Home

Lajme

Dashamir Uruçi – DUANI PRINDERIT SA JANË GJALLË…!

No Comments Lajme Opinion

Ajo i bertiti me te madhe babait te vet e nje ditë tjetër nënës.
Nuk e di se si por ajo grua e bukur e mbajtur qe shpesh here i jepte mënd te tjereve u rrezua perpara syve tanë u zvoglua shumë e thuajse u kthye në një pikë.
Te gjithe aty prane ishim prinder por edhe bijë e bija ne te njejtën kohë.
Sejcili prej nesh kishte mardheniet e veta me prinderit e me femijet te cilat nuk jane te lehta e ngandonjëherë bëhen shumë komplekse.
Ato dy ngjarje te njëpasnjeshme aty ne plazh na bënë të gjithëve ta kthejmë kokën pas tek jeta qe kishim kaluar tek veshtirsite me te cilet na kishin rritur prinderit tane dhe tek hallet tona te cilat ne kishim perballuar e tash te tjera na prisnin ne vitet e fundit te jetes.
Babai im vdiq i ri e unë ruaj nderim e mall te pashuar per te.
Bera dhe nje liber per te te cilin e lava me lotet e shpirtit e te kujtimeve.
Degjoj shume here qe femijet flasin per prinderit e vet,degjon paknaqesite e tyre:
Babi nuk degjon apo nuk shikon mirë,mos ja vë re apo babai eshte plakur harron biseden e gjerat i persërite njeqind herë,po keshtu i njejti stil modern edhe per nenen…!
Ndjej dhimbje e gjëja e parë që më vete nder mend eshte mosmirënjohja dhe pas saj mungesa e edukates familjare e qytetare.
Keta femijë duhet te ndjejne dhimbje por edhe mirenjohje per sakrificat qe prinderit e tyre kane bere per ti rritur shkolluar e edukuar.
Nje pjese te gjendjes ne te cilen ata ndodhen apo semundjet qe kalojne jane te lidhura thjesht me streset e jetes me streset e rritjes e shkollimit te femijeve me çdo gje qe lidhej me te ardhmen e femijeve te vet.
Ndaj qendroni prane tyre sepse ata kanë nevoje per ju femijet e tyre,kane nevoje per fjalen tuaj te ngrohte,kane nevoje te ndjehen te sigurte ne moshen e trete te jetes atehere kur shumë gjera nuk jane si me pare.
Behuni shembull per femijet,nipat e mbesat tuaja.
Ashtu siç jeni sjellur ju me prinderit tuaj do te sillen ata me ju.
Ajo grua e serte qe i bertiste ashtu prinderve te vet me futi ne kujtime…!
Dashamir Uruçi
16 shtator 2021

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *