur në Bruksel hartohej Memorandumi për Çamërinë: “Vetëm kur pakica kombëtare çame në Greqi dhe ajo greke në Shqipëri do të gëzojnë të njëjtat të drejta, vetëm atëhere marrëdhëniet midis popujve grek dhe shqiptar, do të jenë vërtet të forta dhe të sinqerta.”

Kur në Kuvendin e Shqipërisë ishte në diskutim e sipër Rezoluta për Çështjen e Çamërisë, gjashtë eurodeputetë në Bruksel, kishin nisur përpjekjet për ta ndërkombëtarizuar Çështjen Çame, si çështje e të drejtave të njeriut. Ishte shkurti i vitit 2004, kur përmes një memorandumi drejtuar komisionierit të BE-së për marrdhëniet me jashtë, gjashtë eurodeputetët kërkonin që popullsia çame të lejohej të kthehej në trojet e veta në Çamëri. Propozimi drejtuar komisionerit të Bashkimit Europian, përgjegjës për marrëdhëniet me jashtë, Cris Patten, vinte nga eurodeputetët Marko Panela, Mauricio Turko, Marko Kapato, Xhanfranko del’Alba, Benedeto dela Vedova dhe Olivier Dypui. Në memorandumin e tyre, ata theksonin që vetëm, kur pakica kombëtare çame dhe ajo greke në Shqipëri do të gëzojnë të njëjtat të drejta, vetëm atëhere marrëdhëniet midis popujve grek dhe shqiptar, do të jenë vërtet të forta dhe të sinqerta.

Ishte koha, kur kishte nisur të trajtohej në kancelaritë europiane çështa e genocidit grek ndaj Çamërisë. Në fillim të vitit 2004, Grupi Ndërkombëtar i Krizave kishte publikuar një raport të detajuar rreth Çështjes së Çamërisë duke e cilësuar genocid ndaj popullësisë së Çamërisë, si jo një ikje e kësaj popullsie me dëshirën e saj, siç pretendonin eurodeputetët grekë.

Eurodeputetët Panela, Dypyi, Turko, Kapato, Del’Alba dhe Dela Vedova theksojnë se në qershor të 1944-ës, 44 mijë shqiptarë të besimit mysliman, u dëbuan me forcë nga tokat e tyre në Çamëri me akuzën se kishin bashkëpunuar me pushtuesit italianë dhe gjermanë. Për këtë akuzë, eurodeputetët i referoheshin raportit të Grupit Ndërkomnbëtarë të Krizave, ku përjashtohej kategorikisht pretendimi grek ndaj Çamërisë. Ata kishin evidentuar me dokumenta e fakte zyrtare genocidin grek ndaj popullsisë së Çamërisë. Ndaj dhe gjashtë eurodeputetët e kishin të qartë idenë, kur theksonin në Parlamentin Europian se dëbimi i popullsisë së Çamërisë, shënon edhe epilogun e genocidit të kësaj popullsie, të cilës, për më shumë, iu konfiskua gjithë pasuria, duke përfshirë këtu trojet e shtëpive, tokat bujqësore, bagëtitë e të tjera.

Edhe popullsia ortodokse çame që mbeti në Çamëri nuk gëzon dot të drejtat e njohura në vendet anëtare të Bashkimit Europian, në mënyrë të veçantë të drejtat e pakicave etnike dhe gjuhësore, siç është e drejta për të mësuar gjuhën shqipe në shkollat shqipe, të cilat janë të ndaluara nga shteti grek – shkruhet në këtë memorandum.

Vetëm në rast se dy pakicat kombëtare, në Greqi dhe Shqipëri, vihen në pozita të barabarta politikisht dhe juridikisht, vetëm atëhere ndërmjet dy popujve, shqiptar dhe grek, do të ekzistojnë lidhje miqësie të sinqerta dhe të qëndrueshme, vënë në dukje parlamentarët europianë.

Njëkohësisht eurodeputetët Panela, Dypyi, Turko, Kapato, Dela Vedova dhe Del’Alba i bëjnë thirrje përfaqësuesit të Komisionit Europian që të ndërmerren veprime konkrete me qëllim që popullsia çame e besimit musliman që është dëbuar nga Çamëria, të lejohet të kthehet në tokat e saj, të gëzojë të drejtat e rikthimit të pronës si dhe t’i njihet dhe të përfitojë dëmshpërblim për humbjet që ka pësuar gjatë gjithë këtyre viteve.

Në fund eurodeputetët kërkojnë që edhe për çamët ortodoksë që kanë mbetur në Çamëri, Komisioni Europian të ndërhyjë që edhe atyre t’u njihet e drejta e përdorimit të gjuhës shqipe në dokumentat zyrtare dhe që ky grup popullsie të gëzojë po ato të drejta që gëzon pakica greke në Shqipëri.

Memorandumi i eurodeputetëve të sipërcituar vjen disa ditë pas një prononcimi të një eurodeputeti katalan, Mayol Ribeiro, i cili ngrinte çështjen e mohimit nga shteti grek, të pakicave kombëtare në Greqi.

Njëkohësisht në një raport që pritet të publikohet në muajin mars nga Grupi Ndërkombëtar i Krizave, theksohet se politika e dëbimit të çamëve nga Greqia ka filluar të vihet në zbatim që në vitet ‘20 të shekullit të kaluar, pra shumë përpara Luftës së Dytë Botërore. Në raport pohohet se dëbimi i parë i çamëve nga vatrat e tyre u bë gjatë shkëmbimit të popullsive ndërmjet Greqisë dhe Turqisë së Ataturkut në vitet 1920. Grekët e Bosforit u vendosën atëhere në veriperëndim të Greqisë në tokat e çamëve myslimanë, të cilët qeveria greke i dëboi drejt Turqisë.

Por, në ndryshim nga parlamentarët europianë, Grupi Ndërkombëtar i Krizave vëren se: si shqiptarët e hershëm në Greqi, të njohur si arvanitas, ashtu edhe çamët ortodoksë, janë tashmë pothuajse të asimiluar në shoqërinë greke.

Burimi/27.al

Valton Berisha me historinë e tij në radio Projektin 21 !

No Comments Intervista Lajme

Valton Berisha , një ushtar i UCK , që në fillimet e luftës për lirinë e Kosovës, ai ju bashkua , kësaj ushtrije dhe rrugëtimi i tij dhe bashkimi në Gllogjan dhe betimi me komandant Ramush Haradinaj , më pas dhe rrugëtimi i tij drejt Shqipëris ishin një histori që na emocioni të gjithë dëgjuesit e radio Projektit 21 , kudo që ishin ato . Një histori tepër e sinqertë dhe e treguar me detaje . Më pas ai tregoi edhe kalimin e kohë në Tropojë dhe bombardimet e armikut , por që me shumë vështirësi arriten të hynin në tokën amë e më pas për ditë me rallë duke u ushtruar nga komandantë të pregatitur mirë .

Më pas Valtoni na tregoi se si e morën rrugën për të hyrë në frontin e luftës, por dhe mënyrën se si përdoren ata , në rresht për një dhe komanda përcillej njëri pas tjetrit , por ai tregon se brenda atij grupi të madh që po hynte në luftë , urdhërat deformoheshin nga shipfolës , që punonin në sherbim të shkaut . Dhe ai e bazon thenien e tij , ku thotë, se kur ne kemi hyrë në Kosovë , o me dashje o pa dashje është shkrepur një armë dhe më pas përmbi ne janë hedhur raketa me drita, për të mesuar armiku , se ku janë të vendosur forcat tona . Por në një moment nga ana jonë është qelluar nga krahu jonë dhe është eleminuar , por më pas janë hedhur dhe të tjera ku ne jemi hetuar nga forcat armike dhe mbi ne ështe granatuar . Gjatë granatimit , copar e granatës kane goditur edhe Valtonin , ku ai ka bërë qëndrim, por forca shpërthyese e ka hedhur në ujë ! Ai tregon se kishin problem se nuk njiheshin me terrenin, por vec ishin të orintuar se gjatë hyrjes në Shqipëri kishin parë kuaj të ngordhur dhe ato prisnin të shikonin kuajt e ngordhur për të kuptuar drejtimin e tyre që duhej të merrnin .

Por Valtonit filloi që ti rëndohet plaga dhe holli nga krahu municionin dhe syë filluanti errësoheshin , ndaj kërkoi ndihmen e shokëve , duke u rinkthyer në Shqiperi , kur ju afruan teritorit shqiptarë Valtonit i kish ra të fiktë dhe ish përmendur kur ushtarë të UCK kishin ardhur me mushka për ta tërhequr , por gjate rruges mushka ecej në terren të keq dhe ai kishte problem me plagen , nga që copat e granatës i kishte në trup. Ishte njeriu i parë që mbërriti në spitalin e Bajram Currit . U muar në përkujdesje nga mjeket, por ato nuk kishin mjeten e nevojshme për ta operuar, por me ato mundësi ja kryen një pjesë të operimit …

Shen. Shkrim i paperfunduar …