Home

Lajme

24 mars 2021-Bëhen 22 vjetë të Maskrës se Kotlinës Herike,, TELEGRAM

No Comments Argëtim Histori

“Në pamundësi për të marrë pjesë në Manifestimin e Epopesë së Deshmorve me date 24 marse ne Katundin heroik Kotlin’, te komunes se Kaçanikut,,,për shkak të shendetit tim ,,Mendoj se dhe nepermes keti telegrami do ze vendin e saj,,,ndaj ju te pranishim në këte veniment shumë të rëndesishëm,,Më lejoni që në emrin timë personal te ju dertohem me këte telegram ngushellimi. dhe telegram krenarise,,se Kotlina dhe banoret e saj do mbesin përgjithmon në memorjen tone dhe në kujtimet tona,Un jame veq nje luftetar i vogel para jushe dhe deshmoreve,,,,ju shpreh nderimet dhe respektin më të lartë njerzor,,,te gjithve familjeve të dëshmorve të Katundit heroik Kotlin’,,dhe familjeve të tjera që mbi jetuan maskatart e një popull të pafashjesh,,,,
Më duhet te them se përkushtimi i heronjve dhe atdhedashuria, mbesin udhërrëfim për ne, janë bazament i shtetësisë kombetare dhe pavarësisë , i lirisë që gëzojmë sot.
“Ne në punën tonë duhet ta kemi inspirimin dhe forcën për të ecë përpara dhe për t’i kapërcyer të gjitha vështirësitë, e marrim nga këta heronj, te këta bijë dhe bija më të shtrenjta të Dardaise)(Kosovës). Vepra e Dëshmorëve është udhërrëfim i përjetshëm i gjithë nenave”,
Ndaj të dsahur të pranishem luftetar dhe epror,,udheheqës të strukturave udhëheqëse shtetrore,,Ne si luftëtar i vockel..themi se Atdheu mbi te Gjitha..Bashkim e jo përcarje….Veprim e jo fjalë…Trimëri e jo frige
ë…!!!
“Në robëri,puna jonë është lufta””Në paqe,lufta jonë është puna, dhe angazhimi ynë i secilit duhet të jetë më delikat,më preciz dhe i drejtë për komb dhe atdhe,,
Jan Dëshmorët ata që u ngriten lartë në qyell dhe na ndriquan çlirimin dhe lirin e tokës arbërore,,,,
Ata mbushën me gjak çdo pëllëmb toke nga gjitha viset e Shqiptarise..që nuk kursyen asgje nga veteja e tyre ne ditet me te veshtira na dolen Zot bijt dhe bijat me te devotshem të këtij populli,,,,,
Ngase kur dridhej istikami e kur tundej toka,,këta ishin pararojat që thirrnin kushtrim…
Lavdi ju qoftë Nenave heroina që i lindin trima dhe trimeresha,,Që me gjakun e tyre ne po i gëzojm këta te drejta si asnjëher më parë,,,,,Që për shumë kend ka qen iluzion,,,, i tretur diku si në fund të detit.. Tani jeta ka filluar ta shfritesojme te nderojme,te unifikohemi një për Një,E një për gjithë,kështu e do atdheu yne,,Ti lem egot personale,Politikat vin dhe shkojne,kombi vellazëria kombi gjith atdheu mbi gjitha ashte për ne dhe mbi ne,,,,
Lavdia është mbi ata qe u ngriten ne altarin e liris..dhe ata biurra qe dhe sot janë të gjall,
LAVDI……..
Me shum respect per banoret e Katundit Heroik Kotlin,,ne lartesi mbi 1000 ne malsin e sharrit,,nga une “,Ismail SELMANI”,..APO Mala Jazhince Tetova,,23.O3,2021 Ferizaj Daradni,,,

Burimi/Facebook/Mala Jazhincë Tetova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *