Home

Lajme

Shqiptaret ne udheheqje gjithmone tradhtare pervec Skenderbeut. Nuk e duam ameriken, duam Turqine.

No Comments Aktualitet Lajme

Ne librin Stuhi ne Qender te Perandorise viti 2009 jepen studime, midis te cilave Tradhtia. Kush e ka lexuar nuk thote nje Bravo sepse s’beson. Krenohemi me Shqiperine qe pjell vetem lider tradhtare. Jemi popoll me tru te formuar me mangesi per arsye se nuk eshte zhvilluar ne kushte natyrale. Ishim ne statusin e rrobit, me gjuhe jo te plote ne fjalorin e civilizimit per te thithur, per te kuptuar, te rejat, terminologjine e problemeve te jetes ne nje shoqeri te organizuar me shtet e ligje. Pjeset e reja shtese te trurit qe jane normale per gjithe popujt qe kane jetuar te lire dhe ne kushte natyrale tek shqiptaret jane jo te plota.

Truri fillestar ku komandojne instiktet e kemi te plote, te fuqishem. Ai bllokon pjeset e siperme qe kane arsyen, logjiken, planifikimet, vizionin. Jemi te paafte te organizojme jeten ne shoqeri si te tjeret. Te paafte per ta kuptuar gjendjen. Jemi njerez moderne jo si kudo, por me mundesi, me aftesi per tu afruar sa me shume me jeten e thjeshte, pa pretendime, afersisht nje jete kafshe. Jemi te qete sepse i kemi larguar deshirat mqs jane te pa kapsheme. Endrat e dime qe nuk behen kurre realitet ne vendin tone, i kemi larguar te nates e te dites. Urine e ndjejme dhe se bashku me Lakmine i kemi lene te lira te na drejtojne ne praktiken e perditsheme.

Mencuri nuk kemi, nuk e ndjejme nevojen, prandaj eksperiencen nuk e vleresojme, as qe e duam. Ajo mbeshtetet ne inteligjencen, te cilen e perdorin ata qe e kane vetem per hile, mashtrime, fitime personale ne kuris te tjetrit, per t’ja punuar edhe vllait. Mendimet, vleresimet nuk i ndrojme sepse na mungon kutimi i gjerave, fenomeneve. Menyren e jeteses, ne familje, ne shoqeri, ne organizimin dhe funksionimin e institucioneve shtetrore e kemi si te fiksur dhe nuk arijme ta permiresojme nuk mund te ndrojme mendimin pa pase njohje, kuptim te fenomeneve.

Kerkojme te ndertojme demokraci kur jemi dhe ngelem injorante ne kuptimin e organizimit, funksionimit te strukturave shtetrore. Kushtetutes ja varim. Procedurat e zgjedhjeve per 30 vjet po nderohen per te njeqinden here dhe pse nuk morrem amerikanen qe ne fillim ? Erdhi Ministir jashtem Amerikan me 1991, na ftoi, por deshem Turqine ? Erdhi K/ministri i Bavarise-Gjemani dhe i bem nder duke i vene perpara nje qengj te pjekur duke mos i kerkuar asgje, sepse i dinim, i dime te gjitha.

Vjen Soros, vegla e Klinton-Obame-Reaksionit botror me qender ne Vashington dhe per dollare, per pasuri, per vend pune ku vjedhja behet pa limit, behemi servile, dhe i leme edhe bythen, duke e quajtur gje natyrale si fillim te rruges se martese burre me burre. Bile duhet vene edhe ne kushtetute, duhet prishe edhe familja.

Vjen Serbi nepermjet tradhtareve dhe ben ligjin si ne kohe te Zogut, Enverit, Ramizit, Sales dhe aktualeve tani sipas Presidentit. Tradhtaret ne udheheqje thone se ka individe qe nuk kane tradhuar, sepse ju ka mjaftuar floriri qe kane vjedhur, tokat e himarioteve ane detit qe kane pervetesuar pa pas frike nga hakmarja qe ka filluar te zgjuhet. Duam Partine, duam pushtetin, duam kariket vetem e vetem per pasuri. Kur dihet qe ka akoma per te pervetesuar, duan qe pushtetin te mos e dorezojne per 10-15-25 vjet apo gjithe jeten, duke manovruar me ndryshime mashtruese ne kodet e tyre sekrete.

Eshte interesante se hajdutet per te shpetur behen Tradhtare te vendit te punes, te Partise, te Kombit dhe si tradhtare sipas tradites shqiptare qe nga krijimi saj 100 vjecar, vdesin te qete ne shtepine dhe ne krevatin e tyre. Cfare ben K/ministri ? Behet diktator? Le te behet se diktatura sjell rregull, por jo diktator ne duar te armiqve, te zbatuesve te Kultures Marksite ( Soros dhe PD ne USA ), jo ne dem te shtetasve dhe Kosoves. Presidenti vetem do kryesoje revolucioni ? Ndryshimet behen nga lart me ndergjegjie, jo me referendume kur ka diktature. Ndryshimet behen nga poshte vetem me revolucion dhe jo me lutje, me demostrata e me referendume.

Burimi/Gazeta Chimera – Echoes of Chaonia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *