Home

Lajme

Gresilda Rrugeja – BURGU I ZI

No Comments Argëtim Letersi

KJO POEZI I KUSHTOHET PISHTAREVE TE LIRISE TE PERNDJEKURVE POLITIK QE VUAJTEN DENIMIN NE BURGJET E TMERRSHME TE DIKTATURES KOMUNISTE .

POEZI .BURGU I ZI .

Ate cast njoha te verteten
Dhe vuajtjet e tuaja i ndjeva prane
Vitet iken dhe u treten
Por plage ne zemer ata na lane

Sa here poezia ime
Sa here ka vajtuar
Mbi vuajtje e mbi dhimbje
Historite i ka deshmuar

Ne terrin e qelise
Mes hekurave vdekjen e shikonin
Vitet e rinise
Mes rebesheve po i kalonin

Mes telave me gjemba rrethuar
Lirine e prisnin me padurim
Se liria per ta ishte shume e cmuar
Ishte si rrezja e diellit qe del ne agim

Ne ate burg te zi
Ku enderrat i rrethonin
Enderrat per liri
Kurre s’ja ndalonin

Vuajtjet e tyre s’kishin t’mbaruar
Vuajten , vuajten si mos me keq
Me lot te kripur terur , tretur
Shpirti i tyre sa shume ka heq

Jetuan mes perbindshave plot 45 vjet
Me shprese se perbindshat s’do kishin pushtet
Jetuan mes ferrit qe s’mund ta pershkruaj njeri
Por serisht i mungoj e shtrenjta liri

Me shpirtin e tyre te vrare
Largohen nga atdheu per te gjetur liri
Ndoshta larg , atje ku s’ka barbare
Do te gjejne prehje e qetesi .

Gresilda Rrugeja 06 . 09 . 2019 .

Burimi/facebook – Rexhep Rrugeja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *