Home

Lajme

BETEJËN E DARDANISË – KOSOVËS ??️ BETEJËN E TORVIOLLIT – DIBRA E POSHTME

No Comments Argëtim Histori

Ju mbani Gjall Historin!!! Ne nuk harrosh, dhe as nuk duhet të harrojmë, brez pas brezi, por duhet të kujtojmë dhe mbrojmë e ngjarjeve historike të asaj Mesjete që serbët po mundohen ta përvetsojnë me falcifikimin e historisë!!! Zgjohu, zgjohu, e mos turpëro, Vëndin, Popullin dhe Historinë, shiko rrotull, lexoje me zemër Historinë, si Shqiptarë zemër Shqiptari: Vellezer dhe Motra Shqiptar, Miqësi të Shqipërisë e dashur, të nderuar Bashkatdhetarë, Mirmbrema!!! Me 28 Qeshor të 2020 përkujtuam 631º Vjetorin e Betejen e Kosovës, që u zhvillua në rrethinë të Prishtinës – Kosovë, në fshatin Mazgit, të vitit 1389 në mesë të Perandorisë Osmane dhe shtetit të Arbërit dhe fqinjëve të arbërit, edhe pse njëri nder Luftarët më të spikatur Arbëror, Millosh Nikoll Kopiliqi i lindur në Fshatin Kopiliq të Skënderait, vrau për vdekje në dy lufim sulltan Muratin e parë. Në këtë Betejë të përgjakshme dhe të pabarabartë, më forca të bashkuara, moren pjesë u shqua personalitete të shquara Shqiptarë si Teodor Muzaka – Paraardhësi Stergjyshor im, Heroi i Familjes sonë Muzaka/Musacchio: nëna e babait tim, gjyshja ime, Silvia Musacchio – Muzaka, është një pasardhësit i Drejtpërdrejtë i Familjes Shqiptar fisnike e Princave Muzaka, të afërmit e Skënderbeut -, Gjergji II Balsha, Gjon Kastrioti, Dhimitër Jonima, Andrea Gropa, etj… Rrofte gjithe Herojte e Kombit tone qe u Sakrifikuan per Lirine e Drejtesine e Shqipëria!!! Edhe , 29 Qershor, 576º Vjetorin (1444 – 2020) e Beteja e Torviollit, Dibra e Poshtme, Veriu i Peshkopisë, është e para Betejë e Fituar, kundër perandorisë osmane. Luftëtarët Arbërorë, udhëhequr nga Gjergj Kastrioti Skenderbeu, Madheshti e Kombit Tone, Bekuar qofte emri i tij, ishin rreth 15 mijë kundrejt 25 – 40 mijë pushtuesve osmanë. Flamuri i Kombit ngritej, gjemoin njemije trumbena, qe te mbaheshin Shqipetar, derdhnin gjakun pa peshuar, per Flamurin e Bekuar!!! Gjergj Kastrioti Skenderbeu eshte figura me madhe e Kombit Shqiptar, sundimtar, strateg, ushtarak, diplomat dhe mbrojtes i Arberise dhe Europes!!! Lavdi e përjetshme trimit përmbi trima, Gjigantit dhe Heroit të Popullit Gjergj Kastrioti Skenderbeu, dhe Popullit që ju Bashkua Luftës Çlirimtare kundër pushtues!!! ️A jemi gati te gjithe se bashku per ri Bashkimin Kombetar!!! Qoftë i përjetshëm kujtimi për të Rënët në Altarin e Lirisë!!! Rrofte gjithe Herojte e Kombit tone qe u sakrifikuan per Lirine e Drejtesine e Kombit Tone!!! Rroftë Shqipëria Etnike!!! Në lavdinë e Kombit Tonë Shqiptar përgjithmonë!!! Lavdi Deshmoreve te gjitha koherave te Kombit Shqiptar!!! ️Rroft Iliria e Shejt Rroft Dardania Sacra!!! ️ Rroft Shqipria dhe Histotia jone Pellazgo – Ilire dhe Tgjithe Deshmoret qe rane per Vatan!!! Lavdi Deshmoreve te gjitha koherave te Kombit Shqiptar!!! Kuq e Zi jan ngjyrat tona, ne Flamur jeton Shqiponja, koken lart e shum krenar, i themi botes jemi Shqiptar!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Së Bashku nuk do të humbasim kurrë!!! Populli i Bashkuar kurrë nuk do të mposhtet!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

+Aleksander I Shqipatrëve, Kryepeshkop – Bir I Shqiponjës
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!

Burimi/Facebook-Alejandro Greco

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *