Home

Lajme

GJERMANI: PËRPLASJE TË MËDHA MIDIS POLICISË DHE PROTESTUESVE PËR MASAT COVID

No Comments Aktualitet Lajme

Protestuesit në qytetin gjerman të Kassel u përplasën me policinë gjatë një proteste kundër masave epidemiologjike dhe policia reagoi duke përdorur gaz lotësjellës dhe shkopinj për të parandaluar që të mbledhurit të thyejnë kordonët e policisë.

Rreth 7,000 njerëz morën pjesë në protestat në Kassel, dhe përveç përplasjeve me policinë, pati edhe disa të shtëna me kundër-protestues.

Disa grupe, përfshirë kundërshtarët më të djathtë ekstremë të rregulloreve qeveritare për të luftuar pandeminë e koronavirusit, bënë thirrje për protesta të Shtunën në qytete anembanë vendit.

Në Berlin, rreth 1800 oficerë policie janë në gatishmëri për shkak të trazirave të mundshme, por vetëm disa dhjetëra demonstrues u mblodhën.

Ndërkohë, rreth 300 qytetarë u mblodhën pranë bulevardit Unter den Linden të Berlinit për të protestuar kundër të djathtës ekstreme.

Policia ndërhyri kur të djathtët ekstremë u përpoqën të sulmonin fotoreporterët, por në përgjithësi, “këtu nuk po ndodh shumë”, tha një zëdhënëse e policisë për DPA.

Burimi/berati.tv/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *