Home

Lajme

Dilaver Goxhaj – PËRGJIGJE NJË ISH-KOLEGUT TIM: SOFOKLI PERMETARI

No Comments Lajme Opinion

Nga Dilaver Goxhaj
I dashur Sofokli, populli ynë thotë: “Atje ku nuk me pranojne te barabarte, mos qofsha kurre!” Ju ndoshta e pranoni, une kurre nuk e pranoj.
Me vjen keq qe nuk dini me te thjeshten. Luften Clirimtare ne Kosove nuk e deshën të medhenjete e politikes e te shteteve si ne Kosove, ashtu edhe në Shqiperi, ashtu edhe në Evrope ashtue edhe ne SHBA; ate e nisi populli, vegjelia, sikundër thote Fan Noli. “Historia e popullit tone, thote Fan Noli, eshte historia e vegjelise”.
Kur te medhenjte e politikes dhe te shteteve e pane se populli shqiptar ne Kosove kish vendosur o të clirohej nga serbet, o te vdiste, atehere politikanët dhe burrat e shtetit e njohen atë lufte si kryengritje popopullore, se deri atehere i derguari i posacem i SHBA, Gelbard, i thoshte Kongresit dhe Departamentit te Shtetit se UCK ishte terroriste. Kur ndodhi lufta ne Prekaz dhe kur u mblodhën në Prishtine gati 500.000 shqiptare nga e gjithe Kosova, duke thirrur “UCK! UCK!”, Bill Klinton dergoi perseri Gelbardin ne Beograd dhe e urdheroi Milloshin qe te hiqte trupat nga Kosova. Deri atehere Gelbardi kishte shkuar disa here qe te bindte shqiptaret qe te pranonin zgjidhjen e Dejtonit. Dhe u desh qershori i 1998 qe SHBA ta quante UCK ushtri Kyengritese.
Me këtë rast u them ju ushtarakeve te brezit tim të Ushtrisë Popullore të Shqipërisë ta mesoni nje here e mire, se Populli shqiptar ne Kosove kishte vendosur o liri, o vdekje, pavaresisht se mund te shfarrosej. Vetëm ai popull e bjeh se cila është Serbia. Ju flisni , më falni për shprehjenj: Kodra pas bregut. Ai popull do ta vijonte ate luftë që e nisi fillimisht me grupe të vogla guerile, pasi kështu nisin luftrat clirimtare, dhe as dontye të dinte se sa do të zgjaste ajo luftë. Serbët kishin ardhur në Ballkan si barbarë dhe kishin 14 shekuj që silleshin si barbarë ndaj atij populli, jo thjesht duke e përzënë nga trojet e veta, por duke e therrur dhe duke e varrosur në varre massive, sikundër nëri edhe në vitet 1998-1999 duke mbushur 530 varre massive. Durimi kishte kaluat cdo kufi. Por, ju e keni harrur raportimin që bëri në Këshillin e Sigurimit Përfaqësuesi Special i OKB për Kosovën, Bernard Kushner, në vitin 2004: “Si mund të pajtohet kaq shpejt ai popull me Seribinë të cilat kanë 1400 vjet që vriten mes veti. Jo më kot në atë popuul ekziston shorehja: sikur të hedhësh në një enë për të zier një dorë serbi e një dorë shqiptari, as ujët nuk përzihet”.
Ju duhet ta mesoni, gjithashtu, se ishin SHBA qe e detyroi NATO-n te nderhynte, jo vec ngaqe u bind se ky popull kishte vendosur o jete o vdekje, por kur MIlloshevici nuk e pranoi Rambujene, marreveshje e se ciles ia jepte ne pjate perjetesisht Kosoven Serbise, vetem qe Kosova te kishte nje autonomi speciale dhe Serbia të hiqte te gjitha trupat ushtarake e policore, duke lejne vetem nje simbolike forcash, por Milloshi perseri u tha jo. Dhe, ju e dini qe inati i te madhit eshte i tmerrshem, prandaj nderhyri me aviacion, duke besuar se UCK-ja do ta kryente më së miri rolin e forcës tokesore dhe nuk nuk u gabua.
Mesojeni gjithashtu, se edhe pse thuhet nga ju dhe, për fat të keq, te gjithe ish-ushtaraket e lartë të Shqiperise per te ulur koken Kosova e t’i shkoi propaganduesit te ushtrise e policise Serbe, Vucicit, “Faleminderit qe me ke perdhunuar nenat e motrat!”, por qe ky eshte nje TURP per te gjithe ju qe i mbani ison Edi Rames ne kete pike. Por populli shqiptar ne Kosove as ka per ta pranuar kurre. Po u jap vetem nje arsye qe te bindeni per kete (duke e ditur qe nuk u lejon hunda ta pranoni), por me urdher te Vucicit, presidentit te sotem te Serbise, u perdhunuan 20.400 femra shqiptare ne Kosove; gje qe kete lloj krimi nuk e ka bere në shekuj as edhe nje pushtues i trojeve shqiptare: as romaket, as venecianet, as bizantinet, as otomanet, as turqit, as fashistet italiane dhe as nazistet gjermane. Dhe, qe ti shoku im, Sofokli, dhe ish-kolegu im qe kemi qene ne te njejten arme e ne te njejten njesi luftarake të Ushtrisë Popullore Shqiptare, dhe te gjithe keta komisaret, komandantet e njesive taktike, operatiove dhe operativo-strategjike, zv. ministrat e mbrojtjes, drejtoret e drejtorive te M Mbrojtjes dhe te SHP te ish-Ushtrise Popullore Shqiptare, që këto ditë po I mbani iso veprimit më të papargjeshhëm të shtetit shqiptar të kryesuar nga KM Edi Rama, nuk u falet te mos e dini se urdheri N.1 i Komandes gjermane ne Shqiperi, në Gushtin e vitit 1943 ishte: “Ai ushtar gjerman qe perdhunon nje femer shqiptare, pushkatohet pa gjyq!”. Pra, gjermani dhe gjithë pushtuesit e dinin dhe e dinë që shiptarin po e preke në nder e bën armik të përjetshëm; por, për fat të keq, shumica e ish-drejtuesve kryesorë të Ushtrisë Popullorë Shqiptare te viteve ’80-te te shekullit qe lame pas,të prononcuar këto ditë për shkuarjen pa kushte të KM Albin Kurti në takim me Vucicin, delni e thoni: Ik Albin e shtrengoi doren Vucicit qe te perdhunoi nenen, motrat e tua dhe te bashkevendasve te tu! Si ua nxe goja?!
U thashe, ky perdhunim u be me urdher te Vucicit se ai ishte ministri qe mbante lart moralin e ushtrise e policise serbe ne Kosove në vitet 1997-1999.
Njekohesisht, ju te gjithe qe u permenda me larte, e shoh qe nuk e keni njohur jeten sociale te popullit shqiptar ne Kosove, edhe pse Enver Hoxha, (qe ju te gjithe tash nuk guxoni t’i permendni as emir, ngaqë kryetarët e PD e të PS u kanë bërë sus), na e kishte bere te njohur jetën e tij sociale, duke botuar ne Tirane librat e shkencetareve dhe studjuesve te vellezerve kosovare qe e shpjegonin kete. Boll t’u kujtoj librin e Marka Krasniqit “Gjurme e gjurmime”. Por, po me duket se ju te gjithe mjaftoheshit duke lexuar vetem gazeten “Zeri i Popullit” dhe sot degjoni vetem ERTV, prandaj nuk e njihni as Kosoven e atehershme as kete te sotmen.
Keshtu, më mirë vonë se kurrë, me del për detyre t’ua bej te qarte, qe, populli shqiptar ne Kosove, per t’i shpetuar konvertimit në sllavë e më pas në jugosllave e më pas në serbë mbajti dhe forcoi familjen patriarkale; te tille e gjeta edhe une me shoket e mi kur shkuam në atë luftë të pashoqe dhe heroike, dhe kete mund ta konstatoi cilido dashamitr i asaj pjese te kombit tone po te shkoi ne Kosove, ku do te shohe se Kosova ka qene thjesht nje fshat i madh, ku cdo fshat ishte nje fis. Keshtu qe 20.400 femrat shqiptare të perdhunuara nga ushtarët e policët serbë jane te gjitha vajza, motra e gra te ketij fshati te madh, qe do te thote se nuk ka ngelë familje fshatare ne Kosove pa u perdhunuar.
Ua them kete se, nese perdhunohet nje femer e nje fisi (qe do te thote edhe gjithë fshati kosovar) quhet se janë perdhunuar te gjitha femrat e atij fisi (fshati), qe do te thote se e gjithe Kosova e ndjeu veten te perdhunuar, prandaj u shkul nga vendbanimet dhe, ose erdhi ne rajonet qe i zoteronte UCK, ose u shkul per ne Shqipëerine Amë.
Mirepo sot, kryetari i kesaj familje (këtij fshati Kosovar) i takon te jete KM Albin Kurti. Pse e them kete, sepse populli ia dha voten si askujt me heret, ngaqë u bind se vetem ai mund ta kerkoi nderin e ketij “fshati” apo “fisi” te asaj Republike qe quhet Kosove. Si mund te shkoi Albini e t’i japi doren, apo thjesht te ulet ne nje tavoline me Vucicin, perdhunuesin e kesaj Republike, (sikunder qe ulur Rama me Zaevin), kur ky perdhunues nuk i ka kerkuiar as ndjesen me te vogel, te pakten per kete perdhunim-krim masiv?!
Po ua thjeshtoj ceshtjen. Nese juve do t’u perdhunonte dikush gruan apo vajzen , apo motren dhe Edi Rama do t’u ftonte per te pire kafe me ate perdhunues, i cili nuk dom kishte denjuar qe t’u kerkoj falje as me fjalë, ju, do te shkonit? Jam i bindur se Jo.
Prandaj nuk shkoi Albini dhe beri mire qe nuk shkoi e nuk duhet te shkoi edhe nese sot Serbia do t’i kerkoi ndjese apo do ta njohi Kosovën si shtet të pavarur, duke i thene: “Prit te mendohem”. Pse? Sepse, edhe pse Vucici e perdhunoi Kosoven , ai hartoi Kushtetuten dhe thekson se Kosova eshte pjese e serbise, qe do te thote, se as që ka ndërmend t’I kërkoi ndjesë atij populli, që do të thotë me vete: “Ua bera muire qe u perdhunova!” Dhe ju ish ushtaraket e larte te ushtrise se Shqiperisë që u prononcuat kundër mossghkuarjes së Albin Kurtit të Vucici, pa drojen me te vogel i thoi Albinit: Shko dhe prano perdhunimin e Kosove. Sa turp!
Sofokli Permetari -V I J I M –
Kosova, per mendimin tim, nuk ka nevoje aspak te njihet nga Serbia. Pse? Sepse ate faktikisht e kane njohur si shtet mbi 100 shtete të botës me ne krye SHBA. Ka ngelur vetëm firma e OKB, e cila as I sjell ndonje dobi kushedi nëse hidhet nesër ajo firmë. Kosova, si rrjedhoje, kryen marredhenie tyregetare me te gjithe boten, perfshi edhe me Serbine, pasi tregetia nuk njeh kombe, ideologji apo bindje fetare, por vec interesa. Kosova sot merr pjese ne te gjithe organizmat botereor financiare perfshi edhe ato sportive, sikunder e pame edhe se fundi ne ato Olimpike. Nese flasim ngushte-ngushte fare, qe ju komisarëet dhe punonjesit politike te ish ushtyrise shqiptare e quani sot Kosoven te “IZOLUAR” pse nuk ulet ne tavoline me Serbine, nuk ka nevoje as per Serbine, as per Bosnjen, as per Malin e Zi, as per Maqedonine fqinje te saj, sepse ka nënën e saj, Shquperine. Boll qe Qeveria Shqiptare ta njohi si moter apo si bijë të saj Kosoven, me fushat e saj pjellore dhe me fushat e Myzeqese e të Korcës se shtetit Ame mund të prodhojmë te gjithe nevojat ushqimore, madje edhe t’u bejmë konkurence ketyre fqinjve rrotull e përtej detit. Por kjo arrihet kur Qeverite e Tiranes te heqin dore nga ndjenja e sundimtarit despot te popullit këtu e te Kosoves. Kosova nuk ka nevoje per aeroporte, sepse ka te Shqiperise. Kosova nuk ka nevoje per porte detare, se ka te Shqiperise, por boll te bleje vapore e avjone dhe ja ku i ka portet e aeroportet. Keshtu behen hesapet dhe jo duke zbatuar politiken e robit.
Tirane, 2 gusht 2021

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *