Home

Lajme

Sami Lushtaku tha kurrë koalicion me Albin Kurtin, vjen reagimi i ish-komandantit të UÇK-së: Palaço, banda Thaçi, Veseli e Lushtaku

No Comments Aktualitet Lajme

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Sami Lushtaku, ka treguar nëse partia e tij e konsideron të mundshëm një koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje.

Ai është shprehur kategorikisht kundër një marrëveshjeje bashkëpunimi me partinë e Albin Kurtit, por thotë se ky është vetëm mendim i tij personal dhe jo qëndrim i partisë.

“Nuk është mendim i partisë… është mendim i jemi: unë kurrë nuk kisha bo hiç! Por nëse partia vendos është çështje tjetër, mendimi jem është JO me Albin Kurtin; ai e ka fituar garën ai le të ballafaqohet me ato që ai ka qenë kundër gjithmonë.”, ka thënë Lushtaku.

Në lidhje me deklaratat e Lushtakut, se kurrë nuk do të bëjnë koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, fol ish-komandanti i UÇK-së, Naim Miftari.

Miftari përmes llogarisë së tij në Facebook, ka thënë se këto deklarata të Lushtakut vijnë, pasi ky i fundit e di se kjo parti nuk bën kurrë koalicion me bandën e PDK-së.

Image

Ja shkrimi i tij:

Po pasi ky palaço multi-milioneri i keqpërdorimeve e di fort mirë se LVV-ja dhe Albin Kurti nuk do të bënin kurrë qeveri me PDK me bandën e Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe Sami komandantit!

Burimi/botasot.info/

Avokati Tomë Gashi: Ja çka do të thotë publikimi i dosjes së Rexhep Selimit nga Baton Haxhiu

No Comments Aktualitet Lajme

Në lidhje të drejtëpërdrejtë në Çim Peka Live, avokati Tomë Gashi, ka komentuar edhe akuzat e ngritura nga një portal i ngritur nga Baton Haxhiu ndaj ish-komandantit të UÇK-së, Rexhep Selimit, lidhur mbi vrasjen e Xhemail Mustafës.

Tom Gashi aludoi gjatë intervistës se pas këtij sulmi fshihet dora e Hashim Thaçit.

‘Ne i kemi dëgjuar këto akuza tash e 21 vite në Kosovë, por duket se efekti që ka dashur të arrijë ky medium i Z. Baton Haxhiu është sepse publiciteti i tij ka një rënie të theksuar në Kosovë.

Dhe kjo vjen edhe me rastin e ndërprerjes së kontratës së tij me Klan Kosovën dhe që mesa duket Baton Haxhiut i ka munguar një publicitet tillë, dhe ka menduar të bëjë një rikthim të fuqishëm mediatik, duke u marrë me implikimin e Z. Selimi me mediumin e tij të ri, që për mua janë spektakle mediatike dhe që nuk është hera e parë që Baton Haxhiu e bën.

Pjesë e dytë për mua e tentimit të pasukseshëm të implikimit të z. Selimi që ka qenë një nga zërat më të rëndësishëm në Vetëvendosje, dhe nuk është se nuk dihet që z. Baton Haxhiu ka qenë alergjik ndaj VV.

Dikush ndoshta dëshiron që këto gjëra ti përdorë dhe në Gjykatën Speciale në Hagë, që është kompetente edhe për hetimin e veprimeve penale që kanë ndodhur nga janari i vitit 1998 deri në vitin 2000 që quhen si edhe si krime kundër njerëzimit.

Rexhep Selmi nuk ka qenë asnjëherë i hetuar për asnjë prej rasteve të përmendura në mediumin e Baton Haxhiut, mirë po ky lajm është shkruar nga një gazetar nga Kosova, por ne themi që në bazë të atyre shkrimeve organet në Kosovë do e ftojnë gazetarin në lidhje me infomatat që ka.

Ato që janë thëne që ky medium ka angazhuar juristë të njohur që u kanë thënë se nuk kanë për të pasur pasoja në Kosovë, nuk qëndron.

Absolutisht që dosja e publikuar nuk është dosje e UNMIK. Dosje origjinale mund të ketë vetëm qeveria e Kosovës, që mund ti marrë nga Eulexi.

Unë nuk mund ta them kaq direkt, por po pajtohem 100 përqind me atë që thatë ju. Sigurisht që mund të jetë një tentativë për përdorim të brendshëm, meqenëse aktakuza është e përbashkët.

Kur të fillojë gjykimi nëse gjykata nuk gjen asnjë fakt për një grup të organizuar kriminal, përgjegjësinë mund ta ndajnë.

Implikimi i qëllimshëm i Z. Selimi çon në direkt dhe bësoj dihet lidhshmëria çfarë do që ka qenë e z. Hashim Thaçi me Baton Haxhiun.’

Burimi/botasot.info/

Çka po paralajmëron kështu Vuçiq: E gjithë Evropa do të tronditet, nga ajo që do të zbuloj!

No Comments Aktualitet Lajme

Presidenti serb ka treguar sot se pse u anulua seanca e Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Thotë se e gjithë Evropa do të tronditet kur ai të tregojë pse ndodhi kjo.

“Jemi duke pritur për ekspertizë, atëherë do t’u tregojmë njerëzve për çfarë bëhet fjalë, diçka që do të thotë, butësisht, mërzitur, në mënyrë që njerëzit të shohin nëse politika qëndron pas gjithçkaje. Jam krenar për atë që kanë bërë shërbimet e sigurisë. Njerëzit nuk e panë më të keqen”, tha Presidenti Vuçiq.

“Kam shtyrë seancën e Këshillit të Sigurisë Kombëtare sepse jam duke pritur që të kryhen procedurat e Prokurorisë në mënyrë që t’u tregojmë njerëzve se çfarë lloj provash kemi, dhe akoma ta bëjmë atë pjesë të procedurës dëshmuese. Kur thashë që njerëzit do të tronditeshin, unë përdora një shprehje të butë. Ne do të duhet të themi se të gjithë duhet të heqin fëmijët kur të tregojmë gjëra të caktuara” – tha Vuçiq.

Vuçiq ka kërcënuar hapur, duke thënë se pas pritjes nga prokuroria, e gjithë Evropa do të tronditet, jo vetëm Serbia.

“Koha që shteti të merret me mafian sa më fort që të mundet. Gjithçka do të zbulohet, kush bashkëpunon me kë, kush kujt është besnik, kush dëgjon kur. Është e pabesueshme se çfarë është bërë në doganë, do të ketë shumë surpriza, njerëz që do të merren në pyetje dhe prokuroria do të përcaktojë se kush do të ndalohet. Ne gjithashtu do të hetojmë përfshirjen e shërbimeve të huaja” – tha Vuçiq.

“Është e pabesueshme se çfarë është bërë në doganë, do të ketë shumë surpriza, njerëz që do të merren në pyetje, dhe prokuroria do të përcaktojë se kush do të ndalohet. Ne gjithashtu do të hetojmë përfshirjen e shërbimeve të huaja” – tha Vuçiq.

Burimi/botasot.info/

Ish-presidenti Bush viziton restorantin e refugjatit shqiptar nga Kosova në Teksas

No Comments Argëtim Histori

Jeton Haxhijaj emigroi nga Kosova 18 vjet më parë, gjatë luftës së vitit 1999.

Më vonë, ai hapi restorantin “Luigi’s” në Main, McGregor, Teksas, që u shndërrua në një ndalesë të mirë për pica dhe pasta.

ADVERTISING

Më 19 nëntor, pronari po u shërbente klientëve në një të diele të qetë mbrëma, kur Shërbimi Sekret hyri në lokalin e tij dhe i dha lajmin.

“Thanë se presidenti George W. Bush po vinte në restorantin tuaj”, thotë Haxhijaj për KWTX.

Ai nisi të pastronte rrugën kah hyrja e pasme ku pritej të hynte Presidenti Bush, të rregullonte hapësirën për ushqim dhe i telefonoi gruas së tij që gjendej në shtëpi.

I tha që të merrte një aparat dhe fëmijët dhe të vinin me shpejtësi në restorant.

“Është një rast që vjen një herë në jetë”, thotë ai.

Tridhjetë minuta më vonë, Bushi u ul në restorant bashkë me disa miq, dhe porositën ushqimin që përfshiu kallamari, kërpudha e pasta ‘fettuccine alfredo’.

Jetoni thotë se me ish-presidentin zhvilloi një bisedë të lirë dhe tha se ishte shumë i thjeshtë.

“Më tha se ushqimi ishte shumë i mirë dhe i pëlqeu”.

Ish-presidenti amerikan, George W. Bush, ishte i pari që e njohu Kosovën si shtet të pavarur nga Serbia pas konfliktit të gjatë vdekjeprurës.

Ai po ashtu ka merita për ndihmën që i ka dhënë vendit që të mbijetojë dhe të merr njohje nga pjesë tjera të botës.

Jetoni thotë se nuk e di sigurt se çfarë deshi presidenti në atë kohë në zonën e restorantit të tij, por thotë t’ia ketë bërë me dije se është shumë i lumtur që e ka vizituar.

“Unë dhe familja ime jemi shumë krenarë dhe të nderuar me vizitën e tij në restorantin tonë”, shprehet Haxhijaj.

Gjatë intervistës, Jetoni i drejtohet kamerës dhe thotë “faleminderit” nëse rastësisht presidenti Bush është duke e shikuar, “ për të gjitha që ka bërë dhe për ndihmën që u ka dhënë shqiptarëve në Kosovë”.

Grupi i Bushit mësohet të ketë qëndruar rreth një orë e gjysmë, ku Jetoni shfrytëzoi rastin që me familjen e tij të bënin fotografi me ta, e po ashtu edhe klientët e restorantit.

“Shpresoj që të vijë sërish, në mënyrë që të kem mundësi të flas me të më shumë, të ulem e të ha me të”, qesh Haxhijaj.

Burimi/botasot.info/

BE dhe Liga Arabe kundër hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem.

No Comments Aktualitet Lajme

BE dhe Liga Arabe kundër hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem.BE dhe Liga Arabe kundër hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusale.Liga Arabe ka reaguar pasi Izraeli zyrtar paralajmëroi hapjen e ambasadës së Kosovës në Jerusalem, transmeton Kosova Post.Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Arabe, Ahmad Aboul Gheit, deklaroi se kjo është e paligjshme.“Çdo vendim për hapjen e një ambasade në Jerusalem është i paligjshëm sepse qyteti ishte nën okupim dhe, për këtë arsye, nuk mund të pres ndonjë mision të tillë diplomatik”, deklaroi Gheit.

Bashkimi Evropian ka reaguar pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit, ditën e djeshme. Zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme Peter Stano ka thënë se që qëndrimi i tyre është i qartë, ambasadat e vendeve të BE-së duhet të vendoset në Tel Aviv.

“Pozicioni i BE-së për vendosjen e ambasadave në Jerusalem është i qartë, pra në përputhje me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të vitit 1980, e cila u bëri thirrje të gjithë anëtarëve të OKB-së për të zhvendosur ambasadat e tyre në Tel Aviv, të gjitha ambasadat e shteteve anëtare të BE-së si dhe delegacionin e BE-së në Izrael janë të vendosura në Tel Aviv, “-ka thënë ia.

Burimi/java.lajmet.live/

Me hajni, me rrena, me tradhti dhe me korrupsion nuk ndërtohet as drejtësia e as shteti ligjor

No Comments Lajme Opinion

Nga Skënder Sadri KAPITI.

Kur tradhtia, hajnija, rrenat dhe sidomos kur korrupsioni kapin jo vetëm politikën por edhe shoqërinë, atëhere është shumë zor dhe e vështirë që të dalë në dritë ndonjë gjë e mirë, dhe as që mund të ndërtohet dhe as që mund të funksionojë drejtësia e as shteti publik e republikan.

Një shoqëri e cila nuk lufton dhe nuk ndëshkon politikën dhe pushtetin e hajdutërisë, tradhtisë, krimit, të mashtrimeve dhe të korrupsionit atëhere vetë shoqëria është e kapur dhe e mbërthyer prej këtyre veseve.

Kur gjërat dhe të këqijat politike, demokratike, ligjore dhe ato shoqërore si krimi,vjedhja,abuzimi, droga, korrupsioni, pabesia, hipokrizia, dhe hajnija politike, institucionale dhe ato shoqërore përsëriten në mënyrë të vazhdueshme e të përsëritshme atëhere kemi të bëjmë me një shoqëri të sëmurë nga veset dhe me një shoqëri të pajtueshme e që bashkëjeton normalisht me to, dhe prandaj një shoqëri e tillë dhe egoiste e ka të vështirë që të ndërtojë një drejtësi dhe një shtet ligjor e demokratik.

Një shoqëri që nuk ndëshkon padrejtësinë, mashtrimet, tradhtinë dhe korrupsionin ajo shoqëri vuan me meritë pasojat e tyre.

Kjo është gjëndja realisht në Shqipëri prej 100 vitesh shtet, ku gjërat e kanë shume të vështirë dhe deri tani të pamundur për të ndryshuar për nga përmirësimi dhe nga më e mira.

Por ndryshe është shoqëria dhe populli heroik shqiptar i Kosovës i cili gjithmonë dhe vazhdimisht është shquar e dalluar se ai nuk pajtohet me të këqijat dhe me veset e politikës dhe prandaj edhe me 14 Shkurt 2021 e ndëshkoi elitën e keqe dhe të dëmshme politike, ashtu sikurse dhe mbi 100 vite kurrë populli i Kosovës nuk iu nënshtrua regjimit kolonialist barbar dhe genocidist serb derisa me qëndresë heroike e mbinjerëzore Kosova fitoi pavarësinë dhe shtetësinë e saj.

ALEKSANDËR KONDO – “LEGJENDËN E PESHËNGRITJES QË MPOSHTI FRIKËN”

No Comments Argëtim Histori

Aleksandri lindi ne Fier me 22 Prill 1960. Ne moshen 7 vjecare filloi shkollen ne klasen e pare ne qytetin e Librazhdit, ndersa klasen e dyte dhe te trete ne Leskovik. Qe nga klasa e katert e ne vazhdim i ndoqi mesimet ne shkollen ” 11 Janari ” ne Tirane.
Kur ishte ne shkollen 8 vjecare ne Tirane, con ne shtepi nje rrote vagoni ne forme shtange, e cila ishte goxha e rende. Mbas mbarimit te shkolles 8 – vjecare nuk pati deshire te vazhdonte me tej shkollen, por kishte deshire te hynte ne pune. Fillon pune ne fermen ” Gjergj Dimitrov ” ne Tirane, ne sektorin e Saukut. Punonte si punetor, duke prashitur vreshtat dhe, kur kthehej nga puna, menjeher fillonte te luante me shtangen.
Pa dijenin e prinderve shkonte ne palestren ku sterviteshin peshengritesit e klubit ” Dinamo “. Ne shtepin e tij shkon trajneri i peshngritjes se ” Dinamos “, Z. Pashko Shegani dhe i kerkon familjes qe ta merrte Sandrin si peshengrites me ekipin e tij. Nga mosha 14 – 17 vjec vazhdonte punen dhe sportin njekohesisht me ekipin e te rinjve te ” Dinamos “.
Ne moshen 17 vjecare arrin te fitoje normat dhe te thyeje rekorde ne peshengritje, duke fituar te drejten e trajtimit ushqimor dhe shkeputjen nga puna per stervitje. Ne moshen 18 vjecare, me nje peshe trupore 67.5 kg, shpallet Kampion i te Rinjve per vitin 1978. Ne vitin 1979, Aleksandri shkoi ushtar, sherbim te cilin e kreu prane klubit ” Dinamo “, duke iu krijuar mundesia qe se bashku me shoket e tij si Muharrem Berisha dhe Agron Haxhihyseni te stervitej me rreth 10 seanca stervitore ne jave.
Ne vitin 1981, ai e permiresoi rekordin ne stilin e shkeputjes nga 127.5 kg, ne 132.5 kg. Ne vitin 1982 konkuroi ne peshen trupore 82.5 kg, ku nga rezultati i tij u be Kampion i padiskutueshem i kesaj peshe. Ne Mars te vitit 1983, ne garat per Kupen e Republikes qe u zhvilluan ne Korce, ai theu rekordin e deriatehershem ne stilin e shtytjes nga 163 kg, ne 180 kg.
Ne muajin Maj te po keti viti, ne takimin nderkombetar ne Turqi, Sandri zuri vendin e pare, duke permiresuar rekordin kombetar dhe duke manifestuar ne pergatitje te larta fizike dhe teknike. Ne mars te vitit 1984, ne Kupen e Republikes, e cila u zhvillua ne pallatin e sportit ” Asllan Rusi “, ku konkuroi ne peshen 90 kg, duke arritur te ngreje peshen 200 kg ne stilin e shtytjes, pesha e pare e ngritur ne kete mase ne historine e peshngritjes shqiptare.
Ne kampionatin Europian te vitit 1985 zhvilluar ne Varshave te Polonise arriti te ngreje ne stervitje ne stilin e shtytjes peshen 210 kg. Ne kete kampionat arriti te siguroje vendin e trete, megjithese jo ne gjendje te mire shendetesore.
Ne perfundim te ketij kampionati, me 28 Maj 1985, dy peshengritesit Aleksander Kondo dhe Xhelal Sukniqi arratisen nga Varshava ne Titograd dhe nuk u kthyen me ne ekipin e peshengritjes dhe as ne Shqiperi.
“Aleksandër Kondo, historia e arratisjes”
Flet Muharrem Berisha: Ju rrëfej të gjithë aventurën tonë. Ndarja me Sandrin në Titograd
Dritan Lundra
Të mendoje ikjen nga Shqipëria që në vitin 1983 apo edhe disa muaj më vonë ishte një utopi. Shumë kishin menduar një gjë të tillë, po kaq shumë kishin tentuar, por pak ose aspak kishin arritur të realizonin një gjë të tillë.
Idetë kanë qenë të shumta, mendimet po të tilla, por realizimi ka qenë shumë i vogël për t’u marrë i besueshëm. Megjithatë, në një palestër të vogël mes kampionëve, të cilët shikonin rezultatet, por aspak frytin e punës së tyre, kishte kohë që ziente një bisedë. Një bisedë për largim dhe ikje nga vendi i mallkuar i komunizmit kishte kohë që piqej nga katër kampionë të mëdhenj.
Ishin Aleksandër Kondo, kampion i padiskutueshëm dhe njeriu që për herë të parë kaloi limitin e 200 kilogramëve në shtangë; kampioni i vogël, por edhe ai absolut në peshën e tij, Muharrem Berisha; mjeshtri më i madh në përvojë, por dhe në rezultate, Asim Belinova dhe më i riu, por me shumë ambicie, Xhelal Sukniqi.
Të gjithë donin të iknin, donin të ishin të lirë në një botë të lirë, donin të ishin kampionë të mëdhenj në një botë që respekton kampionët, por vetëm Sandri dhe Xhelali patën kurajon të mos ktheheshin më në Shqipëri. Një histori, e cila pavarësisht shumë fjalëve, shumë thashethemeve e po kaq shumë hamendjeve, sot për herë të parë në gazetën “Panorama” zbardhet një prej atyre që fatin e kishte të arratisej, por që po ai e ktheu përsëri në Shqipëri. Është Muharrem Berisha, një prej pokerit që duhej të ikte e madje ishte një prej protagonistëve, por që nuk u largua. Ai flet e tregon ngjarjen që nga ideja, nisja e deri në detajet më të fundit e nostalgjia për mikun e tij Aleksandër Kondo.
Berisha, si u njohët me Sandrin?
Një gjë normale, ishim të dy shtangistë të Dinamos e së bashku me Agron Haxhihysenin dhe Asim Belinovën, nën drejtimin e trajnerit të madh Ferid Berberi, bënin stërvitje së bashku. Unë isha më i vogli i grupit, por të tre së bashku arrinim dhe triumfin e Dinamos. Ky ka qenë impakti i parë me Sandrin.
Vetëm kaq pra, të qenit në të njëjtin grup?
Jo, jo vetëm kaq, shumë shpejt ne pamë se kishim shumë gjëra të përbashkëta. Më kryesorja ishte pasioni, ideali që të kërkonim maksimumin dhë bërjen kampionë të mëdhenj, si dhe puna e jashtëzakonshme në stërvitje.
Deklarata shumë teorike. Vetëm kaq ju lidhte?
E kuptoj ku doni të dilni, por duhet të kini parasysh se unë isha më i vogli i grupit. Dëgjoja shumë herë nga Sandri që më thoshte se e ardhmja jonë në Shqipëri është e zymtë. Mbaj mend se pas kampionatit evropian në Spanjë, Sandri më thoshte se gjithçka në Shqipëri kishte marrë fund. Kishte ngritur 200 kilogramë, peshë të cilën të gjithë, madje dhe në botë, do e kishin zili e vendi i tij nuk e përfillte. Ai ishte i pakënaqur. Një ditë, duke diskutuar bashkë ai më thotë: “Shikoji këta njerëz, si të duken ty”. Pashë fshatarë të drobitur, pashë njerëz të cilët vuanin për bukën e gojës, por nuk thashë asnjë fjalë. Isha vetëm 20 vjeç dhe shumë gjëra nuk i kuptoja.
Jemi në vitin 1984…
Pikërisht, megjithatë, prej kohësh edhe unë isha mërzitur shumë me mënyrën e të trajtuarit nga sporti. Të gjithë bashkë mbaronim stërvitjen dhe shkonim në shtëpi ku hapnim edhe një herë dollapet për të ngrënë. Ishte e tmerrshme, nuk ngopnim dot barkun me bukë. Pra, gjithçka të shtynte që të largoheshe.
Një vit mendime dhe asnjë tentativë?
Jo, nuk është e vërtetë. Thashë më lart se me Sandrin kishim kohë që diskutonim. Jo një herë, por shumë shpesh gjatë vitit 1984, por sidomos në vitin 1985, kemi bërë plane për t’u arratisur. Kemi detajuar gjithçka, kemi parë e vëzhguar pikat e kufirit, por nuk kemi vendosur thjesht, sepse e dinim që një ditë do kalonim kufirin me peshëngritjen e aty do ishte më e thjeshtë. Nuk e di, por personalisht kam pasur frikë, duke shpresuar në një dalje jashtë edhe me shokët kishim vendosur që më mirë të mos rrezikonim kaq shumë.
Nuk e harroj atë ditë. Ka qenë 48 orë para nisjes për në kampionatin evropian në Katovicë të Polonisë. Sandri fliste shumë e pas shumë pëshpëritjeve atij i ishte hequr e drejta të dilte jashtë shtetit. Jo, më mirë isha dhe unë, por Sandri babanë e kishte shef dege të gardës. Mbaj mend se gjithçka ia kishte rregulluar Mihal Qipo, atëkohë kuadro i lartë në pushtet. Kemi qenë në qendrën e grumbullimit dhe Sandri erdhi me pasaportë e pa një pa dy na tha: “Do ikim në Poloni e që aty do arratisemi”. Në ato momente kemi qenë unë, Asim Belinova dhe Xhelal Sukniqi. Asimi tha po dhe kjo fjalë më ngrohu dhe mua. Ai kishte familje dhe unë isha vetëm 20 vjeç. Besova dhe duke qenë mik i Sandrit thashë edhe unë fjalën time, po.
Pse Sandri kishte vendosur arratisjen
Për mendimin tim për shumë arsye. Pa dashur të them ato që kam thënë më lart më duhet të kujtoj se një vit më parë, në çantën e tij, pas kthimit nga kampionati ballkanik, u gjetën disa fotografi e revista porno. Që atë ditë atij iu pre trajnimi i posaçëm, iu deklarua se nuk do të dilte më jashtë shtetit (gëzimi dhe premio e vetme për sportistët), si dhe pavarësisht rezultateve fantastike, gjithmonë ai kishte persekutimin prapa.
Pse vendosi Katovicën?
E thashë dhe më lart, ishim të katër bashkë, por më entuziasti ishte Sandri. Kur erdhi në qendrën e grumbullimit me pasaportë në dorë e na tha se mora viston për t’u nisur u gëzuam të gjithë. Megjithatë, Sandri ishte dhe shumë besimtar. “Ka ardhur dita, më tha, por më parë të njohim dhe fatin tonë”.
Çfarë do të thoshte kjo frazë e tij?
Në fillim nuk e kuptova, por menjëherë me natyrën e tij shumë ekspresive më tha ta ndiqja. Shkuam afër rrugës së “Fortuzit”, aty ku sot quhet “Dervish Hatixheja”. Nuk hyra brenda dhe nuk e di fallin që u hodh me letra, me filxhan kafeje, apo diçka tjetër. Sandri hodhi një triko (kështu ishte riti) e pas disa minutash doli me një fytyrë të ngrysur.
Përse kështu?
Sapo doli, mbaj mend se ishte natë dhe Sandri më tregoi edhe fatin që do na ndiqte. Nuk e di a të vërteta do jenë fjalët e fallxhores, por ajo më tha teksualisht kështu: “Ti do ikësh dhe shumë shpejt. Ke menduar të ikësh me katër veta; ke menduar me atë që ke shumë afër dhe ke bërë shumë plane, por ai nuk do vijë. Ke menduar të ikësh me një person më të madh, por edhe ai nuk do vijë. Do ikësh me një person, inicialet e të cilit janë XH.S. Nuk e ke parashikuar, por me të do të ikësh”.
Po më pas?
Më pas mbaj mend që Sandri për një moment heshti. Nuk tha më asnjë fjalë, por në ecje e sipër tha dhe diçka tjetër nëpër dhëmbë. Një fjalë që mua më tronditi dhe nuk mund ta harroj dot.
Çfarë tha?
Në fillim ndoshta nuk donte ta thoshte, por më në fund u zbraz. Ne do ikim më tha, por sipas fallxhores, unë do kërkoj të iki larg, por do jem shumë afër. Do vuaj disa muaj e më pas do iki shumë larg, por do vdes shumë shpejt. Miku yt, me të cilin je shumë i lidhur, nuk do vijë, por nëse ti do kesh lirinë, por shumë të shkurtër, ai do jetë gjallë, do ketë jetën, por do vuajë.
Këto fjalë ishin për ty?
Në fillim i mora si të përgjithshme, por në momentin e ikjes së tij në Titograd, kur unë nuk pranova e kjo dhe si pasojë e tërheqjes së Asim Belinovës, Sandri m’u drejtua: “Muharrem, unë po iki. Fatin e di, por më mirë një vit si luan sesa një jetë prej miu. Mirupafshim. Nuk e besova se po ikte, por treni që largohej më krijoi edhe idenë se Sandri po shkonte larg, aq larg sa unë nuk mund ta kapja dot më.
Të kthehemi tek arratisja, kishit bërë ndonjë plan?
Përpara se të mbërrij te plani (në fakt nuk kishim bërë ndonjë plan të madh) dua të them disa gjëra për karakterin e Sandrit. Një muaj para se të shkonim në Katovicë të Polonisë erdhi në shtëpinë time. Të gjithë e njihnin e Sandri fliste dhe e kishte zakon të mos kishte frikë. Babai ishte turni i dytë dhe në shtëpinë time ishte vetëm nëna. Sapo hyri, jo se nuk e kishte parë ndonjëherë, u irritua kur pa fotografinë e Enver Hoxhës varur në mur (kështu ishte koha) e mori dhe e theu. Mamaja ime u llahtaris dhe menjëherë kërkoi të lajmëronte policinë. Sandri me një ton të qetë iu kthye: “Mbaj fotografinë e burrit tënd, jo të këtij krimineli, qetësohu se ne jemi djemtë e t’u”. Në moment mbërriti babai. I lodhur nga puna na tha të bënim ç’të doni, por të kishim kujdes veten.
Keni ikur në maj të vitit 1985, një muaj pas vdekjes së diktatorit, çfarë bëri Sandri atë ditë?
Nëse një muaj më parë theu fotografinë e Enver Hoxhës në shtëpinë time, të njëjtën gjë bëri me të gjitha fotografitë e tij në Qytetin Studenti. Kishte urrejtje e për më shumë, kur kam shkuar ta takoj në dhomë e gjej me magnetofon të ndezur e me zë të lartë dhe ai me një kënaqësi të jashtëzakonshme. Ky ishte Sandri, njeriu rebel ndaj regjimit. Donte me çdo kusht të ikte. Në ato ditë, pasi unë isha i lëkundur ai më drejtohet: “Shikoji këta njerëz (ishin fshatarë të rropatur nga puna), shikoji, ti je kampion i madh, por një ditë edhe ti si ata do të përfundosh. Nuk e besoja në atë kohë, por realiteti ky ishte e Sandri kishte të drejtë.
Edhe një herë te momenti i arratisjes.
Që para nisjes mes nesh nisën polemikat. Unë një natë përpara ika dhe nuk u duka në qendrën e grumbullimit… Kur u ktheva shokët më hapën çantën e filluan kontrollin, nuk kuptova se ç’donin. Megjithatë, plasja kishte ndodhur. Kisha një ide se në vendin organizator nuk të mbanin, por të kthenin. Pikërisht për këtë arsye u thashë miqve se në Poloni nuk mund të kërkonim strehim politik. Duhej të gjenim një vend tjetër. Ngaqë Sandri kishte folur shumë e gjithë Qyteti Studenti e dinte se ne do të iknim dhe duhet të ishim shumë të sigurtë në veprimet tona. Në Poloni zhvilluam garën ku dolëm me rezultate të jashtëzakonshme e të mrekullueshme e duke përfituar prej tyre u drejtuam në një sportel polak për të prerë bileta për në Amerikë. Unë kisha rreth 100 dollarë, po kaq edhe Sandri, ose nëse nuk gaboj të dy bashkë kishim reth 300 dollarë, ndërkohë që Xhelal Sukniqi kishte një çek prej 1000 dollarësh.
Me kaq do shkonit në Amerikë?
Një natë para nisjes për në Beograd u mblodhëm të gjithë në dhomën ku ishte Sandri dhe Sukniqi. Vendosëm të pyesim për biletat për në Amerikë dhe më pas të vepronim. Në këto momente Asim Belinova u tërhoq. Ndikimi i tij ishte i madh, megjithatë vendosëm të pyesnim. Në sportelet e Katovicës, meqë dija fare pak rusisht, mësova se çeku i Xhelal Sukniqit prej 1000 dollarësh vlente vetëm për Shqipërinë dhe ishte i pavlefshëm për jashtë. U pezmatuam dhe u kthyem prapa. Unë me mendjen e dyzuar, pas tërheqjes së Asim Belinovës, Sandri me mendjen top se do largohej.
Nuk kishin rënë në sy përpjekjet tuaja?
Mbase, por të gjithë e dinin se Sandri kishte një idhull në jetën e tij e vdiste për të, ajo ishte e fejuara e tij. Për të mos rënë në sy, si Sandri ashtu edhe unë të gjithë dollarët që kishim me vete i blemë plaçka. Sandri të gjitha për të fejuarën e tij, gjë e cila mbuloi gjithçka. Të gjithë, duke ditur dhe debulesën e tij, menduan se mendja e tij është në Shqipëri. “Ai bleu plaçka për nusen, vdiste për të, edhe kur më kanë pyetur në hetuesi, gjithmonë kam thënë se asnjëherë nuk kam menduar se Sandri mund të arratisej. Kështu mendoja atëherë dhe kështu mendoj edhe sot”. (Ferid Berberi, trajneri i asaj kohe).
Ç’ndodhi pas largimit nga Polonia?
Unë personalisht nuk isha i vendosur, por më shumë anoja nga mosikja, ndërkohë që Sandri e kishte ndarë mendjen. Mbërritëm në Beograd e prej andej me tren u drejtuam për në Titograd, ku na priste dhe autobusi për të na sjellë në Shqipëri. Mbaj mend se ishte ora 6 e mëngjesit. Unë prisja, ndërsa ai i hipi trenit tjetër. “Ti lemë gjërat që kanë ndodhur, më tha. Për gjithçka kërkoj falje, por t’i mos gabo më. Kujto fjalët e fallxhores, unë do iki, fati qoftë me ty”. U largua dhe sot e kësaj dite e kam parasyve ikjen e trenit dhe dorën e Sandrit që vazhdonte të më përshëndeste. Ai iku, ta kthejmë edhe një herë në tokën tonë sot.
A u lidhët më me të?
Që nga ajo kohë më shumë kam qenë i lidhur me hetuesinë dhe kam ndjerë represionin se sa jam marrë me sportin, apo ,me familjen time. Megjithatë, këto nuk i përkasin kësaj historie. Nuk u lidha më me Sandrin, por në vitin 1987, një telefonatë nga Xhelal Sukniqi më habiti. Zëri i dridhej, më lajmëroi për vdekjen tragjike të Sandrit dhe më pas më dorëzoi një kasetë filmike nga ceremonia e varrimit. Ende më duket se jam në ëndërr. Nuk kam besuar kurrë në vdekjen e tij, madje edhe sot, kur po mundohemi të gjithë bashkë për të sjellë eshtrat e tij, më duket se shikoj edhe një herë Sandrin gjallë.
Çfarë ndjeni tani që eshtrat e tij do të vijnë?
Ka tetë vjet që të gjithë përpiqen për një gjë të tillë. Do të jem i qetë vetëm kur të kryhet ky mision. Kjo është një iniciativë e disa personave, në radhë të parë e trajnerit të tij, Ferid Berberi, e miqve të tij, e presidentit të peshëngritjes dhe besoj e gjithë njerëzve që duan sportin. Vetëm kur ky mision të ketë mbaruar, pra eshtrat të kthehen në tokën mëmë edhe unë do jem më i qetë.
(Intervista marrë nga Syri.net)

Burimi/Facebook/POrta Tiranes

Sazan Guri – Mqs nisa nje mendin po e betis, dhe boll per sot…

No Comments Lajme Opinion

Zgjidhjet

  1. Pyet 7-8 dhe bëj si di vetë për tamponin, sepse mund ta marrësh parasysh që sipas mjekëve të Aleancës Botërore të Mjekësisë është 35% fals, ndërsa sipa mjekëvë në zë të botës që nuk lejohen të flasin është 85% fals,
  2. Doktrina e Jogës na mëson se çdo lloj gripi dhe rrufë e stinës përmban 5-15% corona që është normale, por që nuk është virusi në fjalë, kështu që edhe tamponi ka pakëz të drejt, por nuk mund ta barazosh me Covidin!
  3. E zemë se virusi na qenka grip më i fortë, çfarë bënte më para njerëzimi, apo nënat tona, kur nuk kishte media, dëgjonte se çfarë thoshte ‘Jatroi’, por atë që Voi, thirte përvojën e të parëve, kanatjere me kripë, fërkim me raki e asperinë, paracetamol, ushqime pikante (le të na i shpjegojnë, pse doktorët francezë me hudhra në xhep e në gojë shpëtonin nga murtajat, pse himariotët në burgun e Venecias që këndonin e hanin hudhra shpëtonin nga sëmundjet flama të tilla, dhe të tjerët jo, pse nënë Tereza po ashtu, etj etj.).
  4. E zëmë se të kap, por nuk është baraz vdekje, sikundër të serviret, sepse më shumë ngjit ideja sesa virusi, ndaj populli i mencur nuk i zinte në gojë lebrozët, kancerat në një qytet të caktuar dhe thjesht e mbyllnin bisedën larg qoftë ai me sëmundje të keqe, ndërsa sot, u kape u hape.
  5. E zëmë se të kap prap, lufton për hatër të vetes, për punët e pambaruara, të fëmijve, nipërve apo dorëzohesh, se praktikat po tregojnë se Covidi është shkallë perceptimi, sa e ndjen, aq e vuan.
  6. Eksperienca ime, më kapi, por më ndihmoi Joga, dituria, e trajtova veten si me grip, lëviza, shkova në punë, nuk përdora si shumë të tjerë bombardim me ilace, por thira kujtesën, ato që më bënte nëna Mino ( i thashe me lart), shtova Vit D (5000 IU në ditë, jo 800 apo 2000 që pinë ca), Zn, B compleks, C, K2 më kryesorja që çon kalciumet në vendin e duhur, fillova me algat, pluhurat me minerale aq sa ka tabela e Mendelejevit, një pluhur me aminoacide, shumë më lirë se ilacet që s’kam pirë kurrë, kurrë tampon, asnjëherë analiza për serologji, futja kot, dhe besoj që kur e kalon njëherë s’të kap kurrë thot Joga, jo unë, kujdes! Dal pa maskë, pa dorashka, lëviz, punoj si dikur, aspak lajme, sa më pak gazeta, lutem duke zgjedhur një mik me Covid, pra, për të tjerët që tregon se je mirë vete, etj., etj.,
  7. Mesazhi: S’keni faj o njerëz, Covidin të detyruan ta mendosh super të rrezikshëm, në fakt le të themi se është pak më i fortë se një grip, le të themi se kemi një pandemi, por problemi qendron dhe shtron pyetjen se mos kemi të bëjmë me një plandemi nëpërmjet një panikodemi. – revolucioni i katërt industrial, rimëkëmbje të madhe apo edhe këto janë konspiracion. Ata hapur fare – ne sulmojmë njeri tjetrin. Ju lutem mos me besoni – merreni si variant.
  8. Nota gjysëm ottave, Kujdes! Edhe gjithë Evropa nuk e besoi kurrë se çfarë gatuante Hitleri, madje e mbështesnin, austriakët hidhnin valle dhe kur u pushtuan me bicikleta, po kur u kujtuan morën rrugën për në Amerikë e Argjentinë, si Cvajgu me shokë….mos paçim fatin e tyre…jo se do ikim andej se njësoj është, por do ikim në mal se ai është shpëtimi ynë, si Tomorri për përmbytjet e mëdha. Thonë se historia përsëritet, por herën e dytë në formë tragjiko-komike.

Burimi/Facebook

Njihuni me shqiptaren që u shpall më e mira në Universitetin e Mjekësisë në Danimarkë

No Comments Shendetesi

Sukseset e të rinjëve nga Kosova nuk kanë të ndalur. Të rinjtë e Kosovës në vende të ndryshme të botës po arrijnë suksese të mëdha, kështu duke i bërë të gjithë krenarë me arritjet e tyre.

Në mesin e tyre është edhe Liridona Koxha, e cila fal përkushtimit të madh gjatë studimeve arriti të zgjidhet si studentja më e mirë e huaj në Universitetin e Mjekësisë në Danimarkë.

Ajo është nga Kaçaniku dhe ka përfunduar studimet për mjekësi në Universitetin e Kopenhagenit, duke u përzgjedhur ndër 5 studentët më të mira me të gjitha notat 10-she në Danimarkë.

Burimi/yourslice.com.au/

Alejandro Greco – VJETORI ENVER HADRIT – MEHMET GRADICA: LIRI A VDEKJE!!!

No Comments Argëtim Histori

Mirëmëngjesi Miqësi e nderuar, dashur Vëllezër të Gjakut Shqiptar, para fundit të Shkurtit, ne duam të kujtojmë: Mehmet Gradica (1913 në Gradicë të Drenicës – 21 Shkurt 1945 në Drenicës), hyn në shërbim të Qeverisë Shqiptare si Postkomandant Xhandarmërie në Mitrovicë, në Podujevë, në Stan Tërg, në Vushtrri, emri i tij mori përmasa mitologjike dhe gati për të gjallë u shndërrua në Legjendë, u tregua Hero i vërtetë. Bashkë me Ahmet Selacin, formojnë Xhandarmërinë dhe grupet e Armatosura Vullnetare për ta mbrojtur vendin nga harbutëria që rrinte e gatshme në veri të Shalës së Bajgorës. Me sugjërimin e Xhafer Devës, trimi Mehmet Gradica i hyn një pune të madhe, organizimit të një Ushtrie Shqiptare, e cila do ta mbronte Kosovën. dhe për trimërinë e tij të madhe dhe heroizmin e tij të pakufizuar, ai më vonë u emërua Toger, dhe më pas Zëvendës se Shaban Polluzhën, Komandant Suprem i Briadës, i madhd Heroit të qështjes Kombtare, mblodhen mendjen, fuqinë dhe të bërë tok, sfiduan Historinë. Pasi u kthyen nga Podujeva, luftuan, qëndruan, përballuan, dhe erdhi Shkurtit 1945, Komandantët e Luftës së Drenicës, me rreth gjashtëdhjetë Luftëtarë, ishin pozicionuar në tri kullat e Dvoranëve, në atë të Hasan Sylës, Hajriz Dvoranit dhe të Zeqir Dvoranit, në Tërstenik. Nga frëngjitë e tyre jehonte kushtrimi: Liri a vdekje!!! gjylet e topit, shkatërruan kulmin e kullës së trimave. Trarët ranë mbi trupat e tyre, u plagos Shaban Polluzha, u plagos edhe Mehmet Gradica, jë copë e granatës ia kishte këputur këmbën, por nuk jepej, ashtu, me këmbën zvarrë, hipur mbi kalë, kapërceu tre rrathë, duke lënë shumë të vrarë e të plagosur. Në ato momente, ishte 22 Shkurti 1945, iu kujtua amaneti i Azem Galicës, që trupin e tij mos ta shihnin serbët as për së vdekuri. Isuf Gjilani, Brahim Luta, Rexhep Gjeli e Xhemë Zeqiri, shokët besnikë, në fshehtësinë më të madhe e varrosen në vreshtat e dajës së tij, Brahim Lutës, në vendin e quajtur Makresh. Njësoj kishin vepruar edhe me Shaban Polluzhën, trupin ia kishin hedhur në lumin Drenica: Lavdi e Përjetshme Mehmet Gradica, sa të ket Sjqipëtar në ket tokë, do të kujtohet!!! Lavdi gjithe Deshmoreve te rene ne brojtje te Atedheu!!! Zoti e shperblefte me Parajse te ndjerin, dhe u prehte ne Paqe!!! Edhe 31° Vjetori i vrasjes brutale të Enver Hadri, Martir Brilant Kosovar, Trimit Veprimtar për të Drejtat Njerëzore dhe Politike të Shqiptarëve të Kosovës, zhvilloi punën e tij të rëndësishme politike nëpërmjet Organizatës “Rezistenca Kombëtare e Shqiptarëve të Kosovës”, organ i kësaj Organizate ishte revista “Zëri i Kosovës” në gjuhën shqipe dhe frënge, përmes së cilës bëhej thirrje për Bashkimin e Trojeve Shqiptare tone në përgjithësi, dhe sidomos punohej që çështja e Kosovës të futej në agjendat e diplomacisë ndërkombëtare, si NATO, Unioni Evropian, etj. Në Bruksel në Rrugën e Shqipërisë – Rue d’Albanie, ai formoi dhe drejtoi “Komitetin Shqiptar për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut”. Enver Hadri konsiderohet si Ambasadori i parë i Kosovës. Më 25 Shkurt 1990, në moshën 49 vjeçare, u plagos dhe më vonë vdes në spital, nga një atentat në Sent Zhil (Saint Gilles), Bruksel, qëlluan me dy plumba në kokë derisa kishte ndaluar në semafor, per agjentët e UDB-së. Enver kishte me vete listën e 32 Shqiptarëve të vrarë në Kosovë nga Sërbia, të cilën do t’ia dorëzonte të nesërnen Komitetit të të Drejtave të Njeriut të Parlamentit Evropian. Enver kishte me vete listën e 32 Shqiptarëve të vrarë në Kosovë nga Sërbia, të cilën do t’ia dorëzonte të nesërnen Komitetit të të Drejtave të Njeriut të Parlamentit Evropian. Në vitin 2006, Presidenti i Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, e dekoroi Enver Hadrin me Urdhërin e Artë “Hero i Kosovës”, për kontributin e dhënë për Lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës: Lavdi e Përjetshme Enver Hadrin, Martir Patriot Shqiptar, qofet Jeta dhe Vepra e tij, pergjithmon i paharuar ne mendjen e Popullit Shqiptar!!! Zoti e shperblefte me Parajse te ndjerin, dhe u prehte ne Paqe!!! Lavdi Gjaku i Deshmoreve dhe Martireve te rene neper gjitha Trojet Arberore, të rënë për Liri!!! Rroftë Shqipëria Etnike!!! I Liris se Iliris!!! Autoctonus!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! Paqa mbreterofte mbi tere Kombin tone te dashur dhe tere Njerezimin!!! Zoti i Shperbleft te gjithe ata qe punojne sinqerisht per Popull!!! Zoti e Bekofte Racen Ilire!!! Zoti i Bekoftë gjithë Shqiptarët që ja duan të mirën Atëdheut!!! Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët, një përshëndetje dhe përqafim të gjithëve me zemër, Mirënjohje, Shume Respekt dhe Dashuri, dhe ju uroj tgjitha tmirat ne jet, Shkelqësia e Juaj Imzot
Kryepeshkop Aleksander I Shqiptarve – Bir i Shqiponjësr
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!
Instagram @alejandrogreco.oficial

Burimi/Facebook