Home

Lajme

Rexhep Rrugeja – PAK HUMOR MBI PISHTARET PA FLAKE.

No Comments Argëtim Histori

Ne vitin 1990 qyteti im i Kavajes ishte lokomotiva e pare e demokracise ne Shqiperi .Pas demonstrates se pare se 25 marsit 1990-te ,demonstrate e cila u zhvillua ne stadiumin Besa te Kavajes ,demonstratat ne Kavaje rrollen njera pas tjetres.Njerezit qe rrezikuan jeten e tyre per liri demokraci ishin padyshim personat qe u ngriten te paret me 25 mars 1990 -te ,ne stadiumin Besa ,ku u arrestuan dhe u torturuan ne menyren me cnjerezore sa qe jeta e tyre ishte ne fije te penit. Personazhet kryesore te asaj demonstrate ishin dy vellezerit Rrugeja dhe nje grup te rinjsh .Nga fundi i vitit 1990 -te,ne Dhjetore ne Tirane na u formua nje parti e re,PD , ku shqiptaret iu bashkuan kesaj partije pasi prisnin ndryshimin ,prisnin demokracine e paster qe e kishin enderruar me kohe .Disa qytetare te Kavajes formuan degen e pare te PD ne Shqiper e cila u mbeshtet nga i gjith populli i Kavajes.Personat qe e formuan kete parti ishin shume te rrezikshem per qeverine e asaj kohe ! Keta trima ishin aq shume te rrezikshem per qeverine e asaj kohe sa qe ne pazar dilnin serbes dhe mbledhjet i zhvillonin ne ndermarrje apo ne shkolla e neper shtepi dhe kerkush nuk i ngacmonte pervec ngacmimemeve me njeri tjetrin!Keta persona shkonin ne pune serbes benin mitingje dhe propogante diten per diell se partia ime do sjelle ndryshimin .Me pas u formuan dhe sindikatat .Dhe keta persona ishin te guximshem se luftonin me mullinjte e eres duke dalur ne mes te dites ne qender te qytetit pa iu dridhur qerpiku duke i sherbyer ne fakt partise e jo popullit . Shum qytetare moren rrugen e emigrimit .Personat e guximshem dhe te ndershem qe therriten te paret liri demokraci dhe u torturuan per vdekje e mbeshteten kete parti por nuk donin te benin rolin e servilizmit ata kerkonin ndryshimin ne menyre demokratike.Kishte dhe persona qe futeshin te partia duke thene: shikoni ketu se une kam bere kete dhe mua me takon kjo pune apo toke ne bregdet.Por ata qe perfituan me shume ne keto tre dekada ishin frikacaket qe rrembyen flamujt e partise dhe dolen ne balle te mitingjeve duke luftuar me mullinjte e eres dhe nje pjese e mire e tyre i kishin baballaret komuniste e sekretare partije.Aq te forte ishin keta trima sa qe dhe zeri iu cirrte duke therritur per partine dhe udheheqsin e tyre.Duart i perplasnin aq shume per partine dhe udheheqesin e tyre sa qe i skuqeshin.Me fitoren e partise me te re ne Kavaje filluan njerezit te futen ne pune .Filloj nje perplasje per vendet e punes per karriket e derim te pastrueset ,simpatizantet ne njera ane ,njerezit e partise nga ana tjeter si dhe miqte e krereve te partise .Me pas do beheshin listat e Pishtareve pa flake!Per kete ceshtje fiiluan te fusin hundet kreret e partive dhe te pushtetit vendore per te dekuruar njerezit e tyre me te afert ,e pas tyre therrisnin me te madhe per tu dekuruar dhe simpatizantet e partise se une kam qene ne kete fshat per fushate ,une kam qene me autobuz ne Tirane ne perkrahje te studenteve e te partise Demokratike.Si perfundim u dekuruan shum simpatizante partije ,miq te pushtetit lokal,studente te dhjetorit,njerezit e sindikatave dhe disa persona qe e meritonin .Keto dekurime vazhduan dhe me kalimin e viteve, por e keqja nuk kishte fund , filluan te dekuroheshin dhe persona qe u futen vone ne parti por qe i sherbyen partise per interesat e tyre me devotshmerine me te madhe.Sot therrasin me te madhe dhe simpatizante te tjere partije,njerezit qe kane formuar partine , ata qe kane formuar sindikatat ,ata qe nuk kane qene aktiv ne demonstraten e satdiumit ,ata qe kane demonstruar ne policine e Kavajes,,ata qe kane qene studente,ata qe kane demonstruar ne qytetet duke thene se dhe mua me takon te dekurohem .Kjo qe ka ndodhur e po ndodh ne qytetin tim te Kavajes, qytetin e demokracise ,te futbollit ,te artit e kultures ,si dhe te luftes ,eshte nje estrade e pa pare ne te gjithe boten.Por estrada me e madhe eshte dhe kur i thone vetes demokrat se na qenkan me Pd.Demokrat eshte ai person qe lufton me te keqen per te miren e qytetit dhe kombit pa parti dhe pa intreresa personale.Koha e tregoi shume mire se sa e donit partine Demokratike ju z te qylit.Ju e treguat veten tuaj kur e shitet partine te Elvis Rroshi por dhe ne ditet ne vazhdim ku keni ulur kokat kunder korrupsionit e diktatures se re per nje vend pune .Shikoni vidjot ku jeni ne fushata eloktorale me Elvis Rroshin dhe me Elvisa te tjere.Ju demokratet fallco se keni ngrejtur zerin te partija juaj qe prona te shkonte fizikisht te pronari i vertete dhe asnjehere nuk keni bere te mundur qe popullit te Kavajes ti sillnit qofte njehere te vetme lumturine per ti hapur sa me shume vende pune, por gjithmone i keni sjellur percarje ne popull duke hekur njeri tjetrin nga puna.Popullit per tre dekada ju i sollet vetem lot dhe vuajtje dhe emigrimin qe eshte bere rruge pa kthim. Ndersa pishtaret pa flake bejne lojen e tyre duke kaluar sa te njera parti ne tjetren per vende pune dhe per prona bregdeti sepse jane te pangopur. Kemi pishtare qe jane ne Gjermani e gjetke dhe kane mare toke ne bregdet,kemi dhe ketu ne Kavaje .Ka persona qe kane shitur disa here toke bregdeti .Ka persona me 4 klase shkolle apo me 8 vjecare ku blen universitet dhe na u ben drejtora e pergjegjesa e kryetare partije ne te gjitha partite.Gjith ky llum u perkrah dhe perkrahet nga pjesa me e madhe e popullit dhe e politikes se korruptuar e diktatoriale.Partite diktatoriale me njerezit e korruptuar e dashakeqes sulmojne njerezit e ndershem ku perpiqen me emrin e partise dhe te pushtetit me dallavere te sajojne dicka per ta per ti prekur ne seder njerezit e ndershem e per ti larguar nga partija .Edhe 25 marsin e spostoj partija me njerezit e korruptuar,ku ne vend te kesaj date simbolike sic eshte 25 marsi vendosen si diten e Kavajes 26 marsin.Edhe papunesine dhe korrupsionin partite me njerezit e korruptuar e sjellin.Emigracioni qe eshte bere rruge pa kthim peshqesh nga partite e nga njerezit e korruptuar i keni . Pencionet qesharake ,drogen sorodhatjen ,pronat qe nuk shkuan te i zoti etjera probleme madhore qe po has vendi yne dita dites partite motra dhe njerezit e korruptuar qe jane ne pushtet jua kane sjelle.Por mos harrojme se fajtori numer nje eshte pjesa me e madhe e popullit qe kane ndodhur gjith keto trazira ne Shqiperi gjate ketyre tre dekatave ,pasi pjesa me e madhe e ketij populli eshte pajtuar me te keqen.Ato protestojne kur i thot partija ,duartrokasin partite dhe lideret e tyre,votojne per ta ,i nxjerrin kenge partise dhe lidereve,dhe gjithmone kane votuar me te keqin . Pishtaret e demokracise mund te ishin e shumta 20 persona.Vetem ato qe demonstruan te paret qe u arrestuan dhe u torturuan per vdekje.Pishtare i demokracise per vitin 1990 -te, eshte populli i Kavajes .Pjesa me e madhe e te dekuruarve jane pishtare pa flake ,pishtare qyli .Demokracia e paster dhe e vertete qe kerkova une dhe qytetaret shqiptare per fatin tone te keq nuk erdhi asnjehere ne Shqiperi ,se ne qeverisjen e vendit u vendosen po kelyshet e enverit. Kjo eshte nje kembane e madhe per politiken shqiptare dhe popullin shqiptare.Shqiptare protestoni pa parti gjithmone per lirite dhe te drejtat tuaja .
Me respekte per lexuesin Rexhep Rrugeja Kavaje.

Burimi/Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *