Home

Lajme

Ilir Seci – Fiorello LaGuardia

No Comments Uncategorized

Fiorello LaGuardia ka qene kryetari i Bashkise se New York-ut nga viti 1934 deri ne 1945,i zgjedhur si Liberal republikan.Eshte me i famshmi nga gjithe kryetaret i bashkise se New York-ut ne gjithe historine e ketij qyteti sepse e drejtoi kete qytet ne kohera shume te veshtira,ne Kohen e Depresionit dhe kulmit te lulezimit te mafias italiane…ishte shume impulsiv si natyre,i guximshem e mbahet mend sepse shpesh dilte edhe ne udhe e zihej me grushte me kreret e grupeve mafioze…
Pse e solla ketu do thoni ju?!
E solla sepse eshte arberesh,familja e tij njejte si familja e Joseph DioGuardit emigroi nga Jugu i Italise per ne USA,i ati Achille La Guardia erdhi nga Cerignola e komunes se Puljas,me shumice arbereshe kurse e ema ishte nga Trieste po ashtu Itali…Emri Fiorello eshte varianti italian,perkthimi ne italisht i emrit Lulash…ose Lulete qe ende eshte si emer ne viset shqiptare!E di ne italisht tingellon shume bukur apo jo?!E pra eshte i njejti emer…Ketu ne USA,posaçerisht ne New York me ka rene rasti shpesh te takoj arbereshe me kete emer,Fiorello eshte emer shume popullor mes tyre…

Burimi/ Facebook – Ilir Seci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *