Home

Lajme

LAMTUMIRË MIKU YNË I SHTRENJTË PINO CACOZZA. GIUZEPPE CACOZZA ( ZEF KAKOCA)

No Comments Uncategorized

Një lajm shumë i trishtë ka tronditur sot botën Shqiptare. Largimi i papritur nga kjo botë e poetit, gjuhëtarit, kantautorit, aktorit, studjuesit dhe organizatorit më të shquar Arbëresh Z. Zef Kakoca ( PINO CACOZZA) , ( Giuzeppe Cacozza) , mikut tonë dhe të gjithë artistëve të Shqiptarëve kudo nëpër botë. Iku shkëlqimi i të gjithëve ne, shkoi lart në qiell për të takuar Nënë Terezën, Shenjtoren e tij të devotshme.
Arbëria humb një nga personazhet më të mëdhenj të epokës bashkëkohore e më të dashurin në tërë Botën Shqipëtare kudo që ndodhen.
Lajm shumë i hidhur që ka tronditur tërë ata që ja njihnin potencialin intelektual, kontributin e jashtëzakonshme, talentin specifik dhe thjeshtësinë e modestinë e tij.
I përjetshëm kujtimi yt, vëllai ynë i paharruar dhe i denjë për bekimin.
Tani që ndahemi nga ju, lutemi të gjithë që Zoti t ‘ ju dhurojë pushim të përjetshëm.
Duke i dërguar gruas Maria, vajzës Nikoletta, motrës Antonietta dhe familjes, prindërve dhe të afërmve, në momentin tragjik që na gjen të bashkuar, ngushëllimet më të thella.
Kush ishte Pino Cacozza
Lajme të marra tërësisht nga faqja e tij dhe nga faqja e Baletmaestrit Z. Andrea Kokeri, i cili ka bashképunuar më shumë me të në Itali.
Pino Cacozza (Giuseppe Cacozza – Zef Kakoca) lindi në San Demetrius Corone (Shën Miter) më 27 shtator 1957.
Ka ndjekur studimet klasike në Kolegjin e Sant ‘ Adrian
dhe fitoi diplomën e Gjuhëve të Huaja dhe Letërsisë në
Universiteti i Kalabrisë në vitin 1980, me specializim në gjuhën frënge, shqipe dhe angleze dhe qytetërim.
Si autor, kompozitor dhe këngëtar ai e fitoi Festivalin d gjashtë herë
ella Song Arbëreshe (nga të cilat ishte regjisor artistik për katër edicione):
Nel 1984 con Ajri i jetes, coautore – Nel 1985 con Jemi një kulturë çë ngë mënd vdes – Nel 1986 con Me një mik afer – Nel 1988 con Kjo është festa më e madhe çë ka Arbëria – Nel 2004 con E bukura vashes, e bukura gjitoni – Nel 2008 con la canzone Ishe një herë .
Ai fitoi katër herë çmimin kritik Giuseppe D ‘ Amico.
Ndër shfaqjet e tij janë edhe recitalet muzikore dhe teatrale ′′ De Rada ′′
dhe Milosao ′′ me Grupin e Artit të Ri, ′′ Rrënjat dhe Arb erisë ′′ (Rrënjët e Arb erias), ′′ Udhëtimet dhe Arb erisën ′′ (Rrugët e Arb eria) dhe ′′ Homazh për Girolamo De Rada “, prej të cilave ai është autor dhe interpretues..
Ka kryer aktivitete kulturore, artistike, kënduese dhe teatrale pothuajse në të gjitha komunitetet arbëreshe, Shqipëri (Festivali i Gjirokastros – Festivali i Këngës shqipe), Maqedoni (Shkup, Tetovë dhe Strugë), Mali i Zi (Ulqin), në qytete të shumta të Ulqin Itali dhe jashtë vendit.
Ideator Pisepiselle – Festivali i Këngëtarëve të vegjël Arb ereshë.
Presidenti dhe drejtori i Arbitalisë ( www.arbitalia.it ), shoqata
gazeta kulturore dhe e para online e Arb eria.
Në vitin 2009 ai mori në Napoli çmimin prestigjioz ′′ Mesdhetar të artit dhe kreativitetit “, njohje që u jepet çdo vit personaliteteve
të botës politike, shkencore, kulturore dhe artistike që kontribuan, përmes veprimit të tyre, për uljen e tensioneve dhe inicimin
Një proces i vlerësimit të dallimeve kulturore dhe vlerave të përbashkëta në zonën e Mesdheut të Madh, me motivacionin e mëposhtëm:
′′ Për dhënien e shprehjes në vetëdijen kolektive të popullit arb eresh. Në produksionin e tij të gjerë të poezisë dhe këngës, ai rijeton me shpikjen dhe shijen e legjendës kujtimet latente të një komuniteti që ka fuzuar shoqërisht dhe politikisht në kombin italian pa humbur traditën historike dhe gjuhësore. Duke preferuar sheshet në teatër, në lojërat e tij palos vargun dhe muzikën lartësimit të gjithë një populli, rinovon rrënjët e tij, përforcon sentimentin unitar dhe tërheq zvarrë audiencën në turneun vëllazëror të valles korale me të cilën gjithmonë përfundon shfaqjen “.
Në vitin 2010, përfaqësues i letërsisë arbëreshe, mori pjesë në Mbrëmjet Poetike të Strugës në Maqedoni.
Ish-anëtari i Komisionit Shkencor të Institutit Rajonal për
Komuniteti Arbëreshe i Kalabrisë, dhe KOREMIL, Komisioni Rajonal për pakicat gjuhësore të Kalabrisë.
Presidenti i shoqatës Arb ereshë në Rossano.
Drejtor i gjerdanit të botimeve digjitale
′′ Perlat e Arberit ′′ ( www.arberia.info ).
Regjisor artistik i Arbfestivalit dhe kulturave.
Në vitin 2015 Presidenti i Republikës së Shqipërisë
S. E. Bujar Nishani i jep titullin ′′ Naim Frash eri ′′ me
la seguente motivazione: “Për vlerat dhe kontributin si shkrimtar dhe kompozitor në dobi të bashkëkombasve të tij të përtejdetit,
duke mbajtur gjallë një traditë të madhe të letërsisë dhe kulturës arbëreshe në përgjithësi, kur kohët moderne ushtrojnë trysni ndaj këtyre lloj kulturave të shkëputura nga areali i tyre, siç është ajo arbëreshe”. (Per i meriti e il contributo di scrittore e compositore in favore dei propri connazionali di là dal mare, ha saputo tenere viva la grande tradizione della letteratura e della cultura arbëreshe, nel contesto contemporaneo di pressione nei confronti delle culture distaccate dalla terra d’origine, com’è quella arbëreshe.”).

Burimi/Facebook/Minella Kureta

Mediumi i Baton Haxhiut paralajmëron publikimin e dosjeve për vrasjen e Komandant Drinit

No Comments Aktualitet Lajme

Mediumi i Baton Haxhiut paralajmëron publikimin e dosjeve për vrasjen e Xhemajl Mustafës, Komandant Drinit dhe tentimvrasjen e Fetah Rudit
Një dosje ekskluzive, ka paralajmëruar mediumi online ‘Albanian Post’, ta publikojë pas zgjedhjeve në Kosovë.
Portali ‘Albanian Post’, që është projekti i ri medial i gazetarit Baton Haxhiu, ka njoftuar sot se kanë siguruar dosje të Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë – UNMIK, për disa nga vrasjet e personaliteteve me të rëndësishëm të pas luftës në Kosovë.
Sipas njoftimit, dosja voluminoze e UNMIK-ut, që e posedon Albanian Post, tregon në detaj se kë po e hetonte UNMIK-u për vrasjen e Xhemail Mustafës, Ekrem Rexhës, atentatin ndaj Fetah Rudit dhe kush janë personat tjerë të implikuar në këto krime që ndodhen menjëherë pas luftës në Kosovë.
“Në një nga dosjet, që mbanë datën e katër nëntorit të vitit 2001, hetuesi i UNMIK-ut tregon se kush po e monitoronte për ta vrarë Xhemail Mustafën dhe me cilin person të rëndësishëm kishin kontakt të vazhdueshëm ata”.
Dosja përmban edhe transkriptat e të përfshirëve që ishin marrë në pyetje për këto vrasje dhe policët e infiltruar, paralajmëron Albanin Post.
Dosja tregon gjithashtu për atentatin ndaj anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fetah Rudit dhe si lidhet një aksident misterioz me tre të vdekur me këtë atentat.
Prapaskenat e të gjitha këtyre rasteve dhe gjithçka tjetër, nga urdhërdhënësit e deri te numrat e armëve të cilat u përdorën për vrasje, gjenden në dosjen thotë njoftimi.
“Ndërveprime të pabesueshme, vrasje, plagosje, telefonata dhe përcjellje misterioze, realizuar paralelisht me zhvillimet politike të kohës. Politikanë brenda një partie politike që thërrisnin për zbardhjen e vrasjeve, derisa në prapaskenë dihej shumë më tepër”.
Publikimin e dosjeve për vrasjet e pasluftës, Albanian Post paralajmëron ta bëjë menjëherë pas zgjedhjeve të 14 shkurtit në Kosovë.
Publikimin e dosjeve për vrasjet e pasluftës, Albanian Post paralajmëron ta bëjë menjëherë pas zgjedhjeve të 14 shkurtit në Kosovë
www.rtvbesa.com
www.instagram.com/tvbesa

Burimi/Facebook

Kosova mes Perëndimit dhe Turqisë për Lëvizjen e Gylenit

No Comments Aktualitet Lajme

Kërkesa e ministrit në detyrë të Zhvillimit Rajonal, Enis Kervan që Kosova të listojë Lëvizjen Hizmet të Fethullah Gulenit (Turqia i referohet me akronimin FETO) në listën e organizatave terroriste, po shihet me shqetësime nga njohësit e fushës së sigurisë në Kosovë.

Kervan, të enjten, në mbledhjen e qeverisë kërkoi që krahas Lëvizjes së Fethullah Gulenit, në listën e organizatave terroriste të futen edhe Partia e Punëtorëve të Krudistanit (PKK) si dhe organizata ushtarake Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG).

Në mbledhje të qeverisë nuk pati ndonjë vendim për këtë propozim, përveç se kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, i kërkoi sekretariatit që kërkesa e ministrit Kervan t’i bartet Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë për shqyrtim.

Radio Evropa e Lirë ka provuar gjatë së premtes që të kontaktojë me ministrin në detyrë, Kervan për të marrë më shumë informacione për këtë kërkesën të tij, por ai nuk është përgjigjur në telefonatat e as mesazhet e lëna në telefon.

REL-i ka kontaktuar edhe kryetarin e Partisë Demokratike Turke, Fikrim Damka për të pyetur se cilat janë rreziqet që i kanosen Kosovës nga Lëvizja e klerikut Gulen.

Damka nuk ka komentuar gjatë por tha se këto organizata paraqesin rrezik për Kosovën.

“Organizata FETO, organizatat PKK dhe YPG, në botë veç janë shpallur si organizata terroriste. Jo që ne e kërkojmë të shpallen, por janë shpallur, veç ekzistojnë këto që janë terroriste, por Enisi (ministri në detyrë, Kervan) ka thënë se në këtë raport duhet të përfshihen si rrezik në Kosovë”, tha Fikrim Damka.

Kosova harmonizon politikat e sigurisë me BE-në dhe SHBA-në
Drejtori ekzekutiv i Qendrës Kosovare për Studime të Sigurisë, Mentor Vrajolli, thotë se Kosova duhet t’i harmonizojë politikat e fushës së sigurisë me aleatët ndërkombëtarë, Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

Ai thotë se institucionet duhet konsultuar paraprakisht me SHBA-në dhe BE-në, para se të marrin ndonjë vendim për shpalljen terroriste të ndonjë organizate, në këtë rast, Lëvizjes Hizmet, të klerikut Fethullah Gulen.

“Kosova veprimet e saja ndaj kërkesave të Turqisë nuk duhet t’i bëjë në mënyrë impulsive, pa ndonjë konsultim paraprak edhe me aleatët e tjerë perëndimorë që ka Kosova. Kjo për shkak se Kosova nuk guxon të antagonizohet tutje në arenën ndërkombëtare, në këtë rast karshi aleatëve tanë kyçë, të cilët në mënyrë të vazhdueshme mbështesin shtetndërtimin e Kosovës”, thotë Vrajolli.

Vrajolli thotë se Kosova ka partneritet të rëndësishëm me Turqinë, mirëpo çdo presion që i bënë Kosovës, nuk është në frymën e marrëdhënieve të shëndosha që ekzistojnë në mes të të dyja shteteve.

Vendimi në dorën e legjislaturës së re
Ish-anëtari i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në legjislaturën e fundit të Kuvendit të Kosovës, Elmi Reçica thotë se asnjë organizatë nuk mund të shpallet terroriste, pa pasur ndonjë dëshmi për përfshirjen e saj në veprimtari terroriste.

Sa i takon kërkesës së ministrit Enis Kervan që Lëvizja e Fethullah Gulenit të listohet si organizatë terroriste, Reçica thotë se me këtë çështje duhet të merret legjislatura e ardhshme.

“Parimisht nuk mendoj që do të duhej që organizatat e tilla që nuk ka dëshmi, që janë pjesë e ndonjë veprimi të skajshëm ose ndonjë veprimi terrorist, të shpallën të tilla. Mirëpo, kjo çështje duhet të mbetet në legjislaturën e re dhe duhet të trajtohet pasi që të shihet dokumenti”, thotë Reçica për Radion Evropa e Lirë.

Çfarë është Lëvizja Hizmet?
Drejtuesi i Lëvizjes Hizmet, Fethullah Gulen është një imam dhe shkrimtar që aktualisht jeton në ekzil. Ai prej vitesh jeton në Pensilvani të SHBA-së.

Lëvizja e themeluar nga ai quhet Hizmet (Shërbimi) dhe ka një numër të madh mbështetësish në Turqi, Azinë Qendrore dhe vende të tjera të botës.

Kjo organizatë drejton një numër të madh institucionesh arsimore, mes tjerash edhe në Kosovë.

Shumë zyrtarë shtetëror u arrestuan gjatë viteve të fundit nga institucionet e drejtuara nga presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan pasi u akuzuan se ishin pjesëtarë të Lëvizjes së Fethullah Gulenit.

Turqia e akuzon Lëvizjen e Gulenit për një përpjekje për puç që ndodhi në vitin 2016.

Që nga kjo kohë Turqia e ka shpallur organizatë terroriste.

Turqia ka kërkuar vazhdimisht që autoritet amerikane ta ekstradojnë Fetullah Gulenin në Turqi, pasi e cilësojnë atë si udhëheqësin kryesor për organizimin puçit ushtarak.

Përveç Turqisë dhe Pakistanit, Lëvizja e drejtuar nga Fethullah Gulen është listuar si organizatë terroriste dhe nga Organizata e Bashkëpunimit Islamik.

Megjithatë, emri i Lëvizjes Hizmet nuk figuron në listën e organizatave terroriste të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB).

Kosova bashkëpunoi me Turqinë kundër Lëvizjes së Gulenit
Në muajin mars të vitit 2018, asokohe përmes një operacioni të fshehtë, institucionet e Kosovës arrestuan gjashtë shtetas turq, kryesisht mësimdhënës.

Ata u dëbuan përmes një operacioni sekret dhe pas disa muajsh hetimi e gjykimi, në total u dënuan nga gjykatat në Turqi me 56 vjet e 7 muaj e gjysmë burgim.

Në Kosovë nisën hetime, por prokuroria deri më tani nuk ka njoftuar për ndonjë rezultat.

Një komision i pavarur i Kuvendit të Kosovës, konstatoi dhjetëra shkelje të ligjeve dhe konventave ndërkombëtare me rastin e deportimit të shtetasve turq.

Edhe një organ i OKB-së, pas një hetimi, konstatoi se institucionet e Kosovës shkelën të drejtat e shtetaseve turq, me rastin e deportimit.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Qeveria e Turqisë kërkoi nga Kosova që të vazhdojë bashkëpunimin kundër Lëvizjes së Gulenit, duke e quajtur atë një rrezik edhe për Kosovën.

Mediat turke raportuan se kërkesa iu bë ministres në detyrë për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj – Stublla nga homologu i saj turk, Mevlut Çavusoglu gjatë një takimi në kryeqytetin turk, Ankara.

Kush janë PKK dhe YPG?
Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), njihet si organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Që nga vitet e 80-ta kjo organizatë zhvillon një kryengritje në rajonin juglindor të Turqisë, me shumicë kurde.

PKK-ja lufton për krijimin e një shteti të pavarur për kurdët, që do të përfshinte territore të Turqisë, Irakut, Iranit si dhe pjesë të vogla të Sirisë dhe Armenisë.

Prej nisjes së këtij konflikt janë vrarë dhjetëra-mijëra njerëz.

Ndërsa organizata tjetër, YPG apo siç njihet Njësitë e Mbrojtjes së Popullit, është forcë e armatosur që kontrollon zonën që dominohet nga kurdët në Siri.

Kjo organizatë u shfaq në vitin 2011 në Siri gjatë kohës së rritjes së tensioneve politike në këtë shtet, që çuan në luftime kundër regjimit të Bashar al-Assadit. /REL

Burimi/kohajone.com/

Frasher Racaj – Media e Tiranes ne sherbim te Greqise sulmon Gazetarin dhe patriotin Aristotel Petro!

No Comments Aktualitet Lajme

Prej kohesh agjenturat greke sulmojne administratorin e Alpo TV per ti mbyllur gojen dhe per te hequr dore nga organizimet patriotike ne jug te Shqiperise. Sikur mos mjaftonte kjo ne sherbim te Greqise jane vene edhe disa media ne Tirane per ti prishur imazhin e krijuar me dinjitet dhe profesionalizem. Disa “Fake News” mbi Aristotel Petro qarkullojne neper portale, por ne fakt ato jane nje trillim dhe nje sulm i paster qe po i behet. Keto informacione skane asnje baze, asnje fakt.
Vitin e kaluar dolen disa informacione nga ministria Greke qe shteti Grek sponcorizon media te caktuar shqiptare per te mbrojtur interesat e Greqise, nder to jane ne liste edhe portalet qe kane hedhur ne treg keto informacionet e paverteta mbi personalitetin Aristotel Petro. Kjo lopa me emer Anila Basha qe konsiderohet nga opinioni i gjere si nje bombe me sahat per interesat e grekeve del here pas here neper studio televizive per te sulmuar patriotet e vertete. Portali i saj “Newsbomb.al” me qender ne Tirane eshte kthyer si nje zyre sulmi per patriotet dhe persona te caktuar qe i dalin kundra Greqise. Njeriu i paguar dhe i tredhur nga Greqia eshte Telnis Skuqi. Mos ki merak Telnis se do ta skuqim fytyren me shume sesa ta ka skuq Greku.
Une si pjese e levizjeve patriotike e njoh Aristotelin si njeri guximtar, familjar, inovator dhe patriot i betuar ne mbrojtje te Shqiperise dhe historise se saj. Miq, mos i besoni dhe mos u impresionohuni nga keto lajme dashakeqe qe duan te prishin imazhin e nje intelektuali dhe patrioti. Denoj dhe perbuz cdo individ apo grup qe kane shitur shpirtin tek djalli per nje shume parash te cilet jane kthyer si vegla ne sherbim te grekut dhe serbit.
Kjo ceshtje nuk mbaron me kaq, e verteta do dali. Personaliteti i nje patrioti nuk njolloset me nje lajm te pabaze dhe pa fakte.

Burimi/Facebook

“Ashtu Sikur Dje”, Platforma virtuale e krijimtarise letrare e cila beri mijera ndjeksa

No Comments Argëtim Letersi

“Një hije shpirti i fshihet mendjes për tu mos u bindur! Fshihet në momentet e ngrohta të së shkuarës,ashtu si dje.
Ndiqe rrugëve!” eshte kjo dhe nisja e kopertines e ketij libri virtual i cili sefundmi ka bere shume admirues te tij ne rrjetet sociale.
Autorja Brikela Zeneli, pervecse studimeve te kryera ne degen e arkeologjise dhe trashegimise kulturore, nuk e ka ndalur asgje per te botuar krijimtarine e saj letrare dhe online nga ku korri shume sukses.
Interesi i publikut ka qene tejet i madh, madje duke arritur te promovohet deri ne mediat e Danimarkes.

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

Nje projekt i cili cdo moshe dhe gjini mund ta gjej veten, dhe mbi te gjitha nje projekt i bazuar rreth kultures dhe artit te vertete, pasi ky i fundit duket sikur e ka humbur rendesine e merituar nga publiku per shkak te inovacionit teknologjik. Tashme, me plaftormen e re “Virtual Book”, “Ashtu Sikur Dje”, Brikela Zeneli e ka bere me te thjesht metodologjine e te pervetesuarit te artit kudo qe ju ndodheni.

Mund ta ndiqni ne instagram faqen zyrtare ashtu_sikur_dje
ose ne rubriken letrare ne websiten kristal-tv.com

Ilir Shaqiri – Kambanat arbëreshe sot na e dhanë kumtin e trishtueshëm.

No Comments Aktualitet Lajme

Kambanat arbëreshe sot na e dhanë kumtin e trishtueshëm. Flamujt e komunitetit artistik arbëror janë ulur në gjysmështizë, është ndarë nga jeta poeti, kantautori, artisti i madh arbëresh Zef Kakoca.
Ai u lind në Shën Mitër – Korone të Kalabrisë me 27 shtator, 1957.
Bëri studimet klasike te Kolegji i Shën Adrianit, aty ku mësoi dhe ligjëroi De Rada i madh. Universiteti i Kalabrisë i dha titullin profesor në Gjuhë dhe Letërsi të huaj, duke mbrojtur suksesshëm disertacionin mbi veprën e Fan Nolit.
Punën e vazhdoi si profesor i gjuhës franceze në Rossano, ku dhe banonte.
Si autor, kompozitor dhe këngëtar fitoi gjashtë herë Festivalin e Këngës Arbëreshe, në të cilin ka qenë dhe drejtor artistik për katër vjet.
Recitalet muzikore – teatrale “De Rada dhe Milosao” me grupin artistik “Zjarri i Ri”, “Rrënjat e Arbërisë” (Le radici dell’ Arbëria), “Udhëtimet e Arbërisë” (I percorsi dell’ Arbëria) dhe “Homazh De Radës”, ishin produkt i shpirtit dhe mendjes së tij brilante.
Aktivitetet kulturore, artistike e teatrale i shtriu në të gjitha katundet arbëreshe dhe këndej detit: në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e Mal të Zi.
Nga publiku dhe nga kritika është konsideruar personaliteti më artbërës dhe përfaqësuesi më autentik i këngës poetike arbëreshe, përçues dinjitoz i traditës, historisë dhe kulturës arbërore.
Ka qenë kryetar i shoqatës “Arbitalia”, e para gazetë arbëreshe on line (www.arbitalia.it).
Në vitin 2009, në Napoli të Italisë mori, “Çmimin Mesdhetar për Artin dhe Kreativitetin”, çmim që u jepet personaliteteve të larta të kulturës mesdhetare.
Deri sot ishte anëtar i Komitetit Shkencor për Vlerësimin e Komuniteteve Arbëreshe në Zyrën Rajonale në Kalabri (Ministria e Arsimit).
Anëtar i Komitetit Shkencor në Institutin Regjional të Kalabrisë për Komunitetin Arbëresh.
Kryetar i Shoqatës Arbëreshe në Corigliano-Rossano.
Drejtues i librit digjital “Le Perle di Arber”.
Në vitin 2015, u laureua me titullin “Naim Frashëri i Artë”, nga Presidenca e Republikës së Shqipërisë.
Në vitin 2017, botoi romanin e parë “La Terra di Yll”.
Në vitin 2017, u bë anëtar i Lidhjes së Shkrimtareve të Kosovës.
Zefi la pas vetes shumë këngë të bukura arbëreshe, la përmbledhje poezish të botuara e të pa botuara, la romanin e radhës përgjysmë, la këngë të nisura, ashtu siç la përgjysmë URËN MBI DET, një projekt që e nisem bashkë viteve të fundit dhe që na lumturonte fort.
Na e le këngën ngrirë në buzë, o vëlla…
Më fal për këto dy kokrra loti…, se edhe shqiponjat ndalen fluturimin, duke parë shpirtin tënd të bardhë tek merr udhë nëpër qiell…
Lamtumirë!

Shkruar nga Ilir Shaqiri

Burimi/Facebook

POEZI NGA POETJA GRESILDA RRUGEJA KUSHTUAR TE PERNDJEKURVE POLITIK TE CILET VUAJTEN DENIMIN NE BURGJET E DIKTATURES KOMUNISTE.

No Comments Argëtim Letersi

TITULLI I POEZISE : BURGU I FERRIT.

Ne burgun e ferrit ku s’mbinte as bari
Mes luginave ,maleve e pyllit qe oshetine
Nga te kater anet kishte heshtje varri
Vuanin liridashesit qe kerkonin lirine

Kaluan shume vite mes vuajtjeve ne erresire
Jetuan mes xhelateve qe godisnin pameshire
Ku jane keto xhelate?S’pergjigjet asnjeri
Vec zerit te liridashesve qe kerkojne drejtesi…

Ne ate kohe , liridashesit valle kush i denoi ?
Enderrat e lirise ne mes kush ia preu ?
I egri barbare mbi ta qelloi
Edhe zemrat ia theu

Mbi liridashesit nuk kishte drejtesi
E keqja ne te gjith Shqiperine kishte mbire
Por edhe sot s’po gjejne qetesi
Diktatura e re po i godet pa meshire

Largohuni diktatore,largohuni se s’ju shoh dot
Ju qe i rrahet dje ,per cudi udhehiqni edhe sot
Por perse i mashtroni ,i merrni me te mire ?
Keni shtatedhjete e gjashte vite qe jeten ia keni nxire

Ne krye te Shqiperise keni qene gjithmone !
Ndaloni ! Mos shkoni me tutje ! Kerkoni falje, njehere e pergjithmone !
Ligjet e tua kurre s’kane pasur drejtesi !
Na kane sjellur percarje , e ne shpirte s’po gjejme qetesi

Ndaluni diktatore!Me tutje ju mos shkoni!
Te lutem o i madhi ZOT, uraganin ta ndaloni
Se uragani s’po na bindet ,po na godet cdo dite
Na ka lene ne erresire ,na ka lene pa drite

Vargjet e mija shtypjen e ndjejne
Zerin per liridashesit ne qiell e ngrejne
Kerkojne drejtesi ,krenare shperthejne
Si rrezet e diellit qe ne toke shkelqejne

Do te vije dita dhe per liridashesit
Drejtesine ne vend do vejme
Ketu vend s’do te kene me vrasesit
Ne Shqiperi me nuk do ti leme.

Gresilda Rrugeja 05 . 06 . 2020 .

Burimi/Facebook/Rexhep Rrugeja

POEZI NGA POETJA GRESILDA RRUGEJA.TITULLI I POEZIZE : PARTITE MOTRA JU KANE PERCARE.

No Comments Argëtim Letersi

Dhe ky vit po ecen mbrapsht
Diktatura duart i ka zgjatur ne cdo skut
Dimri i forte pas i hiqet zvarre
Renkon nga dhembja populli me sa mund

Sa dekada kane kaluar
Ku diktatura zemrat tmerr i mbush
Asnjehere , askurre s’ka per tu harruar
Diktatura 76 vite sot ka mbush

Per partite motra populli brohoret
Per lideret kenga ne qiell bucet
Syte e mije shohin zjarr te terbuar ;
Nga ana tjeter sheh turma te mjeruara

Cilen quajme lumturi ?
Ate qe vuan dhe heq njeriu i gjalle
Qe ne emigrim shkon qe ne femini
Qe familjes se tij ti bej balle

Partia nene po na helmon
Se helmin mban me vete
Me partite motra ajo bashkepunon
Popullit i ka dhene rruget neper dete

Dekada kaluan edhe ti
Parti nene ne vend qendrove
Shpirtin popullit si gjithnji
Me dekada ia lendove

Vuajtjet e popullit skane te sosur
Cdo dite po shkojne rende e me rende
Politika po i sulet si e marrosur
Popullin e saj po e cmend

Partite motra per cdo mot
Kane sjelle plage qe skane sherim
Popullit shqiptare i kane sjellur shume lot
I kane sjellur nje jete plot trishtim

Kur vijne votimet sa bukur ju flasin
Me pas ,ne balte ju hedhin e ju shtypin
Me njeri tjetrin po ju vrasin
Me genjeshtra e mbushin shtypin

Perse o popull shqipetare ?
Partite motra fort i cmon
Me njeri tjetrin ju kane percare
Ne emigrim te gjitheve po ju con

Ngrijeni zerin tuaj shqipetare
Shkunde diktaturen qe te ka vrare
Godit, genjeshtrat , marrezite
Tiranite e poshtersite .

Gresilda Rrugeja 04 . 01 . 2021 .

Burimi/Facebook/Rexhep Rrugeja

Vjosa Osmanit, populli me 14 Shkurt 2021 ia dha mandatin e Presidentes së Kosovës

No Comments Lajme Opinion

Nga Skënder Sadri KAPITI

Zgjedhjet e 14 Shkurtit 2021 duke u nisur nga rëndësia e tyre dhe nga rezultati ato tashmë kanë hyrë në histori si një referendum popullor, si ndëshkim i ashpër për politikën e vjetër PDK, LDK, AAK e NISMA, ku të tria, PDK+LDK+AAK kanë marrë më pak deputetë se sa VETËVENDOSJA dhe Vjosa.

Ky referendum popullor u dakordësua dhe aprovoi e miratoi edhe marrëveshjen Kurti-Osmani për Albin Kurtin Kryeministër dhe për Vjosa Osmanin Presidente.

Duke u nisur nga rezultati i deritanishëm i zgjedhjeve të 14 Shkurtit 2021 rezulton se Vjosa Osmani si kandidatja për deputete nga lista e VETËVENDOSJES doli personaliteti më i votuar në rang kombëtar në Kosovë, dhe nisur nga ky fakt prisja që ndonjë analisti politik në Kosovë t’i shkonte në mëndje që verdikti popullor në Kosovë de fakto ia ka dhënë mandatin si Presidente e Kosovës Znj. Vjosa Osmani, por këtë po e deklaroj unë Skënder Sadri Kapiti nisur nga fakti dhe rezultati.

Mandatin si Presidente e Kosovës Vjosës faktikisht ia kishte dhënë populli i Kosovës edhe me 6 Tetor 2019, por tani me Referendumin e 14 Shkurtit 2021 besimi dhe vota popullore ia beson asaj akoma edhe më shumë mandatin si Presidente, pavarësisht se këto ishin referendum parlamentar, por përderisa AAK-ja p.sh. më shumë bëri fushatë presidenciale se sa parlamentare, si dhe gjatë kësaj fushate dukej dhe propagandohej nga politikanët dhe nga partitë politike edhe posti i Presidentit të Kosovës, atëhere le të peshohet vota popullore që populli u dha individëve dhe rezulton se Znj. Osmani vetë ka marrë më shumë vota sa të gjithë kandidatët e PDK -së të marrë së bashku, po kështu Vjosa e vetme ka marrë dyfishin e votave të të gjithë deputetëve të LDK-së të marrë së bashku. E ndërsa AAK e cila ka propozuar Z. Haradinaj për President dhe që fushatë ajo bëri për Presidentin dhe jo për parlamentin, dhe rezultati, AAK, të gjithë deputetët AAK-së kanë marrë rreth 7.5 % të votave, pra me 7.5% të votave në rang kombëtar, dhe me këtë rezultat as që nuk bëhet fjalë se mund të bëhesh President I Kosovës propozimi i AAK-se. Pra, de fakto verdikti popullor i 14 Shkurtit 2021 mandatin për President të Kosovës ia dha Znj. Vjosa Osmani, dhe këtë tashmë i mbetet për ta legjitimuar parlamenti, pasi legjitimitetit parlamentar i takon dhe duhet ta respektojë dhe ta njohë legjitimitetin e madh popullor të 14 Shkurtit 2021.

Nebil Cika – Kerkojme vetëm vëmendjen që meritojmë !

No Comments Aktualitet Lajme

Ne shume raste kur ne kërkojmë nga PD te përshijë ne programin e saje plotësimin e te drejtave dhe interesave të te përndjekurve politike antikomuniste disa nga ne , ose te painformuar ose provokatore reagojnë negativisht ne komentet e tyre ne rrjetet sociale ,
Dua te sqaroj se qëllimi ynë nuk është te dëmtojmë PD por ta ndihmojmë atë te marre gjithë mbështetjen e mundshme te të përndjekurve politike antikomuniste dhe njerëzve tanë ne zgjedhjet e 25 prillit . Ne jemi themeli i saje, arsyeja a e krijimit dhe faktori kryesor ekzistencës se saje .
Por kjo nuk mund te realizohet ne se PD nuk do te ketë vëmendjen duhur ndaj shtresës sonë qe është edhe baza politike e elektorale e PD-se.
Ne kemi marre premtime ne mënyrë informate qe do te kemi vëmendjen e duhur nga PD por nga publikimi i programit dhe retorika politike e drejtuesve të sajë ,deri tani ,nuk kemi parë e dëgjuar gjë konkrete.
Ne kërkojmë qe ne programin politik e elektoral te PD te trajtohen problemet tona te pa zgjidhura si ;
1-Gjetja e eshtrave të të zhdukurve nga diktatura komuniste .
Dekomunistizimi i vendit, spastrimi i administrate shtetërore nga autore te krimeve te komunizmit .
Ndryshimin e ligjit për statusin e te përndjekurve politike pasi ne ligjin aktual mijëra te pushkatuar, te burgosur e te internuar nuk e përfitojnë për shkak te pengesave te ligjit dhe akteve normative te qeverise aktuale..
Dëmshpërblimin e te përndjekurve politike zbatimi i te cilit i cili zvarritet që nga viti 2009.
Zbatimi i ligjit për pensionet e te burgosurve politike qe kane bere pune te detyruarën burgjet minierë .
Përfaqësimi politik i të përndjekurve ne zgjedhje me kandidatura qe vijnë nga shtresa jonë etje,
Kthimi dhe kompensimi i drejte i pronave pasi shtresa jone janë ne 90 % edhe pronare legjitime .
Kur ne i kërkojmë PD-se te vëmendje te cilësuar për ne kemi parasysh të gjithë te përndjekurit politike antikomuniste te Shqipërisë rreth 35% te popullsisë qe janë shume me shume se sa ta qe e kane mundësinë te bëjnë karrierë politike apo te jene pjese e qeverisjes së PD.
Sqarojmë PD dhe krejt opinionin publik se e vetmja shoqatë aktive e legjitime e rreshtuar historikisht ne krahun e sajë jemi ne : “Shoqata Antikomuniste e te Përndjekurve Politike te Shqipërisë “ . Çdo përpjekje për te fragmentuar te përndjekurit politike antikomuniste duke faktorizuar shoqata fantazma qe nuk kane lidhje me është ne dem të sajë pasi te përndjekurit kane zgjedhur vete përfaqësuesit e tyre.
Kërkojmë nga z. Basha një marrëdhënie me te përndjekurit politikë antikomuniste jo me bashkimet profesionale te Enver Hoxhës dhe bashkëpunëtoret e Sigurimit te Shtetit qe bredhin rrugëve me nga një vulë ne çorape duke pretenduar se janë përfaqësues te te përndjekurve politike.
Besoj se z. Basha dhe PD e kanë informacionin dhe vullnetin e duhur politik te orientohet drejte e me efikasitet politik e elektoral ne marrëdhëniet me ne duke korrigjuar gabimet e te shkuarës. Per te realizuar kete PD duhet,se pari ,te na degjoje dhe vecanerisht te na mirkuptoje !

Burimi/Facebook