Home

Lajme

TIRANA SI ALASKA NEN MBULESEN E BORES E AKULLIT

No Comments Aktualitet Lajme

Sot 14 Shkurt 2021 Tirana dhe thuajse krejt Shqioeria u gdhi nen pushtetin e bores polare.
Bora ne Tirane filloj dje pasdite por ajo u intensifikua pas mesnate pra ne oret e para te dites se diel!
Nuk eshte hera e pare qe bie bore ne Tirane por sasi kaq e madhe nuk eshte pare.E kam perjetuar dhe disa here nga feminia deboren e Tiranes por jo kaq shume.
Tirana sot eshte gdhire si Alaske.
Debora e ka zbardhur krejt dhe trashesia e debores i kalon 15 cm ne mes te Kryeqytetit!
Stina polare qe pushtoi dite me pare Europen mberiti ne Shqiperi dhe ne Tirane ne sheshin Skenderbej.
Sigurisht qe nga dje bora polare ka krijuar probleme neper qytetet dhe rruget e Atdheut dhe te shpresojme qe kjo situate te vitet shpejt nen kontroll qe te lehtesohet jeta e qytetareve e cila edhe pa kete stuhi debore eshte e veshtire.
Ne kete dite me dimer polar ne Kosove 28 subjekte politike votojne ne zgjedhjet e parakohshme per 120 vende ne parlamentin e Republikes se Kosoves.U urojme suksese!
Sot femijet ne Tirane e kudo do i gezohen debores por pas disa oresh nga temperaturat e uleta ajo po ngrin e do behet e rrezikshme per levizjet e kembesoreve dhe makinave.
Tirana eshte e mbuluar nga tapeti i bardhe i bores.
Fenomene te tilla spontane natyrore prej nje dekade kane filluar e ndodhin gjithnje e me shpesh si rezultat j ndryshimeve klimatike.
Shqiperia kaloi nje dimer te bute deri ne fund te janarit por qe siç shihet muaji fundit i dimrit do plotesoj mungesat stinore te muajve te kaluar !
Per momentin ti kenaqemi debores se pas disa ores ajo e sidomos ne vendbanimet e zonave malore ka krijuar e po ndodh izolimi i banoreve.
Mbreme me familjen donim te shkonim ne Elbasan para ores 20.00 qe eshte ora policore por Elbasani ishte pllakosur qe ne dreke nga bora e nuk levizem keshtu qe jemi te gjithe bashke ne Tirane qe prej te premtes ne dreke.
Sot eshte dhe Dita e te dashuruarve, Shen Valentini!
Gezuar! Te gjithe kane nevoj per dashuri e ngrohtesi ne kete stine polare te jetes!
Tirana e mbuluar ne mantel polar !
Selia Qendrore e PESH
Tirane 14 Shkurt 2021

Kan være et billede af borë dhe vej
Kan være et billede af pemë dhe borë
Kan være et billede af qiell, pemë dhe borë
Kan være et billede af pemë dhe borë
Kan være et billede af borë
Ingen tilgængelig billedbeskrivelse.
Kan være et billede af natyrë dhe pemë

Burimi/Facebook/Partiaemigracioni Shqiptar Kostaq Papa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *