Home

Lajme

Rexhep Rrugeja – 25 MARSI DITA E KAVAJES DHE E SHQIPERISE.

No Comments Argëtim Histori

Te nderuar qytetare te Kavajes dhe te Shqiperise.Neser eshte nje dite e madhe dhe simbolike. 25 marsi i vitit 1990 -te , na kujton demonstraten e pare ne Shqiperi ku djemte e Kavajes u perleshen balle perballe me bishen e eger komuniste qe kishte plot 45 vite mbi kthetrat e saja popullin shqiptare.Pikerisht ne kete date te shenuar djemte e Kavajes tremben friken njehere e pergjithmone me thirrjet e fuqishme :”Liri -Demokraci “, “Enver Hitler “, “Poshte komunizmi etjere fjale kunder kucedres se kuqe.Ne kete demonstrate dy vellezerit Rrugeja ishin injisjatoret e pare te kesaj levizje ku pas perleshjes trup me trup me sambistet u arrestuan e torturuan per vdekje ku i lane me gjakun e tyre shkallet e stadiumit ,fushen e blerte ,e birucat enveriste.Rexhepi vellai i tij Iliri bashke me disa shoke perplasjen e pare e bene te porta e 20 ve ku ne porte qendronin dy police :Policet Hasan Hasa dhe Ymer Xhafa.Te rinjte i kerkuan dy policeve te hapnin portat, dy policet nuk po bindeshin .Ne ato caste ne i tham: Qeverija juaj ka mare fund e shume fjale te tjera kunder komunizmit.Polici Ymer Xhafa tha :”Do merni veten ne qafe “etjer fjale.Me pas porta u hap. Pista e fushes ishte e mbushur plot me sambiste, sigurimsa, operative, police ,njerez te larte te partise te ardhur nga Durresi e Tirana.Ne stadium ishin dy kamera filmike nje kamer e tvsh e cila ishte vendosur ne tribunen qendrore dhe nje kamer e sigurimit qe ishte e vendosur perballe te 20 cet .Qe ne pjesen e pare te ndeshjes Rexhep Rrugeja shpertheu i pari me thirrjet:” Liri- dekokraci” , “Enver- Hitler ” etjer .Rexhepi u filmua nga nje kamer e sigurimit te shtetit e cila ishte ne pisten e fushes perballe 20 ceve.Shoket e ulen ne vend Rexhepin duke i thene se nuk ka ardhur momenti .Rexhepi ngrihet ne kembe disa here te hekrat rrethues dhe therret serisht Liri- demokraci.Kameranani filmonte Rexhepin.Shoket e goditen me gure kamerananin .Me pas grupi yne kendoi disa kenge si :Eja mblidhuni ketu ketu ,”se mjaft ne roberi “.Sazan Tare e thereet Rexhep Rrugejen per arrestim.Rexhepi dhe shoket nuk iu binden.Atehere ne stadium u futen sambistet per te arrestuar Rexhep Rrugejen. Ilir Rrugeja kur sambistet u futen ne stadium per te arrestuar Rexhep Rrugejen dha kushtrimin i pari me thirrjet : “Shoke o sot o kurre ” dhe goditi i pari sambistin Halit Mavrisi .Iliri u kap nga sambistet dhe u torturua ne nenyren me cnjerezore para 12000 mij shikuesve .Iliri kerkoi ndihme vellait te tij Rexhepit dhe shokeve te tij.Rexhepi u mberthye nga shoket te kembet duart dhe te fyti.I vetmi person qe u fut ne fushe per ti ardhur ne ndihme Ilirit ishte babai Ganiu i cili i tha sambisteve: “Mosni mor burra se e vdiqet ,a keni pak zemer apo jo “. Por fjalet e babait shkuan ne vesh te shurdher ,sambistet e qellonin Ilirin me shume.Pas pak grupi yne hedh ne fushe nje djal me fizik te dobet Artur Beun.Por policia nuk ra ne kurth .Polici Ymer Xhafa e nxjerr jasht stadiumit duke e lene te lire.Pas mbarimit te ndeshjes rreth 300 qytetare te Kavajes goditen me gure Sambistet dhe policet. Arrestimi i dy vellezerve Rrugeja Rexhepit dhe Ilirit te Salaudin Cares dhe Safet Becerrit bene qe qytetaret e Kavajes te demonstronin ne oren 7 te darkes te dates 26 mars me thirrjet e fuqishme :”Lironi shoket tane”” , “Rrofte Ramiz Alia ” , “poshte dinastia ” ,poshte diktatura e fjale kunder Nexhmije Hoxhes Protestuesit goditen me gure godinen e policise.Ilir Rrugeja e Safet Becerri ishin percjellur ne degen e Durresit.Rexhep Rrugeja kishte rreth 4 ore qe torturohej ne nenyren me cnjerezore nga Zevendes Ministri i Brendshem Zylyftar Rramizi,shefi i policise se Kavajes Sazan Tare dhe sigurmsa te tjere pasi degjon thirrjet e shokeve te tij qe i priste te vinin sepse para se ta arrestonte i plotfuqishmi i lagjes Shaqir Hasalliu Rexhepin naten e 25 marsit e njoftoi Arjan Kazazi duke i thene qe neser ne oren 7 te darkes do sulmojme policine.Ne cast guret e demonstrusve erdhen deri ts dhoma ku po torturohej Rexhep Rrugeja.Ne cast ne dhome futet polici Ymer Sheshi i cili i thote shefit te tij Sazan Tare:Shef na mbyten si minjte brenda .Na jep urdher te qellojme.Sazan Tare i tha:Nuk me dhimbsen keta kelysha ku…ash por nuk kam urdher nga lart .Kam urdher te qelloj verem per vetmbrojtje.Ne cast Rexhep Rrugejen e lejne ne koridorin e plicise i cili ishte i mbushur plot me police e sigurimsa.Shefi i policise Sazan Tare doli te oborri i policise .Pas 2-3 oreve prane Rexhep Rrugejes shfaqet serisht Sazan Tare i cili i tha Rexhepit :Shtat pash ne dhe do te fus.Atje ne biruce do te kalbesh bashke me vellain tend.Duke zbritur shkallet i lidhur me pranga i shoqeruar me dy police ,poshte koridorit shoh shokun tim Selaudin Caren te cilt i vune prangat menjehere.Te dy te lidhur ne pranga na fusin ne xhips .Prane nesh u futen dy police te armatosur ne u ngushtuam te dy.Perpara te shoferi ishin dy xhelatet e mije Zevendes ministri i brendshem Zylyftar Ramizi dhe sigurimsi tjeter.Ne degen e Durresit jam rrahur ne menyren me cnjerezore ku me ka rene dia here te fiket.Me 29 mars 1990 mbare populli i Kavajes protestoi i bashkuar per dy vellezerit Rrugeja.Turma e popullit fillonte nga qendra derim te familja Rrugeja.Per Ilirin flitej se kishte vdekur nga torturat cnjerezore qe kishte marre,ndersa Rexhepi mbahej nen kurimin e mjekut nga torturat cnjerezore qe kishte marre.Pas kesaj demonstrate Rexhepi therritet ne gjykim te lire nga kryetari i gjyjates se Kavajes Kristaq Andoni dhe gjyqtari Pluton Bilibashi.Rexhepi therritet dhe ne komitetin e partise te sekratari i pare Agron Tafa i cili ne prani te ndjerit Drejtorit Sali Vogli i tha Rexhepit:Mos te shoh te mi ngresh me dy gishtat perpjete se te piu e zeza Do ti pres dy gishtat.Sali Vogli i doli ne mbrojtje Rexhep Rrugejes.Pas disa ditesh ne familjen e Gani Rrugejes Agron Tafa vjen ne kete familje me stafin e tij per te zbutur gjendjen.Fabrika e qelq xhamit mbeshtjedhin disa te hodha per ti ardhur ne ndihme familjes Rrugeja.Parat i solli Kristaq Totulani i shoqeruar nga Mustafa Rrugeja .Babai nuk i pranoi por Kristaqi nguli kembe duke thene qe keto para nuk kthehem me mrapsh.Pas ktyre demonstratave populli i Kavajes demonstronte cdo dite i bashkuar duke i shkelur me kembe veprat e enverit. Populli i Kavajes protestonte nga qendra e qytetit dhe shkonte ne dy akset e rruges nacionale nga ana e veriut te fabrika e letres dhe nga ana e jugut te Popojt duke i dhene mesazhin e lirise shofereve dha pasagjereve ,me pas turma kthehej te stacioni i trenit ku bashkoheshin ty trenat duke i dhene masazhin e lirise pasagjereve .Me 10 korrik u vra nga gjakpiresit nga sambistet djali i Kavajes dhe i Shqiperise vellau yne Josif Budo deshmori i pare i demokracise shqiptare.Varrimi i tij ishte nje nga varrimet me masheshtore.Keshtu qe Kavaja deshmoi dhe njehere tjeter se ishte ajo lokomotiva e pare e demokracise Shqiptare duke i dhene Shqiperise dhe deshmorin e saj te pare Josi Buden. Ne vitin 1990 ne nuk njihnim as Sali Berishe,as Azem Hajdar ,as Parti Demokratike ,as studentet e dhjetorit.Keto jane plot 10 muaj pas popullit te Kavajes.Demokracia ne Shqiperi nuk erdhi kurre se ne krye te vendit u vendosen po njerezit e partise komuniste.U formuan shume parti te tjera qe nuk i sherbyen popullit por xhepave te tyre dhe partise.Prona nuk shkoi te i zoti ,krimet e komunizmit nuk u denuan ,dosjet e spiuneve nuk u hapen,historia e Shqiperise u deformua,emigrimi eshte bere rruge pa kthim .Ne Kavaje partite motra komuniste diktatoriale PS, PD, LSI, RP,dhe sahan kepirsat e vegjel ne vend te dates 25 mars kane vendosur si diten e Kavajes 26 marsin. Keta per tre dekada i kane sjellur popullit percarje midis njeri tjetrit vuajtje dhe lot .Falenderoj te gjith popullin e Kavajes per guximin dhe trimerine e tyre qe treguan ne ngjarjet e vitit 1990.Cdo kavajes ka hedhur nje gure dhe eshte krenare per ngjarjet e 1990 ne Kavaje.Falenderoj popullin tim per ate perkrahje te madhe qe i dha familjes sime ne ato dite te veshtira.Populli i Kavajes eshte Pishtari i Demokracise Shqiptare.

Me respekte per lexuesin Rexhep Rrugeja .

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *