Home

Lajme

Çfarë qëndron pas përpjekjeve të reja diplomatike midis Egjiptit dhe Turqisë?

No Comments Aktualitet Lajme

Kajro mund të jetë duke u përpjekur të bëjë një fitim taktik duke përdorur Ankaranë për të rifituar vlerën e saj në sytë e partnerëve të saj Muajin e kaluar, Egjipti njoftoi një tender të ri për kërkimin e naftës dhe gazit në Mesdheun Lindor, transmeton InfoShqip.

Ai veçanërisht mori parasysh koordinatat e brezit kontinental të deklaruar nga Ankaraja, sipas marrëveshjes midis Turqisë dhe Libisë nga viti 2019, të cilat u regjistruan nga KB tetorin e kaluar.

Kështu Ankaraja e kuptoi lëvizjen egjiptiane si një mesazh pozitiv. Dhe ky nuk ishte mesazhi i parë i këtij lloji. Pavarësisht kritikimit të marrëveshjes detare Turko-Libiane, Ministria e Jashtme egjiptiane ngriti vetullat gjatë konferencës së Romës në dhjetor 2019, duke argumentuar se (marrëveshja Turqi-Libi) “nuk dëmton interesat e Egjiptit” në Mesdheun Lindor.

Kur Egjipti nënshkroi një marrëveshje delimitimi detar me Greqinë në gusht 2020, ekspertët vunë në dukje se marrëveshja mori parasysh rezervimin e Turqisë drejt kufijve detarë të ishullit. Sipas Ministrit të Jashtëm turk, marrëveshja mbështeste tezën e Turqisë se ishujt nuk kanë rripa kontinentale sovrane.

Kajro kohët e fundit futi ndryshime në politikën e saj libiane që e afruan atë me Ankaranë. Përballë fakteve të reja në terren në vendin e Afrikës Veriore, pasi Ankaraja ktheu me sukses rrjedhën e konfliktit kundër grushtit të shtetit Gjeneralin Libian Khalifa Haftar, Egjipti ndërmori një seri hapash, duke dërguar një delegacion të nivelit të lartë diplomatik dhe të sigurisë në Tripoli dhe duke njoftuar planet për të rihapur ambasadën e saj për herë të parë. që nga viti 2014,transmeton InfoShqip.

Këto mesazhe nuk kaluan pa u vërejtur në Ankara. Më 3 mars, kryediplomati turk përshëndeti respektin e Kajros për kufijtë detarë të vendit të tij. Ministri i Jashtëm Mevlut Çavusoglu u përqëndrua në interesat e përbashkëta të të dy vendeve dhe sinjalizoi gatishmërinë e Turqisë për të negociuar dhe nënshkruar një marrëveshje mbi juridiksionin detar me Egjiptin.

Tre ditë më vonë, Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar u përfshi në diplomacinë egjiptiane kur, gjatë stërvitjes taktike Blue Homeland 2021, ai theksoi se të dy vendet ndajnë vlera historike dhe kulturore, duke aluduar në potencialin për marrëdhënie më të mira.

Forcimi i marrëdhënieve

Mesazhet e hartuara me kujdes midis dy vendeve korrespondojnë jo vetëm me interesat e tyre të përbashkët, por edhe me ndryshimet në dinamikën ndërkombëtare dhe rajonale. Fitorja e Presidentit të SHBA Joe Biden në zgjedhjet e vitit të kaluar detyroi shumë vende në rajon, përfshirë Egjiptin dhe Turqinë, të kalibrojnë politikat e tyre për të akomoduar administratën e re.

Kufijtë detarë

Nga ana e tij, Izraeli ka kritikuar me kujdes qëndrimin e Turqisë në Mesdheun Lindor. Tel Aviv po financon projektin e tubacionit të gazit EastMed për të eksportuar gaz në Evropë.

Por duke pasur parasysh që tubacioni nuk mund të shohë kurrë dritën e diellit për shkak të gjatësisë së tij ekstreme (1,900 kilometra), kostos (rreth 7 miliardë dollarë) dhe rrugës përmes territorit, të cilin Turqia pretendon se po pretendon, që do të thotë se Ankaraja mund ta bllokojë atë – Izraeli do të mbase të mbajë të gjitha mundësitë e hapura me Turqinë, sepse kjo do të ishte mënyra e vetme alternative.

Zgjatja e dorës

Politikisht, Turqia ka një interes jetik që Egjipti të mos mbahet peng nga vendet e tjera që duan ta përdorin atë si mburojë në betejat e tyre me Turqinë – kryesisht Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Greqia. Në atë kuptim, Ankara po zgjat dorën duke u hapur drejt Egjiptit dhe e njëjta gjë mund të thuhet për Kajron në lidhje me Turqinë.

Sidoqoftë, shkëmbimi i mesazheve pozitive midis Egjiptit dhe Turqisë nuk do të thotë se afrimi i tyre i mundshëm nuk do të përballet me sfida. Kjo thjesht do të thotë se ata përpiqen të mos lejojnë që mosmarrëveshjet për çështje të caktuara t’i ndalojnë ata të punojnë së bashku për interesat e përbashkëta./InfoShqip.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *