Home

Lajme

POEZI NGA REMZI BASHA

No Comments Argëtim Letersi

Mos harmoni mëmëdhenë
(Kushtuar Sali çekut)

Kur pranvera kush filluar
Sali Çeku fluturon
Si shqiponja mbi flamur
Në kosovë trim qëndron

Amanet të parët lanë
Mos harroni mëmëdhenë
Se stërgjyshërit e tu luftuan
Dhe me Pushkë dhe më penë

Në gjurmë i foli ëndrra
Hasmi vatrat po i djeg
Armën shpëjt rrëmben trimi
Mbi armikun vret e pret

Dhe këngen nis këndon
Se mjaft në robëri
Nga zemra veç buçet
E jona Dardani.

Remzi Basha

Tahir Sinani

Ne Tropoje ti u rrite
Per Kosoven rreze drite
Trimi deshmor Tahir Sinani
Ne lufte u radhit i pari

Bjeshket tona te burreruan
Per Kosove te bekuan
Djale i ri bie deshmore
Per lirine me pushke ne dore

Atdheu te dha bekimin
Emri yt Tahir Trimi
Kosoven kishe ne zemer
Tu ndricofte ai emer

Lirine e pate te cmuar
Fjala jote s’ka te harruar
Luften e bere me trimeri
Qe Kosova te kish liri

Ku u vrave celi jeta
Lufta jote e verteta
Tahir Sinani djale i ri
Ne zemer Kosova te ruan ti

Remzi Basha

Për ty Kosovë

Toka që lindi çdo ditë shqiponja
Mbuluar me besë e flamur
Ku ka më shumë të flijuar
Emri Dardani s’tu harrua kurrë

Toka jonë Kosova jonë
Ti je nëna dhe historia
Bekuar qofshin trojet e tua
E kish thënë vetë Perëndia

Në shekuj me radhë u flijuan trimat
Para syve të nënës dhe fëmijës
Veshur me flamurin kuq e zi
Për ty Kosovë, zemër e Shqipërisë

Gjaku, besa në themel
Suharekë, Deçan, Drenicë
Si trimat e Adem Jasharit
Kjo tokë do të lindë çdo ditë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *