Home

Lajme

Djegia e zyrave në veri të Kosovës, ministri i Brendshëm: Akt kriminal me elemente terroriste

No Comments Aktualitet Lajme

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Zveçla ka reaguar pas situatës së shkaktuar në veri të vendit, ku Qendra e Regjistrimit të Automjeteve në Zubik Potok është djegur pas mesnate.

Në një postim në Facebook, ai e konsideron ngjarjen akt kriminal me elemente terroriste.

Ministri Zveçla thotë gjithashtu se edhe në Zveçan është sulmuar Qendra e Regjistrimit Civil, ku dyshohet se është hedhur granatë dore.

“Sot ora 01:00 pas mesnate, nga një akt kriminal me elemente terroriste të shkaktuar nga persona të dyshimtë është djegur Qendra e Regjistrimit të Automjeteve e cila gjendet në objektin e komunës në Zubin Potok. Policia e Kosovës ka dalë menjëherë në vendin e ngjarjes dhe së shpejti do të kemi më shumë informata. Po ashtu, është sulmuar edhe Qendra e Regjistrimit Civil në Zveçan ku dyshohet edhe për një mjet shpërthyes. Këto veprime kriminale tregojnë më së miri se çfarë do të ndodhte në pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak nëse nuk do të kishim praninë e njësive speciale për të garantuar rend dhe siguri.

Ministria e Punëve të Brendshme me agjencitë e saj angazhohet për rend, siguri dhe sundim të ligjit dhe është garant i vendimeve sovrane të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe përkundër veprimeve të tilla do të vazhdoj me angazhim të plotë në zbatimin e vendimit në tërë territorin e Republikës së Kosovës. Ftojmë qytetarët në veri që të respektojnë ligjet dhe të mos dirigjohen apo manipulohen nga ata të cilët mbijetojnë politikisht, apo përfitojnë materialisht, vetëm falë tensioneve”, thotë ministri i Brendshëm i Kosovës.

Mediat kosovare raportojnë se zyrat në veri të vendit janë djegur nga banorët serbë të atyre zonave, të cilët kundërshtojnë reciprocitetin e targave të automjeteve.

Burimi/tvklan.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *