Home

Lajme

Media greke sulmon shqiptarët: Janë piratë të ardhur nga Azerbajxhani e të shtypur nga sllavët. Nuk kanë lidhje me ilirët

No Comments Argëtim Histori

Media greke “Protothema” ka përgatitur një artikull ku analizojnë origjinën e shqiptarëve, duke pretenduar se janë një popull i ardhur në rajonin e Ballkanit. Ndërsa analizojnë tekste të vjetra, një ndër përfundimet që kanë arritur është se origjina e shqiptarëve është nga Azerbajxhani.

Po ashtu nuk mungojnë as pretendimet se shqiptarët janë piratë. Ndërsa në fund të artikullit, për arsye që ende nuk dihet, shkruhet për spitalin e Fierit, i cili është ndërtuar nga Turqia. Lidhja mes origjinës së shqiptarëve dhe spitalit të ndërtuar nga presidentit turk Recep Tajip Erdogran? Këtë e dinë vetëm historianët e vendit fqinj.

Një nga temat që ka zënë shumë shkencëtarë të rëndësishëm është origjina e shqiptarëve. Janë formuluar shumë teori të ndryshme. Fatkeqësisht, mungesa e burimeve për një kohë të gjatë në histori ngre dyshime dhe pikëpamje të ndryshme. I pari që përmend një fis të quajtur ‘shqiptarë’ dhe një qytet të quajtur Albanopolis, është Ptolemeu (rreth viteve 100-170), në veprën e tij “Nënshtrimi gjeografik”.

Shqiptarët jetonin në një zonë në lindje të detit Jon. Sidoqoftë, siç shkruan JJ Ëikes në veprën e tij “The Illyrians” (1992): “Ne nuk mund të jemi të sigurt se Arvanoni ‘i përmendur nga Anna Komnini” dhe Albanopolis i Shqiptarëve, për të cilat shkruan Ptolemeu, janë identike. Albanopolis ndodhet në vendin e fshatit Zgerdes, afër qytetit të Krujës në Shqipëri. Sidoqoftë, referencat e para për shqiptarët e sotëm janë në një tekst anonim bullgar të shekullit XI dhe në veprën e Michael Attaleiatis (1022-1080).Prokopios dhe Zakaria për shqiptarëtShqiptarët pretendojnë se janë pasardhës të Ilirëve që jetonin në pjesën VeriPerëndimore të Gadishullit Ballkanik. Sidoqoftë, ata nuk paraqesin prova për këtë, ndërsa nuk ka asnjë “monument” të shkruar nga gjuha ilire që do të na ndihmonte të nxjerrim disa përfundime.

Ekziston një boshllëk i madh në burimet për vitet mesjetare. Në artikullin tonë për vllehët e Shqipërisë, ne i ishim referuar Prokopit, historianit të shekullit të 6 pas Krishtit. Kjo referencë i bëhet veprës së librit të Pestë të Prokopios “Pro Bellos Logos” (“De Bellis”), nga tetë gjithsej, i cili i referohet luftës midis Bizantinëve dhe Gotëve (“De Bello Gothico”), gjithashtu si tre librat e tjerë, i gjashti, i shtati dhe i teti. Ishte një surprizë e këndshme për ne kur zbuluam se në të njëjtin libër, ka një referencë për shqiptarët që, me gjasë, nuk ishte theksuar deri më tani.Le të shohim përkthimin e këtij vargu“Ndërsa Pjetri ishte tashmë në Shqipëri, ai e thirri atë për ta pyetur nëse ai besonte se perandori (n. Justiniani I) do të ratifikonte traktatin e tyre.

Pjetri u përgjigj se ky ishte mendimi i tij se ai do ta ratifikonte atë)”.Po ku ishte kjo Shqipëri, të cilës i referohet Procopius? Në të njëjtën revistë (“Bizantine Mixed”), flitet për një bastisje nga Hunët (545) mbi Ilirin. G. Kardaras shkruan: Në një sulm tjetër (Hunët), pasi plaçkitën Illyricum dhe Thesalinë, kapërcyen fortesën dhe rojën e Termopileve dhe arritën në Isthmus të Korintit. Në vitin 545 bastisja e Hunëve mbi Ilirët i detyroi ushtarët Ilirë të largoheshin nga radhët e ushtrisë Bizantine në Itali dhe të ktheheshin me ngut në vendlindjet e tyre.Çfarë mendojnë gjuhëtarët për “djepin” e shqiptarëveNjë shkencë shumë e rëndësishme, e cila me gjetjet e saj ka kontribuar dukshëm në zgjidhjen e çështjeve historike kronike, është gjuhësia. Le të mos harrojmë, për shembull, se falë gjuhësisë është zbuluar se India është “atdheu” i romëve. Le të shohim mendimin e dy gjuhëtarëve të shquar të huaj (dhe të paanshëm) për “atdheun” e shqiptarëve.

John Bassett Trumper ka studiuar gjuhën shqipe për më shumë se 20 vjet. Ai beson se paraardhësit e shqiptarëve të sotëm mbërritën në Shqipërinë e sotme pas vitit 500 pas Krishtit, të shtypur nga sllavët. Djepi i tyre i dikurshëm ishte një zonë e gjerë në veri të Kosovës, e kufizuar nga gjermanët dhe keltët në VP dhe popujt Balltik në Veri. Një nga argumentet kryesore të Trumper, dhe jo vetëm, është mungesa e terminologjisë së mirëfilltë detare shqiptare. Pra sipas tij, paraardhësit e ilirëve shqiptarë, ishin jo vetëm një popull detar por edhe piratë të tmerrshëm të antikitetit.Gjuhëtari i dytë i shquar, holandezi Michiel de Vaan, u referohet mijëra toponimeve sllave në Shqipëri. De Vaan citon shembuj të fjalëve të zakonshme midis gjuhëve shqipe dhe rumune, duke përforcuar pikëpamjen e atyre që besojnë se shqiptarët fillimisht kanë jetuar në një zonë afër Rumanisë së sotme.

Ndërsa profesori turk Ahmet Aydinli pretendon se “shqiptarët e sotëm nuk kanë asnjë lidhje me ilirët, por nga të gjitha pikëpamjet, ata dëshmojnë se janë plotësisht turq dhe se Azerbajxhani i sotëm ishte athdheu i tyre.”Por kjo pikëpamje refuzohet nga neveri nga shqiptarët…Spitali turk në FierNe e mbyllim artikullin tonë sot duke iu referuar spitalit të ri të ndërtuar nga Turqia në Fier, Shqipëri. Ishte njoftuar nga Edi Rama pas vizitës së tij në Turqi në janar 2021. Në fakt, ishte thënë nga Kryeministri shqiptar se ai do të ishte gati pas 3 muajsh dhe se kostoja e tij ishte 70 milion euro!! Por duke parë spitalin e gatshëm, zbuluam se nuk ka asnjë lidhje me modelin. Sprali është një ndërtesë përdhese, e cila siç u informuam është bërë prej llamarine!/ Marrë dhe përkthyer nga Protothema

Burimi/argjirolajm.net/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *