Home

Lajme

Doni të ulni riskun e diabetit? Zgjidhja vjen nga deti!

No Comments Shendetesi

Ndoshta keni parë një numër rekomandimesh se si të zvogëloni rrezikun e diabetit të tipit 2 ndërsa plakeni, por shkencëtarët kanë gjetur një ushqim që mund t’ju ndihmojë të shihni rezultate të pabesueshme: sardelet.

Po, bëhet fjalë për ato peshq të vegjël. Ata mund të mos jenë të preferuarit e të gjithëve, por dëgjoni përfitimet para se të betoheni se nuk do i konsumoni!

Studiuesit në Universitetin e Hapur të Katalonisë në Spanjë kohët e fundit zhvilluan një studim me 152 pjesëmarrës të moshuar të cilët ishin diagnostikuar me para-diabet.

Ata u ndanë në dy grupe: Njëri grup u vu në një dietë të përqendruar në parandalimin e diabetit që përfshinte ngrënien e 200 gram sardeleve (afërsisht dy kanaçe) në javë për 12 muaj, ndërsa tjetri u vendos në të njëjtin plan diete por jo kanë një kërkesë të veçantë për sardele.

Pas një viti në dietat e tyre përkatëse, pjesëmarrësit që kishin ngrënë peshk ishin në një rrezik përgjithësisht më të ulët të diabetit të tipit 2 . Në fakt, në fillim të studimit, 37% e pjesëmarrësve në atë grup ishin në rrezik të lartë për diabet.

Për më tepër, grupi i ngrënies së peshkut uli rezistencën e tyre ndaj insulinës, rriti numrin e kolesterolit “të mirë” dhe uli presionin e gjakut me ritme më të larta se grupi i kontrollit.

Shkencëtarët besojnë se një arsye e madhe pse sardelet janë kaq efektive në kthimin dhe parandalimin e diabetit është sepse ato përmbajnë lëndë ushqyese si taurina, acide yndyrore omega-3 , kalcium dhe vitaminë D, të gjitha këto luajnë role kryesore në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe mbrojtjen e zemrës.

Dy kanaçe sardele në javë mund të jenë shumë për disa njerëz, por studimi është një kujtesë e shkëlqyeshme për të gjitha përfitimet e mahnitshme shëndetësore që mund të vijnë nga prodhimet e detit.

Burimi/preferenca-al.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *