Home

Lajme

KATER POEZI PER CAMERINE . SJELLE NGA POETJA GRESILDA RRUGEJA.

No Comments Argëtim Letersi

TITULLI : PER CAMERINE ME MORI MALLI

Per ty Cameri me mori malli
Lotet me rrjellin ne te shkretat sy
Djerset me pikojne nga balli
Sa shume mall kam per ty

Poezia ime shume thote
Si gjithmone dhe kete here
Brenda saj pikon lot
Camerine kerkon perhere

Atje ne viset e Camerise
Ku bijte e shqipes deshmore rane
Celen lulekuqet e lirise
Dhe perqafuan nje nga nje trimat qe rane

Cameria ende vajton
Dheu me dekada e ka renduar
Cdo gure dhe drure atje lengon
Per bijte e saja qe i kane debuar

Nuk e shikon o Shqiperi
Qe askush nuk te qendron prane ?
A nuk e sheh qe tokat ti copetuan ?
Edhe ty te shkrete te lane

Tani eshte casti i Shqiperise
E fundit ore po vjen
Te lire te jetojme ne trojet e Camerise
Aty shpirti yne qetesi gjen.

GRESILDA RRUGEJA . 26 ,12 , 2019 .

TITULLI : CAMERIA NA KA MUNGUAR

Cameri perse derdh lot ?
Qetesine kush ta ka prishur ?
Fshiji lotet se nuk ti shoh dot
Gjithmone te dua si ylle i ndritur

Cameri toke e bekuar
Te dua e shume te cmoj
Pa ty ndjehem e deshperuar
Pa ty une nuk jetoj

Ah , kjo poezia ime
Sa shume po renkon
Qan ,qan , me renkime
Camerine ajo kerkon

Te lutem shume o i madhi Zot
Trojet tona na i bashko
Na i ndalo te shkretat lot
Vuajtjet tona na i largo

Ah , Evrope ne shpirte na vrate
Ne shpirte e zemer vrare aq shume
Shqiperine e copetuat e dhimbje i late
E lotet ne troje na i derdhet lume

Lengon pa reshtur si moti me shi
Shqiponja dy krenare atje mbi male ku rri
E perlotur veshtrimin drejte Camerise vervit
Bashkimin e Camerise me Shqiperine eshte duke prit.

GRESILDA RRUGEJA .25 , 12 , 2019 .

TITULLI : PER CAMERINE POEZI THUR .

Shpirti flake mu dogj mua
Kur mesova kete histori
Cameri te them me mall : te dua
Pa ty jetoj e zhytur ne vetmi

Sa e bukur je Cameri
Me fusha , male e brigje te lulezuara
Zemra ime tash e di
Se si kane rrjellur ngjarjet ne kohet e shkuara

Moren rrugen te brengosur
Burra , pleq , gra e femi
Te rraskapitur e te sakatosur
Duke pare shume mizori

Atje ku cel lulja e pranveres
Qe fushave u jep aq nure
Une poetja shkruaj hera , heres
Poezi per Camerine bukur thur

Po deri kur do vazhdoje kjo histori e gjate
Qe shqiptareve i nxiu jeten
Edhe ndjenjat i vrate
Dhe mbyti te verteten

Dekada te tera shkuan
Cameria shume te dhemb
Me vuajtje vitet e mbuluan
Malli te djeg per te shtrenjtin vend

Atje as bylbyli sot s’kendon
Toka eshte thare eshte bere prush
Cdo drure e gure fort renkon
Per Camerine mall ka gjithkush

Cameri o vend prrallore
Ti je drite e Shqiperise
Kenget tuaja shekullore
Rrojne ne zemrat e shqiptarise

Fluturo shqiponje mbi male
Dhe kerko viset e tua
Ngre flamurin me dy krena
Ne Cameri , ne trojet e tua .

GRESILDA RRUGEJA . 02 , 12 , 2019 .

TITULLI : CAMERI O VENDI YNE

Cameri o vend prrallore
Plage e jona e pasheruar
Zemren tende bardhe debore
Valle ty kush ta ka lenduar

Perse vajton o bylbyl kengetare ?
Atje ne viset e Camerise
Shpirti yte mos valle eshte vrare
Se Camerine ja kane lene Greqise

Cameri , sa shume lot jane derdh per ty
Lume i loteve qe nuk shteron
Qajne , qajne , te shkretat sy
Per token meme qe po renkon

Si mund te qeshi buza jone
Kur ne token tone asnje njeri s’mbeti
Se hija e zeze si gjithmone
Perzuri dhe foshnjat e njoma , qe nga djepi

Cameri , bijte e tu , token me gjak e kane vaditur
Me gjakun qe rrillte si rreke
Per lirine ata jane ngritur
Dhe jeten dhane per Atdhe

Shqipetare zgjohuni nga gjumi
Cameria eshte plage qe dhemb
Europen plake ta shkundni
Diktaturen ta luftojme dhembe per dhembe

Cameri , amaneti nuk shuhet kurre
Bijte e tu presin te kthehen te pragu
Te puthin me mall toke e gure
Shume i gjate do te jete ate dite vargu

Cameri o bukuri
Ti je bija e nenes Shqiperi
Flamurin kuq e zi , bukur po e valon era
Bashke me pavarsine do te vije pranvera .

GRESILDA RRUGEJA . 08 , 12 , 2019 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *