Home

Lajme

Kostaq Papa – ARSIMI NE VITIN E PANDEMISE !

No Comments Aktualitet Lajme

Dje me 14 Shfator 2020 filloi viti shkollor!
Suksese nxenesve, mesuesve dhe prinderve!
Suksese femijeve qe shkuan per here te pare ne shkolle e do mesojne ABCne!
Fillim te mbare vitit shkollor ne Shqiperi e po ashtu mbaresi arsimit Shqip ne Kosove, Maqedoni, Mal te Zi, Kosoven Lindore, Cameri e Emigracion dhe Diaspore!

Sigurisht qe viti shkollor filloi me probleme por u be shume mire qe u fillua. Jemi ne vitin pandemik e nje pjese e problemeve mund te rregullohen gjate rruges.
Mesimi do zhvillohet ne 1,2 3,4 turne sipas shkolles, terrenit, bashkise,qytetit, numrit te nxenesve e hapesirave shkollore.
Kuptohet qe shkollat e terrenit ose fshatit do zhvillojne mesim me 1 turn e ne orar te plot sepse kane numer te vogel nxenesish e ambjente te mjaftueshme.
Shkollat e qytezave dhe qyteteve te vogla do zhvillojne mesim me 2 pjese (08-11, 11.30-14.30) , ndersa problemet dhe turnet nga mengjesi ne darke do te bejne shkollat e qyteteve te medha!
Problemet me te medha i kane shkollat e qyteteve te prekur nga termeti ku nje pjese e mire e objekteve u rrenuan nga termeti 26 nentorit 2019. Ne Tirane e Durres ka mungese objektesh e do behet mesim me shume turne!
Me pengesa e probleme por fillim i domosdoshem per femjjet dhe arsimin ne pergjithesi.
Fillimi i vitit te ri shkollor u shenua me perpjekje te medha per te realizuar ne maksimum protokollin shendetesor, higjenik e te kovid 19.
Fillimi i vitit te ri shkollor u shenua me konfrontime mendimesh politike te ndryshme por qe nuk kishin ne themel zhvillimin e arsimit por aspekte pseudorevanshesh politik.
Fillimi i vitit shkollor u shenua dhe me dorheqjen e Ministres Besa Shahini dhe zvendesimin e saj.
Ne fakt ajo e pat paralajmeruar largimin e saj nga detyra. Ajo u shpreh se pati dhe shenja racizmi ndaj saj per arsye te dialektit dardano-kosovar. Muajin e fundit u shtuan sulmet ndaj saj. Biles pati dhe sulme te sajuara e pa vlere per arsimin kur nje element pa vlera arsimi e akoma dhe pa vlera opozitare, nje liliput si firaun militant kritikonte Ministren Shahini gjate wikendit qe beri me familjen dhe miq te saj ne Kanionet e Holtes.E kritikonte nje qe kur ishte drejtor shkonte nje dite ne muaj ne detyre e merrej me lloj-lloj marifetesh.E kritikonte per gjendjen e kanioneve!
C’eshte e verteta gjate drejtimit te Ministrise se Arsimit nga B.Shahini pati probleme ashtu si dhe ne periudhen e parardheses L.Nikolla. Per arsye se vinte nga intelektualet e Kosoves ajo me shume u morr me politika zhvillimore arsimi e pak e njohu terrenin.
Shume here une i kam kritikuar gabimet e saj ne Komisionin e Edukimit por dhe ne seance parlamentare. Por kur vjen puna per fshikullime koti e konsideroj veten nje mbrojtes i saj edhe pse ajo nuk plotesoj asnje element te kerkesave te statusit te familjes time!
Dhe pse do te permendet si nje ministre e zakonshme duhen permendur perpjekjet e saj per tu perballur me kedo sy me sy, deshira e saj pozitiviste per zgjidhje te problemeve, kuraja e saj per te implementuar risi te reja e sidomos kurajo e fundit qe u shpreh se do largohem per te mos ndikuar ne perballjen e zgjedhjeve te ardhshme te kraheve politik!
Ne syrin e qytetareve ngelet nje ministre e thjeshte dhe shume e komunikueshme!
Nga dje detyren e ministres se arsimit e morri deputetja e Elbasanit e PS , Z.Evis Kushi, ish pedagoge ne UE A.Xhuvani. I urojme suksese dhe i kerkojme me shume angazhim per te permiresuar situaten sepse arsimi ka shume probleme te mbartura. Po ashtu qe arsimi ti shpetoj perplasjeve te fushates dhe politikave stinore!
Fillim te mbare arsimit Shqip kudo!
Sebashku te perpiqemi per me te miren ne kete vit te veshtire e pandemik!
Vemendje per shkollat e Emigracionit dhe Diaspores.

Me rastin e fillimit te vitit shkollor vizituam disa shkolla por dhe mjedise te Universitetit te Tiranes.

KOSTAQ PAPA PhD E Drejte Nderkombetare
Deputet i Tiranes dhe Emigracionit
Antare i Komisionit te Edukimit

Me poshte Leking Papa 4 vjec me shoqeruesen/dadon e tij duke shkuar ne diten e pare ne Kopesht per vit te dyte sivjet e po na pershendet me dore!
Vit te mbare gjithe femijeve shqiptare kudo!

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *