Home

Lajme

Anila Kalleshi – Kate Middleton dukej e përsosur me pallto dhe kapelë me vello në varrimin e Princit Philip.

No Comments Argëtim Histori

Zgjedhja e bizhuterive, megjithatë, dërgoi një mesazh shumë specifik: një shenjë e afërsisë me Mbretëreshën Elizabeth dhe një haraç për Lady Diana.
Kjo gjerdan ka një histori shumë të gjatë: Mbretëresha Elizabeth ia huazoi gjithashtu Lady Diana, në 1982 e cila e veshi atë në një banket të organizuar nga Mbretëresha Beatrix dhe Princi Claus i Hollandës në Hampton Court Palace, gjatë një vizite zyrtare nga mbretërit Hollandezë në Angli: një nga angazhimet e para zyrtare pas martesës së saj me Charles, kur ajo ishte ende e re dhe pa përvojë. Diana i pëlqente perlat, dhe mbretëresha donte ta ndihmonte duke i dhënë hua këtë gjerdan.
Ato perlat e Mbretëreshës dje i treguan të gjitha nostalgjitë e “Lilibet” – siç ishte nënshkruar në mesazhin e besuar luleve që ajo vendosi në arkivolin e burrit të saj Philip. Tri rradhe perlash që ajo i mbante shumë shpesh, pothuajse gjithmonë në vitet e fundit që e kishin afruar atë si në muajin e fundit të mjaltit me princin që kishte rënë në dashuri si adoleshente për të mos e lënë më kurrë. Perlat si ato që kishte veshur në dasmën e saj me Philip më 20 nëntor 1947, për t’u rishfaqur së fundmi deri në lehtësimin e madh të Princeshës së re Elizabeth. Dhe Filippo për t’i dhënë lamtumirën e fundit dashurisë së tij të përjetshme donte ato perlat si një kujtesë të shumë momenteve të lumtura dhe aq shumë “jetës” që kaluan së bashku.
Simbolet dhe vështrimet në varrimin e Princit Philip: nga karfica e Mbretëreshës Elizabeth te perlat e Kate Middleton
Perlat e Kate dhe Diana
Perlat si ato të veshura nga Kate, huazuara nga mbretëresha dhe që Diana kishte veshur gjithashtu në vitet 80. Një lidhje brezash, afeksionesh dhe ndjenjash private për të ndriçuar ditën e dhimbjes së Windsors me pak dritë. Edhe vathët e veshur nga dukeshja ishin sportuar nga Diana me të njëjtin gjerdan me disa tela perlash (dhe ato vijnë gjithashtu nga mbretëresha) të cilët i morën ato si një dhuratë martese.

Burimi/Facebook/Anila Kalleshi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *