Home

Lajme

Mala Jazhincë Tetova – ESE !..PËR DËSHMORËT-Dhe LUTËTARËT.E GJALLË…Sa e gëzojnë atdheun Luftëtarët e gjallë..

No Comments Argëtim Letersi

E pra atheu mbi gjitha ,të gëzuar apo të trishtuar..Nuk është me rëndësi.. Atdheu është gjëja më e shtrenjtë në jetë, se vendelindja,Por vemndelindja eshte Atdheu,është vendi ku linda dhe u rrita. Nuk ka gjë më të shtrenjtë se atdheu ynë të jetë Shqiperia Etnike,,ADN.ja Kombetare, Edhe po të vizitojmë tërë botën, edhe po të jetojmë me vite në një vend tjetër, ne prapë do të përmallohemi për atdheun tonë Dradnin shqiperin trojet toan shqipetar,,. Shpirti ynë ka ndjenjë të veçantë për vendin tonë,
Shqiperia Etnike është vendi më i ëmbël që ka vend në zemrën tonë. Edhe pse vendi ynë ndoshta nuk është mjaft i zhvilluar apo nuk ka një ekonomi krahasuar me vendet botërore,ndoshta nuk ka as shumë vende të mëdha turistike, por prapë se prapë ajo është atdheu ynë,po kur te ketheheshe ne anen tjeter atdheu yne ka vende turistike kudo dhe gjithkund,, .
Eh të dashur lexus shok miq, Vitet ikin të dashurit e mi,E ju edhe më të dashur mbeteni në zemrat tona akoma si duket të njoma Kur vendosa te bej këtë ese per deshmoret, per ata bij e bija te ketij vendi qe ne lulen e rinisë dhane jeten e tyre per çlirim dhe liri, më pushtuan emocione te fuqishme. Se nga ato qe kam mësuar dhe perejtuar dhe e lexuar,dhe unë tani më kam krijuar imazhin e fuqishem të luftes heroike te tyre. Ata u ngritën në altarin e liris,, balleperballe me armiqtë me te eger te kohes, mes breshërive të plumbave, zjarrit e luftes trup me trup, me idealin e lirise ne zemër! Ishte luftë e vërtetë, lufta më e egër, nuk ishte lojë luftash.
Nëntor…Ç’me kujton ky muaj,i Vitit 1998 ! E me kujton shumë gjhëra ngase nga gjermania per ne lufte te Dardanis.,,
23 vite me parë,, Me ane te pushkëve te trimave dhe te trimereshva ,dhe te miqeve tane të disa shtetve te evropes,,u çliria Dardania,,pastaj filloj dhe nje lufte tjketer ajo e lugines se Presheves,te tokes arbrore e Dardanis,,në vitin 2000/Pastaj dhe nje luftë tjeter,Po ashtu në token e e shqipetareve,,Te Ilirides,Shqipetari gjithmon me arme ne dore per te shpetuar nga agresoret, barabar,,
Po tani pas egjith ky mund,edhe pse 23 viteve po shkilket e drejta e njeriut dhe te luftetarve sidomos,,Por tani shtrohet pytja nga kushe,Epra per ta diteur,jo nga te huajet,por nga disa marangoz politik shqipetar qe jane nda ne Çeta,,
,,
Eapara Drdania u çlirua,,Presheve dhe Ilirida mbeten ne gojen e xhelatit kriminel,,vjet më parë në këto vende dilet flaka dhe tymi..Tani nuk ka flak dhe tyme,
Po ka shkelje dhe trishtim,,sidomos keto shkejle dhe kete trishtim po e vuajne bijtë dhe bijat shqipetare,,nga gjitha rrethet autoktone shqipetare!..Që shumë nga këta .të gjallë dhe te vdekur luftuan per një dite me te mire,,dhe deshmoret u ngriten në altarin e liris per mos vdekur kurr,Keta qe mbushen kombin dhe atdhun me arom lirije u ngriten larte ne poejdestalin me te çmuar për kombin dhe Atdhun e tyre te shenjte te lirisë. Mbrëmë kur po përgatisja esenë i mendova sikur te ishin te gjallë… Do te përulesha para tyre me respektin e dashurinë më të madhe, do t’iu dhuroja secilit nga nje buqete me lule të bukura e të freskëta dhe do t’i përqafoja një e nga një… foooort…
Më falni Ju o njerëz qe po mblidheni dhe qe po i nderoni ata te cilet u ngriten ne pejdestal,ju lus që kur të shkoni pranë varreve të Dëshmorëve beni homazhe me zell te shpirtit,e jo per perfitime grupore politike,,per rreth varrzave te deshmorve keto gjera nuk lejohen,se eshte turp,,,,!keshtu që dhe une do mundohem ti mbaj lotët dhe do te bej apelin e të gjithë trimave e trimëreshave qe u ngriten larte per liri dhe qe jane skalitur ne zemrat tona. A mund ta harrojej Datat dhe ditet e deshmorve,,
Oh deshmor dhe ti luftetar,Ju lindi kjo toke,Me pushke ne dore,Dolet luftatar per ta mbrojtur pragun e shtepis,kombin vatanin atdheun tuaj,,
Tani gjithëkah ka te shkel kemba e shqipetarit,apo te luftetarve te gjall,ndalohen dhe çmallen ne çdo stacion të momerialeve te Deshmorve me shoket e tyre,,Qe i kujtojne me mall,ate sakrivice, jua kujtojn buzqeshjet,levizjet e tyre,jua kujton se si benin llafe,kendonin,si rinin ne istikame nate apo diten,,
A mund te harrohen 1997///2000/// 2001-Që qindra djem e vajza,që kesdaj toke arberore i dhane jeten dhe leshuam aromen e lirise,,qe dhane jeten per lliri? Gjene me të çmuar, shqiptaret kemi pasur dhe kemi lirine dhe per kete kemi derdhur gjak e nuk kemi kursyer edhe gjëne me te shtrenjte, jetën.
Qe tani ketyre trimave ju kendojne Rapsod te shumte popullor qe kane skalitur keng dhe vargje per luftetarte dhe desmoret..:
Si pshe,,,,nje keng qe thuahet ne rreshtat e par,,“Një grusht dheu nga kjo toke, Merre dhe shtrëngoje fort, Pika gjaku do kullojnë, Luftën e madhe tregojnë”..
Më falni po do të them dy fjalë për disa pseudohistorianë,por edhe disa politikanëve qe mundohen t’ia ulin vlerat luftëtarit,deshmorit,dhe kësaj lufte te lavdishme, të bere krah per krah me aleatet e mëdhenj, e duke arritur deri aty, sa kriminelet, t’i bëjnë heronj! Por, a mund te shemben malet e mëdhenj qe shkruan historinë e tyre me gjak ;
Ne, bijte dhe bijat tuaja jemi vellezer e motra, duam paqe, duam nje Shqipëri te ribashkuar te begateshme te unifikuar,te vellaeruar,, Ne luftëtaret e gjall duam te mos na i lëndoni ëndrrat tona, sepse jane endrrat e bijeve dhe bijave tuaja qe u ngriten ne altarin e liris,,Me zerin tim, le te bashkohen te gjithe zërat e moshatarëve të mi dhe t’u themi këtyre donkishotëve: Mjaft, Mjaaaft! Mjaaaaaaaft…..!
Brezin tone e gëzojnë sukseset e Atdheut tone. Ne dimë te dallojmë te mirën nga e keqja. Me gjithë vështirësitë e jashtëzakonshme, shohim se si dita-ditës ngrihemi më lart shkojmë më përpara … Po ne presim të shohim shume gjera te tjera te mira do bëhen për këtë vend, atdheun e shqiponjave.
Nje përshëndetje e veçante me del nga thellësia e zemrës per familjet e dëshmorëve, duke u thënë qe te jene krenare familjet e të afërmit e tyre qe sakrifikuan jetën per Shqipërinë. Njer ashtru dhe per shoket luftetr te cilet jane te gjall,,Ju nuk jeni vetëm. Bashke me Ju jemi edhe ne, brezi me i ri, janë te gjithë njerëzit e ndershem. Bijte dhe bijat tuaja nuk do harrohen kurrë se ato kane shumë stacione gjithka ne tokat arberore shqipetare,
Mu aty ku jane ngritur ne altarin e liris, aty prehen ne paqe dhe ata kane fermir skuadrat e tyre,togje dhe kombit,,sepse edhe ta ne boten tjeter ata i bejn rroje tokes arberore,,Mu aty ku jane ngritur dhe te gjitha ta nje ne zemrat tona!Dhe do te jen deri ne frymarjen e fundit..
kutimi per deshmoret qofte i pafun,,ndrer dhe repsekt per luftetaret,dhe ata qe i koptribuan kauzes kombetare,,
PM,21.23.00-min-Mala Jazhincë Tetova,,Ferizaj Dardani.05.04.2021

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *