Home

Lajme

Znj.Osmani dhe z. Kurti, një kujtesë që të kini kujdes…

No Comments Lajme Opinion

Nga Skënder Sadri KAPITI

Shqiptarët duhet të kenë gjithmonë kujdes dhe të jenë vigjilent nga pushtetarët e shtetarët e Tiranës,sepse historia ka treguar se atyre gjithmonë më shumë u ka interesuar interesi personal e pushteti se sa interesi kombëtar e Kosova.Jo vetëm pushtetarët e shtetarët por edhe mediat e intelektualët në Shqipëri nuk është se janë opozitarë të pushtetit e të politikës,por shumica dërrmuese e tyre sillen me servilizëm e si puthadorë e shërbëtorë të pushtetit, të parasë dhe si mercenarë të tyre dhe deri edhe duke u shërbyer edhe agjendave të huaja antishqiptare.

Znj. Osmani dhe Z. Kurti nuk është se e priten politika e Tiranës dhe mediat në Shqipëri me simpati fitoren tuaj, pasi ato dëshironin të kundërtën , sepse nuk e donin ndryshimin dhe patriotizmin.Këtë po ua them unë mbështetësi juaj që kam shkruar aq shumë pro Jush, dhe se edhe e dini mire kete edhe Ju, pasi Tirana politike, mediatike e intelektuale kanë dëshirë që ta ruajnë paternalitetin mbi Prishtinën. Këtë e tregon dhe kjo reflektohert sidomos te arroganca e Kryeministrit Rama.

Sa për Shqipërinë dhe sa për politikën e Shqipërisë Kosova kurrë nuk do të ishte cliruar, dhe sa për Shqipërinë nuk do të kishim sot as Shtetin e Kosovës pasi Shqipëria kurrë nuk bëri luftë me Serbinë për ta mbrojtur e as për ta marrë Kosovën, dhe sot kur Kosova kërcënohet ushtarakisht nga Serbia, Shqipëria me kryeministrin e saj Rama nuk bën asgjë dhe madje në vënd që ta demaskojë , të dalë e të kërkojë falje për Ballkanin e Hapur , Rama akoma e mbron dhe propagandon pro tij, madje edhe kur sot Serbia kërcënon me luftë Kosovën . Pse e paska dashur Edi Rama Ballkanin e Hapur që Serbia ta ketë rrugën e hapur për tanket,ushtrinë e avionët kundër Kosovës!?

Kjo është dhe përbën ose tradhti ose psikopatizëm politik. Kujdes shqiptarë, sepse është e njëjta vazhdimësi proSerbi dhe antiKosovë: Toptani, Zogu, Hoxha, Berisha, Nano e Rama.

Është fatmirësi që Kosova ka sot një qeveri të interesave kombëtare dhe një Presidente të tillë si Vjosa Osmani

Kujtesë për kujdes nga Kryeministri aktual i Shqipërisë, pasi nuk rezulton se ai i ka sjellë ndonjë mbarësi e as ndonjë të mirë Kosovës, por përkundrazi, dëme po !

A nuk është hipokrizi e tij fasada e retorika mashtruese e mbledhjeve të dy qeverive shqiptare, kur Rama thotë se parësore është Minishengeni shqiptaro-sllav para minishengenit shqiptaro-shqiptar?!

Edi Rama si politikan disa si madje edhe Rexhep Qosja që mori një dekoratë prej tij e “vlerësojnë” si i aftë, si intelektual, ia vlerësojnë madje edhe i servilosen atij injorantët e servilët edhe për batutat, kur ai është i pabesueshëm , i paqëndrueshëm dhe aventurier në shërbim të egos së tij të sëmurë për pushtet. Kosovarët u entuziasnuan kur Rama i tha Presidentit serb në Beograd se Kosova është shtet i Pavarur, kur këtë e kishte thënë ishPresidenti Moisiu.
Rama gjithmonë për Kosovën dhe pro Kosovës është gjithmonë shumë i vonuar, dhe ai kujtohet për të mirën e Kosovës vetëm kur s’ka si të bëjë ndryshe, dhe atëhere kur i kanë dalë boje pabesitë e tij për Kosovën dhe kur ia imponojnë rrethanat si p.sh. vendimi më së i drejtë i qeverisë së Kosovës për reciprocitetin e targave. Rama thotë vetem një të vërtetë të njohur e të pranuar nga mbi 100 shtete, atë se Kosova është shtet i pavarur, por “Bakllkani i Hapur” të cilën ai kërkon të antarësohet Kosova, kur Kosovën nuk e njeh Serbia, atëhere pyesim se ku është logjika e Ramës si bashkëideator me presidentin serb për këtë marrëveshje?

Ai e thotë se Kosova është e pavarur pasi nuk mundet të thotë të kundërtën apo jo, pavarësisht se vepron jo në sinkron me atë se cfarë duhet të veprojë e as ashtu si veprojnë p.sh. SHBA e Turqia apo edhe Kroacia të cilat lobojnë fuqishëm për njohjet e shtetit të Kosovës.

Edi Rama “kritikën” kundër Bashkimit Europian për mosliberalizimin e vizave të Kosovës nuk e ka se i vjen keq dhe e shqetëson ky fakt, por ai e ka edhe për t’u dukur sikur shqetësohet për Kosovën por e ka më shumë si “hakmarrje” kundër BE-së pse ajo nuk i hap negociatat me Shqipërinë, dhe pse BE i ka vënë detyrë shtëpie Edi Ramës për plotësimine atyre 15 kushteve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *