Home

Lajme

Nuk i solli Lulzim Basha as Gjykatën Speciale, as planin e ndarjes së Kosovës, as të minishengenit, as narkoshtetin e as eksodin në Shqipëri

No Comments Lajme Opinion

Nga Skënder Sadri KAPITI

Po ta shikosh sot histerinë e pushtetit kundër Lulzim Bashës, e gjitha kjo bëhet për të mbuluar pushteti i sotem dështimet e tij në Shqipëri dhe bëmat e veta antiKosovë në prag të llogaridhënies dhe të ndëshkimit së ashpër që pritet të marrë Kryeministri Rama dhe qeverisja e së të ashtuquajturës Rilindje e tij me 25 Prill 2021.

Këta farë patriotësh fallco të pushtetit dhe të mediatikëve pranë tij i kërkojnë “llogari” Bashës sot për rolin e tij në Misionin e Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK. Çfarë hipokrizie djallëzore kjo! Dhe po u them atyre se nëse nuk e dinë se çfarë roli ka pasur UNMIK në Kosovë drejtohuni atyre që e sollën UNMIK-un në Kosovë.

Por sa për kujtesë:

UNMIK-u u vendos në Kosovë për të shërbyer si prezencë ndërkombëtare civile dhe ushtarake pas miratimit të Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të KB-së 1244 në qershor të vitit 1999. Sa u përket çështjeve të sundimit të ligjit, në raportin e Sekretarit të Përgjithshëm të datës 12 korrik 1999 (S/1999/779) thuhet se sistemi gjyqësor ishte “rrënuar” dhe se kishte “nevojë urgjente për të ndërtuar sundim të vërtetë të ligjit në Kosovë, duke përfshirë edhe përmes rindërtimit të menjëhershëm të një gjyqësori të pavarur, të paanshëm dhe shumetnik.

(https://unmik.unmissions.org/sq/sundimi-i-ligjit-n%C3%AB-kosov%C3%AB-dhe-mandati-i-unmik-ut)

Pra UNMIK-un nuk e ka sjellë Basha, por ai ka qenë një i punësuar në administratën e tij ashtu sikurse edhe shumë shqiptarë të tjerë nga Shqipëria si dhe shtetas të tjerë nga shtetet te tjera të botës, ku prania e shqiptarëve nga Shqipëria në Misionin e UNMIK është mirëpritur nga shqiptarët e Kosovës në mënyrë të vecantë dhe mjaft domethënëse si bashkëkombas.

UNMIK në Kosovë ishte në vazhdën e strategjisë së aleatëve të Kosovës si hallkë parapërgaditore e tranzitore për shpalljen e Pavarësisë së Kosovës, pasi Kosova nuk u çlirua dhe as nuk mund të çlirohej vetë dhe pa ndërhyrjen vendimtare të NATO-s e udhëhequar nga SHBA-të, kur dihet se kundër NATO-s dhe ndërhyrjes së saj kanë qenë shtete të fuqishme botërore aleate të Serbisë si Rusia e Kina p.sh. të cilat edhe sot kritikojnë dhe janë kundër Luftës së UÇK-së dhe NATO-s, e që nuk e njohin akoma shtetin e Kosovës.

Dhe vazhdojmë me tjetrën se përse pikërisht pasi u arrestuan dhe u paraqitën në Gjykatën Speciale disa krerë të UÇK-së, pse pikërisht Kryeministri shqiptar në këtë moment inkurajoi “kerkimin” e një kasete filmike për krimet e Serbisë dhe nuk e bëri këtë më parë.

Nëse do të ishte kaq seroz dhe i besueshëm e patriot Edi Rama pse nuk u interesua kaq shumë për këtë kasetë për ta paraqitur në Hagë kur Serbia dhe kriminelët e saj po gjykoheshin atje,por kaq shume vone u kujtua ai?!

Deri aty arrin verbëria politike e pushtetit arrogant sa don që t’ia ngarkojë Bashës dhe PD-së edhe krijimin e Gjykatës Speciale, kur edhe Gjykatën Speciale e sollën ndërkombëtarët dhe e miratuan po vetë deputetët e Kosovës të LDK, PDK dhe të atyre serbë, dhe sidomos me këmbënguljen edhe prej atyre që sot janë të arrestuar dhe që pritet të arrestohen nga kjo Gjykatë? Pse Edi Rama nuk ia kërkoi mikut të tij, ishPresidentit të Kosovës, Thaçit, që ai të mos u bënte presion deputetëve dhe që të mos votohej pro miratimit të Gjykatës Speciale, por Rama kujtohet sot dhe i vjen “keq” tani kur dhe pasi u arrestua Thaçi?!

Pra as Gjykatën Speciale, ashtu sikurse as UNMIK-un nuk e solli Lulzim Basha, dhe as politika pozitë-opozitë e Tiranës.

Pra kuptohet se qëllimi është njollosja dhe dëmtimi i imazhit të Lulzim Bashës pasi ai është kandidati për kryeministër në vitin e ardhshëm të zgjedhjeve të 25 Prillit 2021.

Ndërsa politika e Beogradit dhe e Rusisë hapur por edhe me mjeshtri e strategji tipike sllave: tinëzare, hipokrizie, mashtrimesh e gënjeshtrash përgatitën platforma, projekte e plane me qëllim për ta kriminalizuar luftën e drejtë e çlirimtare të Kosovës dhe deri diku ia kanë arritur qëllimit që të duken e të

shfaqen në opinionin botëror edhe serbët si viktima të asaj lufte; pra, që të barazohet agresori me viktimën.

Ky është dështimi më i madh i politikës dhe i politikanëve shqiptarë të Tiranës dhe të Prishtinës përballë ofensivës serbe, dhe kulmi arriti që iniciuar nga agjentura antishqiptare serbo-ruse u arrit që të ngrihet Gjykata Speciale kundër luftëtarëve të UÇK-së. Tjetra është ajo që politika serbo-ruse arriti që ta ndërkombëtarizojë një plan të tmerrshëm, atë për coptimin e ndarjen e Kosovës e madje arritën që të gjejnë edhe mbështetje te politikanë e diplomatë perendimor, por e keqja më e madhe është se këtë plan antiKosovë e mbështeti edhe Presidenti i Kosovës por edhe kryeministri i Shqipërisë, e mbështetën ketë ide shkatërrimtare për shtetin e Kosovës.

Pra as idenë për coptimin e Kosovës nuk e solli Lulzim Basha, apo jo z. Kryeministër i Shqipërisë?!

Politika serbo-ruse por edhe ajo franceze mbështesin një projekt tjetër antishqiptar dhe neojugosllav, atë të minishengenit ballkanik ku në të të përfshihet edhe Shqipëria, por kur as Serbia e as Bosnja nuk e njohin Kosovën, dhe se Beogradi në këtë projekt është në qendër të këtij organizimi të Ballkanit perendimor.

Pra nuk është në të mirën e Kosovës dhe as të Shqipërisë minishengeni i Ramës para atij shqiptaro-shqiptar Shqipëri-Kosovë, ashtu sikurse nuk i ka shërbyer por u ka bërë dëm të madh shqiptarëve bashkim-vëllazërimi titist në Jugosllavi si dhe internacionalizmi proletar e komunist në Shqipëri.

Këto janë problematikat të mëdha shqetësuese, dhe për këto dihet tashmë se kush e ka pëgjegjsinë.

Ishte krimi, genocidi dhe pastrimi etnik i dokumetuar me qindra e mijra filmime dhe me dëshmi, ishin këto fakte të bëra prezent në të gjitha kancelaritë dhe në opinionin e mediat botërore ato të cilat bënë të mundur ndërhyrjen e NATO-s për çlirimin e Kosovës, dhe nuk është se një kasetë do të ishte aq shumë vendimtare për ta akuzuar Serbinë si genocidiste.

Pse Edi Rama është i “impenjuar” kaq shumë dhe me kaq shumë vonesë për një kasetë për genocidin serb, dhe e pyesim se a ka qenë ai ndonjëherë në Reçak, dhe pse me rastin e 21 vjetorit të asaj masakre e cila përshpejtoi ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë, dhe kur je kaq patriot dhe të dhimbset Kosova si ka mundësi që nuk bëre të paktën as një postim në Facebook në përkujtim të kësaj ngjarjeje. Apo mos je në një linjë dhe në sinkron me Presidentin serb Vuçiç i cili e ka

akuzuar ish-kreun e Misionit të Verifikimit të OSBE-së në Kosovë, William Walker për falsifikimin e masakrës së Reçakut, e cila ndodhi në janar 1999.

Kryeministri i Shqipërisë më shumë të arsyeshme dhe më të rëndësishme për të ka qenë ngritja nga ana e tij e një padie kundër Kryeministrit të Kosovës se sa një padi kundër Serbisë për genocidin e saj ndaj shqiptarëve të Kosovës

Pra, kur SHBA dhe aleatët e saj, NATO-ja, sulmuan Serbinë, ata e sulmuan pikërsisht se Serbia ishte pushtuese, kriminale dhe genocidiste, dhe se edhe para fillimit të bombardimeve të NATO-s Serbia dhe regjimi i Millosheviçit janë akuzuar për krime e genocid nga parlamente, qeveri, deputetë,diplomatë, kryeministra e deri edhe nga presidentët e Amerikës, Gjermanisë,Francës,Italisë, Britanisë, Turqisë etj.

Por nga Shqipëria akoma as sot nuk ka një rezolutë që dënon genocidin serb,

Këtë, pra, pse nuk ka një rezolutë të tillë do ishte mirë ta shikonte qeverisja dhe pushteti i sotëm i Ramës në Tiranë, nëse ai e ka seriozisht mbrojtjen e Luftës së drejtë dhe çlirimtare të UÇK-së si dhe dënimin e genocidit serb.

Lulzim Basha dhe Partia Demokratike ndërtuan Rrugën e Bashkimit të Kombit, ndërsa Rilindja dhe Rama vendosën traun dhe taksën e ndarjes së Kombit. Lulzim Basha nuk ka bërë takime të përzëmërta e miqësore dhe as nuk ka promovuar rehabilitimin “demokratik” të Vuçiç e as të Daçiç, si dy ishshërbëtore besnik të Millosheviçit, apo jo z. Kryeministër?!

Qeveria e Partisë Demokratike dhe Lulzim Basha realizuan liberalizimin e vizave për shqiptarët, ndërsa me Rilindjen Socialiste jo vetëm që nuk i hapen Shqipërisë negociatat për antarësim në BE, por përkundrazi disa shtete të BE-së kanë shprehur qëndrime dhe janë shprehur për mundësinë e kthimit të regjimit të vizave prej mossundimit të ligjit, korrupsionit të lartë në Shqipëri dhe prej numrit të lartë të azilkërkuesve shqiptarë në vëndet e BE-së, duke ua kaluar edhe vëndeve ku janë në konflikte civile.

Pra, nuk i solli Lulzim Basha në Kosovë as UNMIK-un, as Gjykatën Speciale, as planin e ndarjes së Kosovës e as të minishengenit ballkanik. Nuk ka qeverisur dhe nuk është kryeministër i Shqipërisë sot Lulzim Basha, por është e ashtuquajtura mashtruese e keqbërësja Rilindja Socialiste, është ajo që instaloi narkoshtetin në Shqipëri dhe që ka 8 vite që mban peng Shqipërinë dhe nuk i hapen negociatat për në BE, është ajo që i detyron shqiptarët që ta boshatisin Shqipërinë e të marrin

arratinë dhe eksodin. Të ndodhur përballë këtij dështimi total, Rilindja dhe Rama si dhe merecenarët politikë e mediatikë mundohen të dëshpëruar që të fabrikojnë gënjeshtra, mashtrime e akuza ndaj liderit të opozitës, kandidatit për kryeministër, z. Lulzim Basha, gjë kjo që është përpjekje e lexueshme dhe lehtësisht shumë e kuptueshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *