Home

Lajme

Pronovim libri në radio Projektin 21 !

No Comments Aktualitet Lajme

Ditën e dielë të datë 1 mars 2020 , në ora 21.00 në radio projektin 21 u bë një pronovim libri i këngëtares Jola Puci ! Ishte libri i saj i parë ! Ajo tregoi se që në vegjëli , kishte filluar të shkruajë poesi , krahas këngës , që ishin dy dashuritë e saja . Por edhe gjatë moshës madhore ajo vazhdoi ti grupojë këto poezi , ku nje pjesë i ka përdore edhe për tekste këngësh , në këngët e saja dhe me ndihmën e nje shkrimtari , ajo i grupoi poezitë më të mira dhe i botoi në një libër të tiyulluar ” Melodi prej shpirti ” . Libri u prit mire nga kritika , por dhe nga miq e mikesha të këngëtares . Libri ishte me poezi dhe i ndarë në tre cikle . Gjatë pronovimit u recituan poezi nga Moderatori dhe vete Këngëtarja . Por u percollen edhe kenge të kënduara nga z. Jola të marra nga arkivi i radios ! Gjatë programit u përcollën mesazhe falenderimi për librin e parë te z. Jola Puci, ku ajo tregoi se do të vazhdonte të shkruante përsëripoezi dhe të vazhdonte të botonte se ndjehej mirë edhe në poezi , sepse sic tha Ajo, poezia është qetësia e shpirtit !

Më pas në pjesën e dytë të programit në ora 22.30 , në debatin e hapur u fol për kualicionin e partisë “Besa” me partinë e Zaevit , ku diskutuan edhe Deputeti i Parlamentit shqipërise z. Kostaq Papa dhe i të drejtave te njeriut në Iliridë Dr. Adil Mustafa !

Më pas folën edhe të tjere aktivistë të cështjes kombetare . U bë një lidhje e drejtëpërdrejtë edhe me radion Zeri i Shqiptarve ne Cikago , me z. Riza Milla , ku folëm për aktivitetin e radios që ai drejtonte atje dhe kontributin e saj që jipte për komunitetin e shqiptarve te Cikagos . Nga Shqipëria e morën fjalën , Nipi i Petro Nini Luarasit , z. Petro Luarasi i cili kërkoi hapjen e një Portali, për shqiptarët që duan ti bashkohen cështjes kombetare shqiptare dhe nëpermjet , këtij Portali të bëhej lidhjet dhe kordinimet e gjithë aktivitetit . U ra dakort se në një nga ditët ne vazhdim do të mblidhen së bashku me grupin e punës që ka dale nga takimi i dalë i 19 janarit , ku 150 vetë nga të gjitha trevat u mblodhen në Tiranë , të organizuar nga z. Frederik Ruco , për të organizuar bashkimin kombëtar .

Programi vazhdoi deri në ora 02. 30 të mengjezit , me diskutant të ndryshëm qe e morën fjalën gjatë gjithë programit !

Për Radio Projektin 21 – Luigj Shkodrani

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *