Home

Lajme

“HISTORI E VERTETE DASHURIE KU DHEMBJA LE MEMORRJE “

No Comments Argëtim Histori

Ajo ende edhe pse nene e 6 femijeve te rritur duket kaq e re e bukur ku buzeqeshja e pashterreshme dhe miresia qe ka ne shpirt ja dyfishon ate
H.B nga fshatrat e Malisheves tek une vjen cdo dite
(Diten e pare te janarit pesova nji aksident te forte ku ende nuk jam ne gjendje te leviz dhe kjo mike mire vjen te me ndihmoj per mengjesin dhe cfare ke duhet gjate dites
Ketu gjendja Covid nuk munden njerzit vec kunates qe kam afer Elona mamit, mikut Neptun, Teutes engjellore dhe kesaj zonje qe i falenderoj nga zemra per organizim e ndihmes per mua si dhe njeriut tim te shtrenjt te jetes qe ben gjithshka te lehtesoj dhembjet dhe kete moment timin Kolin
Pak njeres e dine nuk doja te shqetesoj askendper vet situaten qe po kalon sejcili .do behem mire )!
Jemi njohur herret me familjen e saj shqiptaret Kosoves festave, aktiviteteve me shoqaten Trieste ,familje fisnike e madhe me tradita ku munda nga afer ta njoh edhe me mire si zemer gruaje malsore sidomos ne vitet e temerreshme qe familjet shqiptare te Kosoves perjetuan ne genocidin serb luften mes zemres evropes ku per mbare shqiptaret ishte casti me i dhembeshem qe perjetonim ne identitetin tone kombetare mbas vitit 90te rrezimit te diktatures
Shqiperia jetonte ate kohe viti 1997 barbarizmin e luftes civile te vrasjeve mes vehtes kur helmi ‘gjarperit zi” kafshonte vellezerit e motrat ne vrasje masive krime dhune e zhudukje humane ne shqiptareve Kosoves
Ishim gjithe familja tregon H .B
Vec burrave pasi ishin me lufte
Kishim vetem dy pleq baben tim dhe vjehrrin nji kojshie grua e vjeter mbetur vetem dhe ishim krejt nuse te reja 4 me femije une i kisha 5 ma e vogla 3 vite
Morren cfar mundem nga shtepite dhe u nisem karvan drejt Shqiperise
Nji pjese me makina furgona ,kush me karroca me kale
Une kisha hyp siper tesha ushqime kuverta dhe me nji plasmas mbuluar brenda ishin femijet dy pleqt baba vjehrri dhe kojshia une motra dhe djali kunatit ulur para
Binte shi ishte mars viti 1999
Deri ne kufi syte tane cfare nuk kane pare ,e cfare nuk kemi degjuar
Shihje vargun e njerezve te terrorizuar femije qe qanin
Ndjenja e frikes ma kishte ngrire zemren mua kunatave te mija motres time
Na kishin thane qe burrat tane ishin vrare
Pleqte nuk flisnin
Heroi yne ate cast ishte kali i shtepise, i vetmi qe po terhiqte te shpetonte njerzit e tij deri ne kufirit e Morines per ne Kukes na paten thene
3 dite e nete ..shi gjaku rridhte nga patkonjte e kalit ne dalje te kufirit ndaluam te shlodhej pak
Sikur prekem Zotin ne Qiell kush kishin makina furgona vazhdonin ecin mos zente nata na thane ka reziqe…po ma di sa kaluam valla askush ma keq mos pafte ,na s’kishim kur ma frike !
Lame ne karroce vec vajzen e vogel e cila mu semurr sh keq me ate gruan e vjeter dhe ne nisem ecjen ne kembe
Mbas ma u afruan disa burra duke na kerkuar kalin
Na i jepni at Kal ne
Jo i tha Baba im ky po na esht pjestare i familjes si me ja u dhane juve?
Po ne e duam ju ska cfar ju duhet therriste njoni prej tyne
Ne ju cojme me nji furgon familjen deri ku ju kane caktuar me nejt ju ma jepni kalon i thane babes tim
Mire thote baba
Na djemt si ju ikemi andej matane ne lufte
Nese po kerkoni me na ndihmue bujrum silleni at furgon te hypi familja dhe une me kete plak e mbesen e semure vij ku jemi caktu mas jush me ket karroce ku kemi teshat me jetu
Ashtu u be’
Arritem vone ne nji shkolle te madhe Kukes
Na dhane nji cep si familje e zume aty u ulem e syte i mbanim jashte te vinte baba me karroce
Vone erdhen…u sistemuam aty sa te caktonin kudo na conin
Nuk dua t’ju pershkruaj ne kete shkrim ato qe gjate udhetimit apo ndaleses veriut Shqiperise H.B me tregonte ku syte i mbeshtetj ne nji pike, e mjekra qe i dridhej
(Here mbas here e nderprisja kur kujtonte sjellje te shemtuara te vendasve mbi mikpritjen duke i shtuar qe momenti kesaj lufte gjeti portat hapur dhe zemrat po fukaralleku e madh zonave te thella veriore
97 pikerisht maskat e tmerret e asaj kohe lufte civile ishte nji tjeter bombe mbi kete gjeme qe i binte kombit shqiptare bamb shkija e bamb vehtja e bamb varferia nga te gjitha anet tmerr)
Nga aty na morren ishim pothuaj pa ushqim pa nji veshje lodhur pa gjume vajza e vogel po keqesohej
Njerzit kishin ankth cka po na gjen ma
Ku po na cojne policija shqiptare na mbronte po s’mund te bente azgje banditave neper rruge delnin mulut e merrnin cfar kishim
Na cuan ne Burrel ne pallatin e sportit
Aty menjehere zume nji vend dhe na u afrua ni burre me floket e gjata rreth 50tave
Juve ejani ne shtepine time te laheni e ushqeheni me ato qe kemi ejani
Ashtu u therriten edhe familjet nga banoret e vendit Burel
Ky zotni qe u tutem nga paraqitje tij
..ngase ishim tmerru nji jave udhetim nga shtepija jone e deri aty
Ky njeri ju drejtua pleqve
Ejani bujrum me ato qe kemi,
une jam Arifi ju ftoj ne sofer timen
Shkuam
Na kane shtruar sofer ,uj te ngrohte me u la ,ma dhane tesha me u nderru e na kan prit me nji dashuri pafund xeri ne mbremje qe shkuam prap te pallati sportit
…aty erdhi nji tjeter zotni
Ismail qe na kerkoj emrat dhe nese kishim dokumenta te na regjistronin
Une j kisha marre per fat dokumentat ai e thiri menjehere gruan e tij Nadiren punonte ne posten e Burrelit ku aty njerzit lidheshin me familjet neper bote gjermani, itali etj
Ajo grua ishte nji engjell ne toke oj Mardena
Oh cfare ka bo ajo me ma shpetu ciken e vogel nga vdekja lajmeroj spitalin
Na morri femijet ne shtepi te 5ste bashke me pleq dhe ne 12 veta
Qe prej asaj dite ajo grua beri gjithshka te gjenim njerzit tane
Ajo me burrin dhe vajzen e saj Lola
Kishte 3 djem
Bashke benin gjithshka te ndiheshim mire cdo dite
Diten qe kane ardhe burrat gjalle im shoq kuneterit im vella
….Dy djem mixhe nji djal motre jo!
Gezimi i pa pershkruar erdhen gjalle
Dhe sa familje qe bijte e burrat nuk ju kthyen me
Nadirja ka gatuar banket per ne dhe gjitha familjet perreth cdo sobe gatuante per ne ne pallatin e sportit
Mbas dhjet ditesh aty na kishin caktuar te gjitheve pothuaj fshati jone dhe fshatit rreth te Malisheves
Ne Kombas nji zone malore ku dikur kane qene magazinat e grurit
Nadirja Ismajili nuk donin te shkonim atje mjaftonte djalin kerkoj te mbante aty
Po na kishin caktuar atje
Ka rezik atje i tha ajo policave
Pse atje
Kemi urdher thane
Kur u ndava me ate grua engjell qe i ka ndihmu familjeve shqiptare te Kosoves me gjithe familjen e saj me sa munden po me zemer
Mu duk sikur nga nji moter po ndahesha …dhe syte e H B u mbushen me lot, sikur casteve qe tregonte dhimbjet edhe ne castin kur fliste per dashurine hapa njk cante ku kisha marre edhe veshjen e nuserise time dimiat dhe ja dhurova xhamadanin e arit per nusen i thash merre kujtim
Ajo grua kurre nga ne nuk pranonte azgje
Thoshte ka ardh dita moter e vella me u puq me dhimbje mes padrejtesive te medha shekullore
Ajo grua e mencur e trime mi ka shkruar plaget e Frikes mua dhe grave shqiptare te Kosoves kur fliste
U nisem te gjithe per Kombas
Magazina te medha ndare me dhoma te medha
Na sistemuan aty
Menjehere erdhen italiane civila veshur ne nuk dinim cfar flisnin motra jem ,te na kene mush me shpresa mbulesa veshje ishin te organizuar dhe policet shqiptare po i ndihmonin
Ushqime plot mbushen nji guzhine
Kishin improvizuar guzhine me nji dhome ishin organizuar
Kishin vu makarona supe me zarzavate buke ..na hengrem vec supe e buke…edhe te nesermen njejte spo na shkonte hic ai ushqim Menjehere Guido quhej ai qe drejtonte kerkoj mos dikush donte me gatu ushqim tonin
Dolen dy djem e do gra te Rugoves Hasit e cdo dite sna ka mungu azgje tre vakte deri ne fund te muajit Maj
Italianet gjithe kohes rrinin aty me ne
Kujdeseshin per femije dhe pleq per cdo nevoje ndiheshim te sigurt
Erdhi cast i kthimit
Shume familje niseshin me njeres te njohur e kamiona
Guido na tha
Prisni tre dite mos luani nga ketu deri te sigurohet rruga
Eshte e minuar zonat e fshatrave
Deri marrim urdher vijne kamionat ju cojme ne deri ne fshatrat tuaja
Disa iken,ne te fshatit tone pritem bashke kthimin sic na thane italianet
Na i dhane me vehte ushqime gjithshka
Rruges shihja kthimin dhe syte i ktheja gjithkund mos shihja kalin tone te rendete mbas nesh
Atyre rrugeve kishin mbetur hijet e zeza ende tronditja jone ndjente renkimit e motrave vellezerve torturuar genocidit serb kur po zhdukte etnikisht shqiptaret nga trojet e veta
Shtepite e djegura krejt …gjithshka shkaterruar po kishin ngrejt kapanone
Zoti Guido erdhi ma vone mbas nji muaji ne Malisheve dhe vizitoj gjitha familjet fshatrat se kishim mberritur mire dhe te na pershendeste
E kemi falenderuar shume
Fati e beri ardhjen prej vitesh te jemi ne Itali
Kurre s’kam degjuar me per ate njeri human qe na mbrojti e kujdes per ne askujt nuk ja kam thane po ja ty po ti tregoj sepse me ke dhene fjalen qe do mi gjesh patjeter
Nadiren Ismailin Lolen Arifin ne Burel , e ata njeres te mire qe nuk dime ku ti kerkojme ti falenderojme sic duhet sot Zoti na shpetoj gjalle dhe ishalla atyne i ka lane shendet
……………..Mbyllje
(Syte e saj lotonin
Loti saj sic loti ,qe ka bukurine emotive pasi asnji shkence nuk ka mundur ende te zberthej emocionin dhe perberjen e lotit ..nga cfare emocioni del…ai zbret kur t’kurret xhani ,ena qe gatuan shpirtin
Kete e kam zbuluar vete pasi nji mik italian me pyeti si quhet anima ne shqip i thash Shpirt me tha jo
Shpirt eshte Spirito e Anima?
Ju ne shqip nuk e keni kete fjale
Anima eshte Ena ku gatuan Shpirtin
Wow thash me vehte
Ime mbese me dergon nji mesazh…”nona te kam xhan “
Xhan i thash mikut Xhan
Xhani Shpirti
Gjuha shqipe i ka te gjitha brenda
Ne kemi shume Xhan dhe shume Shpirt
Ne dime te qajme ,qeshim dime dhe mos harrojme kurre ata qe na mjekuan dhembjen po edhe ata qe na i shkaktuan
Madi
Trieste Itali fundjanari 2021

Nga Mardena Kelmendi

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *