Home

Lajme

BE dhe Liga Arabe kundër hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem.

No Comments Aktualitet Lajme

BE dhe Liga Arabe kundër hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem.BE dhe Liga Arabe kundër hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusale.Liga Arabe ka reaguar pasi Izraeli zyrtar paralajmëroi hapjen e ambasadës së Kosovës në Jerusalem, transmeton Kosova Post.Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Arabe, Ahmad Aboul Gheit, deklaroi se kjo është e paligjshme.“Çdo vendim për hapjen e një ambasade në Jerusalem është i paligjshëm sepse qyteti ishte nën okupim dhe, për këtë arsye, nuk mund të pres ndonjë mision të tillë diplomatik”, deklaroi Gheit.

Bashkimi Evropian ka reaguar pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit, ditën e djeshme. Zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme Peter Stano ka thënë se që qëndrimi i tyre është i qartë, ambasadat e vendeve të BE-së duhet të vendoset në Tel Aviv.

“Pozicioni i BE-së për vendosjen e ambasadave në Jerusalem është i qartë, pra në përputhje me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të vitit 1980, e cila u bëri thirrje të gjithë anëtarëve të OKB-së për të zhvendosur ambasadat e tyre në Tel Aviv, të gjitha ambasadat e shteteve anëtare të BE-së si dhe delegacionin e BE-së në Izrael janë të vendosura në Tel Aviv, “-ka thënë ia.

Burimi/java.lajmet.live/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *