Home

Lajme

LUIGJ SHKODRANI – JU UROJ NGA ZEMRA ME FAT KURBAN BAJRAMIN

No Comments Aktualitet Lajme

TE DASHUR SHOKE E MIQ TE MIJ ,KUDO KU JENI  ,KU DALLGA E JETES JU KA HEDHUR. PRANONI NJE URIM PREJ ZEMRE  PREJ NJE VELLAI TUAJ TE BESIMIT KATOLIK ,ME RASTIN E FESTES SE KURBAN BAJRAMIT. KJO FESTE FESTOHET NGA MBARE VELLEZRIT MUSLIMANE ANE E MBANE BOTES. ESHTE NJE FESTE E MADHE,KU ME SE MIRI TREGOHET ZEMERGJERSIA E MUSLIMANIT,HUMANIZMI I TIJ,PER SKAMNORET E NJERZIT NE NEVOJE. KJO DITE ESHTE DITA E REFLEKTIMIT TE MADH,NDAJ NJERIUT TEND,NDAJ KOMSHIUT,NDAJ FEMIUT TEND,NDAJ NJE SHOKU E MIKU,ESHTE DITA E FALJES ,DITA E BASHKIMIT,DITA QE SHUAN MERINE MIDIS NJERZVE DHE I AFRON ATO ME AFER ZOTIT TONE. NDAJ VELLEZER E MOTRA TE BESIMIT ISLAM ,SA ME SHUME TE JEPNI NGA VETJA ,SI NE ASPEKTIN HUMAN ,POR DHE ATE SHPIRTEROR ,SHPIRTI JUAJ DO TE JETE ME I PAQE ,ME I RELAKSUAR,ME I QETE NGA ANA MENDORE,POR DHE ME AFER ME ZOTIN. VELLEZER E MOTRA , VITI 2020 , DO TE KUJTOHET GJATE NE MEMORIEN TONE POR EDHE TE KETIJ BREZI TE RI, QE E PERJETUAN , KETE KATASTROFE GLOBALE TE CONVID 19 , KU HUMBEM , SHOKE E MIQ TONET , NJE PJESE HUMBI FAMILJARET E VET , KU PER FATIN E KEQ , NUK JU BENE AS NDERIMET E FUNDIT , NDAJ KY KURBAN BAJRAM , PO FESTOHET BRENDA SHTEPIVE , PA MYSAFIRE DHE PA U FALUR NE XHAMI , POR DHENTE ZOTI E DITE ME TE MIRA VINE PER TE GJITHE NE ! NDAJ ZOTI NA E FALTE GABIMET TONA , NA DREJTOFTE NE RRUGEN E TIJ, SE NJE PJESE E KANE HUMBUR ATE RRUGE , NDAJ ME AFER ME ZOTIN TONE TE MADHERUESHEM , ME AFER ME NJERI – TJETRIN ! 
NDAJ TE GJITHE JU MIQ E SHOKE TE MIJ TE BESIMIT ISLAM ME LEJONI TJU UROJ NE KETE FESTE,QE TA KALONI SA ME MIRE ,NE PAQE E NE QETESI, NE HARMONI E NE DASHURI ME NJERI – TJETRIN.

JU UROJ GEZUAR DHE ME SHUME FAT FESTEN E KURBAN BAJRAMIT , FESTOFSHIM ME MIRE NE VITET NE VAZHDIM !

NGA MIKU JUAJ I BESIMIT KATOLIK –  LUIGJ SHKODRANI

DANIMARKE , 30 GUSHT 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *