Home

Lajme

Ardiana Dhimiter Mitrushi – Çmimi

No Comments Lajme Opinion

Për të tretën herë nga dhoma e vajzës së tij erdhen tingujt therës të Vokalizës. Kuptohej
mesazhi. Tani do të donte t’i kishte sjellë nga jashtështetit vetem disqet e Kaçarturianit apo të
Prokofjevit në shtëpi. Ato më të errtat që ata kishin shkruar si marshe lufte.Tani pëllumbesha e
tij po luante viktimën dhe heroinën, të dashuruarën e përjetshme, të pikurën nga malli, nën
tingujt e asaj dreq violine. “Patjetër që do t’ia ketë luajtur ai, në atë të ashtuquajturën shtëpi të tij,
në mbledhjet e tyre,…Po leshkot e mi ç’bënin, ku kishin qenë, çdreqin ruanin? Vetëm mua më
vinin pas derdimenat? U ngrit nga tavolina e tij dhe shkoi drejt derës. Teksa bënte te kapte
dorezën e derës, ngriu në vend. E uli dorën dhe u kthye pas. Shkoi drejt dritares dhe hodhi sytë
jashtë. Manteli i errët po varej mbi çatitë e shtëpive Tiranase dhe pas gjysëm ore do t’i mbulonte
ato krejtësisht. Dhe pak orë do të mbaronte kjo çmëndi e saj për atë bukurosh. U ul sërish në
tryezë. Ja aty, ulur në karriken për kundrejt, e ëma e tij kishte patur guximin t’i thonte: S’kam
ardhur të bëj krushqi, por të flasim se çdo të bëjmë me ata të dy që presin një fë…
Jo, s’do të kishte më asnjë problem, asnjë urë, asnjë shpresë. Do të rrezikonte ta flijonte dhe të
bijën, por kjo krijesë nuk do ta shihte kurrë dritën e diellit. Durim dhe pak orë.
Sytë e tij hetonin imtësisht çdo qoshe të dhomës përfshirë dhe qilimin e sjellë nga jashtë se mos
kishte mbetur ndonjë qime floku nga tufat e shkulura me pasion nga rojet e tij që e tërhoqën
zvarrë atë krijesë nga shtëpia e tij. Bukuria e saj dhe sensualitetii saj femeror nuk e kishin
zbutur aspak zemrën e tij për t’i ndalur ata. Tek ajo ai kishte parë vetëm një gjë: armikun.
“Luaj, luaj Vokalizë! Lëshoje edhe ca kumtin tënd e dehur në eter…pas pak do bien perdet, do
ndërrohet skena dhe do të fillojë Rekuiemi.” tha me zë nëpër dhëmbë duke parë orën. Kaq ditë
që kotelja e tij luante me nervat e tij, pa pikën e turpit. Por do t’i vinte fundi dhe lodrave të saja.
“Në fillim do të vdesë fëmija i palindur dhe pastaj ai, ndryshe dalëngadalë mbi dhé”.
Pastaj mori stilolapsin dhe nje fletë të bardhë duke e ditur se kështu po shkruante skenarin që
do t’ua kalonte të tërë skenarëve. Ai djalë do ta paguante shtrenjtë dashurinë me vajzën e tij.
Të mbështjella me shalle të zeza për tu bërë njësh me errësirën, nënë e bijë kishin shkuar atë
mbrëmje të fundit të vitit në martenitet. Nuk ishte nevoja të shkonte dhe ai me to. Ishin mjaftë
njerëzit e tij. Nëse e bija bënte ndonjë çmenduri e ndreqnin ata gabimin.Ndërhyrja ishte
ndërmarrë nga mjeku më i mirë dhe infermiere të përzgjedhur. Çdo gjë do të bëhej në fshehtësi
të plotë me urdhër të prerë nga lart. Asnjë mizë s’do të guxonte të pipëtinte. Çdo gjë ishte nën
kontroll të plotë. Nuk kishte pse të shqetësohej fare. “Gjashtë muaj…çdo gjë ështe e mundur
dhe vdekja…” I shtrënguar fort nga korseja fëmija kishte shtyrë derisa kishte gjetur hapësirë për
t’u rritur i shëndetshëm dhe ishte një fëmijë goxha i bëshëm. Do të ishte një abort i vështirë që
do të kërkonte dhe copëtimin e fetusit ndoshta.
“Kokëfortë dhe ai si ata. Gjithçka është e mundur…” Telefoni në të djathtë të tryezës rrinte i
heshtur. Nëse diçka e keqe ndodhte receptori i tij do të ishte mbartësi i lajmit tē keq dhe ai me
vështrimin e ngulur mbi të po e urdheronte të heshtte këtë natë. “Gjithçka mund të ndodhte…”
Në mend i mbiu thika e përgjakur në duart e Klimenestrës tek hakmerrej për të bijën. Jo, bija e
tij nuk do të vdiste dhe gruaja e tij nuk mund të ishte kurrësesi Klimenestra! Gjak tjetër rridhte në
damarët e saj sllavë, gjak i ftohur nga bora e pashkrirë e Uraleve. Hodhi sytë rrëshkitshem mbi
titujt e librave në raft derisa lexoji: Iliade. Kishte aty këngët e plota të Iliadës në frengjisht. E
ngjitur me të një seri librash rreth mitologjisë greke dhe patjetër Virgjiin. Më kot e nisi trurin të
bariste versionet e ndryshme të mitit. Nga do që ta kthente Agamemnoni ishte i vdekur. Atë që
s’e bënë mijëra ushtar nga të dyja palët, që e urrenin me zell për harbutërinë dhe pangopësine
e tij, e kishte bërë një dorë e vetme gruaje me qetësinë më të madhe, brenda mureve të
shtëpisë së tij.
“Asgjë nuk do t’i ndodhë sime bije. Ajo është e fortë dhe me mjekët më të mirë mbi kokë. Pas
disa muajsh do ta harrojë Romeon e saj dhe do ta kuptojë që sa budallaçkë ka qenë që desh të
hidhej dhe nga taraca pa le!” Fërkoi mjekrën dhe për një çast u ndje vërtetë zot sepse gjepura
të tilla kishte shkruar pafund, duke e ngritur dashurinë në altarin më të lartë të fjalës dhe e
kishte tradhëtuar atë aq herë sa nuk numëroheshin. Dhe bota patjeter që mrekullohej me
vargjet e tij. Mori frymë thellë dhe duke e lënë pas trupin, iku në kohët e rinisë së tij, në
mbrëmjet e ftohta moskovite të perziera me avujte e ngrohtë të dala nga buzët vajzave dhe
gotat e alkolit…Nuk ishte dhe aq i pashëm, por kishte kuptuar që paraqitja nuk ishte elementi
kryesor për suksesin me femrat, por mënyra e sjelljes, intriga. Intriga. Patjetër dhe e bija kishte
rënë pre e intrigës. A s’kishte rrotull djem ku e ku më të denjë për të? Ata burrë e grua bënin një
sy qorr për ta lënë atë të kishte pak liri, duke menduar se ishte e sigurtë në rrethin e miqve. As
që u shkonte mendja se me tërë ata djem të pashëm që kishte rrotull nga lidhjet familjare, ajo
do të dilte jashtë rrethit për tu dashuruar me një hiç. E çfarë se kishte luajtur në dy a tre filma?
Nga shkoi e rremoi këtë varfanjak,këtë jetim qyqar? Ku i kishte mendtë? Ia kishte prishur
mendjen ajo fytyrë e bukur e tija të cilën ai tashmë e kishte bërë mision që ta deformonte. Dhe
ajo përsëri pas tij…
Jo. Do t’i jepte një herë e mirë fund kësaj dashurie që mund t’i shembte botën. “Të gjithë
mësojnë nga gabimet që bëjnë, por të mënçur janë ata që mësojnë nga gabimet e të tjetëve”
mendoi ai duke çuar nëpër mend mikun e afërt të diktatorit që dhe pse e zhbëhu atë fejes, te
miratuar në dukje nga ai vetë, nuk e zbrapsi dot ortekun që pasoi. Jo. Askush s’do të hynte mes
tyre. S’do të kishte as edhe një pipëtimë që të shkaktonte ndonjë ortek.Askush s’do t’ia prishte
ritualin e vizitave të djelave tek udhëheqësi. Ata të dy do të shëtisnin bashkë e shkruanin
Memuare dhe veprat e rrallës. Jo, ai s’mundej kurrësesi të rrëshkiste në grackë të till. Ai e dinte
fort mirë që një krushqi e tillë do të ishte si një raketë bërthamore gati në pritje të shtypjes së një
butoni të vetëm. Më mirë se kushdo ai e dinte që një çast nuk ndryshonte dhe aq nga një tjetër,
janë pothuajse binjak, por njëri kishte aftësinë të ndryshonte gjithçka me një gisht të vetëm. Por
edhe sikur të fshihej me gomë krejt biografia e kësaj familje, dajo i arratisur e tjetri në burg, një
njeri me përmasat e tij nuk do të bënte kruqi me ca leckamanë.
“Pas flijimit të fëmijës dhe si ta degdis tërë familjen në internim, ime bijë do ta harrojë dashurinë
e përjetshme. S’do t’i rezistojë tundimeve sigurisht. Dikush tjetër do t’i vërdalloset e do t’i
premtojë “dashuri të përjetëshme”. Jeta e saj vetëm sa ka filluar, ndërsa përjetësia është tepër e
gjatë…”
Por e bija vazhdoi kokëfortësinë dhe s’e harroi as pas dy vjetësh larg syve të saj, dhe ai, babai i
saj po ndjehej dyfish fatkeq që xhelatët e tij s’kishin arritur t’ia merrnin shpirtin. Po fillonte sërish
makthi i tij, pergjimet e takimeve të fshehta, letrat e pasuara dorazi dhe një pastë pa le!. Si
dreqin kishin mundur të ktheheshin. “Ngritën një të vdekur nga baçja e gjyshit, djalin e vrarë
partizan të Jahos dhe arritën ta përdorin që t’u falej gati gjysma e dënimit. Por unë s’do të lë gur
pa lëvizur e do t’i shpie përsëri atje, në mos atje në ndonjë labirinth a katakomb ku të kalben”
Dhe ia arriti vërtete të tërave, xhirove lart e poshte sa në internim dhe deri te katakombet,
bodrumet poshtë pallateve që qelbeshin nga ujërat e zeza e qe u shemb nga lagështia, por ja
që ishte fatkeq sërish. Nuk i zuri brenda të gjallë.
“Kush ishte ky engjëll qē ngrihej mbi fuqitë e tij demoniake e që i shpëtonte gjithmonë? Por ka
dhe mënyra të tjera se si një njeri behet thjesht një copë tul pa formë e pa tru, pa ekxistece
reale. “Mendoj pa jam” dhe jo ” Jam pa mendoj” . Engjëjt s’do tē mund t’i vijnë në ndihmë. Le të
jetojë pra çdo ditë për t’u çmendur më shumë! Le ta paguaj çdo ditë kokëfortësine e tij.”
Nuk ishte as reumatizma e as gastriti që po e mbanin zgjuar këtë natë tetori.Gati dyzet vjet dhe
pretendentit të Nobelit sërish po ia prishte gjumin ajo grua e vogël, pa të cilën ai djalë kokëfortë
s’do të kishte ekzistuar e as do të behej heroi i famshem i së bijës, që më së fundi e kishte
zbatuar vullnetin e tij kur e kishin vene para tij pas një muaji inxheksionesh, terapie elektroshoku
e torturash. Nese nuk do të pranonte i ati i kishte thenë që do të ishte vetem nje gabim i falshem
njerezor që do ta çonte në botën tjerer. “Ku dreqin kishte qenë që nuk e kishte menduar më
parë.” Tani kjo grua e mallkuar shkruante letra pafund nga ana tjetër e globit dhe sa here i
afrohej Nobelit falë letrave të saj çmimi shkiste nga duart. Kishte vjellë dhe ai për të sa kishte
mundur që këtu e dyzet vjet më parë, kurvë, agjente rusve e ç’të mundte, por s’kishte mundur t’i
mbulojë dot të zezat e veta, madje më pis ishte bërë. Gruaja na e ftonte publikisht edhe në duel
të ndershëm, gjyq ndërkombëtare meqë qe të dy ishin me dy palë nënshtetësi. Le ta hidhte pra
ai atë në gjyq! E para s’do të fitonte se ajo kishte dokumentat e gjyqit ku ai i kishte akuzuar ata
për shqetësim e ulje të figurës publike, kartelën e spitalit. Kishte dhe ajo dëshmitarë e prova.
Kishte dhe ajo një dosje po aq të madhe sa dosja që ai kishte hapur për ta në vitin tetëshjetë e
dy…
E dyta, përballja në gjyq për një çështje të tillë do ta vinte ne faqe të parë të çdo gazete. Edhe
sikur ta blinte drejtësine, opinjoni publik do të rendonte mbi të me fuqi të shumëfishtë
eksponenciale.
Me keqardhje mendoi vitet e veta teksa rrotullohej pa gjetur dot rehat.
“Nuk kam më kohë…dhe ajo e di mirë dhe përsëri nuk zbrapset. Kjo është hakmarrja e saj, në
pikën time më të dobët, sepse pikën tjetër e shpartalluan përtej ringjalljes prej kohësh.” Me këto
nendime në kokë u ngrit pa zhurmë nga krevati, mbuloi shpatullat e zbuluara të së shoqes që
flite paq dhe doli nga dhoma e gjumit me hapa të lehta duke e tërhequr pa zhurmë fare derë. Le
të flinte kjo grua që kishte duruar çdo flirt e tekë të tij. Le të flinte! Çdo t’i bente ajo titullit të tij të
fluturuar. Mbushi një gotë me ujë në kuzhinë dhe pastaj u drejtua nga studio me të në dorë.
Ndezi kompjuterin, piu me ngadalë ujin dhe u ul tē lexojë lajmet. Gjithkund lajmi dhe lëvdatat
për amerikanen e dalë nga hiçi, nga hiçi, sepse jo njëmbedhjetë por njëzet e dy libra të kishte
shkruar, por të mos ishte për ato letra…Njëmbëdhjetë libra por krejt e panjohur, në një poezi që
përmban vetëm një element, mendimin. Patjetër që ishin letrat shkaku. E shoi kompjuterin tërë
mërzi dhe pa nga foto me të bijën kur ishte e vogël. “Duhej të isha dorëzuar. Asgjë nuk do të
kishte pasur pasoja më të rënda sesa lufta që i shpalla. Duhej tu isha dorëzuar zuzarëve, sepse
kalaja ime e kishte tradhëtinë brenda. Prej tradhëtisë kanë humbur në luftë sa e sa burra më të
medhenj se unë.” Ora po shënonte gati katët. As dy orë gjumë s’kishte bërë dot. I rraskapitur uli
kokën mbi tavoline dhe vuri duar mbi veshë. Në atë dhomë Vokaliza nuk kishte pushuar kurrë
megjithese në ato që shkruheshin për të, të cilat ai i lexonte me kujdes, thuhej se djali dhe pse
pothuajse i ikur nga kjo botë edhe me gishtin e madh të dorës së majtë të thyer, l

EDITORIAL: Cfarë synon Jozefina Topalli: Karrigen e Ramës, të Bashës apo një deputete liste?

No Comments Lajme Opinion

Nga Kreshnik Spahiu
Jozefina Topalli është rikthyer në faqet e para në çdo media:
Mediat qeveritare e bëjnë heroinë.
Mediat opozitare e bëjnë tradhëtare.
Analistët janë të ndarë si gjithmonë ta mitizojnë ose akuzojnë.
Elektorati turmë dhe injorant i bien shkurt: “Ka marr ndonjë lek nga Edi Rama”.
Histori që përsëritet me çdo frakson që largohet nga demokratët, duke filluar nga Neritan Ceka, Dash Shehi, Abdi Baleta, Patrit Kalakulla, Genc Ruli, Arben Imami, Genc Pollo, Bamir Topi, Gaz Oketa, Rudina Hajdari, etj etj

Fatos Lubonja nuk nguroi ta konsideronte si të blerë nga Edi Rama në rastin më të keq, dhe në rastin më të mirë si delirante.
Ata që e flakën rrugve pa punë, duke e përçmuar dhe injoruar, tashmë duan mos e lejojnë as të krijojë lëvizjen e saj.
E vetmja mënyrë që ta ndalim është baltosja duke harruar:
Që bëri Basha pakt me Ramën, jo Topalli
Që hyri Basha në qeveri teknike, jo Topalli,
Që bëri Basha koalicion me LSI, jo Topalli
Që bëri Basha koalicion me grekët, jo Topalli
Që shiti Basha 61 bashki, Jo Topalli
Që bëri Basha marrveshje me Gjiknurin, Jo Topalli

Të gjitha këto s’kanë rëndësi nëse nuk kuptojmë çfarë kërkon vetë Jozefina Topalli.

Lëvizja e saj quhet për “Ndryshim”.
Pra ëndrra e Jozefina Topallit është të ndryshoj ……
Natyrisht, Jozefina Topalli apo çdo kush nëse del në pension nuk e ndrryshon dot as partinë dhe as Shqipërinë.
Që Jozefina të realizojë objektivin duhet të jetë pjesë e vendimarrjes.
Deri këtu jemi të qartë, por Jozefina duhet qartësoj veten dhe publikun që e mbështet se cfarë shtigjesh kërkon të kalojë.
Rrugët e saj janë 3:
1- Lëvizja për Ndryshim të tregohet egoiste dhe të luftoj e vetme pa aleatë për të nxjerr vetëm 1 deputet (Jozefina Topallin). E vetme në parlament, e ardhmja e saj është (0) zero ose 0,1% duke u rikthyer në PD
2- Lëvizja për Ndryshim të kërkoj të marr drejtimin e Partisë Demokratike dhe të bëhet kryetare saj pas humbjes së Bashës në 2021.
Kjo mund arrihet duke bashkpunuar ngushtë me disa parti që kanë dal nga PD (Rudina Hajdari, Astrit Patozi, Myslym Murrizi)
3- Lëvizja për Ndryshim të krijoj Polin 3 me disa parti majtas dhe djathtas që pranojnë të shpallin kandidate për kryeministre Jozefina Topallin. Që të bëhet lidere e një Pol 3 duhet të tregoj që krijon aleanca edhe përtej të zhgënjyerve demokrat por edhe duke bashkpunuar me disa parti ish kritike të PD.

Natyrisht Jozefina Topalli duhet brenda një kohe të shkurtër të proçedoj me objektivin dhe qartësoj nëse lëvizja e saj për ndryshim, synon ndryshimin e partisë apo Shqipërisë?

Padyshim: Nëse e pyesni Jozefinën ajo do përgjigjet: “Shqipërinë”

Por a mundet ajo ta ndryshoj e vetme?
Sigurisht jo.

Jozefina Topalli duhet kapërcej barrierat e së shkuarës dhe të tregoj aftësi lidershipi pasi deri dje ka qënë në hijen e Sali Berishës.

Barrier nuk do në kuptoja pikpamjet e saj për Sali Berishën sepse ai është qëndrim personal ndaj mardhënieve 20 vjeçare me liderin por vizionin e saj përtej komplekseve të bashkpunimit.
Zonja e hekurt e Partisë Demokratike ka qënë e hekurt edhe me kritikët e Partisë Demokratike dhe sot ajo po sulmohet për këtë pikë të dobët të saj nga kundërshtarët.
Ka ardhur koha që Jozefina Topalli të tregoj se është më e hapur se Lulzim Basha dhe dyert e Lëvizjes për Ndryshim janë më të mëdha se dyert e Partisë Demokratike.
Zonja Jozefinë, të kanë mbetur edhe 3 muaj për të treguar që je lidere e opozitës, ndryshe nga Lulzim Basha.
Hezitimi të nxjerr përfundimisht nga skena politike.
Ke vetëm një zgjidhje: Hapu dhe kandido në garë për kryeministre dhe jo një deputete liste.
Nëse garon për kryeministre ke sfiduar Lulzimin dhe Edvinin.
Nëse garon për deputete, je duke kërkuar pak dhe do fitosh aspak.
Mos harro: Kauzat e mëdha nuk ndërtohen me njerëz të vegjël.

Burimi/Facebook

Bislim Ahmetaj – Në 100 apo 107 Vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë a ka parë dikush ndonjë simbol shqiptarë të shfaqet në godinat publike të Ankarasë???

No Comments Lajme Opinion

Unë s’jam gazetar investigativ që të hulumtoj se kush e mbështet, apo e lejon shfaqjen e ketij spektakli festiv në godinën e kampusit të Universitetit Shtetëror të Tiranës. Por si qytetar i përgjegjshëm i këtij vendi kam të drejtë të pyes autoritetet e vendit tim:
Në 100 apo 107 Vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë a ka parë dikush ndonjë simbol shqiptarë të shfaqet në godinat publike të Ankarasë???
Çfarë kuptimi bart shfaqja e dy simboleve kombëtare të dy vendeve tona në të njëjtën fushë të kuqe, që është ngjyra e Flamurit tonë kombëtar, por edhe atij turk???
Kush është organizatori dhe sponsori i këtyre “spektakleve” në një kohë kur konfliktet mes Turqisë dhe Europës janë në teh të thikës???
Republika e Turqisë në këtë 97 Vjetor është më larg se kurrë ndonjëherë më parë principeve të themeluesit të saj Ataturkut, ashtu si edhe vendi ynë është po aq larg ëndrrave të rilindasve në ’12 dhe po aq e dërrmuar në sytë dhe vizionin e brezit studentor të ’90-ës. Dy brezni të ndritshme që e donin dhe e shihnin Shqipërinë vend të zhvilluar dhe pjesë të Europës së Bashkuar.
Kë të pyes- kjo është çeshtja.
Në këtë vend askush nuk të përgjigjet…

Burimi/Facebook

Çfarë provokimi i bëri Serbia Kosovës një ditë para zhbllokimit të dialogut

No Comments Aktualitet Lajme

Kosova dhe Serbia ka disa javë që nuk janë ulur në tavolinë të dialogut, për shkak se dy palët nuk kanë qëndrime të njëjta për çështjen e Asociacionit. Pikërisht, një ditë para se në Bruksel të mbahet takimi me ndërmjetësimin e BE-së, një provokim për Kosovën ka ardhur nga Serbia.
Pas disa javësh bllokadë, sot do të vazhdojë në Bruksel dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë. Me ftesë të Emisarit Special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, delegacioni i Kosovës, i prirë nga Koordinatori Shtetëror, Skënder Hyseni, ka udhëtuar të mërkurën për në Bruksel.

Tashmë është bërë e ditur se temë e diskutimit do të jetë zgjidhja e pretendimeve financiare dhe e çështjeve të pronës midis dy vendeve.

Pikërisht, një ditë para se dialogu të vazhdojë në Bruskel, një provokim për Kosovën ka ardhur nga Serbia, në ditën kur në këtë shtet është votuar Qeveria e re.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq që është emëruar edhe njëherë kryeministre me 227 vota për dhe pesë kundër, e ka përmendur edhe Kosovën në momentin kur është bërë betimi para parlamentit.

Në tekstin e betimit, anëtarët e kabinetit janë zotuar se do të ruajnë Kosovën.

Për këtë çështje, sot ka reaguar zëvendëskryeministri i parë, Besnik Tahiri përmes një shkrimi në Facebook.

“Anëtarët e Kabinetit Brnabic mbrëmë lexuan tekstin e betimit, i cili ndër të tjera thotë: “Betohem për besnikëri ndaj Republikës së Serbisë, me përgjegjësi dhe përkushtim do të përkushtohem në ruajtjen e Kosovës dhe Metohisë’”, ka shkruar Tahiri, duke thënë i dërguar edhe një porosi kryeministres serbe.

Dialogu Kosovë-Serbi ishte bllokuar pas insistimit të Serbisë që çështja e Asociacionit të diskutohej edhe njëherë në kuadër të dialogut.

Këtë gjë e kishte kundërshtuar pala kosovare, derisa, për t’i pajtuar palët emisari i BE-së, pati një vizitë disa ditore në Kosovë dhe në Serbi.

Ai ka kërkuar kompromise nga Kosova duke thënë se duhet të bëhen ndryshime kushtetuese për t’u dakorduar edhe për këtë pikë. Sipas Lajcak, Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël që të mos ndryshohet.

Burimi/kosovaime.tv/

Engel: Milosevici nuk më la të futem në Kosovë më 1995, unë nuk e lashë atë të futet pas 1999.

No Comments Lajme Opinion

Ish-anëtari i Kongresit amerikan, përgjatë kohës sa Bill Clinton ishte president, Eliot Engel, ka rikujtuar kohën kur nuk u la të futet në Kosovë nga Millosheviçi më 1995-ën për të kryer funksione diplomatike.

I ftuar për intervistë nga Instituti për Studimin e të Drejtave të Njeriut në Nju Jork, Engel ka thënë se kishte parashikuar se një ditë Kosova do të çlirohet dhe nuk do jetë më prezenca e “kasapit ballkanas”, Slobodan Millosheviç.

“Në vitin 95 gjatë zgjedhjeve u thashë përfaqësuesve të mi se Millosheviq nuk më lejoi të futem në Kosovë dhe u thashë atyre se do të vijë kohë kur nuk do ta lejoj të hyjë brenda”, deklaroi ai.

Tutje, ai tregoi edhe për kujtimet që mban nga lufta në Kosovë e 1999-ës.

“Ende mbaj fotografi të njerëzve të vdekur në Kosovë, në mënyrë që të përkujtoj se ne e parandaluam një gjenocid”, shtoi ai.

Burimi/kosovaime.tv/

Qeveria i reagon Serbisë: Kosovën e ruan gjaku i dëshmorëve e institucionet demokratike

No Comments Aktualitet Lajme

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri ka reaguar pas betimit të djeshëm në Kuvend të Serbisë të Qeverisë së re të këtij shteti.
Tahiri në Facebook ka reaguar pasi që anëtarët e kabinetit të Qeverisë së re në betimin e tyre përmendën edhe Kosovën.

“Anëtarët e Kabinetit Brnabic mbrëmë lexuan tekstin e betimit, i cili ndër të tjera thotë: “Betohem për besnikëri ndaj Republikës së Serbisë, me përgjegjësi dhe përkushtim do të përkushtohem në ruajtjen e Kosovës dhe Metohisë’”, ka shkruar Tahiri, duke thënë i dërguar edhe një porosi kryeministres serbe.

“Brnabic dhe 23 ministrave të kabinetit të saj ju them se Republikën e Kosovës e ruan populli i vet, gjaku i dëshmorëve, institucionet demokratike dhe e drejta jonë kombëtare e ndërkombëtare.

Është hipokrozi e madhe që në njërën anë të kërkohet dialog e normalizim i marrëdhënieve e në të tjetrën me deklarata të pamatura nxitje të konfliktit! Një gjë është e qartë, Republika e Kosovës kurrë më nuk do të ruhet e kthehet nga Serbia”, ka shkruar ai.

Burimi/kosovaime.tv/

Gazetari Besian Leka: Turp për politikën dhe politkanët që i përfaqësojnë shqiptaret në Ballkan

No Comments Lajme Opinion

Vetem ne shtetet ballkanike politikanet i shfrytezojne institucionet dhe popullaten per jetesimin e interesave personalo-grupore.

Ndersa vete ne, populli, qe ua mundosojme kete luks, jemi fajtorë por edhe i ndjejmë pasojat e ketyre veprimeve qe nuk mund te ndodhin pa ndihmen tone.

Jo rastesisht fjala “Kushtetutë” eshte shprehja me e perdorur e te gjithe politikaneve rajonal.

Njeriu gjithmone flet me se shumti per ate qe e ka kompleks dhe tenton ta zbukuroje pjesen me te shemtuar te tregimit te tij me fjale adekuate per te bindur njerzit.

Qysh edhe thojke Grabovci: Une jam ai qe e silli dhe e pshtilli, e ne emer te demokracisë ua *** nanen te tonve.

As me keto as me ato. Vetem me popullin qe vuan pasojat e politikes! Turp per politiken dhe politkanet qe i përfaqësojnë shqiptaret ne Ballkan. Asnjhere nuk munden ta tejkalojne veteveten ne te mire te popullit. Nuk ja vlene as me diskutu.

Fb post: Besjan Leka

Burimi/infomagazin.net/

Lajmi ,,BOMBË” trondit opinionin shqiptarë, publikohet lista e ,,mercenarëve të Kotzias“

No Comments Aktualitet Lajme

Ja ku shkuan paratë e taksapaguesve grek të shpërndara nga ish ministri i jashtëm Kotzias në Republikën e Shqipërisë.

Një milion euro mësohet të jetë dëmi që ministria e jashtme Greke ka shkaktuar pas kontrollit të kryer. Këto ceqe janë firmosur nga Nikos Kotzias i dorëhequr.

Në listë vihen re disa Gazetarë të njohur, pronarë portalesh, politikanë, ish ministra, analistë, personazhe qytetesh të panjohur por që shërbenin për interesat e dirigjuar privatisht nga ish ministri Kotzias, pa miratimin apo direktivat e shtetit Grek.

Ja emrat e tyre e mercenarëve në Shqipëri:

Qamil Lirza, profesor universitar që ka përfituar gjithësej 63.000 Euro.

Olta Gixhari, aktore 12.000 Euro.

Shpëtim Idrizi, Kryetar i partisë së Çamëve në Shqipëri 340.000 Euro.

Dashamir Tahiri, ish deputet i partisë së Çamëve ka përfituar 25.000 Euro.

Eni Vasili, Gazetare e njohur, ka përfituar 20.000 Euro.

Mustafa Nano, Gazetar dhe analist politik, ka përfituar 30.000 Euro.

Artur Zheji, Kosta Braka, Henri Çili, Artan Hoxha, Alfred Cako, Mentor Nazarko, Ardit Gjebrea, Ervin Salianji, Mentor Nazarko, Noizy, Rudina Magjistari, Erion Veliaj, Anila Basha, Sonila Meço, dhe shumë të tjerë përbëjnë pjesën tjeter të parave prej 1 milion Euro të shpërndara dhe shpërdoruar me urdhër të ish Ministrit Kotzias.

Por përse Kotzias i ka dhuruar këto para?

Gazetarët e këtij lajmi E.Tofinou dhe H.Jakopoulos të gazetës Eleftheri Ora kanë intervistuar politologun grek Nikiforos Diamanduros. Ai në intervistë ka deklaruar:

“Nuk është hera e parë që një shtet paguan para të shpërndara në këtë mënyrë. E kanë bërë paraardhësit e Kotzias, e kanë bërë edhe shtete të tjera, dhe do ta bëjnë përsëri. Është një lojë e shërbimeve të huaja që e bëjnë vazhdimisht në shtete rivale por edhe mike. Por Kotziaz “u kap” prandaj përbën lajm kjo ngjarje.

Ç’mund të na thoni më tepër profesor pyet gazetarja E.Tofinou?

Paratë e shtetit Grek kanë filluar të futen në Shqipëri që pas luftës së Kosovës, pasi shërbimet e fshehta Greke zbuluan se ata që mbështetën Shqiptarët në atë luftë po përgatiteshin që të zbulojnë emrat e personazheve ushtarake, të cilët kanë qenë pjesëmarrës në luftë, që më vonë u përdoren dhe ende po përdoren si politikanë, në Kosovë, Maqedoni dhe Shqipëri.

Frika se këto grupe të financuara nga qeveritë e ndryshme mund të krijonin edhe ushtri për të kërkuar territor në dëm të Greqisë. Për shembull rasti i Çamëve. Shteti i Çamëve fillesat i ka me propagandën për paraqitjen e Ushtrisë Çlirimtare të Çamërisë e cila u ideua pikërisht që në 1999 dhe u shfaq për herë të parë në vitin 2005, nën udhëheqjen e Festim Lato, i cili sot thirret se është President i Çamërisë, Hisen Berisha kryetar Balli Kombetar, Mirsad Ndrecaj i vrarë gjatë luftimeve me ushtrinë maqedonase të Veriut në atë që njihet si rasti “Lagjja e Trimave”.

Beg Rizaj gjithashtu i vrarë në të njëjtën mënyrë si Ndrecaj, pasi iahin pjesëmarrës sëbashku.

Baza e kësaj ushtrie ishte Bestrova ne Vlorë. Pra kush i financoi këta që në vitin 2005? Festim Lato ishte në Holandë! Ç’farë e solli atë në Shqipëri? Disa burime thonë që lobi Hebre e ka sjellur, ndërsa disa burime tjera përmendin CIA mbase edhe Mosad. Pra janë paguar për ta. Edhe Greqia bëri të njëjtën gjë si alternativa e kundërt, për të penguar zhvillimin e këtij organizimi. Filloi me financimin dhe ngjitjen në karrierë të Shpëtim Idrizit duke ndërhyrë tek Fatos Nano që ky të bëhej Drejtor Doganash. Kjo Drejtori do ti ndihmonte Shpëtimit që me anë të kanaleve të ndryshme dhe korrupsionit të bënte para për të marrë në kontroll partinë e Çamëve dhe të pamundesojnë mbështetjen e ndonjë formacioni ushtarak për mbrojtjen e Çamërisë.

Mund tëtthemi se ia arritëm këtë. Na shpëtuam nga një kërcënim, që nuk lejuan Festim Lato dhe të tjerë të hapnin konfliktin me ne duke e shpallur atë armik dhe duke e izoluar.

Pra Ne këtë betejë e fituam, por tani situata është njëlloj e rrezikshme. Zoti Kotzias ka bërë të pamundurën që Shtetit të Çamërisë ti bëhet bllokadë mediatike në Shqipëri, por nuk e di për se ka paguar aktore!? (qesh).

Huazuar nga media greke “Eleftheri Ora”
Përshtati në Shqip Dimitër Hoxha

Burimi/infomagazin.net/

Një jetë për Kosovën – Intervistë me z. Halil Geci !

No Comments Intervista Lajme

Ky shkrim është nxjerrur nga Intervista në Radioprojekti Kopenhagë,me gazetarin e mirënjohur Luigj Shkodrani

Z.Halil Gecin,i cili njihet për shkrimet e shumta të guximshme dhe shumë domethënse karshi rrugëtimit që po kalon Kosova nga politikanet e pa pergjegjshëm duke u sjellur Kosovës marrëveshje të dëmshme. Halili flet për bisedimet e vonuara dhe mos levizja e Kosovarve në zonen Shengen,ai thotë se Kosova është mbajtur pengë nga vetë Hashimi dhe kriminelet rreth tij.
Radioprojekti Kopenhagë,radio e cila ndegjohet gjithandej në perendim ,deri edhe në Amerikë e ne Australinë e largët .
Halili mbushi me energji mërgimtaret që të na bashkohen sic na u keni bashkuar në luftë dhe paqe ,që së bashku ti cojm në shtëpi ata që për 20 vite na gënjyen na vranë e na plackiten.
Njëra nder pytjet e gazetarit ishte edhe kjo: – Cila nga qeverit e Kosovës nga shpallja e pavarsis e deri me sot ka bërë më shumë për Kosovën?
Halili përgjigjet: “Nese ka bërë dikush ajo ka qenë qeveria Haradinaj”
1.Qeveria Haradinaj ishte ajo që e ndaloi ndarjen e Kosovës për të cilen ndarje ishte përkushtuar Kristaqi i Shqipris dhe Hashim Broja i Drenices.
2.Qeveria Haradinaj e bëri ushtrin.
3.E bëri ligjin për Trepcen.
4.Bëri ligjin për Prishtinën ligj ky që ishte bllokuar nga qeverit paraprake për inat të njeri tjetrit.
Për këto dhe shumë tjera lexojeni intervisten nga gazetari Luigj Shkodrani

Gazetari Luigj Shkodrani- “Z.Halil Geci ju njihni në Kosovë dhe ma gjërë si familje e madhe dhe që keni kontribuar shumë për qështje kombëtare e vecmas njiheni si familje e që keni dhënë shumë për Kosovën. A na tregon separi që të ndegjohet nga ju dhe goja e juaj për ndegjuasit e radios tonë,historikun e shkurtër për familjen tuaj”?
H.Geci: – Përshendetje për ju Luigj dhe për gjithë bashkëatdhetaret shqipëtar dhe vecmas për ndegjuesit e Radios suaj, ju deshiroj ta kalojm mirë.
Unë quhem Halil Geci ne Kosovë njihemi si 7 vëllezër unë jam vëllai i madhë Halili pastaj është Fadili,Haxhi, Gania,Nebihi,Nehati,dhe më i vogli Esati.
Njihemi si nipat e Bajraktarit nga Llausha e Drenices nga një familje me gjendje të mesme ekonomike,me një bagazh të fort historik e kombëtar jo ndoshta shumë nga ne të rinjët,por bagazhin kombetar e kemi trashigimi nga paraardhësit tonë
baba,babgjysh,katragjyshi dhe stergjyshërit tanë,për familjen tonë flet libri i shkruar nga Dr.Islam Dobra dhe Dr.Kajtaz Rrecaj “Bajraku i Llaushes nepër shekuj”.
Në kohen e Titos familja jonë ishim të leqitur nga ish sistemi Jugosllav si armiq të popullit,ose siç thonë Shqipëria ishim kulak që nuk kishim të drejtën e shkollimit, duke na e konfiskuar edhe ate pak pasuri që kishim, burrat e familjes sime ishin vrarë me pushkë në dorë në brigaden e shaban polluzhes në luftë kundër çetniko partizanve komunist të Titos.Në luftën e dytë botrore janë vrarë të gjithë meshkujt e familjes sonë,djemët më të mdhenjë pas luftës 1945 kishin mbetur 5 vjeq deri 12 vjeq edhe ata ishin shpetuar te dajallaret të veshur në rroba vajzash për t’mos rënë në sy se janë djemt e Miftar e Halil Bajraktarit.
Babgjyshi jonë Halili ishte komandant i çetave Ballistike e vullnetare,në anen e Xhafer Deves plot 12 vite ishte pergjegjës i kufirit me Malin e Zi dhe Serbinë. Kështu që neve kemi një histori me përmbi dy shekuj luftë e sakrificë për liri,varret e të parve të tonë janë në Serbi atje ku kishin shkuar nga Drenica të luftojn dhe të i mbrojn tokat Shqipëtare te NISHI E TOPLICA.
Në luften e fundit ishim të
angazhuar 7 Vellezërit aq sa ishim dhe dy djemet e mi gjithsej 9,në politikë ishim në LDK dhe mbeshtetnim fuqishem liderin Rugova i takojm djathtizmit dhe mundohemi ta mbajm gjall frymen djathtise.
Në kohen e Titos familja jonë ishte e leqitur nga ish sistemi Jugosllav si armiq të popullit,ose siç thonë Shqipëria ishim kulak që nuk kishim të drejten e shkollimi, duke na e konfiskuar edhe ate pak pasuri që kishim,burrat e familjes time ishin vrarë me pushkë në dorë në brigaden e Shaban Polluzhes në luftë kundër çetniko partizanve komunist të Titos.

Gazetari Luigj Shkodrani : – “A na tregoni si ndodhi që ju të vini nga një parti pacifiste që udhëhiqej nga Ibrahim Rugova ti jeni ndër të paret që kapet pushken për liri” ?
H.Geci: – Kur filloi shperbërja e Jugosllavisë Kosova dhe populli i saj pat fatin të udhëhiqet nga bota akademike e asaj kohe me në krye me Ibrahim Rugovën,Fehmi Aganin,Akademik Idriz Ajetin,Akademik Mark Krasniqi .
Akademik Zejnullah Rrahmanin,Magjistrin dhe Albanologun shkrimtarin publicistin e madh Skender (Rrustem)Blakaj, ish presidentin edhe sot të nderuar Dr Fatmir Sejdiun, Dr. Shkenceve Rexhep Gjergjin,Ish ministrin e Arsimit Rexhep Osmani mr,Naip Zeken,Dr.Edita Tahirin, Publicistin dhe shkrimtarin e madh Jusuf Bugjovin,Anton Kolen,Kolë Berishen ka edhe të tjerë që po ju hy në hak e që spo me kujtohen per momentin,dhe kështu ne e patem leht të ju bashkohemi mendjes dhe trurit të kombit,ngase mirë e dinim se nuk jemi më të menqur se këta që i permenda.Nga ajo kohë deri me sot po bëhen 30 vite që u rreshtuam në këte parti.Ne si vëllezër në atë kohë ishim të ri dhe jetonim në bashksi familjare,unë isha vëllau më i madhë , isha kryefamiljari që më duhej kujdes që ti ruaj 6 vëllezer tjerë që i kisha si dhe afro 50 antar sa ishim,kohrat e vështira,dita dites vinin duke u veshtersuar situata politike,gjdo here ngushtohej rrethi i veprimit.Kur Serbia suprimoi autonomin e vitit 74 ,duke mos lënë pikë hapsire të jetohet, i mbyllur shkollat, fakultetet,spitalet, na helmonin fëminet në shkolla ,na vriteshin ushtaret në kazerma ushtarake atje ku sherbenin,e qka mos.Levizja gjithpopullore LDK-ja s ishë deputetet e autonomis të Kosovën të sistemit monist,u organizuan se bashku me LDK-n dhe Ibrahim Rugovën dhe e shpallen kushtetuen e Kaqanikut ku Kosova juridikisht u bë shtet i barabart me ish repuplikat tjera Jugosllave ,nese do ekzistonte Jugosllavia, Kosova do të ishte si subjekt i barabart me repuplikat tjera në Jugosllavi .Nese shperbëhet ne do mbesnim si subjekt i barabart me republikat tjera, që kishim drejt shkputje me kushtetuten e Kaqanikut njësoj si Republikat tjera ,të hapur si nga Serbia ashtu edhe nga Shqiperia.
Shpërberja e Jugosllavisë ndodhi,Kosova mbeti subjekt i vetem sipas kushtetus së Kaqanikut e shpallur me 7 shtator 1990.LDK-ja në ate kohë ngriti institucionet e saj qeverin në ekzil me kryeministrin të asaj kohe Bujar Bukoshin.
Filuam me mbledhjen e 3% nga mergimtaret që e mbajten gjallë arsimin shendetsin më vonë edhe luften ku edhe vetë emigrantet moren pjes në luftë direkte në terren, Kosova

Kosova veq ishte shkëputur nga
planprogramet e Serbisë.Pak më vonë filloi edhe rezistenca e armatosur me njësi guerile,si ajo e Adem Jasharit,Zahir Pajazitit,Sali Qekajt, ku ne me 9 meshkuj sa ishim ju bashkangjitem njisiteve guerile të udhehequra nga Adem,Hamez dhe Shaban Jashari…….! Duke kryer aksionet sipas urdhërit të tij.Aksioni i 6 korrikut i vitit 1992 ku me urdhër të Adem Jasharit nisiti i gueriles të Llaushes me në krye vëllan tonë Gani Gecin kryen aksionin e parë në qender të Skenderaj mbi policin Serbe, ku vritet një policë dhe plagosen disa tjerë policë….., pastaj fillon lufta në Qirez e Likoshan, 5 dit më vonë rrethohet Ademi dhe bënë luften se bashku me vëllaun Hamzen,baban Shabanin,dajen Osman,Bashkimi dhe me të gjithë familjen që ishin të pregaditur thuaja të gjithë dinin ta perdornin pushken në luftë të pa barabart me armikun.

Gazetari:Luigj Shkodrani . – “Ju njiheni si dajallar dhe niper,me Adem Jasharin,si ndodhi që Adem Jashari të luftoi i vetem me familje e të mos i ndihmoi UÇK-ja”?
H.Geci – Po keni te drejt Ademi është nip i Gecve të Llaushes nip i kushernijeve të mi por me ne kishte një lidhje më ndryshe.Ademin e tradhëtuan shoket e vetë por edhe LPK-ja që udhëheqej nga Xhavit Haliti Ibrahim Kelmendi Hashim Thaqi dhe disa të tjerë që ne i quajm komandantet e Rognerit në Tiran… ku Ademin e lanë pa armatim,edhe pse ai kërkonte vazhdimisht ata binin armatim, por ua shperndanin grupeve të tyre Marksiste-Leniniste Enveriste ,dhe Ademin e anashkalonin,e quanin si të afërt me Rugoven.
Për këto dhe tjera flasim heren tjetër,por pergjigjjen që ti kerkon ishte kjo!Ademit nuk ju gjenden afër asnjë nga shoket e tij, ata që gjithmon rrinin me të,fatkeqsia është se asnjë nga shoket e tij nuk e ka krisur asnjë kapcoll, me perjashtim të Naim Lushtakut ku ka rezistuar nga kulla e tij aq sa deri ju kan hargjuar predhat…. ata që sua ndalim pushken policis dhe ushtris Serbe për tri dit rresht ishim ne dajallaret e Llaushes pikërisht unë me vëllaun tim Ganiun dhe Besim Dajakun por edhe me Sejdi e Jetullah Geci që ishin dajet e Ademit që Sejdia dhe Jetullahi e kishin nënen e Ademit hallë.
Vlenë të theksohet se policia dhe ushtria Serbe se pari e kishin rrethuar Llaushen që të mos mundemi te ju shkojm në ndihmë Ademit pastaj kan filluar granatimet mbi familjen legjendare të Shabanit.
Unë me vëllaun tim Ganiun dhe Besim Dajakun truprojen e presidentit Rugova ku pas lufte në liri u vranë nga një pritë e organizuar në makinen e vëllait ton Ganis nga një atentat i territ,brenda në makin vritet edhe gazetari i botes sot Bekim Kastrati dhe plagoset vëllau i jonë Ganiu. Po dalim te tema ne se bashku me Ganiun dhe Besim Dajakun ndrruam pozicione dhe dolem në vendin ku mundem të luftonim dhe ashtu bëmë shkuam….në vendin ku shiheshin shum afër forcat e policis dhe gjandarmaris Serbe aty kishim armen më të rëndë një Pushkomitrolez 12.7 m Gulinov quhej … kerkova nga një kusheri që të zenim pusi me armet e gjata sa kishim,dhe vetë rash në roven ku ishte përforcuar mitrolezi e matem largesin nga vendi ku ishim dhe filluam luften nga nuk e pritshin se kemi aso armesh sa ta kapi projektin ku ishin ata, me mua ishte vëllau Ganiu Besim Dajaku dhe Jetullah Geci , dhe luften e bëmë të gjithë së bashku ku armiku u zu në befasi dhe pesoi bukur do humbje në polici….. na diktuan dhe filluan te na gjuanin me snajperka ku falë Zotit shpëtuam. U terhiqem nga ai vendë dhe dolem në anen e kundert aty ku vishin perfocime me ushtar e polici dhe aty sa ke dita me ato arme sa kishim u afroheshim forcave Serbe gjuanim drejt tyre me aq sa kishim fuqi ngase armet tona ishin të lehta dhe predhat e Gulinovit vetem se u hargjuan.Tri dit rresht u munduam me aq sa mundem por mundesia ishte e vogel.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Në diaspor dihet se ka pasur vrasje politike dhe ende asnjë nuk u zbulua,qka ndodhi dhe pse u vran këta njerëz?
H.Geci – Në Kosovë vazalet e Serbisë disa nga komandantet e Rognerit kishin marrur për detyr ti vrasin atëdhetaret ata që ishin rreshtuar pas presidentit Rugova e që kishin orientime proamerikane dhe qellimi i tyre ishte që disa ti vrasin dhe disa ti friksojn ku permes vrasjeve duke shkelur mbi kufoma, Thaqi me kompani ka ardhur në krye të pushtetit dhe me ardhjen e tyre në pushtet,më nuk është vrarë asnjë aktivist i LDK-s.
LDK-s i ka kushtuar shumë shtrenjt orientimi pro VATIKAN pro Amerikanë,duke ja vrarë LDK-s dhe Amerikes bashkpuntoret me proamerikan në botë,vrasesit dhe urdherdhënsit e atdhetatarve të LDK-s dhe perkrahsve të Amerikes janë disa nga pushtetaret e sotit që gjinden në institucionet tona,me të cilat ka shqaluar Kosova.

Gazetari Luigj Shkodrani : – Si ndodhi dhe pse ndodhi rënja e qeveris ku diaspora ju ka gëzuar kualicionit VV-LDK,dhe su bë më shumë se 50 ditë u rrëzua,kujt i konvenoi kjo situat?
H.Geci – Kjo situat i ka konvenuar se pari Vuçiçit dhe Serbis,pastaj gansterat e luftes që sot janë në politikë,ju friksuan qeveris LDK-VV nga frika e konfiskimit të pasurive të pa ligjshme kan bërë milioner duke zhvatur gjdokund aty ku kan mundur,njeri ndër ta ishte Isa Mustafa aktualisht kryetari i LDK-s i cili dyshohet për hajnit e 3% për lidhjen e ti edhe sot me UDB-n Serbe,dhe bizneset e ti të fuqishme që i mbanë me Beogradin.
Qeveria u rrëzua pikërisht nga frika se Albini dhe Vjosa Osmani vendosen që ti gjurmojn milionat dhe bizneset e tyre të pa ligjshme,dhe pikrisht për kte Hashimi dhe Isa kerkuan ndihmen e Vuçiçit që lista Serbe të jetë pjesë e kualicionit pa të cilen listë nuk bëhej numri i 61 deputetve aq sa për ta bërë qeverinë.
Vuçiç ishte i bindur se do të fitonte në bisedimet me Kosovën në Washington dhe mu për ata ja bëri qeverin Hashimit dhe Ises,qeveri kjo që na kushtoi me bërjen hisedar të Serbis në Ujmanin Trump dhe me bërjen e Jugosllavisë të re mini-shengeni që Serbia e nënshkruajti në Washington daljen në detin Shqipëtar.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Zotri Geci qka mendon për bisedimet ku shumë kush bënë kritika ekstreme,për minishengenin ujmanin zajdnicen e tjera bisedime te tejzgjatura me Serbin ku për shumë vite bisedimesh nuk u pa asnjë perparim?
H.Geci – Sa i perket Ujmanit dhe mini-shengenit,u mundova tua shpjegoi në pytjen paraprake,me minishengen shqipëtaret janë të rrethuar me toka sllave,nga Greqia Maqedonia,Serbia,Mali i Zi,minishengeni do të jet bombë ku do ti vrasi ekonomikisht Shqipërin dhe Kosovën,pra do të pushtohen me ekonomi ku shqiptaret do detyrohen të punojn si rrobagji(puntor krahu) duke pastruar WC-et sllave për kafshat goje.Kurse pytja ishte pse u stergjaten aq shum bisedimet me Serbin, ndegjoni Serbia nuk hynë në bisedime nese nuk fiton,ajo se pari lansoi ndrrimin e teritoreve duke e kushtezuar Hashimin me gjykaten speciale,kerkonte shumë që se paku ta nxjerri bashkimin e komunave Serbe me kompetenca ekzekutive,ose ma mirë te themi Serbia e donë Bosniozimin e Kosovës ,kjo lojë ekziston në tavolinen e Brukselit,si bashksi kjo e komunave Serbe me kompetenca ekzekutive ,ku e ka nënshkruar Isa Must
Tradhëtin e Hashimit dhe Ises po e pson Kosova e mjerë.
Pra Serbia e priste që gjykata speciale e ndertuar në Hagë ti ngrit aktakuzat për ta aktivizuar përpjekjet e saj për të perfituar një Serbi të vogël në Kosovë,duke e kushtezuar Thaqin” a po jep territor a po shkon në burgë”pikërisht kjo është arsya për të cilen ka ndodhur të stergjaten bisedimet Kosovë-Serbi.

Gazetari Luigj Shkodrani: – A ka mundur Kosova te bëjë më shumë për ta ngritur ndonjë aktakuzë për krimet që ka bërë Serbia?
H.Geci -Po si nuk ka mundur kush i ka ndaluar prokuroret e vendit të mbledhin matriale të bollshme për masakrat që ka bërë Serbia mbi popullin civil të pa armatosur. Kjo ka ndodhur për arsye të ligshtive që kan bërë disa nga argatet se bashku me Hashimin.
Hashimi ishte pjesë e agjentures Franceze dhe komandohej nga sherbimi Frances i DEGES dhe ai Serbë ku të gjithë këta kanë rënë pre e tyre sherbimeve ku ja kanë parë sherrin edhe Kosova e le ma shokët e tij…..! Dhe mu per ata Serbia e kishte leht ngase brenda i kishte spiunat e vetë në krye të UQK-s dhe shum leht i ka mbledhur dëshmit,sa për ti detyruar Kosovën ta formoi gjykaten speciale.
Gazetari Luigj Shkodrani – Kush Kosoves ia mbylli dyert , për në Evrop populli apo politika kush janë fajtor !?
H.Geci – Askush tjeter pos politika,populli i Kosovës është populli më pro përendimor në botë,këta mendonin se Europa ua hap dyret një populli kur në krye të institucioneve gjinden njerëz me dyshime për krime dhe vrasje kundër kunershtarve politik vetem pse mendojn ndryshe nga ata.
Gazetari Luigj Shkodrani: – Pse më shumë shpres kishin Kosovaret në 1998-9 se sa sot!?
H.Geci – Atëhere e kishim vetem një deshirë, lirin dhe shporrjen e armikut nga vatrat tona pa varsisht humbjeve mendonim se kushdo që të mbeti e gëzon lirin.
Kurse sot këta hajna e matrapaz pasurin e Kosovës e kan futur në doren e 20 personave. Pra kuptone se ua kan vrarë shpresen ketij populli jo vetem rinisë por edhe shtresave tjera.Pikërisht shpresa e asaj kohe na mbante gjallë se Serbin e hoqem qafe tash do e ndertojm ardhmerin tone vet,por fatkeqsisht ashtu nuk ndodhi dhe komandatat kishin pas luftuar me vjedhë e uzurpuar.
Gazetari Luigj Shkodrani – Vrasja e Ahmet Krasniqit dhe shumë vrasje tjera pse ndodhi,interes i kujt ishte ky!?
H.Geci – Vrasja e ministrit të mbrojtjes por edhe të tjerë bashkkombasve ishte interes i Serbis qëllimi ishte që të vritet mjedis Tirane ministri i Mbrojtjes e të mos lejohet të futet strategu i luftes në Kosovë,e Kosova të luftoi bashkim-buzukqe kjo ishte njera nga arsyet, por ka edhe të tjera arsye,me prapavija të dukshme pervetsimi i luftes nga LPK-ja që njihet si parti e brigadave të kuqe e që njihet për spiunat e saj të lidhur me Serbi.
Gazetari Luigj Shkodrani – Kush po i bënë hije atdhetarizmit në Kosovë?
H.Geci – Komunistat ata që dje ishin me Serbi dhe dikur formonon fabriken e seperatistve dhe irredentistave,sot të njëjtit e kan kthyer të njëjten fabrikë në prodhimin e antiamerikanistave ky është Isa me kompanin e kuqe i kapur fort nga Hashimi dhe UDB-ja e Serbisë.
Gazetari Luigj Shkodrani – Kush i përmbysi zgjedhjet e fundit në Kosovë?

H.Geci – prodhuesit e fabrikes të antiamerikanizmit. Nga frika që Albini dhe Vjosa po ua zbulojn milionat dhe pasurit e komandatve të Bllaces dhe të Rognerit. Pasuri këto prrallore që as vetë nuk din se si ti arsyetojn.
Gazetari Luigj Shkodrani – Si ka mundesi që ta shkarkoin një qeveri që i fitoi zgjedhjet pse ndodhi kjo?
H.Geci – Këte e thash edhe më parë, ndodhen pse ju frksuan Albinit dhe Vjoses që ta ruajn pasurit u bashkuan të gjith së bashku dhe u bënë me Beogradin dhe e rrezuan,qeverin e posa formuar nga djem dhe gra shumë të pregaditura për ta quar vendin para. Kjo ishte njëra ndër arsyet,arsya e dytë ishte se me Albinin dhe Vjosen nuk do ju ecte projekti i Zajdnices me kompetenca ekzekutive,si dhe ndarja e Ujmanit me hisedar Serbinë,dhe as i mini-shengenit kjo ndoshta ju duket e thjesht por kjo ishte arsyeja. Gazetari Luigj Shkodrani: – A mundet Kosova të bëj ndryshime me këta njerëz të njëjtit që për 20 vite janë në pushtet?
H.Geci – Jo kurrë me këta njerz nuk ka shtet këta janë mësuar me vjedhë dhe kan instaluar të gjitha aparaturat shtetrore për ta mbrojtur njëri tjetrin, me gjyqe me prokuror,me arsim me shëndetsi,skan lan segmet të jetes pa e përvetsuar.
Gazetari Luigj Shkodrani – Cilat nga qeverit ka bë më se shumti për Kosovën?
H.Geci – Qeveria Haradinaj i cili ndaloi ndarjen e Kosovës për të cilen ndarje ishte perkushtuar Kristaqi i Shqipris dhe Hashim Broja i Drenices Hatadinaj ju tha haptazi se ua hoqa nga tavolina Kristaqit dhe Thaqit miliardat ku Rama e paditi në gjykat,kjo ka qenë realiteti ,pastaj Haradinaj e bëri ushtrin,E bëri ligjin për Trepqen.Bëri ligjin për Prishtinën ligj ky që ishte bllokuar nga qeverit paraprake për inat të njeri tjetrit.
Gazetari Luigj Shkodrani – Pse sipas mendimit tënd pse jan shtyrë aq shumë bisedimet Kosovë- Serbi?
H.Geci – Me sa duket u pergjigja edhe më parë në këtë pyetje Sebia priti gjykaten speciale derisa u ndertuar dhe u aktivizua, gjykatë kjo që u votuar në parlament nga vetë Kosovaret,për të cilen gjykat ka punuar Serbia ne bashkpunim me nderkombtaret,që të perfitoi duke e kushtezuar Hashim Brojen dhe argatet e tij,a po jepni teritore a ju qova në burgë.
Gazetari Luigj Shkodrani – Kush ishte Ibrahim Rugova për ju?

H.Geci – Ibrahim Rugova ishte një intelektual i madhë një strateg që ka ditë ku të rreshtohet,ishte i lindur nga vetë Perëndia me orientime pro perendimore pro Romë pro Bruksel dhe pro Amerikë ,që me urtësin e tij dhe mendjen e mpreht ka zgjedhur rrugën andej nga vjen Liria,ishte një nacionalist i urtë dhe i pa thyeshëm.Për t’lindur një figur si Ibrahim Rugova duhet te presim me shekuj.
Gazetari Luigj Shkodrani: – Pse disa në ate “prizmin” e shanë Rugovën,gjoja se ka shkuar tek Milloshi me deshirë ?
H.Geci – Ibrahim Rugovën e shajnë ata që nuk din gjë për të dhe ata që nuk e kan njohur.Disa nga intelektualet e shajn nga inatet personale,ngase formimi i tij si njeri i letrave i urtë fjal pak e punë shumë e kan xhelozuar madheshtin e tij,si Qosja edhe disa të tjerë. Pastaj në kohën kur Rugova e ka marrur përgjegjsin politike mbi Kosovën kan qenë kohë të vështira për ta bartur ate projekt aq të madhë pavarsin e Kosovës,Qosjes dhe shumë të tjerve nuk ua ka mbajtur prapanica te ju prijnë proceseve ngase në atë kohë ka qenë shumë të vështira,ka qenë e mundur të i ndodhë ndonjë e keqe atij dhe familjes së tij.
Pytja tjeter e juaja ishte pse ka shkuar në Beograd? Rugova nuk ka shkuar me dëshirë në Beograd,ishte i detyruar me dhunë,Milloshevici donte ta digjte figuren e tij para popullit,kinse ka ardhur me deshirë dhe po kerkon ndalimin e bombardimeve nga NATOJA,pastaj disa nga spiunet e Milloshevicit që ishin veshur si qlirimtar thonin para e vrasim Rugovën se sa Milloshevicin, ata që më vonë i bënë atentat,dhe ja vranë disa nga bashkpuntoret e tij si Xhemajl Mustafen,
Enver Maloku
Ukë Bytyqin
Smajl Hajdarin
Tahir Zema
truprojen e Presidentit Besim Dajakun
Shaban Manajn
I vranë dhe ja plagosen një numër shumë të madhë, aktivistesh dhe luftetaresh të cilet vriteshin vetem me ja permendur emrin Rugovë.
Këtë më së miri e ka shpjeguar Adnan Merofci në librat e tij medja si dhe gazetarja gjermane që ka qenë prezente në shtëpin e Rugovës gjatë kontrollimit në shtëpinë e tij nga forcat speciale Serbe dhe detyrimit të dhunshëm të Rugovës për në Beograd.Këta që dje e quanin Rugovën tradhëtar sot puthen dhe bëjnë biznese me ata që nuk kan lanë gjë pa bërë mbi këtë popull dhe mbi këtë dhe…!
Qak si peshqesh për dhunen po tentoin ti falin çetnikve,territore dhe të bëjnë një Serbi të vogel në ktëtë vend të vogel,plus permes kishave ju kan nda edhe ekstra territore, ose katër Serbia tjera brenda jugut të Kosovës.! Pa e llogaritur komunat veriore dmth një kacer ekstra në jugun e Kosovës.
Pra Rugova ishte ai që thoshte se pa Amerikën nuk ka ardhmëri Kosova as Shqiperia.
Gazetari Luigj Shkodrani: – Zonjes Citaku ju dha urdher të kthehet në Kosovë pse ndodhi që me urdher të kthehet në Kosovë?
H.Geci: – Po Thaqi nuk e lëshon presidencen derisa ta lë pasardhesin e tij ndoshta mendon se znj.Vlora të bëhet presidente e ardheshme ose e cakton në ndonjë vend ku mundet ti ndihmoi atij në të ardhmen ku ai do te perballet me drejtësin,kështu qe Thaqi e ka shansen ti bëjë president apo presidente kë të do ai ngase deputetet e LDK-s i ka me vete dhe më te sigurt se ata të PDK-s,e ka Isen me Veliun,Lutfi Hazirin,Haki Rugovën me të cilet i kan bizneset dhe poshtërsit e perbashkta ngase LDK-n e kan marrur njerzit që dje e kan sharë e shantazhuar LDK si dhe liderin e saj Rugovën,pra deri me sot LDK është në doren e Thaqit dhe sherbimeve tjera si dhe të apostofuarve ma lart të cilet ja kryejn punen Hashimit përmes Ises pikë per pikë.
Thaqi me LDK-n i fali Malit Zi 8226 h tokë,përmes LDK-s dhe Ises u zgjodhë Kryetar Shteti, përmes LDK-s e nënshkrujti Zajednicen,asnjë të keqe Thaqi nuk ka mundur te ja bëjë Kosovës pa miratimin e LDK-s dhe Ises me argatet e tij.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Z. Halil a keni menduar ndonjëherë të tërhiqeni nga LDK-ja?
H.Geci: – Jo kurrë nuk kam menduar dhe nuk do të iki nga shtëpia ime, me ua leshuar rrugën atyre që i kan sjellë sherbimet me parashutë,ata që dje kan kërkuar njerëz me pages për ta vrarë Rugovën,unë luften demokratike do ta bëjë brenda shtëpis sime,aty ku jam rritë e plakë brenda subjektit tim,atij subjekti për të cilin mbaj barrët e rënda mbi supet e mia dhe familjes time duke ju dalur në mbrojtje kolosve të sajë të udhëhequr nga Ibrahim Rugova.Pra unë kam qenë gjithmon pjesë e këtij subjekti që dikur ishte levizje,dhe ka ngjarë që se kam lejuar veten tu dali para akademikve,e me thënë unë di më mirë se ju.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Për sa din Ju, z.Geci flasin shkrimet tuaja,ku brenda tyre tregojn një brumë të mirë kombëtarë ?
H. Geci : – Po shkrimet i kam bërë nga frika se po dëmtohet Kosova dhe me aq sa di e mundem ju kam ra të gjitha ngjyrave dhe partive duke mos kursyar askënd qofshin ata edhe të afermit e mi,që populli të jetë i pregaditur për zgjedhjet e ardhshme, dhe që ti hapin syt mirë dhe ti denojn me votë ata që i kan bërë keq Kosovës.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Z.Halil ju jeni një familje e madhe dhe keni një popullaritet të jashtzakonshem pytja ime është kjo”a ju ka shkuar mendje të krijoni një parti ju vet”?
H.Geci: – Jo asnjeherë,z.Luigj , kjo i bije sikur me ardhur dikush në studio të radios tuaj,dhe ti ta lësh studion dhe te ikësh,kjo te unë nuk do te ndodhë,dhe asnjherë nuk kemi menduar ne si familje të jemi dikushi, por jemi menduar që përmes LDK-s ta japim kontributin tonë aq sa kishim mundësi për Kosovën.
Dy nga vëllezërit e mi kan qen me mandate deputet njëri dy mandate tjetri një mandat,dhe permes ushtrimit të deputetit e kan dhënë kontributin e vetë aq sa kan mundur, ka ndodhur njëherë një kuvend i karrikave ku kan shkuar pas Akademik Dacit edhe ajo ishte parti djathtisete dhe pas pak kohe jan kthyer në shtëpin e tyre në LDK.
Gazetari Luigj Shkodrani : – Si e shihni Kosovën në vitet e ardhshme?
H.Geci: – Kosova ka pasur mundësi të jetë një shtet i fortë sikur që është Zvicrra,së pari ka resurse natyrore që nuk mundet të krahasohet asnjë vend në Evropë,pastaj ka një rini të shkelqyshme dhe një popull për nga mosha mesatare më të riun në Evropë,një popull liridashes që ka dhënë shumë gjak e sakrifica nëpër shekuj për lirin e vendit të tij.
Por politikat aktuale e kan lodhur shumë këtë popull,ngase nga kjo këst politike gjithqka është politizuar,jan kapur të gjitha segmentet e jetes,duke u nisur nga arsimi shendetsia,pasuria shoqerore,gjykata, duke ngritur numrin e veteranve të rrejshëm nga 15 mij sa ishin në 60 mij duke punsuar familjar e bashkpartiak,hajni ,pra Kosovën e shohë mirë kur këta të ikin nga pushteti.
Gazetari Luigj Shkodrani: – Z.Halil cili do të ishte mesazhi juaj për bashkatdhetarët?
H.Geci: – Bashkatdhetarve të mi ju uroi të mirat e botës,i lusë që ti shkollojn fëmijet dhe ti edukoin se si ta duan atdheun,që neser të kthehen e ti sherbejn atdheut, tonë ,ngase shkollat e Shqipëris dhe Kosovës jan mbushur me diploma të pa merituar, prandaj profesionalizmi dhe shkollimi i fëmive të juaj nga atje ku vini neser do i duhen këtij vendi. Dhe së fundi po afrohen zgjedhjet në Kosovë dhe Shqipëri ejani mos i llogaritni hargjimet dhe denoni me votë ata që deri sot i kan dëmtuar tej mase interesat e vendit.
Ju pershendes ju z.Luigj stafin e radios të juaj dhe gjithë bashkatdhetaret dhe ju kerkoi falje nese i kam bezdisur.
Kjo interviste u realizua nga Luigj Shkodrani , gazetar i radio Projektit 21 – Danimarke .

Rrëfimi i padëgjuar i Halil Gecit: Adem Jasharin e tradhtuan shokët, ja emrat që i akuzon për tradhti ndër ta edhe Ibrahim Kelmendin

No Comments Intervista Lajme

Halil Geci i cili njihet për shkrimet e shumta e të guximshme dhe shumë domethënëse karshi rrugëtimit që po kalon Kosova nga politikanet e papërgjegjshëm duke i sjellë Kosovës marrëveshje të dëmshme.

Ai flet se si u bojkotua nga LPK-ja Adem Jashari duke mos i afruar as një lloj ndihme me armatim, as ndihmë rezistence…!

Në intervistën e tij, dhënë për Radioprojektin Kopenhagë, radio e cila dëgjohet gjithandej në perëndim, deri edhe në Amerikë, Halil Geci mbushi energji mërgimtaret që të bashkohen siç u kanë bashkuar në luftë të bashkohen edhe në paqe, që së bashku ti qojnë në shtëpi ata që për 20 vite na gënjyen na vranë e na plaçkiten.

“Qeveria Haradinaj ishte ajo që e ndaloi ndarjen e Kosovës për të cilën ndarje ishte përkushtuar Edi Rama – Kristaqi i Shqipërisë dhe Hashim Broja i Drenicës. Haradinaj e shfaqë haptazi kundërshtimin e ti ku thotë: Kristaçit dhe Thaçit ua hoqa nga tavolina miliardat, shi për këtë Kristaçi e padit edhe në Gjykatë! Kjo çka ka bërë Haradinaj nuk ishte aq e lehtë. Qeveria Haradinaj e bëri ushtrinë, e bëri ligjin për Trepçën., e bëri ligjin për Prishtinën, ligj ky që ishte bllokuar nga qeveritë paraprake për inat të njeri tjetrit”, thotë Geci.

Geci në këtë intervistë ka treguar edhe për familjen tij.

“Unë quhem Halil Geci, në Kosovë njihemi si 7 vëllezërit, unë jam vëllai i madh Halili pastaj është Fadili, Haxhiu, Ganiu, Nebihu, Nehati dhe më i vogli Esati. Njihemi si nipat e Bajraktarit nga Llausha e Drenicës nga një familje me gjendje të mesme ekonomike, me një bagazh të fort historik e kombëtar jo ndoshta shumë nga ne të rinjtë, por bagazhin kombëtar e kemi trashëgimi nga paraardhësit tonë baba, babagjyshi, katragjyshi dhe stërgjyshërit tanë, për familjen tonë flet libri i shkruar nga Dr. Islam Dobra dhe Dr. Kajtaz Rrecaj “Bajraku i Llaushes nëpër shekuj”. Në kohen e Titos familja jonë ishim të lëçitur nga ish sistemi Jugosllav si armiq të popullit, ose siç thonë Shqipëria ishim kulak që nuk kishim të drejtën e shkollimit, duke na e konfiskuar edhe atë pak pasuri që kishim, burrat e familjes sime ishin vrarë me pushkë në dorë në brigadën e Shaban Polluzhes në luftë kundër çetniko partizanëve komunist të Titos. Në luftën e dytë botërore janë vrarë të gjithë meshkujt e familjes tonë, djemtë më të mëdhenj që shpëtuan nga lufta 1945 kishin mbetur 5 vjeç deri 12 vjeç edhe ata ishin shpëtuar te dajallarët të veshur në rroba vajzash për t’mos rënë në sy se janë djemtë e Miftar e Halil Bajraktarit”, tregon Geci.

Ai tregon se babagjyshi i tyre Halili ishte komandant i çetave Ballistike e vullnetare, në anën e Xhafer Deves, plot 12 vite ishte përgjegjës i kufirit me Malin e Zi dhe Serbinë.

“Kështu që neve kemi një histori me përmbi dy shekuj luftë e sakrificë për liri, varret e të parëve të tonë janë në Serbi atje ku kishin shkuar nga Drenica të luftojnë dhe të i mbrojnë tokat shqiptare të Nishit e Toplicës”.

Geci tregon edhe për luftën e fundit që u zhvillua në Kosovë.

“Në luftën e fundit ishim të angazhuar 7 Vëllezërit aq sa ishim dhe dy djemtë e mi Artoni dhe Arbeni, gjithsej 9 meshkuj me pushkë në dorë. Kurse në politikë ishim në LDK ku jemi edhe sot, dhe në atë kohë e mbështetnim fuqishëm liderin Rugovën, neve i takojmë djathtizmit dhe mundohemi ta mbajmë gjallë frymën djathtiste”, tregon ai.

Sipas tij, kur filloi shpërbërja e Jugosllavisë, Kosova dhe populli i saj pat fatin të udhëhiqet nga bota akademike e asaj kohe me në krye me Ibrahim Rugovën, Dr. Fatmir Sejdiu, Dr. Fehmi Aganin, Akademik Idriz Ajetin, Akademik Mark Krasniqi, Akademik Zejnullah Rrahmanin, Magjistrin dhe Albanologun shkrimtarin publicistin e madh Skënder (Rrustem) Blakaj, Dr. shkencave Rexhep Gjergjin, ish ministrin e Arsimit Rexhep Osmani, mr, Naip Zeken, Dr. Edita Tahirin, publicistin dhe shkrimtarin e madh Jusuf Bugjovin, Anton Kolen, Kolë Berishën.

Ai thotë se ka edhe të tjerë po që nuk po i kujtohen dhe kështu e patëm lehtë të i bashkohen mendjes dhe trurit të kombit.

“Nga ajo kohë deri me sot po bëhen 30 vite që u rreshtuam në këtë parti. Ne si vëllezër në atë kohë ishim të ri dhe jetonim në bashkësi familjare, unë isha vëllai më i madh, isha kryefamiljari që më duhej kujdes që ti ruaj 6 vëllezërit tjerë që i kisha, si dhe afro 50 anëtarë sa ishim. Ishim në kohërat e vështira, dita ditës vike duke u vështirësuar situata politike, çdo here ngushtohej rrethi i veprimit. Kur Serbia suprimoi autonomin e vitit 74 duke mos lënë pikë hapësire të jetohet, i mbyllen shkollat, fakultetet, spitalet, na helmonin fëmijët në shkolla, na vriteshin ushtaret në kazerma ushtarake atje ku shërbenin, e çka më zi. Lëvizja gjithëpopullore LDK-ja së bashku me ish deputetet e autonomisë së Kosovën të sistemit monist, u organizuan së bashku me LDK-në dhe Ibrahim Rugovën dhe e shpallen Kushtetutën e Kaçanikut, ku Kosova juridikisht u bë shtet i barabartë me ish Republikat tjera Jugosllave, nëse do ekzistonte Jugosllavia, Kosova do të ishte si subjekt i barabartë me republikat tjera në Jugosllavi. Nëse shpërbëhet ne do mbesnim si subjekt i barabartë me republikat tjera, që kishim drejt shkëputje me kushtetutën e Kaçanikut njësoj si Republikat tjera, të hapur si nga Serbia ashtu edhe nga Shqipëria”, rrëfehet Geci.

Ai thotë se, shpërbërja e Jugosllavisë ndodhi, Kosova mbeti subjekt i vetëm sipas kushtetutës së Kaçanikut e shpallur me 7 shtator 1990. LDK-ja sipas tij, në atë kohë ngriti institucionet e saj qeverinë në ekzil me kryeministrin të asaj kohe Bujar Bukoshin.

“Filluam me mbledhjen e 3% nga mërgimtarët që e mbajtën gjallë arsimin, shëndetin më vonë edhe luftën ku edhe vetë emigrantet morën pjesë në luftë direkte në terren. Kosova veç ishte shkëputur nga planprogramet e Serbisë. Pak më vonë filloi edhe rezistenca e armatosur me njësi guerile, si ajo e Adem Jasharit, Zahir Pajazitit, Sali Qekajt, ku ne me 9 meshkuj sa ishim ju bashkëngjitëm njësiteve guerile të udhëhequra nga Adem e Hamez dhe Shaban Jashari…….! duke kryer aksionet sipas urdhrit të tij. Aksioni i 6 korrikut i vitit 1992 ku me urdhër të Adem Jasharit njësiti i gueriles së Llaushes me në krye vëllain tonë Gani Gecin kryen aksionin e parë në qendër të Skenderaj mbi policinë Serbe, ku vritet një policë dhe plagosen një tjerë policë….., shumë ma vonë fillon lufta në Qirez e Likoshan, 5 dit më vonë rrethohet Ademi dhe bënë luftën se bashku me vëllaun Hamzen, babën Shabanin, dajën Osman, Bashkimi dhe me të gjithë familjen. Familje kjo që dinin ta përdornin pushkën në luftë të pa barabartë me armikun”, tregon Geci.

Ai tutje tregon se Adem Jashari është nip i Gecve të Llaushës, nip i kushërnijve të tij, por që me 7 Vëllezërit kishte një lidhje më ndryshe.

“Ademin e tradhtuan shokët e vetë, por edhe LPK-ja që udhëhiqej nga Xhavit Haliti, Ibrahim Kelmendi, Hashim Thaçi dhe disa të tjerë që ne i quajmë komandantet e Rognerit në Tiranë… ku Ademin e lanë pa armatim, edhe pse ai kërkonte vazhdimisht ata binin armatim, por ua shpërndanin grupeve të tyre Marksiste-Leniniste Enveriste dhe Ademin e anashkalonin, dhe e quanin si të afërt me Rugovën. Ademit nuk ju gjenden afër asnjë nga shokët e tij, ata që gjithmonë rrinin me të, fatkeqësia është se asnjë nga shokët e tij nuk e ka krisur asnjë kapcoll, me përjashtim të Naim Lushtakut ku ka rezistuar nga kulla e tij aq sa deri ju kanë harxhuar predhat….!Ata që sua ndalen pushkën policisë dhe ushtrisë Serbe për tri dit rresht ishim ne dajallarët e Llaushes, pikërisht unë Halil Geci me vëllaun tim Ganiun dhe Besim Dajakun, por edhe me Sejdi e Jetullah Geci që ishin dajtë e Ademit. Vlen të theksohet se policia dhe ushtria Serbe se pari e kishin rrethuar Llaushen që të mos mundemi të ju shkojmë në ndihmë Ademit pastaj kanë filluar granatimet mbi familjen legjendare të Shabanit”, rrëfehet Geci.

Ai vazhdon të tregon se, ai bashkë me Ganiun dhe Besim Dajakun truprojën e presidentit Rugova ku pas lufte në liri u vranë nga një pritë e organizuar në makinën e vëllait ton Ganiut nga një atentat i territ, brenda në makinë vritet edhe gazetari i “Botës sot”, Bekim Kastrati dhe plagoset vëllai i tyre Ganiu.

“Ne së bashku me Ganiun dhe Besim Dajakun ndërruam pozicione dhe dolëm në vendin ku mundem të luftonim dhe ashtu bëmë, shkuam në vendin ku kapnim me pushkë forcat e policisë atje nga ana e Prekazit, armen më të rëndë dhe më të fuqishme e kishim një Pushkomitrolez 12.7 që quhej Gulinov… kërkova nga një kushëri që të u përgjigjëm me armë, aj mu përgjigj se kemi pak predha, vetë rashë në pusinë ku ishte përforcuar mitrolezi 12.7 e matem largësinë nga vendi ku ishim me dylbinë e snajperit tim, dhe filluam luftën, policia nuk e pritshin se kemi aso armesh sa ta kapi projektin ku ishin ata, me mua ishte vëllau Ganiu, Besim Dajaku dhe Jetullah Geci, dhe luftën e bëmë të gjithë së bashku ku armiku u zu në befasi dhe pësoi bukur do humbje në polici….. na diktuan dhe filluan te na godasin, por falë Zotit shpëtuam. U tërhiqem nga ai vend dhe dolëm në anën e kundërt aty ku vishin përforcime me ushtarë e polici dhe aty sa ke dita me ato armë sa kishim u afroheshim forcave Serbe gjuanim drejt tyre me aq sa kishim fuqi ngase armët tona ishin të lehta dhe predhat duhet të ruanim”.

“Tri dit rresht u munduam ta ndihmonim me aq sa mujtem por mundësia ishte e vogël, ngase arsenali i madh ushtarak e policorë i Serbisë karshi armatimit dhe numrit të gueriles tonë ishte i madh, si me numër ushtaresh, si me armatim, neve në atë kohë ishim afro 20 veta kurse në përballje me policinë dhe ushtrinë serbe gjatë tri ditëve aq sa ka zgjatur lufta deri në flijimin e Jasharajve, ishim 5-6 veta, në krahasim me polic dhe ushtarë serbë që ishin me mia të organizuar nën komandën ushtarako policore prefekte”, tregon në rrëfimin e tij Halil Geci. Vazhdon…

Burimi/botasot.info/