Home

Lajme

Faton Kurti – Pakti me dreqin në disfavor të Kosovës!

No Comments Lajme Opinion

Tradhëtitë në të kaluarën bëheshin pas perdeve kurse sot tradhëtia po ndodh para syve tanë me emër dhe mbiemër.
Ideja e “Mini Shengenit” është një ide komunistëve Jugosllavë prej vitit 1948, që kishte për qëllim shkatërrimin e ekonomisë Shqiptare dhe për një kohë të shkurtër e pati arritur qëllimin por edhe vetë diktatori Komunist E. Hoxha e kuptoi këtë lojë dhe u largua nga ky Pakt.
Çfarë do të eksportojë Rama në Serbi, përveç se Kanabisit, por ndërkohë Serbia edhe atë e prodhon vet.
Përfituesi më i madh i “Mini Shengenit” do të jetë Serbia, me moton “peshku i madh e han peshkun e vogël”.
Kur një kryeministër “shqiptar” e nënshkruan paktin me dreqin, po përse atëhere Serbia ta njohë Kosovën?!
Perspektiva e Shqiptarëve është ajo EURO-ATLANTIKE dhe JO MINI-JUGOSLLAVIA e Vuçiqit dhe e Ramës.

Burimi/Facebook

Eduart Llapi – Si t’ja bej!?

No Comments Argëtim Letersi

Nena e baba me dhan edukate..
Jeta e pyllit me beri trim..
Dimri i eger me beri te forte..
Beharit rendja lendinave papushim..

Perse me denove ne kte mosh o zote?
Perse e nise ate ortek furishem mbi shtepin?
Nenes e babes jeten ua more!!
Mua fillikate,, me le jetim!

Jam ende i vogel per çirak a sherbetor..
Çapin e torben kam vetem pasuri!!
Kembe zbathur e koken mbeshtetur mbi dore!!
Zemra e vogel eshte strukur nen gji..

Ne terrin e xhungles te jetosh eshte zor..
Egersirat e pyllit s’kan meshire,,veç uri..
I trembur frikesuar fytyra humbur kolor..
Te zbres ne qytet,, jojo aty njriu ha njerin!!
E.Ll 09.03.2019

Burimi/Vargje të skalitura mbi gur – Poezi

Burri lyen gruan me benzinë dhe i vë flakën

No Comments Aktualitet Lajme

Ngjarja e rëndë është shënuar në fshatin Këllëz të qytetit të Gjirokastrës, ku burri i ka vënë flakën bashkëshortes.

Sipas informacioneve policore, 72-vjeçari me iniciale P.J. ka lyer me benzinë gruan dhe më pas i ka vënë flakën.

Bashkëshortja u dërgua me urgjencë në spitalin e qytetit dhe fatmirësisht është jashtë rrezikut për jetën.

72-vjeçari është arrestuar dhe akuzohet për plagosje të rëndë me dashje. Policia thotë se ngjarja ka ndodhur për motive të dobëta.

Burimi/tvklan.al

Gjeto Turmalaj – ** JEHONA E KRESHNIKËVE TË KASTRATIT **

No Comments Argëtim Letersi

-Poemë-
~
O Veleçik që qëndron madhshtor në
horizont përballë Keshtjellës së Rozafatit!
Pse je aq krenar, apo se rranjët tuaja
i ke në qendër të Malsisë, në truall të Kastratit?
-Jo”Ti” nuk je piramida e Keopsit,
jo nuk je Gjigandi i Rodit,
Ti, je vetë mrekullia e dores së Zotit!
.
Po, të voglin Veleçik që ke pranë të mbështetur
si vëlla “Siamezë”
Vallë mjegullnaja e shekujve ua ngjiti emrat,
toponim si “Bratosh”, “Veleçik”, “Vorri iPapës”.
Bratoshi po quhet vëlla i parë i Kastratit,
që ka Faltoren e moçme, Kishën e ShënMarkut!
.
A thua, gjurmët arkeologjike të qytetrimit
në Tumbat të Kosanit,
janë themelet e kahëmotshme të Kastratit,
buzë Shoganit?
E “Syni i Virit” dhe i “Shoganit”
a mishron shpirtin bujar e mikpritës të këtyre anëve?
Ndoshta kalorsit Epiko-Ilirik, Muji e Halili
trokun e kuajve e ndalën aty në breg të Virit!
.
A vërtet duhet mendua dhe besua ndonjëherë
se hipoteza ka me u shndrrua në tezë,
për një teori dashamirëse bajzianësh se:
-Castriota, Castro, Caster s’fundi Kastrat
Është fisi i të madhit Gjergj Kastrioti-Skanderbe
pikërisht prej trojeve të Kastratit në Krujë ka shkua,
a thua, a thua…
ka me u njëmëndsua!?
.
Po kjo Bajza përse me kaq zë e famë,
a thua se bijtë e saj trima të pushkës e penës,
u kalitën nëpër kalandrat epike të kullave?
ku Malsia krenohet për luftën kreshnike
të atyre burrave!
.
Ai Bregu i Shpellës Frashrit dikur ishte
logu i “Zanave” e “Orve”?
Kah e vona u kthye si prelud i herojve,
përvullnetshëm me i përjetua legjendat e kohëve,
si vende me beteja patriotike të motmoteve.
.
Oh, aty nisi vikama e luftës Sukave të Moksetit,
me kryetrimin Mirash Luca i mëhallesVuçetit,
me ata vigana të Kastrat-Shkrelit,
trup për trup luftuan me asqer Hyrrjetit!
.
Gjelosh Gjoka i urtë, prej Kalasë lëshoi ushtim:
-O Ismail Pashë largo ushtrinë,
se Korba e Sorra me asqer tuj po i ngi!
Borizani turk me lotë qante gjakderdhjen,
zani i Burisë vajtonte tmerret!
.
Hej a, mos kjenë Teutont, Spartan apo Diameda,
ata trima të çartun?
Po, të atillë ishin…
Bajzianët, Gjeto Daka, Vasel Pjetri e Gjeto Deda,
se në breg të Shpellës Frashnit
6 nizam turq i coptuan me kmesa,
ua derdhën gjakun për dhe si gurrë,
Gjeto Daka mbeti përjetsisht hero në Flamur!
.
Në Kuvend të Greçës Prijsi trim e i urti Dod Preçi
Bajraktar i Kastratit,
me gazetarin Englez e fitoi me mençuri debatin,
e në “Lahutë të Malsisë” Fishta kangën i’a shkroi.
.
Edhe Kaçel Preçi i vellai i bajraktarit ra si hero
Fyt për fyt në luftë me turqit në Prrua të Thate,
përballë forcave turkoshake të Turgut Pashës.
.
Eh, antikomunistat bajzianë të alarmuem në shpirt
inspiruan me ngulm,
tuj thanë At.Çeril Canit;
-Bjeru Kambanave të Kishës,
në shenjë kushtrim me u mbledhë burrat,
për kryengritje kundra partizanëve të bishës!
.
Heroi kreshnik Gjon Martin Lula,
bashkë me luftëtarët
Mirot Paloka e Lac Kola në moshë të burrërisë
i thanë vdekjes eja për të sjellë ditët e lirisë,
me zemrën e tyre si të Anteut,
derdhën gjakun për fe e demokraci të Atdheut.
.
Me ujin e Shpellës së Frashnit u rrit,
edhe Baritoni i famshëm që e pati njohë Europa,
i madhi Lukë Kaçaj, në Bajzë e lindi Nanlokja.
Zani i tij ushtoi në Skenat prestigjoze të Operave,
artistin kërkoj ta mbante Teatri BalshojMoska.
.
Po dhe po i biri Bajzes Dod Kaçaj kje mësues,
Poet, orator demokrat deputet,
sokol e i paharruar, por që jeta i fali ditë krejt pak!
.
Prej Dedushajve në Vukpalaj të Kastratit
U lind edhe një filozof, një profesor!
At. Andre Nargaj e gjithë jeta e tij kaloj në diasporë,
Diplomua nepër Universitete të Romes e Neë-York,
i përkushtuam si bari shpirtnuar në udhën e Zotit.
Ndoshta i vetmi shqyptar në 5 kontinente
me aq aftësi, që dha leksione në New-Jers,
32 vjet teologji
Ajo plejadë kreshnikësh lanë jehonë e gjurmë të arta,
O Kastrat,
thuru kangë e nderoi në shekuj ato gjenerata.
.
Ndër kangë epike u këndoj bilbili i Bajzes Kol Buci
Neper podium, kudo shkoj skenat i tundi
Me nje za brilante të kthjellët e të pastër Jehoj zani i tij
edhe në Kala Gjinokaster.
I këndoj treves Malsise Madhe e Flamurit Heroijt kombëtar,
trimit Ded Gjo Lulit.
.
Pajtimtari gjaqeve i urti Palok Luni
nder sofra gjaqeshe kembkryq vellezrit malsor
me mencuri për rrafshi i uli
Më fale, – tha Paloka,
-Eshte gjithmonë më shtirë
por trimi eshte Ai… qe gjakun ta falë
Se sa dora e krimit me tërhek gishtin me vra
e me të lanë pa djalë!
.
Gjeto Turmalaj
Stamford,usa. Korrik. 2007.

Burimi/Facebook

Prekëse: Mërgimtari prek të dashurën për herë të parë pasi u njoftuan në “Instagram”

No Comments Argëtim Histori

Mërgimtarit, Shpëtim Hajdari i janë dashur më shumë se gjashtë vjet për t’u kthyer në Kosovë, atje ku po e priste e dashura e tij që e kishte njoftuar përmes “Instagram-it”.

Ajo bashkë me nënën e tij kishin dalë në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, dhe me padurim po e prisnin çastin kur ai do t’i shihte e përqafonte.

Nëna e Shpëtimit, derisa po priste atë të vijë, me zë të dridhur tregoi për ATV-në se sa të vështirë e ka pasur ta përcjellë djalin para gjashtë vitesh, gjersa shtoi se edhe kur ia ka kumtuar lajmin se po vjen, e ka përjetuar njëjtë.

“Kur më tha se po vjen, kam qarë gjithë ditën, sikur atë ditë kur është nisë. Janë emocione të përziera, sikur atë ditë që është nisë, qashtu edhe atë ditë kur më tha se po vjen. Disi më kujtohej krejt periudha se si ka shkuar, çfarë ka hequr,” – u shpreh tutje nëna e mërgimtarit.

Në anën tjetër e dashura e tij tregon se sa kohë ka që janë njoftuar.

“Afërsisht në shtator i bëjmë dy vjet që jemi duke fol bashkë. Është sot hera e parë që do ta takoj ‘live’ dhe jam plot emocione dhe mezi s’po pres me e pa,” – u shpreh ajo.

Lot gëzimi e emocione pa fund erdhën në momentin kur Shpëtimi e përqafoi nënën e tij me të mbërritur në aeroport. Ai për asnjë çast të vetëm nuk i largonte dy duart nga qafa saj gjersa lotët i shkonin rrëke.

“Unë po tregoj drejt, gjithë rrugëtimin që e kam bo për të ardhur këtu, unë mendjen e kam pasur veç tek nëna,” – ishin fjalët e Shpëtimit me të mbërritur në shtëpi.

“Ka disa shokë të mi që janë martuar me gjermane, polake por unë nënës time i kam premtuar që veç shqiptare do ta marrë dhe jo tjetër. Kam punuar vet, i kam bërë letrat vet vetëm për të ardhur e për ta marrë këtu prej Kosove dhe nëna të jetë e lumtur me gjithë familjen time. I madhi zot, kjo është dhuratë prej zotit. Nuk e di se si jemi njoftuar në ‘Instagram’ dhe kemi vazhduar duke shkruar. Na ka pëlqyer muhabeti dhe unë isha në Gjermani dhe nuk kisha qysh me dal me e pa këtë vet. Pastaj i thash motrës së madhe, dil ti,” – thotë tutje ai.

Burimi/periskopi.com/

Studimi i AstraZeneca mbi mpiksjen e gjakut – Lancet: Nuk rrit rrezikun pas dozës së dytë. Vetëm 2.3 raste për 1 milionë

No Comments Shendetesi

Vaksina e AstraZeneca nuk ka rritur rastet me mpiksje të rrallë të gjakut me nivele të ulëta të trombociteve tek njerëzit pas dozës së dytë, sipas një studimi të publikuar këtë Javë, që pritet të ulë shqetësimet mbi efektet anësore të vaksinës. Raporti i publikuar në prestigjozen mjekësore “Lancet”, zbuloi se norma e vlerësuar e trombozës me sindromën e trombocitopenisë (TTS) pas dozës së dytë të vaksinës ishte 2.3 për 1 milionë të vaksinuar, ç’ka është një normë e tipike me ata që nuk janë vaksinuar, sipas AstraZeneca.

Kjo normë ishte 8.1 pas dozës së parë, shton kompania. Hulumtimi, i drejtuar dhe financuar nga AstraZeneca, vlerësoi rastet e raportuara brenda 14 ditëve të administrimit të dozës së parë apo të dytë nga data 30 Prill, duke përdorur databazën e kompanisë mbi sigurinë botërore. “Këto zbulime mbështesin administrimin e vaksinës me 2 doza, për të ofruar mbrojtjte ndaj Covid si dhe variantet shqetësuese”- tha ekzekutivi i lartë i AstraZeneca, Mene Pangalos.

Vaksina, e krijuar në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit, ka mbetur mbrapa në garë, pas disa goditjeve, përfshirë vonesave në prodhim, padinë e komisionit Europian dhe rasteve me mpiksje të gjakut. Rregullatori i Barnave në BE, ka shqyrtuar rastet e trombozës që prej muajit Mars dhe ka zbuluar një lidhje me vaksinën e AstraZeneca dhe të Johnson &Johnson. Megjithatë, organi ka bërë të ditur se përfitimet nga të dy vaksinat tejkalojnë rreziqet e efekteve anësore. NJë total prej 316 rastesh me sëmundjen janë regjistruar tek të rriturit që morën vaksinën e AstraZeneca në Zonën Ekonomike Europiane deri më datë 28 Maj,

Klevis Llaha / SCAN

*Material i përgatitur nga portali SCAN. Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

Burimi/scan-tv.com/

Alumni Liceu Artistik – Masterklas- Ekland Hasa (piano). Itali

No Comments Kulture

Sot nën praninë e xhirimeve të televizionit shtetëror italian RAI UNO në Sallën e Koncerteve T. Harapi u mbajt masterklas nga Ekland Hasa me nxenësit:

  1. Nikol Tuka klasa e 12, Liszt Mephistovals. 2. Jurgen Aliaj klasa e 11, Beethoven Patetika, Rachmaninov Moment Musical nr 4. 3. Xhesika Aliaj klasa e 7, Haydn sonata re mayor, Chopin Walts do minor. 4. Erbli Zade klasa e 7, Haydn sonata do mayor, Kabalevsky Presto.
    Mirënjohje për këtë bashkëpunim!
Mund të jetë një imazh i 1 person dhe ambiente të brendshme
Mund të jetë një imazh i 3 persona, njerëz të ulur, njerëz në këmbë dhe ambiente të brendshme
Mund të jetë një imazh i një ose më shumë persona dhe ambiente të brendshme
Mund të jetë një imazh i 1 person dhe ambiente të brendshme
Mund të jetë një imazh i 1 person dhe ambiente të brendshme
Mund të jetë një imazh i 2 persona dhe ambiente të brendshme
Mund të jetë një imazh i ambiente të brendshme
Mund të jetë një imazh i një ose më shumë persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të brendshme

Burimi/Alumni Liceu Artistik

Ardiana Dhimiter Mitrushi – Lypja sociale…

No Comments Argëtim Letersi

Sot kam marrë shkasë nga shumë ngjarje që kanë dhe po tronditin jetët tona si në mërgim, por edhe ato në vendlindjen tonë. Skamja e stisur sociale është subjekti i një revolte që më stërmundon shpirtin dhe të dashurit e mi që unë sot nuk dua ti përmend direkt. Jam koshiente që unë jam dhe dua të mbetem kjo që jam, pasi pasioni për jetën tek unë do të sjellë dashuri me lypje sociale të drejtë dhe të sinqertë 🙏🏻🙏🏻🙏🏻❤️❤️❤️❤️❤️

Lypja sociale…

Sot, në jetët tona, format post traumatike të stresit janë një formë autoktone të kamufluara. Ato janë kthyer në rrjete merimangash që japin e marrin dinjitetin me shtrirje të papara dhe kjo nëpërmjet lypjeve sociale. Dikur lypsat kishin një organizatë që shfrytëzonte edhe kërthijën në barkun e nënës, por që e ardhmja e priste me shkëlqimin ditës së akullt pa shpresë, rrugëve të botës.
Intelektualët si dhe ata puntorë gërmonin xhepat deri në thërrimen e fundit të 15 ditëshit, për t’ mos riskuar në gllabërimin e borxhit për ditët që do të vinin. Mbijetesa ishte një operetë me korret masakruese, që si kambanë ushtonin dhimbje, thirrje, klithma varfërie të pathëna dhe të detyruara. Në varre akoma dëgjohen rrënkimet me pendesa të borxheve, ku xhelati pret akoma për ringjalljenme sopatë në dorë për ri-vrasje. Shpresa kish lyer fytyrën me gjakun princëror të kacidhjarëve, por me brekët në dorë prisnin monedhën e artë të kërciste.
Sot brekamanët janë kthyer në bilionerë nga nderi i lypur në “krevatët perandorakë” të Elizabeth Taylor. Lypja sociale është kthyer në një sociopathi gjenetike, që qan e qesh vetveten nga mëngjezi në darkë. Sytë janë gjuetarët e natës së largët që presin “bamirësinë” e rradhës. Eofelinë magjepse e kanë një hipnozë katalitike, që vjen me shpejtësinë e gravitetit, por që mpin çdo realitet dhe me po atë shpejtësi rrufeje mbyt të zotin.
Unë, sot po kërkoj mendimin të më kthjellojë kohët, ato që unë i desha siç më deshën. Akoma nuk kuptoj pse është krijuar sinopsi apo idealizimi tragjiko-komik në jetët tona shqiptare. Pajtimi me frazën dikur: “Lypja ka faqen e zezë, por pa gja s’ të len…”, është një formë sociale të të mbijetuarit. Të papunët intelektualë si lejlekët fluturojnë të rëmbejnë edhe gjahun e fundit që i mbijetoi shpresës për nesër. Dikur një lugë sheqer, sot kërkojnë tenxheren me vrerin e botës për ditët që do të vijnë. Nesër qiellit ia rrëmbejnë stuhinë, pasnesër diellit i grabisin zjarrin që të shuajnë gjithësinë.
Po ku është ajo plejadë që në skena luajti krimet si role, por më pas i’u dha kama aktoreske për vetëvrasjen e rradhës. Njerëzia duartrokiste dhe priste përkuljen e nderimit të aktorit të pajetë. Thërritjet “bizzz” të spektatorit në hapësirë nuk njihnin realitetin jetë a vdekje, por rebeloheshin për të hedhur edhe një monedhë për homazhin e pashkruar Makbethian.
Zërat ulërinin nga fundi i tokës për turpin e pashkruar.
Në sofrat e “pusht-hierarkëve” kishin dashin me bole që i’ua çnderonte gratë nji e nga nji. Por, kjo ishte një lojë e rradhës pasi ata ishin sakrilegji i rradhës që kishin humbur një popull të tërë gojëdhënash. Në vorbullën e komedisë ata ishin taksidarët arkaikë, anadollakë që pshurreshin nga hija e tyre e bërë tapë.
Familjet e gjora shpesh kacafyteshin me vetveten për pak, por pak ishte më shumë nesër dhe, kjo zgjonte ndërsjelljet sociopatike të ndërsjella. Lypja e dashurisë ishte kthyer në një marrëveshje të mbyllur në sirtarin e gurtë dhe, për çelës kishin dhimbjen mortore të përjetshme. Sa shpesh më vijnë ndërmend buzëqeshjet e çiltëra dje, por sot kanë dhimbjen që nënkupton nënshtrim dhe varësi patetike sociale.
Pse vallë kjo trysni të kërcasë me kaq forcë në shpirtrat tona?!… Pse ky kalvar homogjenial të zvarritet në rrugët e saj për një copë nder të hedhur si lëmoshë?!…
Pse harrojmë dhe bëjmë pasivë njerëzit tanë si një robëri bisnesi familjar?!… Pse duhet t’ ua shtypim dhe mposhtim shpresën e dashurisë?!… Ne si shkaktarë dhe mëkatarë edhe pse në trastë kemi paranë apo gurin e djallëzisë, harrojmë gjakun e përbashkët dhe mbjellim vrerin e dashurisë.
Krenaria sot ka marrë format më Bipolare sociale, e cila vritet me një pikë ujë dhe qesh me ironinë e fatit të pashkruar në dramat Shekspiriane.
Sa shpesh të kam dënuar ty shpirti im i lirë, edhe netëve të kam vjedhur gjumin, vellos së ëndrrës për shpëtim i kisha thurrur kurorën e pavarësisë. Sot në botë unë lyp dëshirën që ndjell respektin reciprok. Nuk di nëse kjo formë lypje ka faqen e zezë, por unë jam e bindur që me forcën e shpirtit tim të pastër ja kam grabitur tërësinë dhe bardhësinëe dashurisë. Unë këtë e kërkoj si respekt për vete dhe karakteristikë të kulturës nga ku unë erdha, shkoj dhe do të vi në vijim…

Ardiana Dhimitër Mitrushi 07/28/2021…

Burimi/fgacebook

Nje cikel me poezi nga z. Ymer Zotaj !

No Comments Argëtim Letersi

Fëmijët janë pasurija:

  • Si qënka kjo jetë
    Jete me shumë halle
    Lind dhe rrit fëmijët
    Dhe ngel vetëm fare

-sa të merë malli
Kur ske fëmijët pranë
Rri si i vetmuar
Derth lotë ,dhe qanë

-derthë lot nga malli
Lot nga dashurija
Kur ikin fëmijët
Boshatiset shpija

-Ndihesh shumë i pasur
Kur ke fëmijët pranë
Kur ke djamantët
Ske çe do paranë

-Fëmijët janë jeta
Janë lumturija
Ata të mbajnë gjallë
E jo pasurija

Ymer zotaj
25/07/2021.

Sështë si më parë vllazëria:

Kur ke mundësi e ndimon
Je i mirë,sa shumë të duan
Kur s’ndimon dot,ske mundësi
Nuk ka më të lig nga ti

Sot ka ikur dashuria
S’është si më parë vllazëria
Të gjithë brënda shtëpis
S’pyesin për soj e për fis

Qënka botë gënjeshtare
Kështu se mendonim fare
Njerzit kan marë arratinë
Dhe të bashkuar nuk rrinë

Angëli,Amerik
Gjermani,eBelgjik
U eshtë bërë mëndja Dhallë
Kush të largohet më par

Sa forcë paska paraja
Ndaka djalin nga mamaja
Ndaka vëllan nga vëllaj
Ndaka djalin nga babaj.

Ymer zotaj
20-03-2021.

Një poezi për të rnjtë që largohen në kurbet me titullin

Të kam hilaçin e zemrës:

1)Ika në kurbetë
Ika unë pa pritur
Të lashë të vogël
Të lashë për tu rritur

2)Të lash për tu rritur
Të bëhesh e madhe
Edhe sa të kthehem
Të ,të mar për fare

3)Ja dhe erdhi dita
Që unë prap u ktheva
S’vajta në vënd tjetër
Por tek ti unë erdha

4)su besova syve
Dhe stë njova fare
Ishe bërë e bukur
E gjatê si lastare

5)Tu ula në gjunjë
Të kërkova dorën
Të çoja unazën
Të vendosja orën

6)sa shumë u gëzova
Kur ti më pranove
Zëmrën e plagosur
Ti seç ma shërove

7)Do të marë për fare
O e bukre hënës
Të kemë për gjithmonë
Hilaçin e zëmrës.

Ymer zotaj

3-03-2021.

Mëndjen seç ta bënê dhallë:

1)Në çdo vënd,ku kam shkuar
Me shok ku kam bizeduar
Me ata që janë të zgjuar
Bisedat i marim shtruar

2)çfar skuptajë unë i pyes
Dhe ata më pyesin mua
Kur vjën ndonjë torollak
Të gjidhve na ka sfiduar

3)kur të gjithë janë të zgjuar
Dhe në mest hyn maskaraj
Neve kurrë se musim dot
Ai na fiton kollaj

4)sepse ai zdgjonë fare
Zdi se për çfarë ,bëhet fjal
Vetëm di të kundërshtojë
E ta bënë kokën dhallë

5)Gjithmonë njeriu i pa ditur
Bënë sikur është filozof
Goja kurrë si pushunë
Dhe pse kokën ,e ka bosh

6)Ndaj në tavolin kur rrini
E ndonjë tip të tillë kini
Më mirë ,hani e pini
Edhe veshën mos na vini

Më shumë për humor të qeshni pak ju miq që keni qejf poezitë

Ymer zotaj
2-03-2021.

Bota e interesit:

1)Gjithë njerzit sotë
Janë me interes
Kudo qe të shkoshë
Kudo që të veshë

2)po ske gjë në dorë
Njeri sta vë veshë
Dhe me gojë stë flasin
Stë thonë mimëngjes

3)Kurë ke një detyrë
Gjithë të vinê vërdallë
Bëjnë sikur të duan
Për ty kanë shum mallë

4)Po të jeshë i varfër
Nuk zgjith dotë një hallë
Në çdo vënt që vete
Do të bjen vërdallë

5)Çbëhet kështu sotë
Është prishur dynjaja
Gjithë njerzit e kanë
Mëndjen tek paraja

6)prandaj mosë rrini
Ikni e punoni
Që hallet ti zgjidhni
Edhe mos të vuani

7)Shpëtimi i njerzve
Nukë është partia
Është puna,djersa
Edhe pasuria

Ymer zotaj
21-02-2021.

As nje ste doli per zot:

1)mjera ti moj shqiperi
30 vjet demokraci
Te gjith behen patriot
As nje ste doli per zot

2)kur vin zgjedhjet behen burra
Do bejme xhade ,do bejme ura,
Do tu bjem uji neper shpira
Vetem ne do bejm çudira
Vetem per ne do votoni
Ne se doni te shpetoni
Ne nuk dim te bejm shaka
Do tju japim dhe para
Vetem per ne te votoni
Do tju japim çfar te doni.

Një poezi që u detikohet emigrantëve qe kanë lënê prindrit vetëm dhe janë larguar nga shqipëria .

Ska në botë si shqipëria:

1)Më kujtohet ajo ditë
Kur u largova nga shtëpia
Mora rrugën e kurbetit
Ku po vija nuk e dija

2)Qe një rrugë shumë e gjatë
Rrugë që skishte mbarim
Ska mbaruar edhe sotë
Që trishtojë shpirtin timë

3)Lasĥë prindrit që më rritën
Me shumë vuajtje dhe mundime
Edhe pse jamë këtu largë
Atje eshtë zemra ime

4)për çdo ditë tek dera presin
Lotë në sy ,e mall në zëmer
Edhe djali si po pretë
Që të puthë dorën e nënës

5)ku u linda ,e u rrita
Atje në viset e mia
Aty është zemra ime
Ska në botë si SHQIPËRIJA.

Tani jam milardjer:

1)çfar fati kam patur unë
Ska per ta patur njeri
Kisha një kope me dele
Edhe një kope me dhi

2)Dhe pa pritur,vinë më thonë
Ty të kemi bër Drejtor
Unë kisha një dipllom fallso
Qe lexonte profesor

3)Vesha kostum dhe kollare
U nisa për në qytet
Fillova punën drejtorë
Habita gjith një milet

4)S’kisha mbaruar filloren
Zdija mirë të lexoja
Më erdhi fati dhe mua
Gjith mësust ti kumandoja

5)filluan mësust të më pyesnin
Drejtor ku je dipllomuar
Po më pyetët më kështu
Të gjith kam për tu pushuar

6)Njëri-tjetrin panë në sy
O bo bo qënka nevrik
Duket që qënka i mënçur
Do ket mbaruar në Amerik

7)Nuk dija se çfar të bëja
Nuk dija nga ta filloja
Dhe pastajë u mendova
Thash zanatin ta nderroja

8)Nga çobanë bagëtije
U bëra shef policie
Ky zanat më kish lezet
U bëra me pistolet

9)Mora policêt me radhë
U thash do tu heq zëvarr
Me mua zbëhet shaka
Dit për ditë dua para

10)Fatin që kam patur unë
Ska për ta patur njeri
Tani jamë milardjerë
Gjith njerzit më kanë zili

Ymer zotaj13-02-2021.

Bota prap do rregulloht

1)kush e priste,kush e dinte
Se kjo mortje ,nga do vinte
Asnje se keshte menduar
Virusin e mallkuar

2)seç na prishi terezine
E tmerroj gjith njerezine,
Ku vemi e ku kalojm
Njerzit dot nuk i takojm,

3)s’takohesh dot me njeri
As ne rruge e as ne shpi
Edhe kur takon nje mik
Se puth dote se ke frik

4)vrusi erdhi nga kina
Mbase na ben pune vaksina
Vaksina po zberi pune
Na mori te gjith nje lume

5)eshte virus i pa bese
Por njeriu rron me shpres
Keshtu paska qene e shkruar
Qe te vuaj dhe ky bres.

Shen. i Redaksise
V:O – Ky cikel me poezi eshte derguar nga vete Autori.

Ahmet Osmani – MALL LOT E GJAK DREJT VENDLINJES

No Comments Lajme Opinion

Janë të rrallë ata mërgimtarë të cilët nuk kanë ndjenja për vendin e lindjes, siç janë të rrallë disa gazetarë të cilët me apo pa vetëdije futen në shërbim te projektit famëkeq ” Përçaj dhe sundo ” mundohen në Kosovë të fusin përçamje në mes te popullit në Kosovë dhe mërgimtarve.
Kumonën e këtyre gazetarve po e mbanë Valon Syla të cilin e ka pozicionuar TV7 dhe ngazëllehet fshehurazi si struc me dëshira dhe ide që i projekton thell në zemër kundër mërgimtarve.
Mërgimtarët e lan vendlindjen për mbijetesë dhe për ta shpëtuar kokën, politika ishte e tillë, (largimi nga vendet e punes dhe ndjekjet e antarve te organizatave ilegale ….nga regjimi i asaj kohe)
TV7- shi me qëllim të caktuar i bombardon mergimtarët me lloj-lloj fyerjesh, sidomos pas ndërrimit të pushtetit në Kosovë kur pothuajse 100% Mërgata e mbeshteti Vetevendosjen e cila po vinte në pushtet, ndaj, per këtë arsye filluan fyerjet e TV7 ndaj mërgimtarve.
Mërgata edhe pse fizkisht e ndarë nga Vendlindja ajo për asnje çast nuk ishte e ndarë shpirtërisht nga Vendlindja, rasti i fundit per t‘ u çmallur me familjar dhe Kosovën na sprovoi edhe me tragjedi, rasti i fundit në Kroaci …
Rast i dhimshëm, shumë i dhimbshëm…lutem që të mbetet i fundit rast tragjik për mërgimtarët, lutem edhe për të fundmet fyerje drejtuar mërgimtarve, por s‘ mund të them se do të jenë të fundmet fyerje përderisa në mesin tonë ka gazetar, mashë e doktrinës Përçaj dhe Sundo !

Burimi/Facebook