Home

Lajme

Historia tragjike e 19-vjeçares që denoncoi 5 herë ish-in në polici. Askush se besoi, ai e vrau dhe i dogji trupin

No Comments Argëtim Histori

Në gusht të 2016-s, një 27-vjeçar nga Britania e Madhe hyri në shtëpinë e ish-të dashurës së tij, rreth gjashtë muaj pasi ajo ishte ankuar për herë të parë në polici për sjelljen e tij shqetësuese. Shana Grice, 19 vjeçe, thuhet se ishte ndarë nga Michael Lane vetëm para disa muajsh, por ai vazhdoi ta ndiqte – sjellja që Grice raportoi në mënyrë të përsëritur në Policinë e Sussex, vetëm për të marrë një gjobë prej 90 paund pasi “humbi kohën e tyre”. Në kohën kur Lane sulmoi Grice në dhomën e saj të gjumit, ajo me sa duket kishte kontaktuar policinë pesë herë, asnjëra prej të cilave nuk çoi në një hetim të plotë. Ai i preu fytin dhe i vuri flakën trupit, pastaj u largua nga shtëpia e saj dhe shkoi në punë.

Lane u dënua në mars të 2017-s, por çështja ka marrë një vëmendje të re së fundmi. Gjatë fundjavës, dokumentari “Murder in Sloë Motion” në Sky Neës vunë në qendër të vëmendjes vrasjen e Grice, dhe në javët e fundit, vrasja e dukshme e Sarah Everard nga një oficer policie në Londër, kanë shkatërruar thellësisht besimin në angazhimin e efektivëve për mbrojtjen e vajzave apo grave.

Ja gjithçka që dimë për vrasjen e Shana Grice.

Viktima dhe autori
Grice raportoi ish-in e saj në polici pesë herë para se ai ta vriste.

Më 8 shkurt 2016, Grice informoi Policinë e Sussex se Lane po e ndiqte, sipas BBC. Lane kishte instaluar një pajisje gjurmimi në makinën e saj dhe ajo tha se ai u fsheh jashtë shtëpisë së Brighton, i dërgoi asaj lule dhe u duk se kërcënonte të dashurin e saj të ri duke lënë një shënim në makinën e tij. (“Shana gjithmonë do të të tradhtojë”) Ai thuhet se u shfaq në shtëpinë e saj një muaj më vonë, ku ajo tha se ai i tërhoqi flokët ndërsa e ndiqte dhe përpiqej t’i merrte telefonin. Lane, megjithatë, i tha policisë se ishin në një lidhje dhe prodhoi mesazhe me tekst që ai tha se e vërtetuan. Grice më pas mori një gjobë prej 90 paund për “humbje kohe të policisë” duke përdorur një raport të rremë për të maskuar lidhjen e saj.

Ky qortim thuhet se e bëri atë të hezitojë të raportojë përsëri Lane në polici, por më 9 korrik, ai dyshohet se vodhi një çelës të shtëpisë së saj dhe u fut në dhomën e saj të gjumit për ta parë duke fjetur. Grice regjistroi Lane nga batanija dhe ia kaloi audion policisë. “Unë doja të të shihja dhe e dija që nuk do të më lejoje të futem. Thjesht nuk jamë në terezi, përndryshe nuk do ta bëja këtë”, thoshte ai. Ky incident i dha Lane një paralajmërim tjetër.

Në ditët në vijim, Grice filloi të merrte thirrje shqetësuese nga një numër i panjohur, në të cilin personi në anën tjetër mezi merrte frymë. Ajo i raportoi këto, së bashku me një incident të 12 korrikut në të cilin tha se Lane e kishte ndjekur dhe i tha policisë se ndihej “mjaft e frikësuar”. Megjithatë, policia e konsideroi aktivitetin “me rrezik të ulët”. Policia e informoi Grice në një letër se nuk do të ndërmerrej asnjë veprim tjetër në këtë rast. Më 25 gusht, Lane hyri në shtëpinë e Grice pasi miqtë me të cilën jetonte u larguan, i preu fytin, i vuri zjarrin dhe çaktivizoi detektorin e tymit.

Një grup vëzhgues policie zbuloi se Policia e Sussex nuk arriti të bënte një hetim domethënës.

Lane u dënua për vrasjen e Grice dhe u dha një dënim prej 25 vjetësh. Ndërkohë, një hetim nga Zyra e Pavarur për Sjelljen e Policisë rekomandoi akuza disiplinore për tre nga oficerët: Dy përballen me procedura të sjelljes së keqe, dhe tjetri ishte subjekt i një rishikimi të brendshëm të sjelljes.

Një oficer u zbulua se kishte kryer gabim të rëndë për marrjen në pyetje të pamjaftueshme të Lane pasi ai hyri në shtëpinë e Grice herën e parë, por kishte dhënë dorëheqjen në kohën kur paneli mori vendimin e tij.

Prindërit e Grice thanë për ngjarjen: “Çfarë mesazhi u jep kjo oficerëve të tjerë? Edhe më e rëndësishmja, çfarë mesazhi u dërgon viktimave? Ne jemi të neveritur dhe ndjehemi plotësisht të zhgënjyer nga procesi. Nuk ka drejtësi”.

Grice nuk ishte e vetmja grua që denoncoi Lane për ndjekje.

Pavarësisht pretendimit të Godfrey se “nuk kishte prova rreziku” nga Lane, hetimi i pavarur zbuloi se 13 gra të tjera e kishin raportuar atë për ndjekje. Si Psikologu kriminalistik Kerry Daynes tha, se mosveprimi nënkupton një mungesë shqetësuese, e cila nga ana tjetër mund të mbajë viktimat e kësaj dhune të mos shkojnë për të kërkuar mbrojtje apo drejtësi.

“Kjo është një vrasje kaq tragjike dhe aq më tepër sepse ishte e shmangshme. Rasti tipizon pse gratë kanë pak besim në polici dhe pse shpesh nuk raportojnë incidente sepse nuk janë të sigurt se do të marrin ndihmën që u nevojitet”, tha Daynes.

Burimi The Cut

Burimi/ak-report.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *