Home

Lajme

Vitore Stefa Leka – KONTRIBUTI I GRUAS PUBLICISTE

No Comments Lajme Opinion

KONTRIBUTI I GRUAS PUBLICISTE per te mbajtur gjalle vlerat kulturore , atdhetaredhe gjuhesore tek brezat e emigrante ne shtetet e Europes dhe kudo ku frymom shqiptari
Europa tashme ka nje vizion krejt te kundert per shqiptaret .Nuk jane me ata qe rrahen detin”me kembe ” me anijet pa timon , per te mbritur ne brigjet e Italise drejt europesperendimore ..Nuk jane me ata , qe te krusur nga skamja , trokisnin ne vend te huaj..
Me pune e me djerse , shqiptaret u bene te barabarte mes Europianeve .Disa prej tyre terhoqen vemendjen duke u ngjitur ne majat e artit e te shkences .
Te rinjte e rritur e te lindur ne shtetet e Europes nderojne emrin e tyre Shqiptar , duke shkelqyer ne shkollat e larta te Europes
Nje e verte e pamohushme eshte kjo: Ne se ne shqiperi brenda kufijve , tranzicioni po i lodh njerzit , ne diaspor , shqiptaret e mencur e puntor e ngriten nje imazh te bukur per vetveten duke u bere te barabarte mes te barabarteve .Si ndodhi kjo? Mos shqiptaret kaperxyen ylberin ?Pa dyshim qe jo! Imazhi i ri erdhi vetem me pune e me vlera solide kulturore, artistike e shkencore.
U mblodhen ata fillimishte ne shoqata kulturore Kudo ne Europe kuvendet e para te shqiptareve ishin me kenge e me valle , me recitime ne gjuhen amtare Ne Rome , Trieste, Bruksel e ne Athine deri ne Londer, Berlin e Paris emigrantet shqiptar i treguan Europes e botes se vinin nga nje gen i lashte !Ishin pasardhes te nje prej kombeve me te lashte , qe kishin figura te tilla te njohura ne bote si Skenderbeui madh , dikur 500 vjet me pare dhe “NENE Tereza” (Nena e dashurise boterore)e perkushtuara deri ne flijim ne kohet moderne
Rilindasit e mdhenje me vargjet per gjuhen shqipe e karakterin e virtutshem te Shqiptarit jane aq aktuale edhe sot e kesaj dite Shoqatat e sotme kulturore te ngritura nga shqiptaret kudo ne bote, shkelqejne me vlera te verteta patriotike .Flamuri kuq e zi valvitet neper manifestime e festa te ndryshme te shqiptareve kudo ne bote dhe ne zemer te ketij imazhi te ri per shqiptaret , eshte dhe gruaja e vajza trime shqiptare !
Une sjell nepermjet ketij shkrimi zerin tim si publiciste e poete , si nene , gjyshe dhe stergjyshe shqiptare qe per arsye biografike , nuk u shkollova ne shqiperi po kete e bera ne moshe te madhe ketu ne itali dhe i vura gjithe forcat e mija per dashurine e unitetin mes shqiptareve kudo ne bote Luftova e luftoj me pene dhe me aksione konkrete per forcimin e indetitetit kombetar shqiptar , sidomos ne brezat e rinje te emigranteve ne Itali , e me gjere ne diasporen Europiane shqiptare , por une nuk do flas per vete..
Ne kete shkrim , jam krenare t’ju rendis figura vajzash e grash , qe punojne cdo dite , plot perkushtim per te mbajtur larte shqiptarizmin , me pune shembullore ne ngritje shoqatash kulturore e patriotike , qe kane per qellim ruajtjen e gjuhes shqipe permes shkollave perkatese , dhe ruajtjen e traditave tona kulturore e artistike ne te gjitha festat e gezimet tona
Ne Itali Figura si Poetja Mardena Kelmendi qe krijoi shoqaten “Ecim se bashku” me pjesmarje gra e vajza nga gjithe trevat shqiptare si dhe Italiane. Dava Gjoka , qe ne nje mbledhje te pare te shqiptareve ne Milano , ishte e vetmja grua mes burrash , por grua e forte , organizatore dhe sot drejton forumin e te hujave ne kete qytet te madh me emigrant nga githe bota gazetarja Marsela Koci,mbaruar studimet Universitare ne Milano e zoteron disa gjuhe , prej vitesh, eshte nje vullnetare e pa lodheshme ne rrugen e dialogimit mes komunitetit Shqiptar dhe komuniteteve te ndryshme te cilat sot perbejne nje pjese te madhe te popullsise multietnike, qe sot jetojne ne Milano njekohesishte Marsela eshte dhe korespondente perhereshme e gazetes internacional web post !Juristja Ermira Zhuri presidete e shoqates aktive “Iliria” bashke me Beqir Cikaqin bejne cmos per integrimin ne boten ku jetojme, si dhe femijte shqiptar te vazhdojne shkollen shqipe te hapur nga keta ,apo kryetari shoqates Atdhetare” Ilirida”ne Foglinjo Neat Marku bashke me zonjen e tij Diana Markun midis te tjerash aktivitete qe zhvillojne kane hapur nga te paret mesimin plotesues te gjuhes shqipe Sot qe shkruaj ,pra ne vitet e fundit me forcat e veta dhe do shtoja me shume te ndihmuar nga Ministria e Diaspores se Kosoves ngritja e mesimit plotesues se gjuhes Shqipe ka marr perpjestime te medha pothuaj ne cdo shoqate e sidomos me bashkimin e shoqatave pra federaten e shoqatave shqiptare ne Itali qe u formua ne Breshja me inisjative te zotit Petrit Aliaj, se fundi krijuan lidhjen e mesuesve shqiptar ne gjithe Italine me kryetare aktivisten e pa lodhur Arjana Kosova eshte bere e po behet nje pune shume e madhe ne cdo drejtim per ruajtjen e indetitetit kombetar dhe mos asimilimin e gjuhes shqipe Shembuj ka plote por do sillja si shembull shoqaten e Parmes me kryetar e mesues te perkushtuar Elvira e Durim Liken Ka shume per te folur per
pasqyrimin e realiteve te sotme shqiptar jasht Atdheut! Ne kete shkrim nuk do le pa permendur dhe propagandimin e talenteve te medha ,qe shperthyen ne skenat e spetakleve te Europes si Ivna Mula, Saimir Pirgu. Ermonela Jaho Silvana Brace Alida Hisku Rita Ora Kledi Kadiu Ilir Shaqiri , Ambeta Toromani , Aksinja Xhoja Dhurata Lazo Bejleri , Goneta Jakurti Piktorja famoze Elona Marika , Luna Cota , etje etje qe te me falin qe spo i permend se jane aq shume ! Jane yje te yllesise se kometes shqiptare qe rrezaton ne Europe e ne gjithe boten! Mbas Italise Komuniteti i shqiptareve ne Greqi ka nje staf te mrekullushem publicistesh , ku grate kan rol qendror , po permend vetem disa emra qe ne kohen qe isha per vizite i njoha personalishte si, gazetaren Bardha Mance qe me dy emisjone ne dite sensibilizonte gjithe shqiptaret aty permes radio.-Athines Ne vitin 1998 eshte Anxhelina Zhara me lajmet e para dhene shqip , qe e hapi rrugen e kesaj radio Ne stafin drejtues te komuniteve shqiptare , jane gra te perkushtuara , psh ne Angli Permendim Zamira Perfundo, Nora Doka ; lela Mustafa ; Lida Ragami etje, ne Gjermani jane figura te shquara grash aktiviste gazetare apo artiste si Andeta Spaivogli labin, Aferdita Xheladini Nadire Hakaj etje etje ne France kemi personalitete te vecanta si Elena Gusho Kadare, ne Zvicer kemi gazetaren dhe publicisten e njohur elida Bucpapa Ne Kroaci deputeten e vetme shqiptare Ermina lekaj apo Dorotea Kerni qe me biblioteken, qe e ka mbushur me libra Shqip , eshte nje dritare e hapur per gjithe shqiptaret qe jane atje .Te gjitha keto gra qe citova me larte , ku beje pjes dhe une dhe shume te tjera si ne, bejne nje pune te pa krahasuar per te mbajtur gjalle frymen e Atdhedashurise dhe per te rrenjosur tek femijte qe lindin jashte Atdheut vlerat me te mira te traditave tona te mrekullushme ,Jane pikerishte dhe organizimi i ketyre aktiviteteve nderkombetare qe mbajne gjalle dhe forcojne traditat kulturore dhe artistike te popullit tone si dhe gjuhen tone te bukur shqipe , qe duhet t’ja u leme brezave qe vijne si amanet te cmuar te te pareve tane , te indetitetit tone si shqiptar te zote e te pa mposhtur ne te gjitha kohet
Po e mbyll kete shkrim duke i dhene nje vleresim te vecante Fondacionit Kulturor Mbarekombetar “Nermin Vlora Falaschi “personalisht, themelueses dhe presidents se tij, gazetares se mirenjohur , qe eshte dhe nje nga pese gazetaret qe dolen 45 vjet me pare nga Universiteti i Tiranes, autore e 17 librave, Zonjes Zenepe Luka .17 vjet me pare, bashke me te ndrituren, Ambasadoren e kombit Nermin Vlora falaschi dhe figura te shquara te artit e kultures si Margarita Xhepa Tinka Kurti, e ndritura Drita Pelinku, Prod. Makbule Ceco ,Mjeshet I Madh Irini Qirjako etj, themeluan Fondacion qe sot ka 20 dege te tij ne te gjithe boten.
Ky fondacion gjate rrugetimit te tij, ka bere veprimtari madhore brenda e jashte vendit, duke bashkuar zerin e gruas intelektuale shqiptare mbarekombetare, duke promovuar vlerat dhe kontributet e gruas se shquar ne shekuj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *