Home

Lajme

Mediumi i Baton Haxhiut paralajmëron publikimin e dosjeve për vrasjen e Komandant Drinit

No Comments Aktualitet Lajme

Mediumi i Baton Haxhiut paralajmëron publikimin e dosjeve për vrasjen e Xhemajl Mustafës, Komandant Drinit dhe tentimvrasjen e Fetah Rudit
Një dosje ekskluzive, ka paralajmëruar mediumi online ‘Albanian Post’, ta publikojë pas zgjedhjeve në Kosovë.
Portali ‘Albanian Post’, që është projekti i ri medial i gazetarit Baton Haxhiu, ka njoftuar sot se kanë siguruar dosje të Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë – UNMIK, për disa nga vrasjet e personaliteteve me të rëndësishëm të pas luftës në Kosovë.
Sipas njoftimit, dosja voluminoze e UNMIK-ut, që e posedon Albanian Post, tregon në detaj se kë po e hetonte UNMIK-u për vrasjen e Xhemail Mustafës, Ekrem Rexhës, atentatin ndaj Fetah Rudit dhe kush janë personat tjerë të implikuar në këto krime që ndodhen menjëherë pas luftës në Kosovë.
“Në një nga dosjet, që mbanë datën e katër nëntorit të vitit 2001, hetuesi i UNMIK-ut tregon se kush po e monitoronte për ta vrarë Xhemail Mustafën dhe me cilin person të rëndësishëm kishin kontakt të vazhdueshëm ata”.
Dosja përmban edhe transkriptat e të përfshirëve që ishin marrë në pyetje për këto vrasje dhe policët e infiltruar, paralajmëron Albanin Post.
Dosja tregon gjithashtu për atentatin ndaj anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fetah Rudit dhe si lidhet një aksident misterioz me tre të vdekur me këtë atentat.
Prapaskenat e të gjitha këtyre rasteve dhe gjithçka tjetër, nga urdhërdhënësit e deri te numrat e armëve të cilat u përdorën për vrasje, gjenden në dosjen thotë njoftimi.
“Ndërveprime të pabesueshme, vrasje, plagosje, telefonata dhe përcjellje misterioze, realizuar paralelisht me zhvillimet politike të kohës. Politikanë brenda një partie politike që thërrisnin për zbardhjen e vrasjeve, derisa në prapaskenë dihej shumë më tepër”.
Publikimin e dosjeve për vrasjet e pasluftës, Albanian Post paralajmëron ta bëjë menjëherë pas zgjedhjeve të 14 shkurtit në Kosovë.
Publikimin e dosjeve për vrasjet e pasluftës, Albanian Post paralajmëron ta bëjë menjëherë pas zgjedhjeve të 14 shkurtit në Kosovë
www.rtvbesa.com
www.instagram.com/tvbesa

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *