Home

Lajme

Ylli Merja – Trajtimi bimor per parazitet ne zorre

No Comments Shendetesi

Parazitet ne zorre jane shume shqetesues per te gjitha moshat pasi shkaktojne probleme ne organizem si: anemia, rritje e toksinave ne organizem, infeksione, dobesim i sistemit imunitar, perhapja e vezeve te ketyre paraziteve ne organe te tjera apo ne tru ndodh ne disa raste dhe krijon probleme edhe me te renda.
Per ti parandaluar parazitet ne zorre eshte e rendesishme:
➡️ te sensibilizojme veten dhe femijet sidomos ne mosha te vogla per larjen e shpeshte te duarve.
➡️ perdorimi i disinfektanteve te duarve kur prekim ne siperfaqe si dorezat e dyerve, ashensori, shkallet etj.
➡️ higjena personale maksimale dhe nderrimi i carcafeve e kllefit te jastekut sa me shpesh.
➡️ kujdesi me frutat dhe perimet, sallata qe konsumohen te gjalla, idealja eshte te behet shplarja e tyre me uje me sode nese konsumohen te gjalla.
➡️ konsumimi i produkteve te mishit te marinuar rrit rrezikun ndaj paraziteve, ne rast se keni pasur infeksione te shpeshta eshte me mire te konsumoni mishin e zier mire.
➡️ keshillohet konsumimi i farave te frutave psh molle, kajsi etj qe kane shije te hidhur.
➡️ keshillohet konsumimi i rregullt i qepes dhe hudhres se gjalle, si psh ne sallate.
🫖Perbehet nga nje caj miks dhe vaji per tretjen. Ndihmon ne pastrimin e paraziteve ne zorre tek femijet dhe te rriturit.
Keshillohet te perdoret edhe ne rast se doni te beni nje pastrim te mire te zorreve.
Per individet qe kane probleme kronike me parazitet, te cilat jane te perseritura keshillohet nje konsulte!
💁❓Per me shume informacion na shkruani ne inbox

Burimi/Facebook/Ylli Merja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *