Home

Lajme

DEMOKRACIA SHQIPTARE NE KURTH !E MAJTA DHE ISH-SIGURIMI MBAN PENG PD;PD MBAN PENG TE DJATHEN PROGRESIVE E KOMBETARE !

No Comments Lajme Opinion

Tabloja politike tashme eshte e qarte!
PS dhe PD ne prani te nderkombetareve bashkpunuan per te shkatruar klasen e re politike pikerisht ne momentin qe keto dy forca duhet te dilnin nga skena politike sepse 85% e popullsise i refuzonte ato para 25 prillit 2021, por ato vepruan sipas stilit te vjeter te vjedhjes se votave ne procesin e numerimit.
Vjedhja me e madhe e votave qe ka ndodhur ndonjehere ne keto permasa.
Kur PS e PD ishin ne pikiate arriten te paarritshmen!
Nxorren klasen e re politike jashte loje dhe mbajten Shqiperine peng e jashte integrimit!
E jo vetem kaq !
PS bashkpunon me PD dhe gjithe ajo kundershti politike qe shikoni eshte nje fasade e mbuluar me tendera, llokma korupsioni, interesa personale dhe tradheti kombetare !
Kur PS duhet ta humbte pushtetin, PD u be samari i te majtes per fitoren e rradhes dhe njekohesisht eksponentet demokrate pasurohen me te njejtat ritme!
PD fitoi humbjen dhe drejtuesit e saj ishin te kenaqur qe ishin parti e dyte…sepse s’do ket me parti te tjera!
Drejtuesit e PD prej 30 vjetesh vijne nga orgjina e majte dhe dirigjohen nga strukturat e ish-sigurimit qe ne Shqiperi demokracia te mos triumfoj asnjehere dhe shtresat progresive e kombetare mos ta marrin asnjehere pushtetin!
PD ne kongresin e saj te djeshem tregoj qarte qe eshte per ruajtjen e statukuose dhe interesat klanore e jo per progresin e Shqiperise.
PD eshte ne te njejten gjatesi valesh me PS e kane perforcuar pozitat dhe tradhetite e njeratjetres !
E majta e kamufluar mban peng PD dhe PD mban peng te Djathten qe mos te zhvillohet e mos ta shoh me sy pushtetin!
PD sot me shume se kurre kuptohet qe eshte nje parti e majte dhe krahu i ekulibrit te PS; dhe skalioni rezerve i PS!
Prej 30 vjetesh PD i zuri rrugen te djathtes se vertete qe po dilte nga klasa e rrenuar ne diktature e qe do te piqej rruges pasi kishte pesuar goditje te madhe nga diktatura, por permes ishsigurimit PD eklipsoi ish-pronaret, nacionalistet, te perndjekurit, tregetaret, intelektualet e teknokratet atdhetare, idealistet, studentet dhe diasporen!
PD nuk ka synim progresin kombetar ashtu si dhe PS , pra te dyja kane vetem interesa partiake dhe grabitjen e pasurise publike e kombetare !
PS dhe PD permes pseudoklases qe perfaqesojne–ata qe jane pasuruar keto 30 vjet ne kurriz te pronareve te vertete dhe pasurise publike veç te mbajne pushtetin dhe privilegjet kerkojne dhe mos te lene shqiptaret te ngrene koke!
PS jep gjithshka nga Atdheu qe te ruaj maxhorancen dhe vazhdon shitjet dhe tradhetite. Ne gjurmet e saj identike PD-ja !
Demokratet e vertete kerkojne reformim, Rithemelim!
Nese PD nuk kthehet djathtas ose ti hap rruge te Djathtes Kombetare, veshtire se do e prek pushtetin ne menyre te drejtperdrejt se ne menyre te terthorte kreret perfitojne privilegje e tendera permes PS.
Jo thjeshte PD duhet te rithemelohet! PD nuk e puth dot me pushtetin!
POR E DJATHTA DUHET TE RITHEMELOHET E RIORGANIZOHET SEPSE SOT POLITIKA ESHTE VETEM ME NJE KRAH !
QE SHQIPERIA TE BEJE PROGRES E TE INTEGROHET POR QE DHE SHQIPTARET TE BASHKOHEN PER TE DREJTEN HISTORIKE DUHET FORMATUAR E DJATHTA SEPSE PD ESHTE E KAPUR !
E MAJTA E KA KAPUR PD, POR NUK MUND TE MBAJ DOT PENG PERGJITHMON SHQIPTARET !
SHPRESA VDES E FUNDIT!
SHQIPTARET KANE SHPRESE !
KOSTAQ PAPA PhD
Perfaqesuesi Politik i Emigracionit Shqiptar,
Deputet i Tiranes.
18 Korrik 2021Mesnate

BurimiFacebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *