Home

Lajme

Për herë të parë në Evropian, katër shqiptarët refuzojnë të këndojnë himnin maqedonas

No Comments Lajme Sport

Futbollistet me origjine shqiptare nuk kenduan himnin e Maqedonise se Veriut .

Himni i Maqedonisë së Veriut u këndua për herë të parë në një kompeticion madhështor si Europiani, pikërisht ditën e sotme, në stadiumin e Bukureshtit, ku skuadra e trajnerit Angelovski, kishte përballë Austrinë.

Ata që ra në sy gjatë ekzekutimit të himnit maqedonas, ishin 4 futbollistët shqiptarë, Alioski, Bardhi, Ademi dhe Musiu, që zgjodhën të mos këndonin, duke respektuar në një farë mënyre edhe origjinën e tyre.

Të katërt këta futbollistë u graduan titullarë nga trajneri Angelovski, ndërkohë që pjesa tjetër e futbollistëve, e kënduan himnin, në këtë ndeshje historike për shtetin e tyre. Në stol janë Bejtullai dhe Hasani.

Burimi/fanpage.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *