Home

Lajme

Riza Mucaj – KUR PIQEN GENJESHTRAT

No Comments Argëtim Letersi

Ne oret me te bukura
Te dites degjoj
Ne lajmet qe perhapen
Nje , dy, pese
Genjeshtra nje thes
Degjoj per dite
Me genjeshtra plot magazite
Genjeshter e lashte
Genjeshter e kerthinjet
Ske kokerr veç kashte
Dhe rri ne brinje
Genjeshter pasive
Genjeshter intime
Sa nje cope te madhe
E bene nje therrime
Genjeshter, genjeshter
Pa kock e pa eshter
Genjeshtra te zverdh
Te pjek me shpejt nga e verteta
Genjeshtra nje gje nuk ka
Nuk ka shije kur e ha
Ne mes teje genjeshter
Ndergjegje kombit vaditet
Genjeshter ti kalbe
Me shpejt ng e verteta
Se te del e shkurter jeta
Ti je si nje lule shtrydhe
Kur te prek ti shpejt ndrydhe
Genjeshter qe rri ne mban
Asnjehere nuk ke taban
Genjeshter shesh per shesh
Genjeshter ball per ball
Dhe pse po genjen
Vetes prap i mban bese
Te verteten kurr se njohe
Asnjehere kurrr se takove
Ajo ne rruge
Ti nene rruge
Ajo shkon drejte
Ty te mban nje zhuge……

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *